respublika.lt

D.Trampas pirks mažąjį raketų žmogų

(0)
Publikuota: 2018 balandžio 21 15:00:00, Irena BABKAUSKIENĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Šiaurės Korėjos lyderis Kim Čen Unas EPA-Eltos nuotr.

Svarbiausius praėjusios savaitės pasaulio politikos įvykius ir reikšmingiausias tendencijas specialiai „Respublikai“ komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas ir saugumo politikos ekspertas Audrius BUTKEVIČIUS.

 

- Praėjo savaitė po JAV, Prancūzijos ir Didžiosios Britanijos bombardavimų Sirijoje. Dabar, kai emocijos atvėso, galima blaiviau įvertinti, kas tuo pasiekta. Kokios išvados padarytos?

- Dar kartą noriu akcentuoti, jog tai nebuvo karinis sprendimas. JAV ir jos sąjungininkai tokiu būdu - bombarduodami - nebandė spręsti karinių uždavinių. Tai buvo tiksli politinė demonstracija, kuria yra sakoma, kad, nepaisant to, jog Rusija turi savo geopolitinių tikslų, kuriuos realizuoja savo buvimu Sirijoje bei demonstruodama savo neva ypatingą, jėgų balansą keičiančią naujos kartos ginkluotę, mes ignoruojame tai ir galime elgtis taip, kaip manome esant reikalinga. Štai tokia žinutė buvo pasiųsta iš JAV pusės. Jie sako, jog buvo iššauta 105 raketos ir 105 raketos pataikė į taikinius. Rusijos ir jos sąjungininkų bandymai aiškinti, kad jie numušė dalį raketų, yra nepagrįsti jokiais teiginiais ir JAV bei jos sąjungininkai to nepripažįsta.

Yra vienintelis tikslas - politinis tikslas - pasakyti, kad, nepaisant to, jog Rusija buvimą Sirijoje pateikė kaip savo geopolitines ambicijas, Jungtinėms Amerikos Valstijoms tai nė motais. Iš to išplaukia ir kitas dalykas - naujam derybų etape, kuris, natūralu, bus ir apie ką JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) nuolat neužmiršta pareikšti, kad jis ieško susitikimo su Putinu - šitas Sirijos bombardavimas D.Trampui ir sąjungininkams suteiks patogią derybinę poziciją.

- O kaip Rusija? Buvo daug skambių pareiškimų, pasipiktinimo, grasinimų...

- Kaip pakomentuočiau visus Rusijos atsakus ir putojimus dėl atakos Sirijoje? Reikia matyti labai aiškiai - Rusija nepadarė nė vieno judesio tam, kad gintų savo sąjungininkus. Ar tam, kad taikytų tam tikrą spaudimą Jungtinėms Amerikos Valstijoms ir sąjungininkams. Suvokiant, jog visi šie įvykiai Sirijoje turi tik politinę prasmę, reikėtų sakyti, jog šitą konflikto fazę Rusija labai stipriai pralošė.

- Daug kam kilo klausimas, kodėl prie JAV koalicijos neprisijungė Vokietija?

- Visų pirma todėl, kad Vokietijos konstitucija jiems labai stipriai riboja veikimą užsienyje. Ir Vokietijos kariuomenės panaudojimas užsienyje yra apribotas Konstitucijos draudimais, kurie gali būti keičiami veikiant tiktai pagal NATO penktąjį straipsnį. Kitas dalykas, Vokietijos kanclerė Angela Merkel tą puikiai išnaudojo, nes toks demonstratyvus konfliktas su Rusija, į kurį šiandien lenda anglosaksai ir prancūzai, Vokietijai visiškai nenaudingas. Jie svajoja apie savo dujotiekį, einantį Baltijos dugnu, jie turi daugybę pramoninių projektų kartu su Rusija. Ir pati A.Merkel yra stipriai įtakojama įvairių Vokietijos pramonininkų, kuriems tokia situacija su Rusija yra nenaudinga. Tiesiog vokiečiai eilinį kartą gudriai suveikė. Bet galima ieškoti ir tam tikrų geopolitinių niuansų. Kaip suprantate, Rusija ir Vokietija yra tipiškos kontinentinės valstybės, kurios savo bandymus suartėti ne vieną šimtą metų grindė savo valdovų vedybomis ir kaip žinote, visų Rusijos carų žmonos yra vokietės. Ir pagrindiniu anglosaksų uždaviniu buvo neleisti Vokietijai ir Rusijai pernelyg suartėti. Šitas uždavinys pagaliau buvo realizuotas Antrojo pasaulinio karo metu. Kai Ribentropo - Molotovo paktas nebesuveikė ir konfliktas iškilo. Į tai, ką mes matome dabar, reikėtų žiūrėti per šitą geopolitinių interesų prizmę - Vokietija nėra pasiruošusi ignoruoti šituos interesus.

