respublika.lt

B. Johnsonas: Didžioji Britanija Rusijos dujų išpuolio taikiniu tapo dėl savo vertybių

(0)
Publikuota: 2018 kovo 21 19:05:31, Rasa Strimaitytė, Neringa Šarmavičiūtė ir Viktorija Semėnaitė, Elta
×

Didžiosios Britanijos užsienio reikalų ministras Borisas Johnsonas įsitikinęs, kad pasikėsinimas į buvusį rusų šnipą Sergejų Skripalį yra Maskvos perspėjimas galimiems perbėgėliams. Kalbėdamas parlamento komitete, jis trečiadienį patvirtino, kad britų vyriausybė dėl S. Skripalio ir jo dukters apnuodijimo kovo 4 dieną Anglijos Solsberio mieste kaltina Kremlių.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas arba Rusijos valstybė šiuo išpuoliu potencialiems perbėgėliams agentams norėjo perduoti tokią žinią: „Taip nutiks jums, jei nuspręsite paremti kitą šalį su kitokiomis vertybėmis, tokiomis kaip mūsų (Didžiosios Britanijos). Tada galite tikėtis būti nužudyti“.

„Labai paprasta“ paaiškinti, kodėl pasirinkta Jungtinė Karalystė, kalbėjo B. Johnsonas. Tai esą yra šalis su ypatingomis vertybėmis, ji tiki laisve, demokratija ir teisine valstybe. Ir ji, pasak ministro, vis priekaištaudavo Rusijai, kad ši šias vertybes pažeidinėja. „Mes tai matėme Vakarų Balkanuose, mes tai matėme Baltijos šalyse, mes matėme, kas vyksta Sirijoje toleruojant rusams“, - pridūrė B. Johnsonas.

Ministras deputatams taip pat sakė, kad Didžioji Britanija reikalauja iš Maskvos saugumo garantijų britų fanams per šiais metais Rusijoje vyksiantį pasaulio futbolo čempionatą. Remiantis Tarptautinės futbolo federacijos (FIFA) sutartimi, rusų pareiga esą yra laiduoti už visų sirgalių saugumą.

 

Rusija teigia, kad Londonui tenka kaltė dėl S.Skripalio apnuodijimo

Rusija teigia, kad Didžiajai Britanijai tenka kaltė dėl buvusio dvigubo agento Sergejaus Skripalio apnuodijimo. Arba britų tarnybos „nėra pajėgios“ savo valstybės teritorijoje apsaugoti Rusijos piliečio nuo „teroristinės atakos“, arba jos „tiesiogiai arba netiesiogiai (...) inscenizavo išpuolį prieš Rusijos pilietį“, trečiadienį Maskvoje pareiškė Užsienio reikalų ministerijos atstovas Vladimiras Jermakovas. Tačiau jis nenorįs „nieko kaltinti“, - pabrėžė V. Jermakovas.

V. Jermakovas, kuris Rusijos užsienio reikalų ministerijoje vadovauja Ginkluotės kontrolės skyriui, abejoja, kad per pasikėsinimą į S. Skripalį buvo panaudota nervus paralyžiuojanti medžiaga „Novyčiok“. Jei būtų panaudoti kariniai nuodai, „neišvengiamai“ nusikaltimo vietoje būtų daug žuvusiųjų, sakė jis. Tačiau vaizdas Solsberyje esą buvo visiškai kitoks.

V. Jermakovas kalbėjo Rusijos vyriausybės sušauktame susitikime, kuriame Maskva užsienio diplomatams pateikė savo poziciją dėl S. Skripalio atvejo. Kai vienas britų diplomatas paklausė apie galimas Rusijos cheminio ginklo programas, aukštas ministerijos atstovas apkaltino Didžiąją Britaniją „rusofobija“. „Šiek tiek atsisakykite savo rusofobijos, savo salos mentaliteto“, - pabrėžė jis.

Londonas dėl pasikėsinimo į S. Skripalį ir jo dukterį kaltina Rusiją ir teigia, kad jie buvo apnuodyti „Novičiok“ grupės nuodai. Rusija neigia ir savo sąsajas su išpuoliu, ir „Novičiok“ gamybą.

D. Trumpas ir E. Macronas susitarė „patraukti Rusiją atsakomybėn“ dėl agento apnuodijimo

JAV prezidentas Donaldas Trumpas dabar yra pasiruošęs „patraukti Rusiją atsakomybėn“ dėl pasikėsinimo į buvusio dvigubo Rusijos agento Sergejaus Skripalio gyvybę Didžiosios Britanijos teritorijoje, trečiadienį skelbė Baltieji rūmai.

