respublika.lt

2018 liepos 23, pirmadienis

Ar krizė Amerikoje peraugs į pasaulinę krizę?nuotraukos (2)

2017 liepos mėn. 16 d. 08:05:07
Ričardas Čekutis, „Respublikos“ žurnalistas

Svarbiausius praėjusios savaitės pasaulio politikos įvykius bei reikšmingiausias tendencijas specialiai „Respublikai“ komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas ir saugumo politikos ekspertas Audrius Butkevičius.

 

- Donaldui Trampui (D.Trump) rengiamos apkaltos istorijoje atverstas naujas skyrius - dabar jau pučiamas burbulas aplink jo sūnų, esą šis susitiko su rusų teisininke, ieškodamas kompromituojančios medžiagos apie tuometinę jo tėvo konkurentę Hilari Klinton (Hillary Clinton). Bet jeigu D.Trampo komanda, kaip teigiama, bendradarbiavo su rusais ir gaudavo iš jų kompromituojančią medžiagą, kodėl tos medžiagos niekur nepanaudojo?

- Kaip tik vakar du demokratų partijos kongresmenai Kongrese užregistravo rezoliuciją dėl apkaltos D.Trampui... Taigi, tai, ką mes seniai prognozavome, jau realizuojama - kaip ir tikėjomis, šį žingsnį žengė demokratai. Taigi, D.Trampo pjudymas tęsiasi ir tęsis. Tačiau jei grįžtume prie klausimo, akivaizdu, kad D.Trampo komanda nieko labai rimto gauti iš rusų apie H.Klinton ir negalėjo. Problema kur kas įdomesnė nei tikri ar menami „kompromatai“ - tai yra absoliuti D.Trampo komandos nekompetencija arba visiškas elementarių žaidimo taisyklių ignoravimas. Susidaro įspūdis, jog D.Trampas, eidamas į šiuos rinkimus, apsistatė giminaičiais, kurie, neturėdami elementaraus pasiruošimo, vykdė savo veiklą taip, tarsi čia būtų prekyba kokiom nors kojinėm, o ne rinkimai. Greta D.Trampo buvo jo rinkimų konsultantas ir rinkimų kampanijos štabo vadovas Paulas Manafortas, t.y. gerai man žinomas žmogus, kuris yra dirbęs ir Ukrainoje rinkimų konsultantu. Taigi, aš tiesiog negaliu įsivaizduoti, kaip jis galėjo leisti tokį chaosą, būdamas pakankamai gerai mokytas profesionalas, patyręs, ką reiškia specialiųjų tarnybų kišimasis į rinkimų kampanijas. Todėl darau išvadą, kad D.Trampo saviveiklininkai tiesiog nieko neklausė, atmesdavo bet kokius protingus patarimus ir elgėsi paties D.Trampo stiliumi: „Jūs atleistas“, „kirsk iš peties“ ir pan. Kitaip sakant, visi D.Trampo televizijos šou buvo perkelti į realų politinį gyvenimą ir rinkimus.

- Tačiau visų tų saviveiklininkų pastangų užteko, kad laimėtų JAV prezidento rinkimus...


- Užteko, kad laimėtų, bet pažiūrėkime, kokiu prezidentu jis tapo dabar. Jis yra visur suvaržytas ir nuolat pjudomas. Iš esmės D.Trampas dabar tarsi bulius yra įvarytas į specialius aptvarus ir vykdo tų varytojų komandas. Jis jau nėra savarankiškas žaidėjas - tai labiau valdomas prezidentas, negu būtų ta pati H.Klinton, jei būtų išrinkta, ar bet kas kitas.

- Na, gerai, bet mes puikiai žinome, jog pati H.Klinton visos rinkimų kampanijos metu kiekvienuose debatuose tarsi iš rankovės traukdavo D.Trampą neva kompromituojančią medžiagą. O kodėl niekas netiria, iš kur ji tą medžiagą gaudavo? Galbūt jai ją teikė tie patys rusai?

- Visiškai teisingai - jeigu kas nors patyrinėtų H.Klinton aplinką ir pasidomėtų jos ryšiais su tais pačiais rusais, paaiškėtų ne mažiau įdomūs dalykai. Jie visi ten yra susitepę. Prisiminkime kad ir lietuviško „Mažeikių naftos“ komplekso pardavimo istoriją. Kiek ten pėdsakų paliko daugelis aukštų Amerikos pareigūnų, įskaitant ir buvusią valstybės sekretorę Madleną Olbrait (Madeleine Albright)... Atrodytų, jų masteliais, tai yra niekniekis - kažkokia ten naftos perdirbimo gamyklėlė Rytų Europoje. Bet ir čia rasime jų pėdsakus, tiek respublikonų, tiek demokratų, taip pat ir mūsų konservatorių... Galima nesunkiai aptikti jų sąsajų su tais pačiais rusais ir su kuo tik nori - visa tai yra publika, kuri nesibodi niekuo.

