respublika.lt

A.Butkevičius: Prietaisai, kurių mums trūksta iki pilnos laimėsnuotraukos (15)

2018 spalio mėn. 20 d. 17:29:22
Ričardas ČEKUTIS

Svarbiausius praėjusios savaitės pasaulio politikos įvykius ir reikšmingiausias tendencijas specialiai „Respublikai“ komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas ir saugumo politikos ekspertas Audrius Butkevičius.

 

- Daugeliui atrodo keistas JAV prezidento Donaldo Trampo (Donald Trump) pareiškimas dėl Saudo Arabijos - esą tai yra labai svarbūs sąjungininkai kovoje su pasauliniu terorizmu... Tačiau, absoliuti dauguma apžvalgininkų būtent Saudo Arabiją įvardija kaip pagrindinę terorizmo rėmėją. Maža to, šešėlį šiai šaliai meta ir keistas JAV žiniasklaidai dirbusio žurnalisto dingimas. Galbūt ne be reikalo JAV demokratai dabar reikalauja ištirti D.Trampo ryšius su Saudo Arabija?

- Kas gi vadins savo draugus terorizmo rėmėjais?.. Lygiai taip pat, kaip ir Osamos bin Ladeno šeimos ryšiai su aukštais Jungtinių Valstijų pareigūnais, su Bušų šeima, su aukšto rango Prancūzijos pareigūnais. Arba galime prisiminti amžinatilsį Libijos vadovo Muamaro Kadafio (Muammar Ghadaffi) ryšius su daugeliu Europos valstybių vadovų ir pinigus, kuriuos jis skolindavo Prancūzijos prezidentui bei jo aplinkai... Visa tai yra lygiai tokio paties kvapo „naujienos“, kaip ir verslininko D.Trampo ryšiai Ukrainoje bei Rusijoje. Nieko naujo. Tiesiog tai, kas pasaulyje prieš 30-50 metų sėkmingai likdavo paslaptimi, šių dienų pasaulyje yra labai lengvai atsekama ir matoma. Ką jau kalbėti apie tokias nuo politinių sprendimų itin priklausančias valstybes, kaip Saudo Arabija... Taip, šiais laikais tie dalykai lenda į paviršių ir bado akis. Pikantiškumo visai šitai istorijai, žinoma, suteikia drama, įvykusi Turkijoje Saudo Arabijos konsulate, kuomet vienas iš pagrindinių šiandien valdančiojo princo kritikų greičiausiai ten prarado galvą tiesiogine to žodžio prasme... Šiuo požiūriu JAV reakcija yra labai įdomi, ypač prisiminus, jog turime Skripalių istoriją Didžiojoje Britanijoje, kuri dar menkiau pridengta ir absoliučiai pažeidžianti tiek žmogaus teisių, tiek informacijos laisvės principus. Tačiau D.Trampo pragmatiškumas verčia žavėtis, kai jis tiesiai-šviesiai sako, jog kontraktai, daugybė darbo vietų ir uždarbiai, kuriuos galėtų gauti JAV, yra nepalyginamai svarbiau. D.Trampas bent jau nesidangsto dirbtiniu principingumu, ką dažnai mėgdavo daryti jo kolegos. Jis tiesiai sako, kad mums Saudo Arabijos pinigai yra svarbiau už kažkokias žmogaus teises... Taigi atiduokime pagarbą jo principingai pozicijai ir suvokime, kad jeigu per mūsų sieną veršis Volodios Putino kazokai, o tuo metu D.Trampas turės kokį nors kontraktą su „Gazpromu“, tai atsakymas bus lygiai toks pats... Todėl išmeskime iš galvų tuščias iliuzijas ir ginkluokimės patys.

- Rusų okupuotame Kryme šią savaitę vietinis veikėjas iššaudė apie 20 moksleivių. Rusijoje ir jų simpatikų sluoksniuose jau pasigirdo ir sąmokslo teorijų apie ukrainiečių neva įvykdytą teroro aktą...

