respublika.lt

Ar Katalonija turės savo atskirą kariuomenę?

(0)
Publikuota: 2017 spalio 05 10:03:47, Ričardas Čekutis, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 1 nuotr.
Ispanijos karalius Felipė VI su katalonais tartis neketina. EPA-Eltos nuotr.

Ispanijos karalius Felipė VI savo kalboje pasmerkė ginčijamo referendumo dėl Katalonijos nepriklausomybės organizatorius, nes jų veiksmai esą neatitinka „teisinės valstybės sampratos“. Be to, monarchas įspėjo, kad tokie veiksmai kelia pavojų šalies ekonomikai ir vienybei.

 

Ignas Stankovičius, Martyno Mažvydo nacionalinės bibliotekos analitikas, saugumo politikos ekspertas:

Imperinis mąstymas visada labai giliai įsitvirtina. Imkime kad ir Lietuvą - kaip visiems malonu kalbėti apie LDK nuo jūros iki jūros... Ispanija buvo sulipdyta ne pagal gyventojų norus - jų niekas ir neklausė, tiesiog paėmė elitą už sprando, kažką privertė paklusti, kažką tiesiog pašalino ir pakeitė savais...

Tad nieko nuostabaus, kad tokioje dirbtinai sulipdytoje valstybėje kai kurios tautos jaučia nepasitenkinimą esama situacija. Kai visuomenėje atsiranda įtampų, dažniausiai valstybė trūkinėja per silpniausias siūles, o Ispanijos silpniausia vieta - atskirų joje gyvenančių tautų identiteto skirtumai. Kaip susišnekėti?

Yra manančiųjų, kad ekonominiai dalykai yra kur kas svarbesni už identitetą. Išties mažai kas ginčytųsi, kad integrali ekonominė erdvė yra pajėgesnė ir konkurencingesnė. Dėl to ir ES atsirado, kad turėtų vieną bendrą ekonominę erdvę. Žinoma, žvelgiant tik ekonominiu požiūriu, integrali Ispanija visiems jos gyventojams yra geriau nei susiskaldymas. Bet ji yra blogiau, kai prasideda kalbos apie identitetą. Katalonai nenori būti ispanais ir iš čia kyla įtampos. O kad įtampos būtų panaikintos, reikia kalbėtis ir tartis. Net jeigu Katalonija paskelbs nepriklausomybę, kultūringai turėtų būti susitarta - kaip toliau reikės gyventi. Ar Katalonija turės savo atskirą kariuomenę? Ar ji atskirai stos į NATO ir į ES? Nežinia, ar pačios Katalonijos vadai turi supratimą šiais klausimais. Jeigu nepriklausomybės noras paremtas tik Katalonijos menamos lyderystės ambicijomis, tai tikrai nėra gerai.

O jeigu Katalonijos lyderis įžvelgia katalonų savasties, kultūros, identiteto išlaikymo problemų dabartinės Ispanijos sistemoje, negali jų plėtoti, tai jis taip pat turi tartis su centrine valdžia, kad visa tai nebūtų žlugdoma. O jeigu yra klausimų dėl ekonomikos, t.y. jeigu katalonai efektyviau dirba, geriau ir daugiau pagamina bei uždirba, tai turi būti kalbama apie įvairius mainus, ne vien tik piniginius. Na, o ispanams koją pakišo imperinis mąstymas. Kita vertus, ar galima tikėtis, kad Ispanijos karalius griaus savo paties imperiją? Blogiausia, kad šiame ginče yra užsispyrusios abi pusės. Todėl viena pusė turi pradėti rodyti suartėjimą, nes išsidraskius be jokios tvarkos nebus nė vieno nugalėtojo.

Katalonijos mazgas turėtų atsirišti, jeigu pavyks aiškiai atskirti asmenines politikų ambicijas nuo realių savo atstovaujamų tautų poreikių, o atskyrus - reikia pradėti racionaliai tartis.


Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s