respublika.lt

2018 liepos 22, sekmadienis

Dėl S.Skripalio apnuodijimo Rusiją apkaltino ir Baltieji rūmainuotraukos (9)

2018 kovo mėn. 15 d. 09:04:09
Neringa Šarmavičiūtė ir Rasa Strimaitytė, Elta

JAV vyriausybė demonstratyviai parėmė Didžiosios Britanijos premjerę Theresą May, šiai imantis veiksmų prieš Rusiją dėl buvusio šnipo Sergejaus Skripalio apnuodijimo. JAV pritaria Didžiosios Britanijos vertinimui, kad su šiuo išpuoliu susijusi Rusija, pareiškė JAV prezidento Donaldo Trumpo atstovė Sarah Sanders. T. May sprendimas išsiųsti iš šalies 23 diplomatus esą yra „teisingas atsakas“.

 

Prieš tai iš Baltųjų rūmų nebuvo nuskambėjusi tokia aiški atitinkama pozicija. Buvo tik teigiama, kad JAV yra savo sąjungininkės pusėje ir smerkia išpuolį. Apie kaltinimus kalbos nebuvo. Tik dabar iš pareigų jau atleistas valstybės sekretorius Rexas Tillersonas viešai parėmė britų vyriausybės išvadas, kad Rusijai tenka kaltė dėl S. Skripalio apnuodijimo.

JAV ambasadorė Jungtinėse Tautose (JT) Nikki Haley JT Saugumo Tarybos posėdyje dabar taip pat kaltino Rusiją dėl nuodų atakos. „JAV mano, kad Rusijai tenka atsakomybė už ataką prieš du žmones Jungtinėje Karalystėje, kai buvo panaudota karinė nervus paralyžiuojanti medžiaga“, - sakė ji. N. Haley paragino JT instituciją „nedelsiant imtis konkrečių priemonių“.

Rusijos ambasadorius JT Vasilijus Nebenzia tuo tarpu atmetė bet kokias savo šalies sąsajas ir pareikalavo atskleisti tariamus įrodymus. T. May sukelia „isterišką atmosferą, - sakė jis posėdyje. - Mes nekalbame ultimatumų kalba“. Tačiau Rusija, anot jo, siekia, kad medžiaga būtų ištirta bendrai su Didžiąja Britanija - „nes mes esame mandagūs“. Nėra jokių įrodymų, kad Maskva susijusi su S. Skripalio apnuodijimu, pabrėžė V. Nebenzia.

Didžioji Britanija tai mato kitaip, kalbėjo britų ambasadorius JT Jonathanas Allenas. Jo šalis esą nesileis klaidinama Rusijos „neigimų, dėmesio nukreipimo ir grasinimų“. JT generalinis sekretorius Antonius Guterresas prieš tai pareiškė esąs „labai susirūpinęs“ dėl padėties. Jis pasmerkė cheminės kovinės medžiagos panaudojimą ir pareikalavo išsamaus tyrimo.

Santūriai į situaciją reaguoja Prancūzija. Užsienio reikalų ministras Jeanas-Yvesas Le Drianas vengė vadinti Rusiją išpuolio organizatore. Ateinančiomis valandomis „aukščiausiu lygiu“ bus pasikeista nuomonėmis su britų tarnybomis, kad būtų suderinta reakcija, sakė jis Paryžiuje. Ketvirtadienį numatytas Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono susitikimas su T. May.

66 metų rusas S. Skripalis ir 33-ejų jo duktė Julija kovo 4-ąją buvo rasti ant suolelio be sąmonės Solsberio mieste į pietvakarius nuo Londono. Jie su gyvybei pavojingais apsinuodijimo simptomais buvo nuvežti į ligoninę.

 

Bendrame keturių Vakarų šalių pareiškime - kaltinimai Rusijai dėl nervus paralyžiuojančios medžiagos naudojimo

JAV, Prancūzijos, Vokietijos ir Didžiosios Britanijos lyderiai išplatino bendrą pareiškimą, kuriame teigia, kad atsakinga dėl nervus paralyžiuojančios medžiagos panaudojimo nuodijant buvusį Rusijos šnipą Sergejų Skripalį ir jo dukrą Juliją laiko Rusiją.

Šią ataką pareiškime sąjungininkės vadina „pirmu atveju nuo Antrojo pasaulinio karo laikų, kai nervus paralyžiuojanti medžiaga Europoje panaudota puolimo tikslais“, ir teigiama, kad tai „kelia grėsmę visų mūsų saugumui“.

