respublika.lt

Branduolinės saugos susitikime nieko nepasiekta

(0)
Publikuota: 2014 balandžio 10 12:41:05, Ričardas ČEKUTIS, „Respublikos“ žurnalistas
×

Kovo 24-25 dienomis Hagoje įvykęs branduolinių valstybių susitikimas atskleidė rimtas branduolinio saugumo spragas pasaulyje ir netgi realią branduolinio terorizmo grėsmę, nors susitikimo dalyviai bandė viešai aiškinti, esą yra patenkinti susitikimo rezultatais.

JAV prezidentas Barakas Obama (Barack Obama) dar prieš vykdamas į Hagą yra sakęs, kad tikisi susitikime pasirašyti visų branduolinių valstybių susitarimą, užkertantį kelią „branduoliniam terorizmui“. Ši formuluotė yra kartota ne kartą įvairaus rango politikų susitikimuose, todėl ypatingo žiniasklaidos dėmesio nesulaukė ir JAV prezidento žodžiai buvo palaikyti paprastu formalumu.

Tačiau problema iš tikrųjų yra įsisenėjusi, mat daugelis branduolinių valstybių ir toliau ketina prekiauti branduoliniu kuru be jokios išorinės kontrolės. O į šio kuro sudėtį įeina ne tik prisodrintas uranas ir plutonis, bet ir radioaktyvūs izotopai, sukuriantys teorinę galimybę pasigaminti „nešvarią bombą“ kobalto-60, stroncio-90 ir cezio-137 pagrindu. Todėl Hagoje tikėtasi pasirašyti susitarimą, užtikrinantį glaudų nacionalinių vyriausybių ir branduolinės kontrolės agentūrų bendradarbiavimą, siekiant griežtai kontroliuoti prekybą tokiu kuru.

Susitikimo pradžioje tarsi ir buvo žengti pirmieji žingsniai šia kryptimi. Beveik pusė susitikimo dalyvių pasirašė bendrą deklaraciją dėl būtinybės vystyti naujas mokslines technologijas branduolinio saugumo srityje. Kitaip sakant, pabandyta sukurti bendrus tarptautinius standartus, o ypatingas dėmesys atkreiptas į kibernetinį branduolinės energetikos saugumą. Šis tarsi rutininis pašnekėjimas Hagoje išsivystė į diskusiją, kurioje suformuota ir pagrindinė užduotis: užtikrinti informacinių sistemų, kontroliuojančių branduolinius arsenalus ir radioaktyviąsias medžiagas, saugumą.

Susitikimo dalyviai vienas per kitą gyrėsi, esą bendras sutarimas šiuo klausimu pasiektas. Tačiau jis negali būti laikomas adekvačiu dėl kelių priežasčių. Pirmiausia nebuvo pasiektas visuotinis sutarimas netgi pasirašant galutinį dokumento tekstą. Be to, ketvirtadalis branduolinių valstybių iki šiol nėra perkėlusios į savo nacionalinę teisę analogiškų Tarptautinės atominės energetikos agentūros direktyvų. Tačiau bene svarbiausia - Hagos susitikime tikėtasi pradėti kurti tarptautines branduolinių arsenalų bei radioaktyviųjų medžiagų kontrolės institucijas, bet susitarimo nepasirašiusios šalys faktiškai šią iniciatyvą sužlugdė, pasitikėdamos nacionalinėmis kontrolės institucijomis.

Pakistanas susitikime paaiškino turįs savo kontrolės sistemą, kuri esą užkerta kelią laisvam radioaktyviųjų medžiagų judėjimui per jo sieną, nors ši kontrolės sistema remiasi tik atsitiktine tvarka išdėstytais policijos punktais iš esmės kiaurame šalies pasienyje. Indija, Rusija ir Kinija taip pat pasirinko šį klausimą laikyti vien tik savo vidinės politikos reikalu...

Ekspertų vertinimais, iš 17-19 tūkst. pasaulyje esančių branduolinių galvučių beveik 10 tūkst. yra nekontroliuojamos arba gali išvengti tarptautinės kontrolės bei susitikime aptartų saugumo standartų taikymo. Ką jau kalbėti apie atominėse elektrinėse panaudotą branduolinį kurą. Pavyzdžiui, žinoma, kad vien tik Rusijoje yra 18 tūkst. tonų tokio kuro, kurio nekontroliuoja jokios tarptautinės institucijos. Todėl į optimistinį B.Obamos Hagos susitikimo įvertinimą reikėtų žvelgti atsargiai - iš esmės branduolinio saugumo pasaulyje po Hagos nė kiek nepadaugėjo.

 

Parengta pagal dienraštį „Respublika“

Naujausios žinios

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s