respublika.lt

A.Butkevičius: Vakarai kol kas laimi geopolitiniame konflikte (8)

2018 spalio mėn. 13 d. 11:25:22
Ričardas ČEKUTIS

Svarbiausius praėjusios savaitės pasaulio politikos įvykius ir reikšmingiausias tendencijas specialiai „Respublikai“ komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas ir saugumo politikos ekspertas Audrius Butkevičius.

 

- Panašu, jog Skripalių nuodijimo istorijoje visi taškai dar nesudėti, nes beveik kasdien pasirodo vis naujų įvykio detalių, identifikuojami nuodytojai, kurie siejami su rusų spectarnybomis, tikslinamos aplinkybės ir t.t. Tačiau gal jau dabar galime padaryti kokias nors apibendrinančias išvadas?

- Akivaizdu, kad tai yra vienas iš didžiausių Rusijos specialiųjų tarnybų fiasko. Akis tiesiog bado jų nesuvokimas, kokiame pasaulyje gyvenama. Dabartiniame pasaulyje informaciniai pranešimai paverčia visus internetą turinčius gyventojus konkrečių įvykių žiūrovais, stebėtojais ir vertintojais realaus laiko režime. Be to, nuo šių stebėtojų ir vertintojų sprendimo labai stipriai priklauso ir pačios šalies, ir konkrečių politikų vertinimai, o tai virsta jau atitinkamais tų šalių politikų sprendimais. Internetas pakeitė pasaulį labiau, nei visi kada nors buvę žemės drebėjimai ar planetą apraizgiusios geležinkelių linijos. Rusijos specialiosios tarnybos to nesuprato lygiai taip pat, kaip jos nesuprato, ką reiškia CNN televizijos lėkštės, transliuojančios realiame laike iš Vilniaus 1991-ųjų sausį... Šis Skripalių skandalas Rusijai daro kur kas didesnę žalą, nei Krymo užgrobimas, įvykiai Sirijoje ar nauji jų „fokusai“ Libijoje... Nes ką reiškia nuodais ištepta durų rankena, pajėgi suprasti ir rusiškoji Anuška, ir angliškoji Ketrin, ir indiškoji Sarah - kas tik nori. Šis įvykis pernelyg priartėjo prie kasdienio paprastų žmonių pasaulio, o nuodytojai nuo viduramžių laikų yra laikomi pačia paskutine, pačia žemiausia kasta... Praėjusį kartą mes jau kalbėjome, jog ši situacija išmetė Volodią Putiną į „patriarcho rudenį“ ir smarkiai priartino jo politinį galą.

- Užsiminėte apie rusų „fokusus“ Libijoje. Vakarų žiniasklaida kaip tik šią savaitę pranešė, jog rusai ten jau yra dislokavę priešlėktuvinės gynybos sistemas S-300, liūdnai pagarsėjusią „Vagnerio“ grupę, kažkokius elitinių pajėgų kareivius, turi ten dvi karines bazes... Ką jie veikia tarpusavyje kovojančių gaujų apsuptyje?

- Reikia manyti, jog kažkas V.Putino komandoje intensyviai skaito ir savo vadui cituoja Hermaną Raušningą (Hermann Rauschning), kažkada parašiusį knygą „Pokalbiai su Hitleriu“. Taigi, H.Raušningas buvo mėgėjas sakyti: „niekada neapsiribokite tuo, ko norėtų jūsų priešininkas, taikykite kur kas plačiau, visada būkite ofenzyvoje, visada atakuokite...“. Savo laiku A.Hitleris šią frazę labai mėgo ir ilgai ja vadovavosi. Tiesa, viena smulkmena - vėliau paaiškėjo, jog H.Raušningas buvo anglų šnipas... Taigi, tokie patarimai ir V.Putinui gali baigtis panašiai. Žinoma, rusai suvokė, jog negali išlaikyti tempo ir savo pozicijų Sirijoje, nes turint galvoje amerikiečius, turkus ir visus kitus, jie Sirijoje nekontroliuoja apie 60 tūkst. kv. kilometrų teritorijos. Bašaras al Asadas (Bashar al-Asad) drauge su rusais kontroliuoja tik dykumą ir kažkiek apgyvendintos teritorijos aplink sostinę Damaską. Todėl tai suvokdami, jie mėgina žengti kitą žingsnį, t.y. demonstruoti savo aktyvumą dar vienose naftingose teritorijose. Dabar jie sako: jeigu jūs galėjote žaisti Libijoje, kodėl to negalime daryti mes, todėl prarykite dar vieną mūsų siunčiamą problemą. Šįkart jie jau nesidangsto „Vagnerio“ vyrukais, o demonstruoja viešai savo eilinę ofenzyvą. Tai yra dalis bendros politikos, siekiančios atsirasti tarp pasaulį formuojančių faktorių. Ar reikia tai vertinti rimtai? Be abejo, taip, ypač turint galvoje Vakarų susiskaldymą, įvairius neapibrėžtumus Jungtinių Valstijų politikoje, nenorą konfrontuoti ir užimti rimtas pozicijas svarbiausiais pasaulio politikos klausimais ir t.t. Kita vertus, V.Putinas šauniai gąsdina visus. Lygiai taip pat, kaip jis sugebėjo iš amorfiškos ir daugeliu atvejų jam pasiduodančios Ukrainos pagaminti patį juodžiausią, tiesiog mirtiną savo priešą, taip jis konsoliduoja ir Vakarus...

