respublika.lt

Amerikietiškas kvapas Europai nepakenktų

(0)
Publikuota: 2018 gegužės 26 13:24:22, Ričardas ČEKUTIS
×
nuotr. 2 nuotr.
DRAUGYSTĖ. Angela Merkel dažnai pabendrauja su Vladimiru Putinu, proteguodama vokiško verslo interesus ir pamiršdama likusią Europą

Svarbiausius praėjusios savaitės pasaulio politikos įvykius ir reikšmingiausias tendencijas specialiai „Respublikai“ komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas ir saugumo politikos ekspertas Audrius Butkevičius.

 

- Dar neseniai JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) ir Šiaurės Korėjos lyderis Kim Čen Unas vienas kitam žarstė komplimentus, pasakojo apie „didžiulę pažangą“ korėjiečiams atsisakant branduolinio ginklo bei siekiant taikos regione. Tačiau dabar viskas grįžo į senas vėžes: Kim Čen Unas vėl pradeda grasinti branduoliniais ginklais, o D.Trampo administracija kalba apie viršūnių susitikimo (birželio 12 d.) atidėjimą. Kas taip greitai pasikeitė?

- Juk į Pchenjaną atskrenda Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas... Tačiau tiek JAV, tiek Šiaurės Korėjos vadovų retoriką pastaruoju metu reikia vertinti ne kaip kažkokią pykčio išraišką, o kaip mėginimą užimti kuo palankesnes sau derybines pozicijas. Akivaizdu, kad ateiti į derybas iš anksto nusiteikus užleisti pozicijas yra netikslinga Šiaurės Korėjai, todėl jie dabar šoka šitą „šokį su kardais“, iš šalies gražiai pagrojant rusams... Ko prireikė Rusijos užsienio reikalų ministrui skristi į Šiaurės Korėją prieš pat artėjantį istorinių derybų raundą? Ypač suvokiant, kad tu ten nieko gero negali padaryti, nebent gali tik pakenkti regiono taikos procesui. Vadinasi, toks tikslas ir yra.

- Tai S.Lavrovas ten pamokys Kim Čen Uną, ką ir kaip reikia kalbėtis su amerikiečiais?


- Manau, tai yra daugiau simbolinis, demonstratyvus skridimas, parodant, kad šį klausimą sprendžia ne vien tik Jungtinės Valstijos ir kad šio klausimo išspręsti, neįtraukiant į žaidimą rusų, yra neįmanoma. Rusų pozicija visur yra tokia pati: nė vienas klausimas pasaulyje negali būti sprendžiamas be Rusijos, nes ji yra „didi valstybė“ ir visur turi interesų. Kitaip sakant, jeigu bandysit spręsti be mūsų, iškart susidursite su mūsų kuriamomis problemomis. Šioje politikoje nieko naujo nėra. Rusija šiandien tiesiog bando dubliuoti JAV politiką, nebūdama pagrindine pasauline galia, bet demonstruojanti norą, kad tokia ją visi laikytų.

- D.Trampas tuo metu šalies viduje kariauja savo mažus vidinius karus. Jo prašymu Teisingumo departamentas iškėlė bylą prieš Federalinį tyrimų biurą (FTB) dėl kišimosi į JAV prezidento rinkimus. Paprastai, tokie garsūs tyrimai baigiasi niekuo. Tad ko iš tikrųjų siekiama šiuo žingsniu?


- Tai yra atsakomasis D.Trampo veiksmas, ugnį gesinant ugnimi arba kylį iškalant kyliu. Tokių bei panašių veiksmų yra buvę ir anksčiau, per rinkimus buvo viešinami įvairiausi dokumentai, todėl reikia pripažinti, kad Jungtinių Valstijų specialiosios tarnybos šių rinkimų metu nebuvo tik neutralios proceso stebėtojos. D.Trampas dabar tai puikiai išnaudoja. Matyt, yra ir daugiau įvairių problemų, kurių prezidento sąjungininkai iš Izraelio dar neišsprendė, todėl ir JAV viduje atsiranda tokios įtampos. Kadangi vykdomi įvairūs tyrimai prieš D.Trampą, tai tiesiog suduotas kontrsmūgis, gesinantis oponentų entuziazmą ir mėginimus diskredituoti šalies vadovą. Tik tiek.