- Kaip tik šiuo metu įsibėgėja diplomatinis skandalas tarp JAV ir Rusijos - amerikiečiai dar Barako Obamos (Barack Obama) laikais išvarė iš šalies 35 rusų diplomatus, o rusai kažkodėl tik dabar nusprendė atsakyti tuo pačiu ir jau grasina išvaryti 30 JAV diplomatų. Galbūt šis faktas rodo, jog D.Trampas ir toliau vykdo tradicinę JAV politiką Rusijos atžvilgiu ir visiškai nežada jiems pataikauti ar nusileisti?

- Apie tai mes ir kalbame: kaip minėjau, D.Trampas yra įvarytas į specialius aptvarus, kuriais juda galvijai, pervaromi iš vienos vietos į kitą, ir jis nėra laisvas priimti sprendimus. Bet čia dar įdomesnis kitas dalykas - kad Vladimiras Putinas, aiškiai tikėdamasis D.Trampo pergalės, iš anksto nežengė atsakomojo žingsnio. Ir tik dabar, kai suvokė, jog visa jų politikėlė D.Trampo atžvilgiu yra nieko neverta ir kad rezultatas, nepaisant visų dėtų vilčių, yra niekinis, pradėjo mąstyti - o koks gi vis dėlto turi būti atsakas? Kitaip sakant, Maskva į D.Trampą dėjo daugybę nepamatuotų vilčių, o tai reiškia, kad Rusijos politika taip pat yra gana primityvi. Rusai tikėjosi, kad dabar viskas bus taip, kaip kažkada amerikiečiai darė Rusijoje, kai tik Borisui Jelcinui atėjus į valdžią Maskvoje dirbo ištisi JAV institutai, kurie net rusų oligarchus skyrė į valdžią bei pertvarkė Rusijos įstatymus. Rusai akimirką buvo patikėję, kad jie pasistatė savo žmogų JAV prezidento poste. Štai šis primityvumas ir yra juokingiausias, bet kartu ir baisiausias, nes nuo šių žmonių priklauso mūsų saugumas, nuo jų primityvizmo priklauso daugybės žmonių likimai ir gyvybės... Kai mes matome tuos nevėkšliškus žaidimus, tas beprotiškas viltis, jog pasaulis tvarkysis taip, kaip jie panorės, vien todėl, kad jie pažaidė su interneto įsilaužėliais arba kažkam pamokėjo valdiškais pinigėliais, t.y. naftos doleriukais, - štai čia ir yra didžioji tragikomedija.

- Tuo metu D.Trampas jau nuvyko į Paryžių pasikalbėti su Emanueliu Makronu (Emmanuel Macron). Iškart po G20 susitikimo Hamburge buvo daug kalbų, jog JAV prezidentas jaučiasi izoliuotas. Tai galbūt šiuo vizitu jis ieško sau naujų sąjungininkų užsienyje, stiprindamas savo pozicijas bent ten, jeigu jau vidaus frontuose ne viskas vyksta sklandžiai?


- Tradiciškai nuo Šarlio de Golio (Charles de Gaulle) laikų Prancūzija laikėsi ir tebesilaiko užėmusi tokią savotišką specialiai atskirą poziciją daugeliu klausimų - tiek dėl NATO, tiek Briuselio įvairių žaidimų. Jie visada save laikė „didžiąja Prancūzija“. Manau, kad D.Trampas, suvokdamas Europos Sąjungą kaip vieną iš savo politikos taikinių, kurį jam reikia žūtbūt susilpninti kaip ekonominį darinį, dabar ieško tokių potencialių šio darinio destruktorių. Neatsitiktinai jis neseniai lankėsi ir Lenkijoje - valstybėje, vykdančioje neprognozuojamą politiką nuo neatmenamų laikų. Tiesiai kalbant, visa Lenkijos politika iki Antrojo pasaulinio karo buvo išskirtinai pavojingas žaidimas, panašiai yra ir dabar - europiečiai su baime žvelgia į Kačinskio politiką, bandydami jį suvaldyti, o amerikiečiai į tai žiūri su viltimi, bandydami jį panaudoti savo tikslams. Kita panaši žaidėja Europoje, beje, garsėjanti išskirtinai gerais ryšiais su Lenkija, yra Prancūzija. Meilės ir draugystės santykiai čia tęsiasi nuo Napoleono karų laikų - „Marš, marš, Dombrovski...“. Taigi, čia galima įžvelgti labai aiškią tendenciją, kaip D.Trampas gali suskaldyti Europą. Pagrindiniai galimo lūžio taškai yra du - Lenkija ir Prancūzija. Dar vienas lūžio taškas, išplėšiant Didžiąją Britaniją iš ES, jau suveikė.