„Tai - išpuolis prieš Jungtinės Karalystės (JK) suverenitetą ir toks šių medžiagų panaudojimas yra akivaizdus Cheminio ginklo uždraudimo konvencijos bei tarptautinės teisės pažeidimas“, - sakoma ketvirtadienį išplatintame pareiškime.

Jame priduriama, kad Didžioji Britanija savo sąjungininkes informavo turinti pagrindo manyti, kad už šią ataką atsakinga Rusija.

„Sutinkame su JK vertinimu, kad nėra jokio kito įtikinamo paaiškinimo, ir pažymime, kad Rusijos nesutikimas atsakyti į JK vyriausybės klausimus dar labiau pabrėžia jos atsakomybę“, - teigia šalys.

 

J. Stoltenbergas: pasikėsinimas į S. Skripalį turi turėti pasekmių

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas ketvirtadienį teigė palaikąs, pasak jo, proporcingą Didžiosios Britanijos atsaką į nervus paralyžiuojančios medžiagos panaudojimą nuodijant buvusį Rusijos šnipą ir pridūrė, kad šis incidentas negali praeiti be pasekmių.

J. Stoltenbergas teigė, kad mėginimas nunuodyti Sergejų Skripalį ir jo dukrą - pirmas atvejis nuo pat Aljanso įkūrimo, kai nervus paralyžiuojanti medžiaga jo narės teritorijoje panaudota puolamaisiais tikslais. Anot generalinio sekretoriaus, šis nusikaltimas įvykdytas „pasikartojančio beatodairiško Rusijos elgesio fone“.

NATO vadovas pranešė pirmadienį šį išpuolį Briuselyje aptarsiąs su Didžiosios Britanijos užsienio reikalų ministru Borisu Johnsonu. Tačiau jis pridūrė, kad Londonas neaktyvavo NATO 5-ojo straipsnio, numatančio kolektyvinę gynybą vienos iš Aljanso narių užpuolimo atveju.

„Didžioji Britanija - ne viena“, - pristatydamas NATO metinę ataskaitą žurnalistams tikino J. Stoltenbergas.

„Esu tikras, kad JK reaguoja ir reaguos proporcingai ir pamatuotai. Tačiau tuo pat metu visiškai sutinku, kad reaguoti būtina, nes tokie veiksmai, kokius matėme Solsberyje, privalo turėti pasekmes“, - pabrėžė Aljanso generalinis sekretorius.

Be kita ko, buvęs Norvegijos premjeras pridūrė, kad NATO savo ruožtu neketina imtis jokių tiesioginių veiksmų. Tačiau ji siūlo savo politinę paramą, ir jei Londonas pageidaus, galės suteikti „praktinę paramą“ atliekant incidento tyrimą.

 

Rusija išsiųs iš šalies britų diplomatus

Rusija ginče su Didžiąja Britanija netrukus išsiųs iš šalies britų diplomatus. Išsiuntimas bus pradėtas netrukus, naujienų agentūra RIA ketvirtadienį citavo Rusijos užsienio reikalų ministrą Sergejų Lavrovą.

Vyriausybė Londone dėl išpuolio prieš buvusį rusų šnipą Sergejų Skripalį ir jo dukterį išsiuntė iš šalies 23 Rusijos diplomatus, taip pat paskelbė baudžiamąsias priemones.

Dėl S. Skripalio apnuodijimo Rusiją kaltina ir JAV. Maskva kaltinimus neigia.

 

Rusijos žiniasklaida kaltina Didžiosios Britanijos premjerę „užnuodijus“ abiejų šalių santykius

Rusijos žiniasklaida ketvirtadienį apkaltino Didžiosios Britanijos ministrę pirmininkę Theresą May „užnuodijus“ santykius su Maskva, kai paskelbė apie 23 Rusijos diplomatų išsiuntimą iš Didžiosios Britanijos.

Rusijos diplomatų išsiuntimas yra Didžiosios Britanijos vyriausybės atsakas į pasikėsinimą jos šalies teritorijoje nunuodyti buvusį Rusijos šnipą Sergejų Skripalį ir jo dukrą Juliją.

„Th. May užnuodijo Londono ir Maskvos santykius“, - taip buvo pavadintas Rusijos dienraščio „Nezavisimaya Gazeta“ pirmojo puslapio straipsnis. Tuo tarpu „Izvestia“ savo straipsniui parašė tokią antraštę: „Laukite atsako“.