- Kitaip sakant, nėra to blogo, kas nesibaigtų gerai?..

- Kaip paprastai: jeigu daiktas yra efektyvus, jis veikia į visas puses. Durklas turi du ašmenis ir jie abu pjauna vienodai. Todėl ir turime tokį vaizdelį. Taip, V.Putinas bando tokiu būdu pademonstruoti, kad ir jam priklauso pasaulio gabalas. Visi kiti sako, kad tu, ponas, ir taip per daug turi, nes neteisinga, kad viena šalis turėtų tiek daug išteklių. Suprantama, dabar Vakarai pradės konsoliduotis tam, kad duotų jam per nosį... Kaip žinoma, reakcija artėja visomis burėmis. Jungtinėse Valstijose svarstomas ir praktiškai yra priimtas projektas, pagal kurį JAV kasmet Europai skirs milijardus dolerių tam, kad būtų galima išsivaduoti nuo rusiškų energijos išteklių priklausomybės. Žinoma, Europoje netrukus atsiras priklausomybė nuo amerikietiškų sprendimų, bet akivaizdu, jog JAV investuos pakankamai daug, kad „Nordstream-2“ netaptų geopolitine realybe ir kad rusiški tiekimai vis mažėtų. Čia yra vienas iš atsakymų. O tai, kad karas vyksta visu tempu, tik kol kas sproginėja ne Europoje, Rusijoje ar JAV, o tam tikrose paribio susidūrimų teritorijose, taip pat nieko naujo...

- Aptarkime dar vieną Vakarų reakciją. Štai britai kaip tik paskelbė apie būsimus didžiulius karinius manevrus Omane, kur pirmą kartą aiškiai įvardintas ir būsimas karo priešininkas, t.y. Rusija. Maža to, skelbiama, jog bus vykdomos ir kibernetinio karo padalinių treniruotės, siekiant išjungti visą elektros tiekimą Maskvoje... Rusai piktinasi ir grūmoja, tačiau ką mums sako toks neįprastas britų atvirumas?

- Neseniai vienoje konferencijoje vienas britų karininkas man atsakė šitaip: jūs visi pamirštate, kad mes esame šalis, kuri kažkada valdė pusę pasaulio - mes puikiai mokame dorotis ir su pasipriešinimu bei sukilimais Indijoje, ir su bet kokiu terorizmu. Tai, kad jie netaiko senųjų efektyvių metodų, kurių poveikiu visi gali būti garantuoti, dar nereiškia, kad, esant reikalui, jie nesugebės to padaryti. Omane būtent tai ir bus pademonstruota. Šiandien įtampa ir pasaulinio konflikto temperatūra pasiekė tokį lygį, kad niekas jau nebesislepia už mandagių šaltojo karo frazių, kai buvo kalbama apie „tikėtiną priešininką“. Dabar jau tiesiai įvardijamas tas priešininkas, nes slėptis yra tiesiog kvaila, o priešininkas yra visiems aiškus. Mūsų problema yra ta, jog sukčiai, esantys Lietuvos valdžioje, 20 metų vogė Gynybos ministerijos pinigus ir nesukūrė infrastruktūros, kuri atitiktų šito konflikto ypatumus. Laikydamas save suvokiančiu šio konflikto charakteristikas galiu pasakyti, kad hibridiniame kare mes turime visas galimybes spręsti problemas patys. Bėda tik, kad tinkamas pasiruošimas nepadarytas ir tuos sukčius, kurie už tai atsakingi, jau seniai metas teisti.