D. Trumpui ir Prancūzijos prezidentui Emmanueliui Macronui trečiadienį kalbantis telefonu, anot Baltųjų rūmų, abu prezidentai „dar kartą patvirtino savo solidarumą su Jungtine Karalyste dėl Rusijos veiksmų Didžiojoje Britanijoje (cheminio ginklo panaudojimo prieš privačius asmenis Didžiosios Britanijos teritorijoje)“.

D. Trumpas ir E. Macronas, kuris balandžio pabaigoje lankysis Vašingtone, taip pat „nusprendė, kad reikia imtis veiksmų, jog Rusija prisiimtų atsakomybę“.

Maskva kaltinama bandymu Solsberio mieste Anglijoje nužudyti buvusį agentą Sergejų Skripalį ir jo dukterį Juliją, panaudojant nervus paralyžiuojančią medžiagą. Kremlius šiuos kaltinimus neigia.

Rusija pateikė savo klausimus dėl S. Skripalio apnuodijimo

Po Didžiojoje Britanijoje įvykdyto pasikėsinimo į buvusį agentą Sergejų Skripalį Rusija pateikė konkrečius klausimus Cheminio ginklo draudimo organizacijai (OPCW). Tai trečiadienį lankydamasis Tokijuje pareiškė Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas. „Mes pasieksime, kad į visus mūsų klausimus būtų atsakyta“, - pabrėžė jis.

Londonas dėl išpuolio kaltina Rusiją. Teigiama, kad S. Skripalis ir jo duktė Julija buvo apnuodyti Sovietų Sąjungoje sukurta chemine kovine medžiaga „Novičiok“. OPCW ekspertai lankosi Didžiojoje Britanijoje, kad gautų medžiagos mėginių. Medžiagos tyrimas, JT organizacijos duomenimis, gali užtrukti nuo 2 iki 3 savaičių.

S. Lavrovas apkaltino britų vyriausybę darant skubotas išvadas. Londonas esą ir savo užsienio partnerius gena į „apgaulingą solidarumą“. Didžioji Britanija ir Maskva ginče išsiuntė iš šalies viena kitos diplomatus.

Rusijos užsienio reikalų ministerija žengė neįprastą žingsnį ir trečiadienį sukvietė visus šalyje akredituotus ambasadorius, kad pateiktų jiems Rusijos poziciją. Tačiau ambasadoriai iš Didžiosios Britanijos, Prancūzijos, Vokietijos ir Kinijos pareiškė, kad neatvyks ir nusiuntė savo atstovus.

Buvęs rusų agentas S. Skripalis, kuris šnipinėjo ir Didžiajai Britanijai, bei jo duktė Julija kovo 4-ąją buvo rasti be sąmonės Solsberio mieste. Jų būklė po apnuodijimo išlieka kritiška.

JK ambasadorius Maskvoje nedalyvaus Rusijos URM organizuojamame susitikime dėl pasikėsinimo į S.Skripalį

Didžiosios Britanijos ambasadorius nedalyvaus Rusijos užsienio reikalų ministerijos rengiamame susitikime, kuriame žadama pristatyti Maskvos požiūrį į Anglijoje įvykdytą buvusio dvigubo agento apnuodijimą, trečiadienį pranešė ambasada.

„Ambasadorius susitikime nedalyvaus“, - agentūrai AFP sakė Didžiosios Britanijos ambasados Maskvoje atstovė Zeenat Khanchė.

Vietoje jo atstovybė svarsto į susitikimą nusiųsti žemesnio rango pareigūną, pridūrė Z. Khanchė, tačiau plačiau pakomentuoti atsisakė.

Europos Komisijos (EK) delegacijos Rusijoje vadovas taip pat nedalyvaus, nes „jis nėra šalis“, AFP pareiškė jo atstovė Luca Eszter Kadar.

Vietoje jo susitikime dalyvaus vadovo pavaduotojas Svenas-Olovas Carlssonas.

Antradienį Maskva pakvietė visų šalių ambasadorius Rusijoje dalyvauti susitikime su URM ekspertais, kurio metu jie turės galimybę susipažinti su Rusijos požiūriu į buvusio dvigubo rusų agento apnuodijimą.

Susitikimo pradžia - 14 val. Lietuvos laiku.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s