- Pradėkime nuo to, jog gandus, kad po vienišo psichopato ataka gali slypėti Ukrainos organizuotas teroristinis aktas, skleidžia vienas Rusijos Dūmos deputatas, nors neturi jokių rimtų argumentų. Žinoma, bet kokia ukrainietiška ataka būtų nukreipta ne į vargšus paauglius studentus, o į konkrečius Ukrainos valstybę išdavusius asmenis. Todėl galvoti, jog čia yra kažkoks ryšys su Ukraina gali tik labai intensyviai savo galvose tokio ryšio ieškantys žmonės... Manau, jog svarbiau čia būtų akcentuoti ką kita: tendencijos, kurios yra matomos ir žymios visame pasaulyje, neaplenkia netgi tokio užkampio, kaip Kerčė. Vieno asmens, patyrusio bendraamžių patyčias, problema ir vos ne norma tapęs toks sprendimo būdas, suvedant sąskaitas ginklu - būdas, kuris nuolat įvairiomis variacijomis kartojasi Jungtinėse Valstijose - atkeliavo jau ir ten. Tai rodo, jog jokios geležinės uždangos negali pakeisti laiko dvasios kuriamos situacijos. Geriausia būtų atkreipti dėmesį į tai, jog tokioms situacijoms yra pritaikomi vaistai. Pavyzdžiui, Vokietijos interneto provaideriai rado galimybę tarpusavyje susitarti, kaip kovoti su pedofilijos tinklų produkcijos platinimu, panaudojant vokiškąjį internetą. Tai buvo padaryta be jokių ypatingų policijos įsikišimų ir draudimų - tiesiog galinčių šią situaciją kontroliuoti verslo žmonių susitarimas. Manyčiau, kad reikia kalbėti apie žalingos informacijos platinimo užkardymą. Juk išplatinti informaciją apie „šaunų“ susidorojimą su besityčiojančiais bendramoksliais ar mokytojais gali sau leisti vienas ar kitas kaimo kvailelis, bet tai galima suvaldyti, skatinant interneto provaiderius rasti tinkamas formas ir sprendimus tiems atvejams, kai jų tinklai gali tapti milžiniškų socialinių sprogimų generatoriais. Toks yra galimas būdas susidoroti su problema, o ne mėginti kaltinti Ukrainos specialiąsias tarnybas...

- Šią savaitę nuskambėjo tiesiog pavydą keliantis Lenkijos pareiškimas, kad šalis gaus suskystintas dujas iš JAV net 30 proc. pigiau, negu tektų mokėti Rusijos „Gazpromui“... Kodėl lenkai sugeba susitarti su strateginiais partneriais, o mes ir toliau mokame milijonus?

- Lenkai neturi laivelio, gražiu pavadinimu „Independence“... Šis laivelis gavo tokį gražų pavadinimą tam, kad būtų galima pridengti visą krūvą „brudo“... Man trūksta vaizduotės, mėginant suprasti, kas stovi už viso šito balagano, kuomet šis laivas turi ofšorinius šeimininkus ir kurio išlaikymui mokami tokie beprotiški pinigai. Sunku būtų suprasti, jeigu iš už tokių pinigų „nekyšotų“ kažkieno asmeniniai interesai, kai į asmenines tų veikėjų kišenes kasdien kapsi visų mūsų milijonai. Taigi, šiuo atveju, mūsų broliai lenkai yra tiesiog sąžiningesni - matyt, jiems tokio dydžio išmokos nėra reikalingos, todėl jie sau gali leisti pirkti pigesnes dujas.