- Balandžio 27 dieną numatytas Vokietijos kanclerės Angelos Merkel vizitas į JAV. Net vokiečių spauda, JAV ir Vokietijos dabartinių santykių būklę įvardija kaip katastrofišką. D.Trampas nuolat „pabaksnoja“ Vokietiją dėl lėšų, skiriamų gynybai. Tad ko tikėtis iš A.Merkel ir D.Trampo susitikimo?

- Pradėkime nuo to, jog šiandieninė Vokietija iš esmės ir yra Europos Sąjunga. Ir D.Trampui stipri Europa, stipri Europos Sąjunga, netgi Europos Sąjunga, einanti federalizavimo kryptimi nėra palaikymo projektas. Atvirkščiai, JAV, siekdamos išsaugoti savo pozicijas pasaulyje, yra suinteresuotos tiek Rusijos, tiek Kinijos, tiek Europos Sąjungos stipriais apribojimais, todėl šitas susitikimas su A.Merkel ir bus bandymas spausti ne Angelą Merkel, bet Europos Sąjungos galimybes. Dar kartą noriu pabrėžti - nepaisant bendradarbiavimo NATO lygmeniu, ekonominiuose projektuose Europos Sąjunga Jungtinėms Amerikos Valstijoms yra konkurentė. Taip suvokia D.Trampas ir jo aplinka. Reikia dar labai aiškiai pabrėžti, jog iš esmės atėjo ne D.Trampas, kaip JAV žmonių išrinktas prezidentas, bet atėjo Trampas, kaip tam tikros finansinės grupuotės atstovas. Ir šiuo atveju mes kalbame apie tos grupuotės interesus ir jų konfliktą su Europos Sąjunga.

- Kelios dienos prieš A.Merkel vizitą, Baltuosiuose rūmuose bus jau pabuvojęs Prancūzijos prezidentas Emanuelis Makronas (Emmanuel Macron). Tai visai kitoks susitikimas - be aštrių kampų?


- „Skaldyk ir valdyk“. Prancūzai su vokiečiais nelakstė taip, kaip trys Baltijos valstybėlės, kurių vadovų kalbos panašios į chorą senoj graikiškoje tragedijoje. Čia kiti dalykai - egzistuoja tam tikras E.Makrono siūlomas Europos modelis ir aš manau, jog pagrindinis klausimas, kurį jie aptarinės, bus tai, kokia Europa artimiausiu metu gali tikėtis pakankamai rimto ir efektyvaus bendradarbiavimo su JAV. Europos modelio klausimas, ekonominio modelio klausimas bus dienotvarkėje pirmu numeriu. Ir D.Trampas, žinoma, spekuliuos saugumo klausimais.

- Šią savaitę lėkė žiežirbos ir apsižodžiavimai tarp Baltųjų rūmų ir JAV ambasadorės Jungtinėse tautose Niki Heili (Nikki Haley), kai ji po bombardavimų Sirijoje pareiškė, jog Rusijai netrukus bus įvestos sankcijos dėl pagalbos Sirijos diktatoriui. D.Trampas jos žodžius audringai paneigė. Ar iš tiesų braška griežta retorika Rusijos atžvilgiu Jungtinėse Tautose garsėjančios Niki Heili kėdė?