- Lygiagrečiai su šiuo procesu prasidėjo ir išoriniai muitų karai. Europos Sąjungos ekonomikos ministrai jau netgi sudarė amerikietiškų prekių (nuo „Levi's“ džnsų iki „Harley Davidson“ motociklų), kurios bus apmokestintos, sąrašą, jeigu amerikiečiai nepadarys Europai ilgalaikės išimties. Kas bus šių prekybos karų nugalėtojai ir kaip tai atsilieps mums visiems?


- Aš įsivaizduoju, kad be „Harley Davidson“ motociklų didžioji dalis Lietuvos gyventojų kaip nors išgyvens, o amerikietiškus džinsus puikiai siuva broliai lenkai, kurie, be to, dar ne mažiau puikiai gamina ir škotišką viskį ar vokiškus skalbimo miltelius... Taigi, nemanau, kad Lietuvos atžvilgiu kažkas stipriai pasikeis...

- Bet yra manančių, kad tais prekybos karais puikiai pasinaudos prekybininkai ir ta proga užkels kainas. Juk pas mus ne kartą yra buvę, kad viskas pabrangdavo net dėl kokio nors gaisro Afrikoje ar žemės drebėjimo Indonezijoje... O čia juk dar geresnė proga...

- Žinoma, tokie žaidimai bus žaidžiami tradiciškai. Tačiau kalbant rimčiau, visos šios Europos numatytos sankcijos JAV atrodo labai neįtikinamai. Apskritai, Angelos Merkel pozicijos derybose su Jungtinėmis Valstijomis atrodo tiesiog apgailėtinos. O A.Merkel juk ir yra Europa... Ką dabar iš to kas nors laimės? Manau, kad esminis klausimas yra ne šie muitai, nes bet koks prekybinis suvaržymas visada atneša kur kas daugiau nuostolių, lyginant su laisvos prekybos sąlygomis, negu duoda kažkokių ekonominių pliusų. Klausimas yra strateginis. Kokiu principu ar kokiu pagrindu bus formuojami Jungtinių Valstijų ir Europos santykiai? Ar Europa ir toliau vaidins dar vieną pasaulinę galią? Kitaip šnekant, ar europiniai komunistai bandys save pristatyti kaip rimtą jėgą, su kuria Jungtinės Valstijos turės skaitytis, ar ne? Todėl kyla dar vienas klausimas: ar atsiras bendra ekonominė Euroatlantinė erdvė su aiškia Jungtinių Valstijų hegemonija, ar ne? D.Trampas bando šį dalyką sukonstruoti. Lietuvai dėl to didelės problemos ar didelio skirtumo nėra. Toje vokiškoje Europoje šiek tiek amerikoniško kvapo tikrai nepakenks, nes nuolatinis Europos valstybių pataikavimas Rusijos interesams ir įsivaizdavimas, jog ekonomika turi reguliuoti politiką, o ne atvirkščiai, mums yra žalingas.

- Kaip tik ponia A.Merkel pradėjo savo vojažą po pasaulį: ką tik aplankė Rusiją, o dabar nuskrido į Kiniją. Ką šie jos vizitai reiškia? Ar ji sprendžia kažkokius europinius reikalus, ar savo vamzdžių su rusais statybos klausimą bei kiniškų prekių tranzito per vokiškus uostus problemą?


- Kaip sakiau, yra bandymas pristatyti vokiškąją Europą kaip dar vieną pasaulio galios centrą. Tačiau, kaip visi suprantame, Europa nėra imperinis darinys. Nors Vokietija ir turi labai didelės įtakos, bet šis A.Merkel skraidymas yra tik A.Merkel skraidymas ir nieko daugiau...

- Tai galbūt ji ir rūpinasi vokiečių pramonininkų interesais?