- Niekaip nesibaigia „Brexit“ istorija. Šią savaitę jau girdėjome ir britų premjerės Teresos Mei (Theresa May) samprotavimus apie tai, kad susitarimas su Europa vis dar įmanomas, ir vyriausiojo Briuselio euroderybininko Mišelio Barnje (Michel Barnier) pasiūlymą pratęsti britams pereinamąjį laikotarpį dar metams. Vis dėlto, kokia dabar būtų optimaliausia išeitis?


- Tai, ką mes prognozavome nuo pat to momento, kai britai laimėjo referendumą dėl išstojimo iš ES, dabar ir vyksta. Susitarti bus labai sudėtinga. Kadangi britų išėjimas yra labai nenaudingas mums, nes jiems pasitraukus, mes praktiškai prarasime vienintelį rimtą ir mūsų interesus ginantį sąjungininką Bendrijoje, tad man net nesinori duoti patarimų, ką reikėtų daryti, kad jie neišeitų. Išeitys šiam momentui yra dvi. Viena - skelbti naują referendumą, o jeigu jis ir vėl laimės, tuomet ten turi būti numatytos galimybės Britanijos vyriausybei veikti drastišku būdu, jėga laužant bet kokius potencialius susitarimus. Kitaip šnekant - tiesiog išeiti, trenkus durimis, su visomis iš to sekančiomis pasekmėmis. Kitas variantas - daryti tą patį, neskelbiant jokio referendumo. Išeiti brutaliai, abordažiniu kardu nukapojant visus britus su Europa jungiančius lynus. Bet kadangi mes gyvename ne XIX amžiuje, tai tektų nukapoti ir visus kabelius... Tačiau ši situacija taip pat niekur neveda. Įsivaizduoju, kad naujas referendumas mums visiems yra geriausia išeitis. Britai ten gali derinti savo ypatingo statuso ES viduje klausimus, bet šiaip viską mesti ir priešo akivaizdoje laužyti ES mechanizmus man yra nepriimtina.

- Ta proga prisiminkime neseniai pasibaigusius rinkimus Bavarijoje. Angelos Merkel koalicijos partneriai ten patyrė triuškinantį pralaimėjimą, galbūt jiems tai padės atsipeikėti ir išsiblaivyti po sunkių „atvirų durų“ politikos pagirių?

- Dar nuo senelio Adolfo laikų Miunchenas garsėjo teisingomis pažiūromis. Tad ir vėl - nieko naujo ir netikėto neįvyko, istorija kartojasi, o ponia Angela ryškiai perlenkė lazdą. Tai, kas jai ir jos šeimininkams ilgą laiką atrodė neįmanomu, šiandien Vokietijoje atgimsta visu pajėgumu. Manau, kad mes stebime naująjį Vokietijos atgimimo etapą, kai vėl auga nauja, pakankamai gerai savo interesus ir galias suvokianti valstybė. Ir aš negaliu tuo nesidžiaugti, kadangi Rusijoje vykstantys procesai ir pagimdė tokią Vokietiją. Ką gi, Britanijai vėl teks imti ginklą į rankas, siekiant padaryti viską, kad šitos dvi galios - Vokietija ir Rusija - nesusitartų. Nuo tų laikų, kai britai pasmaugė Pavlą I-ąjį, kad jis nesusitartų su prancūzais, mažai kas pasikeitė. Britai visada puikiai suvokė, jog Rusijos žaidimai su kontinentiniais partneriais jiems yra mirtinai pavojingi ir nuo tų laikų praėjo nedaug laiko. Faktiškai geopolitinė situacija nepasikeitė. Taigi šiandien savo interesus vis realiau ir geriau suvokianti Vokietija turės pirmiausia peržiūrėti savo užsienio politiką. Kokia ji taps? Ar tai bus savo interesų gynimas, statant į vietą Rusiją, ar viskas vyks atvirkščiai - prasidės susitarimų ieškojimas? Šis vienintelis klausimas dabar svarbiausias. O tai, jog Angela Merkel yra jau praeitis, matyt, aišku netgi jai pačiai.