Buvęs Rusijos šnipas S. Skripalis ir jo duktė Julija kovo 4 dieną sunkios būklės rasti Solsberio mieste Anglijoje. Didžiosios Britanijos ekspertai teigia, kad jų apnuodijimui buvo panaudoti vadinamosios „Novičiok“ grupės nuodai, kurie per Šaltąjį karą buvo sukurti Sovietų Sąjungoje.

 

Didėjant įtampai tarp Londono ir Maskvos, tūkstančiai britų karių bus paskiepyti nuo juodligės

Didėjant įtampai tarp Londono ir Maskvos, tūkstančiai britų karių bus paskiepyti nuo juodligės. Tai ketvirtadienį Londone agentūrai dpa patvirtino Gynybos ministerijos atstovas. Juodligės sukėlėjai laikomi potencialiu cheminiu ginklu.

Londonas, be to, įsteigs labai modernų Gynybos nuo cheminio ginklo centrą. Tam bus skirta 48 mln. svarų. Bitų gynybos ministras Gavinas Williamsonas atitinkamas priemones ketina tiksliau pristatyti netrukus.

Juodligės sukėlėjai yra bakterijos. Laiku diagnozavus susirgimą, jį galima įveikti antibiotikais. Priešingu atveju užsikrėtimas gali baigtis mirtimi.

Naujasis centras turėtų iškilti Porton Dauno tyrimų komplekse Pietų Anglijos Viltšyro grafystėje. Čia tyrinėjami ir cheminiai bei biologiniai ginklai. Netoli šios teritorijos yra Solsberio miestas, kuriame buvo įvykdytas išpuolis prieš buvusį dvigubą agentą Sergejų Skripalį ir jo dukterį Juliją. Abiejų jų būklė ir toliau išlieka kritiška.

66 metų rusas S. Skripalis ir 33-ejų jo duktė Julija kovo 4-ąją buvo rasti ant suolelio be sąmonės Solsberyje.

Londono duomenimis, prieš S. Skripalį buvo panaudoti vadinamosios „Novičiok“ grupės nuodai, kurie per Šaltąjį karą buvo sukurti Sovietų Sąjungoje. Dėl to Jungtinė Karalystė kaltina Maskvą surengus išpuolį.

 

Vokietija išpuolį prieš S. Skripalį vadina „rimtu smūgiu tarptautiniam saugumui“

Vokietijos gynybos ministrė Ursula von der Leyen buvusio rusų agento Sergejaus Skripalio apnuodijimą Didžiojoje Britanijoje pavadino „rimtu smūgiu tarptautiniam saugumui“. „Tai yra pirmas kartas nuo Antrojo pasaulinio karo, kai Europos žemėje panaudotas toks šiurpus cheminis ginklas, - sakė ji ZDF kanalo laidai „Morgenmagazin“. Esą negalimą leisti, kad „tai taptų kasdienybe“.

„Mes jau Sirijoje matėme žiaurumus, kokie ten vykdomi. Tačiau čia pirmą kartą rimtas išpuolis įvykdytas Europoje“, - kalbėjo ministrė. Anot jos, Vokietijos vyriausybė incidentą vertina „labai, labai rimtai“. Tai yra „rimtas visų tarptautinių susitarimų sulaužymas“.

66 metų rusas S. Skripalis ir 33-ejų jo duktė Julija kovo 4-ąją buvo rasti ant suolelio be sąmonės Solsberio mieste į pietvakarius nuo Londono. Jie su gyvybei pavojingais apsinuodijimo simptomais buvo nuvežti į ligoninę.

Londonas teigia, kad prieš S. Skripalį buvo panaudoti vadinamosios „Novičiok“ grupės nuodai, kurie per Šaltąjį karą buvo sukurti Sovietų Sąjungoje.

U. von der Leyen pareikalavo, kad incidentą ištirtų nepriklausomi Jungtinių Tautų (JT) cheminio ginklo ekspertai. Po to esą turi būti kalbama apie padarinius. „Iš Rusijos aš tikiuosi, kad ji prisidės prie tyrimo“, - pabrėžė ministrė.

