respublika.lt

Britanijos dezintegracijos procesas prasidėjo jau seniai

(0)
Publikuota: 2017 kovo 25 10:23:46, Ričardas Čekutis, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 1 nuotr.
Nikola Sterdžin. EPA-Eltos nuotr.

Škotijos parlamentas debatus dėl klausimo, ar surengti antrąjį referendumą dėl nepriklausomybės Jungtinės Karalystės, pratęs kitą savaitę antradienį.

 

Ignas Stankovičius, Nacionalinės M.Mažvydo bibliotekos analitikas, saugumo politikos ekspertas:

Viskas, kas turi pradžią, turi ir pabaigą, nes integracijos-dezintegracijos procesas visada juda pulsuojančia spirale. Galime pažiūrėti į Britų imperijos kūrimosi istoriją: vienu metu ji didėjo, plėtėsi, tuomet - traukėsi. Iš pradžių išgyveno kūdikystės amžių, tuomet - brandos, o paskui neišvengiamai atėjo senatvė. Taigi Britanijos dezintegracijos procesas prasidėjo jau seniai, kolonijas ji prarado, nors iki šiol bando išlaikyti ten savo įtaką... Tiesą sakant, nematau jokių tendencijų ar požymių, kurie rodytų, kad Britanijos dezintegracijos procesas sustojo.

Pažiūrėkime kad ir į gyventojų sudėtį, pavyzdžiui, Londone. Ten dabar yra tikrų tikriausia kultūrų mišrainė ir tiesiog neįmanoma dabar pasakyti, kiek tai turi įtakos kokios nors naujos, londoniškos kultūros, kuri galėtų vėl visus sujungti, atsiradimui. Jeigu tokie dalykai būtų pastebimi, tai sakyčiau, kad prasidėjo naujas konsolidacijos etapas ir žiūrėsime, į ką tai pavirs. Tačiau nuojauta man sako, kad dezintegracijos procesai Britanijoje juda sparčiau. Gali būti referendumas Škotijoje, tačiau tai labai priklausys ir nuo atskirų ES valstybių bei paties Briuselio politikos, kaip bus kalbama su britais dėl „Brexit“ realizavimo.

Toks vienas subjektas kaip „Europos Sąjunga“ neegzistuoja, nes jis susideda iš viso narių kolektyvo. Todėl labai įdomu būtų panagrinėti, kokį interesą gali turėti Vokietija ar Prancūzija ir kitos šalys, net Lietuva, kuri taip pat turi kažkokį balsą ES. Ar dominuos noras nubausti Didžiąją Britaniją už tai, kad ji susilpnino ES, iš dalies pasitraukdama iš bendro europinio lauko? Kodėl iš dalies? Todėl, kad britai nevisiškai traukiasi - jie tik nori eliminuoti ES buvimo minusus bei rizikas, o pasilikti - pranašumus. Jeigu dominuos noras nubausti, tuomet kokie nors vokiečiai pamos pirštu Škotijai, žadėdami ją priimti į savo gretas. Škotai, be abejonės, taip pat zonduoja ES narių nuotaikas. Bet iš esmės jie šiandien jau ir be ES narių pagalbos ketina trauktis. Tos kalbos apie pasitraukimą Škotijoje tęsiasi šimtmečiais, bet iki šiol tikro intereso jie nerodė. O štai dabar tas interesas atsirado, susiklosčius dėkingai situacijai ir čia škotai vienu šūviu nori nušauti du zuikius: realizuoti senas valstybingumo ambicijas ir pasinaudoti ES teikiamais pranašumais.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios"

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s