- Kaip tik šiomis dienomis rusai pasirašė strateginio bendradarbiavimo sutartį su Egiptu. Ar tai reiškia, kad netrukus ir Egipte stūksos rusiški priešlėktuvinės gynybos kompleksai S-300, kaip jie stūkso Sirijoje bei Libijoje?

- Nuo tų laikų, kai žydai mušėsi šešių dienų kare su visu arabų pasauliu, kuris buvo apginkluotas Rusijos, praėjo pernelyg mažai laiko, kad viskas ten pasikeistų. Vėl rusiška Sirija ir prorusiškas Egiptas, vėl rusiški pėdsakai Libijoje bei tam tikrose Sudano teritorijose... Situacija, kuri rodo, jog artėja naujas, tik galbūt jau ne šešių, o aštuonių dienų karas... Juk tuos S-300 reikės kažkaip sudaužyti, o tai užtruks kiek ilgiau, nei sudaužyti visas arabų armijas.

- Aptarkime tokį gana keistą šios savaitės pranešimą apie vieną japonų kompaniją, pavadintą KYB, kuri, kaip paaiškėjo, klastojo savo antiseisminės produkcijos duomenis. Japonų vyriausybė šios kompanijos įrangą pirko masiškai, įdiegė ją daugiau nei tūkstantyje pastatų, tačiau paaiškėjo, kad tai yra gryniausias blefas, nė kiek nepadedantis žemės drebėjimų metu. Kaip suvokti tokią apgavystę ir kaip po to pasitikėti kokiais nors „skaidriais“ Vakarų gamintojais?

- Manyčiau, kad įranga, kuri leistų prognozuoti žemės drebėjimus arba sušvelninti požeminius smūgius, yra labai išsamios diskusijos klausimas: visa tai įmanoma ar neįmanoma? Čia yra lygiai tas pats, kas pirkti ponios Vaivos ar kitos burtininkės astrologines pranašystes. Jos gali išsipildyti arba ne... Ši kompanija pasakojo, kad jos įranga sušvelnina smūgius, kažką ten amortizuoja, neleidžia įsisiūbuoti pastatams, kad jie nesugriūtų ir pan. Todėl tereikia pasidžiaugti, jog ši japonų kompanija buvo radusi tiek kvailių savo valstybėje, perkančių tokią „įrangą“... Kita vertus, lygiai taip pat reikia pasidžiaugti, kad pas mus nebūna žemės drebėjimų, nes Lietuvos valdžia neabejotinai tokių prietaisų būtų prisipirkusi už labai apvalią sumelę. Tie prietaisai, kartu su „Independence“, Ignalinos AE uždarymo epopėja, „Mažeikių naftos“ pardavimu, įvairių bankų griūtimis ir kitomis panašiomis istorijomis, būtų eilinį kartą stipriai pradžiuginę mūsų gerbiamus skaitytojus...


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (15)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • FUTBOLAS: antrą Šv. Velykų dieną Vilniaus Fabijoniškių gimnazijos stadione susirinkusiems žiūrovams „Vilniaus“ futbolo klubas pergalės nepadovanojo - traumų išretinta vilniečių ekipa nusileido Kėdainių „Nevėžio“ futbolininkams, kai varžovai pelnė įvartį 11 m baudiniu paskutinę pridėto laiko minutę.
  • PARTRENKĖ: pirmadienio pavakarę Vilniuje automobilis „VW Passat“ partrenkė 10 metų berniuką.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
baneris Big Daddy Wilson

Ar kelia grėsmes užsieniečių antplūdis Lietuvos darbo rinkoje?

balsuoti rezultatai

Ar dirbsite per Velykas?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

 +3  +4 C

   +2   +4 C

 

 +4   +6 C

+14 +16 C

 +15  +17 C

 

+16   +18 C

3-4 m/s

 2-4 m/s

 

 4-6 m/s

 

reklama
Ūkis
reklama
Sveikata ir grožis