Rusija „jau kartą nužudė žmogų Didžiojoje Britanijoje“, - pabrėžė ministrė, paminėdama 2006-aisiais nunuodytą Rusijos opozicionierių Aleksandrą Litvinenką.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (9)

 • Pensininkas 2018 kovo mėn. 16 d. 01:45:11

  Viska sprendzia organizacija, kurios simbolis grazi melyna zibuokle! :)))
  Ir Lietuvoje yra kas net per TV (db lyg tai ligonineje) "vaidenosi" su sia
  gelyte atlape! :)))

 • sigis 2018 kovo mėn. 15 d. 14:02:40

  oho.. is BALTUJU RUMU viskas matosi.., rusai kalti.., tikriausia rimciau
  patyrinejus atsirastu ir uzsakovas...

 • Žydelių 2018 kovo mėn. 15 d. 11:43:33

  braižas, kaltinti be įrodymų , tiesiog metami kaltinimai ir viskas , nes
  įrodymų kaip suprantu nėra

 • joana 2018 kovo mėn. 15 d. 11:38:16

  O ka daryti su snipais?"gerbti saugoti globoti"?Ka darome
  lietuvoje?Globojame gerbiame giname?

 • Jokio pagrindo 2018 kovo mėn. 15 d. 11:04:07

  Nėra kaltinti. Tai parodo, kad Vakarų globalistai visiškai nužmogėjo,
  trokšta didelio karo - didelės pasaulio dalies žmonių sunaikinimo. Tai
  įrodymas, kad daugelis jų lyderių priklauso slaptoms ložėms
  garbinančioms Šėtoną - melo tėvą ir pradininką.

 • Kaip neapklatins 2018 kovo mėn. 15 d. 10:57:01

  Pas mus viename Žemaitijos mieste buvo bandiditėlis, kuris pats
  prisikabindavo prie žmogaus, atseit, jis kažką pavogė nuo jo ir t.t. ir
  sumušdavo, vėliau tapo gangsteriu žmogžudžiu, o dar vėliau galą gavo
  ... visi džiaugėsi. Taip pat elgiasi ir JAV su Britanija, kai ši
  dvinarė klastingiausia pasaulio imperija žlugs - visa žmonija
  džiaugsis. Tai rašo Biblija.

 • Viskas 2018 kovo mėn. 15 d. 10:47:57

  visasena s palca.

 • Kurgi ne 2018 kovo mėn. 15 d. 10:41:55

  "Rusijos opozicionierių Aleksandrą Litvinenką"- dabar dvigubi šnipai
  vadinami opozicionieriais? Eik tu sau,kokia įdomi ta opozicija Rusijoje..

 • Kurgi ne 2018 kovo mėn. 15 d. 10:37:39

  Na,kad JAV parėmė Britaniją,tai jokia sensacija-viena kontora ir tikslai
  vieni.Ir net ,kad koks Makronas staigiai pragydo į britų toną, irgi
  nieko netikėta.Visi valdomi nuo vienos virvelės.Savotiška sensacija yra
  Vokietijos pareiškimas.Čia jau,grustno, devočki.
  www.finanz.ru/novosti/aktsii/germaniya-anonsirovala-izmenenie-politiki-k-ro
  ssii-1018709997

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • IŠGELBĖJO: Izraelis naktį JAV ir Europos šalių prašymu evakavo iš Sirijos į Jordaniją 800 organizacijos „Baltieji šalmai“ gelbėtojų ir jų šeimų narius; tai pirmas kartas septynerius metus trunkančiame Sirijos pilietiniame kare, kai Izraelis leido sirams išsigelbėti nuo karo per savo teritoriją.
 • PASIRODYMAS: „Vilniaus festivaliai“ pristato pirmą kartą Lietuvoje koncertuosiantį pasaulinę muzikos garsenybę Philippe Jaroussky; prancūzų baroko scenos superžvaigždė savo pasirodymą sekmadienio vakarą surengs Vilniaus universiteto Didžiajame kieme.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar dalyvaujantys rinkimuose politikai turėtų nurodyti, ar nebuvo pripažinti sumaišę interesus?

balsuoti rezultatai

Ar pritariate, kad nuo kitų metų parduotuvėse įvedinėtų nedarbo sekmadienius?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +16   +19 C

   +15  +16 C

 

   +16 +18 C

  +25  +28 C

   +22  +24 C

 

   +22  +25 C

    2-4 m/s

  2-5 m/s

 

    1-3 m/s

 

USD - 1.1670 PLN - 4.3229
RUB - 74.0532 CHF - 1.1633
GBP - 0.8945 NOK - 9.5905
reklama
Ukis 2018