- Be abejo. O prie vokiško-rusiško vamzdžio priduria ir kitų Europos valstybių interesus, kurie neva yra Vokietijos ekonominės įtakos zonoje. Tai reikėtų vertinti, kaip blaškymąsi ir aiškios pozicijos nebuvimą. Kaip ir visos šnekos, kad esą reikia sutaikyti Rusiją su Ukraina, tuo pat metu taikant Rusijai sankcijas dėl Krymo aneksijos ir nepripažįstant pusiasalio okupacijos. Principų nebuvimas yra labai žalingas politikoje ir kaip tik visuose europiniuose reikaluose tą matome kasdien. Ką reiškia sutaikyti Ukrainą su Rusija? Kokiu pagrindu? Eilinį kartą apgaunant ukrainiečius? Tai prisiminkime Budapešto memorandumą, kur ukrainiečiams buvo suteiktos saugumo bei teritorinio vientisumo garantijos. Pirmiausia, reikia turėti pakankamai jėgos ir galios, kad galėtum kažką garantuoti, o tik po to imtis tokių veiksmų. Todėl visa tai tėra koktūs senutės gundymai, smarkiai atsiduodantys negrabiais sukčiavimo metodais...

- Tuo metu Italijoje po ilgų derybų susiformavo antisisteminė koalicija iš „Penkių žvaigždučių“ judėjimo ir tautinės-patriotinės partijos „Lega“. Premjeru paskirtas ilgametis Briuselio kritikas Džiuzepė Kontė (Giuseppe Conte), o įvairūs ES pareigūnai iškart prabilo apie „grėsmes demokratijai“ ir netgi apie galimą Italijos bandymą pasekti britų pavyzdžiu. Ko galima iš šios situacijos tikėtis?

- Akivaizdu, kad tai yra dar viena vinis į komunistų konstruojamą Europą. Dž.Kontės atėjimas visiems labai aiškiai sako, kad yra būtina ieškoti visiškai kitokios Europos koncepcijos. Italija yra aštuntoji pasaulio ekonomika. Tai ne juokas. Žinoma, tai yra antra pagal dydį skola po Graikijos, bet tai yra valstybės skolos. Jeigu mes užmestume akį į pačią Italijos pramonę, tai pamatytume, kad ji tikrai nėra bankrutuojanti. Italai turi savo rinkas, jos pakankamai efektyviai veikia. Tiesiog valstybė, nepajėgdama tvarkytis pati ir tikrai ne be Briuselio „malonės“, buvo tiesiog sukišta į tokias skolas. Pagaliau, tos skolos atsirado ne be buvusių valdžių audringos veiklos, ypač šiame kontekste reikėtų prisiminti Silvijo Berluskonio (Silvio Berlusconi) vyriausybę. Ne be reikalo dabartinė valdžia su juo nenori turėti jokių bendrų reikalų... Manau, kad ši koalicija yra toks pat reiškinys, kaip ir „Alternatyva Vokietijai“ partijos atsiradimas Vokietijoje. O mums, Lietuvai, tą reikėtų vertinti tik pozityviai. Tai leis mūsų sveikoms politinėms jėgoms orientuotis į kitaip pasaulį matančius partnerius.

- Su šios koalicijos atėjimu į valdžią susijęs dar vienas paradoksas. Kol Italiją valdė visų pakraipų liberalai, Briuselis apie italų skolas beveik nieko nekalbėjo, o štai dabar, naujajai vyriausybei neišdirbus nė dienos ir net neprisiekus, iškart pareikalavo „mažinti skolas“. Kaip paaiškinti tokį dvilypumą?

- Natūralu, jog grupuotė, užgrobusi valdžią Europos Sąjungoje, sunkiai kovoja dėl savo išlikimo ir atakuoja potencialius priešininkus. Tik šitaip ir galima tai vertinti. O apie kažkokį objektyvumą didžiojoje politikoje verta užmiršti - čia visada buvo ir bus dvejopi standartai, skirti „saviems“ ir „svetimiems“.

