respublika.lt

„Brexit“ planas ties žlugimo riba

(0)
Publikuota: 2018 gruodžio 11 09:12:19, Ričardas ČEKUTIS
×
nuotr. 1 nuotr.
Teresa Mei ketina laimėti laiko ir galbūt palenkti į savo pusę svyruojančius parlamentarus. EPA-Eltos nuotr.

Europos Sąjungos Teisingumo Teismas (ESTT) vakar paskelbė verdiktą, kad Didžioji Britanija gali be likusių Europos Sąjungos narių sutikimo atšaukti savo sprendimą pasitraukti iš Bendrijos. O šalies premjerė Teresa Mei (Theresa May) atšaukė balsavimą parlamente, kuris buvo numatytas jau šiandien. Tad dabar vis realesnė antrojo referendumo tikimybė...

 

Tokia teismo nutartis - prieš „Brexit“ pasisakančių aktyvistų pergalė, pasiekta prieš pat vakar atšauktą Bendruomenių rūmų balsavimą dėl Londono ir Briuselio susitarimo. „Jungtinė Karalystė gali vienašališkai atšaukti pranešimą apie savo ketinimus pasitraukti iš ES“, - skelbdamas nutartį byloje, kurią iškėlė grupė Škotijos politikų, teigė teismas.

„Nusprendus atšaukti (tokį sprendimą - aut. past.) ir tai padarius laikantis nacionalinių konstitucinių reikalavimų, Jungtinė Karalystė liktų ES ir jai galiojančios sąlygos nepasikeistų, nes ji ir toliau būtų valstybė narė“, - nurodė teismas.

Per 2016-aisiais surengtą referendumą nusprendusi pasitraukti iš Bendrijos, Didžioji Britanija pernai kovo 29 dieną tai paskelbė oficialiai ir aktyvavo 50-ąjį ES sutarties straipsnį. Pagal jį Londonas lygiai po dvejų metų turi galutinai palikti Bendriją.

Didžiosios Britanijos premjerės T.Mei vyriausybė tvirtina neketinanti nutraukti išstojimo proceso ir su likusiomis 27 ES narėmis jau susitarė dėl „Brexit“ sutarties. Britų parlamentas dėl susitarimo turėjo balsuoti jau šiandien, tačiau premjerė šį balsavimą atšaukė.

Jei, kaip tikimasi, susitarimui nebus pritarta, kitų metų kovo 29 dieną Londonas iš Bendrijos gali pasitraukti be jokio susitarimo. Be kita ko, neatmetama galimybė, kad „Brexit“ apskritai gali būti atšauktas arba atidėtas, siekiant surengti antrą referendumą, nors šalies vyriausybė tokių planų ir teigia neturinti.

Europos Komisija kategoriškai atmeta pakartotines derybas dėl „Brexit“ sutarties su Didžiąja Britanija. „Ši sutartis yra geriausia sutartis ir vienintelė įmanoma sutartis, - vakar Briuselyje patvirtino Komisijos atstovė. - Mes nesiderėsime iš naujo dėl susitarimo, kuris dabar guli ant stalo.“

Situaciją komentuoja politologas Vadimas Volovojus:

- „Brexit“ istorija apaugo įvairiomis detalėmis: balsavimai, pinigai, derybos, atšaukimai, pritarimai. Tačiau manau, kad svarbiausia dabar šią situaciją pamatyti esminiu pjūviu - įvyks „Brexit“ ar neįvyks? Dėl to ir vyksta pagrindinė kova tarp dviejų stovyklų šalininkų, tačiau tai yra ne vien tik kova Didžiosios Britanijos viduje - tai kur kas stambesnių politinių bei ekonominių interesų kova visoje Europoje.

Tiek Europos Sąjungoje, tiek ir pačiose britų salose yra nemažai abiejų stovyklų šalininkų. Štai dabar matome itin aktyvias pastangas surasti pretekstą naujam referendumui ir šis Strasbūro teismo sprendimas šiai stovyklai, žinoma, yra naudingas. Ta dalis, kuri siekia sugrąžinti viską į išeities tašką, aišku, panaudos visus įmanomus mechanizmus ir techniką tokiam tikslui pasiekti.

Atitinkamai yra „Brexit“ ir šalininkų stovykla, kuri nėra tokia silpna, kaip gali pasirodyti iš pastarųjų sprendimų. ES viduje aktyviai veikia vadinamieji Europos federalistai, kuriems Didžioji Britanija tėra penktasis vežimo ratas... Juk jeigu britai liktų ES, šiai politikų daliai sudarytų realias kliūtis federalizuoti Europą, o tokios idėjos, kaip „Europos kariuomenė“ apskritai paskęstų miglose ar būtų galutinai paskandintos. Federalistai šiandien tarsi sako: „išėjot ir gerai, mums visiškai nereikia, kad sugrįžtumėte...“. O tai labai įtakingas sluoksnis.

Bet štai teigiama, jog karalienė pasisako už „Brexit“. Todėl manau, kad Teresa Mei tiesiog vykdo karališkųjų rūmų valią, nors čia tikrai nėra asmenybių kova - personalijos šiame reikale mažai ką lemia, kadangi abi stovyklos yra gana didelės ir stiprios. Vis dėlto manau, kad šis reikalas turėtų baigtis britų pasitraukimu iš ES. Nes neįsivaizduoju, kaip dabar sugrąžinti visą šį reikalą atgal. Juk ne be reikalo sakoma, kad dantų pastos atgal į tūtelę neįstumsi...

Kodėl T.Mei atidėjo balsavimą parlamente? Prisiminkime pačią „Brexit“ pradžią: prieš pat referendumą netikėtai žuvo viena parlamentarė - kažkoks veikėjas, iki tol ramiai sėdėjęs namuose, staiga nusprendė, kad jam būtinai ją reikia nušauti...

Gal tai ir skamba kaip sąmokslo teorija, bet laikas šiuo metu yra T.Mei sąjungininkas. Galbūt kaip tik šiuo metu aktyviai dirbama su tais parlamentarais, kurie vis dar dvejoja ar abejoja. Tikėtina, kad ten naudojami patys įvairiausi „kompromatai“, aktyviai naršoma per būsimųjų balsuotojų praeitį ir naudojami visi įmanomi koziriai. Kova tarp šių dviejų stovyklų yra labai kieta ir bekompromisinė, ant kortos pastatyta labai daug ir čia niekas nesismulkins.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s