- Manau, tai reikia vertinti daugiau kaip D.Trampo žaidimą. JAV prezidentas demonstruoja tokį politinį nenuspėjamumą, demonstruoja, kad jis yra toks stiprus lyderis, kad kai nori bombarduoja, kai nori šypsosi ir atleidžia. Vienu žodžiu, šiuo atveju, tai yra jo pasirengimas deryboms, kad į derybas ateinanti Rusija taip ir nežinotų, kokio Trampo reikia laukti. Besišypsančio ir Rusijai palankaus ar netgi bijančio šantažo iš Rusijos pusės politiko, ar žmogaus, kuris bet kada, netgi nesant rimto pagrindo, gali driokstelti visais kalibrais. Aš šituos santykius su ambasadore vertinčiau kaip tokį Trampo žaidimą demonstruojant savo kaip prezidento galias ir nenuspėjamumą. Kita vertus, daugelis Trampo pareiškimų ir veiksmų suvokiami tiktai vertinant vidaus politikos aspektus Jungtinėse Amerijos Valstijose, į kuriuos mes galime šiandien neatkreipti dėmesio, bet kadangi tai yra aiški klaninė politika, tai gali būti ataka vieno iš nepriimtinų klanų atstovams.

- Bene labiausiai intriguojanti savaitės naujiena - planuojamas D.Trampo susitikimas su Šiaurės Korėjos lyderiu Kim Čen Unu (Kim Jong-un). Ar pavyks susikalbėti tokiems neprognozuojamiems ir karštakošiams lyderiaus, juolab kad D.Trampas iškart pareiškė, jog išeis iš susitikimo, jei pokalbis nebus „vaisingas“?

- Nevertinčiau D.Trampo kaip karštakošio. Manau, kad tai yra gudrus, iš anksto derybas planuojantis, iš anksto jas ruošiantis asmuo. Juk ne veltui pagrindinės D.Trampo knygos apie tai, kaip daryti pinigus, yra skirtos derybų menui. Jis save laiko šitos srities metru. Ir jo susitikimas su Šiaurės Korėjos lyderiu - toks išbandymas jo naujame amplua. Bet į politines derybas jis eina lygiai taip pat, kaip tai yra daroma versle: manipuliuodamas informacija, iš esmės pateikdamas priešininkui duomenis apie savo ketinimus, kurie realybėje gali akimirksniu pasikeisti. Aš vertinu labai pozityviai patį susitikimą, bet nemanau, kad šito pirmo susitikimo metu reikia laukti kažkokių ypatingų rezultatų. Jeigu pažvelgtume apskritai į pakankamai tolimus šitų derybų tikslus, tai yra ryšio Šiaurės Korėja-Kinija, Šiaurės Korėja-Rusija silpninimo uždaviniai. Vadinasi, Trampas turės pasiūlyti Šiaurės Korėjai tam tikrą kaulą - juo gali būti palanki investicinė politika, atidarymas tam tikro ekonominio bendradarbiavimo, galimybės Šiaurės Korėjos lyderiui išsaugoti savo asmeninius resursus, galimybės jam, tokiu atveju, jeigu įvyktų kokie pokyčiai Šiaurės Korėjoje. Aš manau, jog visi šitie dalykai bus metami ant stalo. Ir Trampas tam turi pakankamai daug argumentų. Taigi, prognozė tokia, jog santykiai su Šiaurės Korėja šils.

- Nuo to visiems tik geriau.

- Taip. D.Trampas pirks mažąjį raketų žmogų, sakykim taip.

- Ketvirtadienį, naujuoju Kubos prezidentu oficialiai paskelbus Migelį Diasą Kanelį (Miguel Diaz-Canel), baigėsi beveik 60 metų trukusi Fidelio ir Raulio Kastrų (Castro) valdymo era. Galima laukti kokių nors pokyčių ar viskas liks kaip buvę?

- Teko lankytis Kuboje. Turėjau susitikimų su politikos žmonėmis. Atvykau iškart po to, kai išvyko prezidentas B.Obama. Galiu pasakyti, jog ir paprasti kubiečiai, ir jų politikai su labai didelėmis viltimis žiūri į bendradarbiavimą su JAV. Tai yra tokia laukimo fazė. Ir manau, kad D.Trampas tikrai nepraleis šitos galimybės susigrąžinti Kubą.

- Bet kai ką jis jau atšaukė iš tų B.Obamos susitarimų, ar ne?


- Čia labai sunku atsakyti dėl to, kad mes susidūrėme su tokia demonstratyvių pareiškimų ir minkšto veikimo realybėje politika. Mane taip pat domina šita situacija, nes tai yra toks lakmuso popierėlis, rodantis, ar D.Trampas iš tikrųjų sugeba grąžinti JAV į prarastos galybės ribas. Mano prognozė, jog čia reikia laukti santykių atšilimo.


Parengta pagal savaitraštį „Respublika“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s