respublika.lt

D.Trampo „nemalonumai“

(0)
Publikuota: 2016 gruodžio 08 13:40:48, Ričardas ČEKUTIS, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 1 nuotr.
Donaldas Trampas atstovauja ne stambiosioms korporacijoms, o stiprios ir ir suverenios Amerikos šalininkams. EPA-Eltos nuotr.

Išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) teigia norįs sumažinti vyriausybės išlaidas, atšaukdamas naujų lėktuvų, skirtų skraidinti Amerikos prezidentą, užsakymą. Kita vertus, išrinktasis JAV prezidentas ketina sugrąžinti gamybą į Ameriką, o tai keičia visą pasaulinės ekonomikos konfigūraciją.

 


Rolandas Paulauskas, Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas:

D.Trampas jau sulaukė tam tikrų „nemalonumų“ už savo išsakomas pozicijas. Štai vakar dar vienas rinkikas pareiškė, kad už jį nebalsuos... Dar čia toli gražu nėra viskas aišku. Bet vis dėlto nereikia manyti, kad D.Trampas laimėjo rinkimus, būdamas tokiu vienui vienu „išsišokėliu“. Jis yra dalies Jungtinių Valstijų elito atstovas, o tas elitas yra susiskaldęs, pasidalijęs į dvi dalis. Vieni nori JAV problemas spręsti likusio pasaulio sąskaita, kaip buvo ir iki šiol, netgi aukodami pačias Jungtines Valstijas, - tai yra daugiau globalių kompanijų interesas, kuriam atstovauja Hilari Klinton (Hillary Clinton) ir dalis JAV elito bei visuomenės.

Tačiau yra daug žmonių tiek JAV, tiek Europoje, kurie visiškai kitaip mato pasaulį ir nori, kad išliktų valstybės, jų suverenitetai, tautų saviidentifikacija. Todėl D.Trampas čia atstovauja ne sau, o labai plačiam pasaulinio masto judėjimui. Todėl tie D.Trampo pareiškimai keistai skamba tik daliai JAV visuomenės ir elito, o kita dalis jį remia, todėl jis greičiausiai taps prezidentu ir rinkikai jį patvirtins.

Bet čia dar tik pradžia. Kur kas įdomiau bus, jeigu jis tikrai uždės muitus kinų prekėms. Iš esmės teks eiti prieš Pasaulio prekybos organizaciją. Ir tai keičia dešimtmečių tendencijas pasaulyje ir tose pačiose JAV bei ES, iš kur gamyba buvo iškeliama į tas šalis, kur yra pigesnė darbo jėga. D.Trampas dar nepradėjo eiti pareigų, bet jau turi šioje srityje pozityvių rezultatų. Jau kelios didelės kompanijos sustabdė savo gamybos perkėlimą į užsienį, tačiau jis pasakė, jog geriau to nedarykite, nes paskui jūs neįvešite savo prekių į Ameriką, kadangi aš uždėsiu didžiulius muitus.

Šita jo logika yra suprantama, juolab ji tinka ir Europai. Iš kur toks didžiulis nedarbas Europoje, ypač Pietų valstybėse? Nes visi iškėlė savo gamybą į Kiniją, Indoneziją, Vietnamą... Todėl norint grąžinti darbo vietas tiek Amerikoje, tiek Europoje muitai yra neišvengiami. Visa tai keis pasaulines ekonomikos tendencijas - jeigu Amerika neperka kinų prekių arba jos taps brangios, tai problemos iškils Kinijai, nors ir be to ji jų turi. Kita vertus, susigrąžinti gamybą nėra taip paprasta - per šiuos dešimtmečius prarasti įgūdžiai pačioje Amerikoje, vadinasi, reikės iš naujo apmokyti darbininkus. Bet yra dar kitas pavojus, pabrangs visos prekės, kadangi JAV yra brangi darbo jėga. Tačiau kito kelio nėra, be to, D.Trampas ketina tą patį daryti ir su Meksika bei Kanada, o tai reiškia, kad ir tose šalyse kils problemų.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s