- Panagrinėkime Ukrainos reikalus. Kaip tik šią savaitę pasaulio žiniasklaidą apskriejo žinia, kad ukrainiečiai gavo pirmąsias amerikiečių „Javelin“ prieštankines sistemas. Ar tai gali padėti Ukrainai susigrąžinti Rusijos okupuotas teritorijas?


- Žinoma, teritorijų susigrąžinimo klausimas negali būti išspręstas „Javelinais“. Galiu pasakyti, jog ukrainiečiai patys gaminasi labai efektyvias ketvirtosios generacijos prieštankines raketas. Šios raketos, žinant Ukrainos geografinę specifiką, puikiai tinka rusiškiems tankams naikinti. Tai yra įmonės „Luč“ gaminiai, kurie dar ir sėkmingai parduodami užsienyje. Todėl į „Javelin“ sistemas reikia žiūrėti ne kaip į ginklą, o kaip į politinį simbolį, instrumentą. Jungtinės Valstijos tiesiog pateikė ukrainiečiams letalinę ginkluotę. Iki ateinant „Javelinams“ tiek Luganske, tiek Donbase buvo sunaikinta pakankami daug rusiškų tankų ir senais ginklais, ir mano minėtomis ukrainietiškomis prieštankinėmis raketomis. Taigi, čia yra grynai politinis klausimas. Prisiminkime ta proga naują į viešumą paleistą skandalą, esą D.Trampo teisininkas yra gavęs 400 tūkst. dolerių, kad suorganizuotų Petro Porošenkos ir D.Trampo susitikimą. Todėl šis reikalas gali būti suvokiamas ir tokiame kontekste: P.Porošenka eina į dar vienus rinkimus, kišenėje turėdamas rimtų kozirių: jis išsiderėjo tam tikrų politinių ženklų, kurie „savo svoriu“ yra beveik tolygūs faktui, jog visi ukrainiečiai gavo bevizį įvažiavimą į Europos erdvę. Taigi - P.Porošenka išsiderėjo bevizį įvažiavimą į ES, pasiekė Jungtinių Valstijų letalinės ginkluotės tiekimą, o tai reiškia, kad JAV prisiima tam tikrą atsakomybę už šio konflikto priežiūrą. O tai reiškia, kad būtent P.Porošenka pagaliau gavo rimtą sąjungininką. Visa tai yra politiniai simboliai ir ženklai, reikalingi Ukrainoje artėjantiems prezidentiniams rinkimams.

- O karo frontuose kažko naujo tikėtis neverta? Kas ten dabar vyksta?


- Kiekvieną dieną vyksta susišaudymai tarp kovojančių pusių su abipusiais nuostoliais - kiekvieną savaitę yra po 4-5 žuvusiuosius tiek iš vienos, tiek iš kitos pusės, daugėja sužeistųjų... Taigi, tai tipiškas vangiai besirutuliojantis konfliktas ir, matyt, per artimiausius metus nereikėtų prognozuoti nieko kita.

- Kitaip tariant, generalinio puolimo Ukraina nėra pajėgi organizuoti, kad galėtų atsiimti okupuotas teritorijas?

- Toks puolimas būtų tolygus karo paskelbimui Rusijai. Ponas V.Putinas neturi jokių galimybių užsimerkti į tokius ukrainiečių veiksmus... Tiesiog prisiminkime Michailo Saakašvilio situaciją, kai jam buvo duotos tam tikros garantijos, kad jis gali veikti, atsiimdamas Pietų Osetiją. Tokiu būdu M.Saakašvilis buvo įviliotas į konfliktą, o po to smogė rusai ir teko stabdyti rusiškus tankus netoli Tbilisio. Analogiška situacija dabar yra ir Ukrainoje: kai kuriems Ukrainos politikams yra bandoma sukurti iliuziją, kad jie gali atsiimti Donbasą ir Luganską. Tokiu būdu siekiama juos įtraukti į konfliktą, o jų priešininkas jau dabar yra paruošęs visas reikiamas politines ir karines pajėgas. Manau, kad P.Porošenka yra pakankamai atsargus ir jis nepadarys klaidos.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s