- O tuo metu britų užsienio reikalų ministras Borisas Džonsonas (Boris Johnson) smagiai pasišaipė iš Briuselio iniciatyvos išsireikalauti iš Didžiosios Britanijos 100 mlrd. eurų už skyrybas su ES. Iš kokių lubų yra traukiamos tokios sumos? Nejaugi Briuselyje niekas nesuvokia, kad britai tikrai nemokės tų milijardų? Pagaliau, kas šioje situacijoje turi kompetencijos objektyviai nustatyti, kas, kiek ir kam yra skolingas?


- Aš manau, kad čia yra lygiai tokie patys žaidimai, kaip landsbergistų su Rusija. Yra įsivaizduojama, jog galima padaryti pareiškimą, kiek Rusija turi mums sumokėti, ir toliau gadinti santykius, kuo puikiausiai žinant, kad niekas niekada nieko nemokės. To tiesiogiai politiškai negali sau leisti nei rusai, nei britai, nei dar kas nors. Visi suvokia, kad tai yra tiesiog nesąmonė. Aš tai vertinčiau kaip grynai politinius žaidimus. Mes galime čia daug ko nežinoti - galbūt kažkas čia ieško sau naudos, kurią nebūtinai gali gauti konkreti valstybė ar jų darinys. Iš tokios situacijos naudą gali turėti net atskiros verslo grupės ar kompanijos. Paimkime bet kurią didžiąją Vakarų kompaniją - daugelio jų metinis biudžetas dešimtis kartų viršija Lietuvos valstybės metinį biudžetą. Dabar įsivaizduokime, kaip tokie pasaulinio masto gigantai lošia situacijoje, kurioje Didžiosios Britanijos kiekviena diena buvimo ES įstatymų bazėje jiems neša pelnus arba nuostolius. Ar mes galime sau leisti pagalvoti, kad tokiu atveju nebus rasta bet kokia priežastis pasakyti: jūs mums skolingi 100 milijardų? O kartu užtęsti derybas metams ar penkeriems... Tiesiog noriu pasakyti, jog tai, ką mes matome ir suvokiame kaip dabartinį pasaulį, tėra naivuolio tik akims skirtas vaizdelis, tarsi pigus pramoginis filmukas. Už viso to stovi santykiai, kurie ir lemia įvairius politinius tarpvalstybinius sprendimus.

- Šią savaitę Tarptautinio valiutos fondo vadovė pareiškė, kad ji visiškai neatmeta naujos pasaulinės finansų krizės galimybės. Jeigu jau tokios globalistinės institucijos vadovė taip kalba, vadinasi, krizė tikrai ne už kalnų?


- Manau, kad ji visiškai teisi, - taip ir yra. Čia reikėtų kalbėti ne apie kažkokius mažmožius, o vertinti stambius politinius dėmenis, kurie daro įtaką situacijai. Dabar toks politinis žaidėjas yra Kinija, kuriai būtinai reikalinga kuo labiau susilpninti Amerikos dolerio, kaip tarptautinės atsiskaitymo priemonės, vaidmenį pasaulyje ir įvesti savo tarptautinę atsiskaitymo priemonę, t.y. juanį. Kinai suvokia, jog tokio instrumento turėjimas savo rankose yra kur kas svarbesnis negu bet kokie ištekliai ar strateginės investicijos. Pati ši priemonė ir yra pati strategija. Dabar jie turi vis daugiau galimybių dolerį mušti. Turint galvoje šį konflikto lygį, visiškai natūralu, jog išmesti dolerį iš žaidimo arba jį susilpninti įmanoma tik per pasaulinę krizę.

Parengta pagal savaitraštį „Respublika“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (2)

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • IŠGELBĖJO: Izraelis naktį JAV ir Europos šalių prašymu evakavo iš Sirijos į Jordaniją 800 organizacijos „Baltieji šalmai“ gelbėtojų ir jų šeimų narius; tai pirmas kartas septynerius metus trunkančiame Sirijos pilietiniame kare, kai Izraelis leido sirams išsigelbėti nuo karo per savo teritoriją.
  • PASIRODYMAS: „Vilniaus festivaliai“ pristato pirmą kartą Lietuvoje koncertuosiantį pasaulinę muzikos garsenybę Philippe Jaroussky; prancūzų baroko scenos superžvaigždė savo pasirodymą sekmadienio vakarą surengs Vilniaus universiteto Didžiajame kieme.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar dalyvaujantys rinkimuose politikai turėtų nurodyti, ar nebuvo pripažinti sumaišę interesus?

balsuoti rezultatai

Ar pritariate, kad nuo kitų metų parduotuvėse įvedinėtų nedarbo sekmadienius?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +16   +19 C

   +15  +16 C

 

   +16 +18 C

  +25  +28 C

   +22  +24 C

 

   +22  +25 C

    2-4 m/s

  2-5 m/s

 

    1-3 m/s

 

reklama
Ukis 2018