- Mūsų sukčiai, spėju, dar ilgai galės jaustis ramūs... Pakalbėkime apie svetimus: kokios gali būti viso šio konflikto perspektyvos?

- Rusai patys ilgą laiką tikėjo savo propaganda, kad visi Vakarai, įskaitant ir anglus, yra kvaileliai, nevalingi, išsigimę homoseksualistai, kurie neturi jokios potencijos priešintis... Jie taip ilgai tą pasakojo savo visuomenei, kad pagaliau tuo patikėjo patys. Ir dabar jie mato rezultatą. Anglai iš savo nedidelės salelės yra sugebėję sukurti ir valdyti imperiją, kurioje niekada nenusileidžia saulė... Tai rodo šitų žmonių potenciją ir charakterį, o rusai eilinį kartą to neįvertino. Senoji vadinamoji Didžioji priešprieša, kuri buvo vedančiuoju XIX a. politiniu vyksmu, tęsiasi ir dabar. Britai dabar ne tik kad neslepia savo priešininkų vardų, bet ir to, kad būtent jie vis dar lemia daugelio pasaulinių reakcijų turinį. Štai čia ir slypi viso reikalo esmė. Todėl, kaip ir sakėme praėjusį kartą, šlapintis MI5 ant batų buvo didžiulė klaida...

- Ukrainoje šią savaitę į orą išlėkė dar vienas šaudmenų sandėlis, regis, jau šeštas nuo konflikto šalies pietryčiuose pradžios. Kas ten vyksta? Kodėl niekaip nesugebama apsisaugoti nuo diversijų, kurios ten nuolat kartojasi?

- Čia yra trys svarbiausi dalykai: ukrainietiškas šykštumas, baisi ir niekšiška išdavystė bei nesugebėjimas priimti reikalingų sprendimų. Į orą išlėkė šaudmenų už 1,8 mlrd. dolerių, t.y. apie 250 tūkstančių tonų. Visa tai negrįžtamai prarasta pačiu reikalingiausiu momentu. Prieš maždaug pusantrų metų Ukrainos parlamente buvo priimtos visos reikalingos pataisos tam, kad kariškiai savo teritorijose galėtų pasistatyti betonines saugyklas pagal visus šių dienų saugumo reikalavimus. Pagal tas pataisas, ten būtų sudėta viskas, kas iš tikrųjų reikalinga gynybai. Todėl netgi diversijos atveju būtų susprogdinta 1-3 tūkstančiai tonų šaudmenų, ne daugiau. Yra dalykai, už kuriuos tiesiog atleisti negalima. Senovės romėnai už tokius „fokusus“ taikė decimaciją, t.y. kas dešimtam kariui tekdavo atsisveikinti su gyvybe, o visais kitais laikais visose valstybėse tokiems atvejams buvo numatyti karo lauko teismai, kurie kaltuosius šaudė vietoje. Matyt, tol, kol ukrainiečiai neįsives tokios karinės tvarkos bei drausmės, pripažindami, kad jie gyvena karo sąlygomis, tol ir toliau jų šaudmenų sandėliai lėks į orą... Čia visiems buvo žinoma, ką reikia daryti, visos sąlygos tam buvo paruoštos, padaryti netgi būtini politiniai sprendimai, leidžiantys realizuoti visas reikiamas apsaugos priemones, tačiau vadovybė toliau miegojo, todėl toks ir rezultatas...

- Dabar gausiai svarstoma, negi iki šiol, po šitiekos metų karo su Rusija, Ukrainos karinėje vadovybėje sėdi žmonės, kurie tai pačiai Rusijai ne tik simpatizuoja, bet ir veikia jos naudai? Kodėl vis dar neišgaudomi išdavikai ir potencialūs diversantai?

- 2014 metais, kai mes kalbėjome šiais klausimais, esu jiems pasakęs, kad jie turi priimti vieną esminį sprendimą - išmėžti visus, kurie turi aukštesnį laipsnį nei papulkininkis. Reikia atvesti naują karininkų kartą ir atsikratyti šimtų generolų, kurie neaišku, už ką gauna pinigus. Tai, žinoma, ne mano sugalvoti dalykai, netgi racionalūs amerikiečiai tai yra darę ne kartą. Deja, bandymas išlikti visiems geram nugalėjo ir todėl dabar ukrainiečiai turi gausybę pilvotų vyrukų su uniformomis, kurie trina kelnes ministerijose bei Generaliniame štabe. Todėl ir turime tokį rezultatą. Iš tikrųjų, tai yra neatleistina. Šiuolaikinius reikalavimus atitinkančių sandėlių statyba jiems būtų kainavusi kur kas mažiau, nei šis rezultatas. O dabar pabandyk įtikinti bet ką Europoje ar Valstijose suteikti ukrainiečiams karinę paramą, kai vyrauja toks nesugebėjimas susitvarkyti su turtu, kurį jie patys turi...

