A.Merkel ragina Makedoniją balsuoti dėl šalies pavadinimo keitimonuotraukos (4)

2018 rugsėjo mėn. 09 d. 16:15:11 Perskaitė 630

Vokietijos kanclerė Angela Merkel šeštadienį paragino Makedonijos gyventojus balsuoti referendume dėl naujo šalies pavadinimo, dėl kurio buvo sutarta su Graikija, informuoja naujienų agentūra dpa.

 

Referendumas vyks rugsėjo 30 d., o jame bus sprendžiamas klausimas, ar oficialus šalies pavadinimas bus pakeistas į Šiaurės Makedonijos Respublika.

Ieškoma sprendimo, kuris padėtų nutraukti 27 metus trunkantį ginčą tarp Graikijos ir Makedonijos dėl pastarosios šalies pavadinimo ir leistų jai siekti narystės NATO ir ES.

Referendumas yra „istorinis šansas“ - A. Merkel teigė per bendrą spaudos konferenciją su Makedonijos premjeru Zoranu Zaevu, kuris dėl naujo valstybės pavadinimo susitarė su Atėnais birželio mėnesį.

Pokyčiai, jei jiems bus pritarta, turės būti įtvirtinti šalies Konstitucijoje. Išpildžius šią sąlygą Atėnai nebevetuotų derybų dėl Makedonijos narystės NATO ir ES.

Vokietijos kanclerė žurnalistams sakė, kad ES ir NATO negrasina Makedonijos pavadinimo pakeitimo priešininkams šalies izoliacija, bet tokią sąlygą iškėlė viena valstybė narė.

Z. Zaevas, kuris siekia šalies vardo pakeitimo, nepaisydamas stiprios opozicijos tam, dėkojo A. Merkel už paramą ir pažadėjo, kad jis, jo vyriausybė ir Makedonijos gyventojai atsakys į tai surengdami sėkmingą referendumą, garantuojantį valstybės vietą Europos Sąjungoje ir NATO.

Šeštadienį A. Merkel atvyko į Skopję šaliai minint nepriklausomybės dieną - 1991 m. Makedonijoje vyko kitas referendumas - dėl atsiskyrimo nuo Jugoslavijos.

Ketvirtadienį Skopjėje lankėsi NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas, o penktadienį - Austrijos kancleris Sebastianas Kurzas. Abu jie ragino šalies gyventojus balsuoti už naująjį vardą. J. Stoltenbergas pažadėjo atverti NATO duris, o S. Kurzas sakė, kad tai nuties kelią į prisijungimą prie ES.

Tuo metu Atėnai teigia, kad Makedonija yra jos šiaurinės provincijos pavadinimas, ir kaltino kaimyninę šalį teritorinėmis ambicijomis į provinciją ir jos paveldą. Dėl to Graikija blokavo Makedonijos prisijungimą prie NATO ir žadėjo daryti tą patį dėl narystės ES.

Po susitarimo, pasiekto birželį, Graikija nutraukė veto narystei NATO, bet sakė, kad narystę ratifikuos tik tuomet, jei Makedonijos pavadinimo pakeitimui bus pritarta referendume ir jei bus priimtos atitinkamos konstitucinės pataisos.

Abiejų valstybių nacionalistai priešinasi susitarimui, tačiau apklausos Makedonijoje rodo augantį pritarimą NATO ir ES.

Šeštadienį Graikijos mieste Tesalonikuose keli tūkstančiai žmonių protestavo prieš Makedonijos vardo keitimą. Protestuotojai šaukė, kad „Makedonija yra tik graikų“, taip pat aidėjo ir nacionalistiniai bei dešiniųjų šūkiai. Televizijoje rodytuose vaizduose buvo matyti apie 200 kaukėtų žmonių, į policininkus svaidžiusių akmenis ir kitus daiktus, o policija atsakė panaudodama dujas ir apsvaiginančias granatas.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net