- Lygiai po mėnesio vyks JAV Kongreso rinkimai. Kol kas nėra nė vienos palankios prognozės respublikonams, o tai reiškia, kad greičiausiai laimės demokratai ir prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) liks be jokios politinės paramos. Kuo jam tai gresia?

- Manau, kad D.Trampui tai gresia apkalta. Jeigu dabar jis dar turi buferines sistemas, kurios sulaiko nuo to, jeigu jis dar spėjo pasiskirti reikalingą teisėją, nepaisant viso skandalo apie vieną bokalą alaus išgėrusią moteriškę, dabar šios situacijos „išrišimas“ artėja visu tempu. Manau, toks neatsargus D.Trampo kalbėjimas yra susijęs su tuo, kad visiems jo aplinkoje ir jam pačiam yra kuo puikiausiai suprantama, kuo baigsis ši istorija...

- Aptarkime dar vieną įdomų reiškinį: Polinezijos gyventojai padavė į teismą Prancūziją už visus pokario laikais vykdytus branduolinius sprogimus ir su tuo susijusias gyventojų kančias, sergant onkologiniais susirgimais. Tai reiškia, kad karo nusikaltėliais gali būti pripažinti visi pokariniai prancūzų prezidentai... Kokios gali būti šios bylos perspektyvos?

- Pasukime šį reikalą kitu kampu. Tais laikais, kai aš stačiau BAM’ą (Baikalo-Amūro magistralė - aut. past.), visa Pietų Jakutija tiesiogine prasme spjaudėsi kraujais, kadangi po branduolinių sprogdinimų ten liko daugybė radioaktyvaus grunto, radiacija užkrėsti mikroelementai nusėdo į vandenis Sibire, radioaktyvios dulkės nusėdo ant kerpių ir žolės, o visa tai ėdė elniai, kuriuos valgė vietos jakutai ir evenkai, netgi ir man teko paragauti... Taigi, kaip madinga sakyti, atsidaro Pandoros skrynia. Žinoma, netylės ne tik polineziečiai. Kaip suprantame, Polinezija tai yra koralinės salos, kuriose visi naudoja iš esmės tik lietaus vandenį. Visas tas užkratas, kuris pakilo į orą sprogdinimų Polinezijoje metu, žinoma, su lietumi leidosi ant tų salų gyventojų galvų, jau nekalbant apie patį Ramųjį vandenyną... Aš neįsivaizduoju, jog teismas, kuris priteisė Lietuvai sumokėti kompensaciją teroristui už gyvenimą viešbutyje netoli senelių prieglaudos, galėtų priimti kitokį sprendimą prancūzų atžvilgiu... Greičiausiai prancūzus privers susimokėti, tik ar tai padės mirusiems nuo vėžio ar dabar sergantiems, žinoma, klausimas lieka atviras...


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (8)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • FUTBOLAS: antrą Šv. Velykų dieną Vilniaus Fabijoniškių gimnazijos stadione susirinkusiems žiūrovams „Vilniaus“ futbolo klubas pergalės nepadovanojo - traumų išretinta vilniečių ekipa nusileido Kėdainių „Nevėžio“ futbolininkams, kai varžovai pelnė įvartį 11 m baudiniu paskutinę pridėto laiko minutę.
  • PARTRENKĖ: pirmadienio pavakarę Vilniuje automobilis „VW Passat“ partrenkė 10 metų berniuką.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
baneris Big Daddy Wilson

Ar kelia grėsmes užsieniečių antplūdis Lietuvos darbo rinkoje?

balsuoti rezultatai

Ar dirbsite per Velykas?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

 +3  +4 C

   +2   +4 C

 

 +4   +6 C

+14 +16 C

 +15  +17 C

 

+16   +18 C

3-4 m/s

 2-4 m/s

 

 4-6 m/s

 

reklama
Ūkis
reklama
Sveikata ir grožis