respublika.lt

A.Butkevičius: Kvaila viršūnių politika veda į niekurnuotraukos (27)

2019 balandžio mėn. 06 d. 09:30:02
Ričardas ČEKUTIS

Svarbiausius praėjusios savaitės pasaulio politikos įvykius ir reikšmingiausias tendencijas specialiai „Respublikai“ komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas ir saugumo politikos ekspertas Audrius Butkevičius.

 

- Šią savaitę NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas turiningai pabendravo su JAV prezidentu Donaldu Trampu (Donald Trump), abu sutarė, kad reikia didinti lėšas gynybai ir pan., tačiau jau kitą dieną J.Stoltenbergas pareiškė, kad toliau „ieškos su Rusija dialogo“... Bet jeigu nebūtų Rusijos, tai ir NATO nelabai ką turėtų veikti? Ką reiškia tas „dialogas“ ir tokia politika?

- Visa tai yra senos giesmelės... Dar 1992 metais mes dalyvavome NATO politikos formavime ir tada buvo aiškiai suvokiama, kad Rusiją reikia įtraukti į atitinkamą bendradarbiavimą, o Lietuvai numatytas ypatingas vaidmuo panašiai veiklai vystyti. Mes tą darbą kuo puikiausiai vykdėme, demonstruodami, kaip sugebame susitarti ar iš šalies išvesti Rusijos kariuomenę. Deja, kaip tik ši politika tuo metu labiausiai neįtiko amerikiečiams ir jų statytiniams Lietuvoje, tokiems, kaip Vytautas Landsbergis, Dalia Grybauskaitė ir panašiems veikėjams. Todėl buvo paleista visiškai nauja politinė linija, kuri aiškiai disonavo su bendra europine nuostata, kurią palaikė vokiečiai. Mano apibūdintos politikos visame NATO bloke labiausiai siekė laikytis Vokietija, kurios atstovas Manfredas Verneris (Manfred Werner) kaip tik užėmė NATO generalinio sekretoriaus postą. Bet ir po jo sekę europiniai Aljanso vadovai laikėsi tokių pat pozicijų. Pagaliau visas reikalas tiek išsikreipė, jog rusai suvokė, kad su jais vis tiek niekas nesikalbės, todėl jie puolė augintis ragus. O visų juokingiausia yra tai, kad jiems tai buvo leista padaryti. Jungtinėse Valstijose valdžioje tuomet jau sėdėjo Barakas Obama (Barack Obama), kuris ignoravo tiek JAV saugumą, tiek ir šalies interesus, jau nekalbant apie visų sąjungininkų interesus... Mūsiškiai jį ir jo politiką tiesiog laiupsino bei dievino, tačiau tas niūrus dešimtmetis NATO saugumo politikai buvo tiesiog katastrofiškas. Natūralu, kad dabar rusams, pašaudžius visais „kalibrais“ ir parodžius įvairiausių „multikų“ apie jų naujausios ginkluotės galimybes, NATO viduje pamėginta atsakyti į esminį klausimą: o ką daryti toliau? J.Stoltenbergas dėl to labai toli nekeliavo, o pasikasė senuose savo pirmtakų dokumentų archyvuose ir dabar gieda vėl tą pačią giesmelę... Taigi, kaip ir eilėje visų kitų atvejų, kvailiai šioje istorijoje yra suvaidinę ypač destrukcinį vaidmenį. Nes dabar pradėti įgyvendinti šią politiką, palyginus su 1992 m. situacija Rusijoje, bus kur kas sudėtingiau, o nuostoliai bus gerokai didesni. Todėl, kad būtų aiškiau, pasakysiu dar kartą: amerikietiškų ir lietuviškų kvailių veiklos rezultatas - vėl sugrįžta į tą pačią padėtį, o bendroji pasaulio saugumo būklė yra gerokai pablogėjusi.

- Tą pačią temą šią savaitę iš esmės pratęsė JAV viceprezidentas Maikas Pensas (Mike Pence), įspėdamas Turikiją, kad ši nepirktų rusiškų oro gynybos sistemų. Turkai pasakė, kad jie pirks, ką norės, ir niekas jiems nenurodinės. Kodėl jie nebijo netekti narystės Aljanse? Kokius kozirius užantyje laiko Redžepas Tajipas Erdoganas (Rejep Tayip Erdogan)?

- Turkai nebijo būti išmesti, nes ta organizacija ir taip braška per visus galus... Turkai kuo puikiausiai supranta, kad jais visą laiką bandoma pasinaudoti, bet jiems aktualūs klausimai ir toliau nėra sprendžiami. Pirmiausia Jungtinės Valstijos sprendžia savo klausimus, o pasikeitus Turkijos lyderių kartai ir atėjus į valdžią R.T.Erdoganui, keičiasi ir pačios Turkijos politika. R.T.Erdoganas taip pat, kaip ir D.Trampas, sako: Turkija aukščiau visko... Jis žaidžia savo žaidimą ir paaiškėjo, kad jokių rimtų mechanizmų, skirtų suvaldyti tokiai situacijai, paprasčiausiai nėra... O politiniai veiksmai, kurie turėjo būti naudojami dar B.Obamos valdymo laikotarpiu, buvo tiesiog ignoruojami, todėl tiek rusams, tiek ir R.T.Erdoganui buvo leista užsiauginti ragus. Čia yra problema arba politikos nebuvimo klausimas. Paprasčiau tariant, kvailių, įleistų į politiką, klausimas...

- Negalime nepakalbėti apie vis besitęsiančią „Brexit“ agoniją. Štai vienas iš Briuselio komisarų, stebėdamas nesibaigiančius balsavimus britų parlamente ir po to vis sekančius britų premjerės Teresos Mei bandymus pakoreguoti suderėtą sutartį, pareiškė, kad derybos negali tęstis be galo... Vadinasi, priėjome finišo tiesiąją?

- Yra šiokia tokia „graži“ naujiena: parlamentas eilinį kartą apkarpė Teresos Mei galimybes ir nustatė principą, pagal kurį jos vyriausybė ir turės veikti. Dabar bus deramasi ne dėl „Brexit“ sąlygų ar ypatumų, o dėl „Brexit“ atidėjimo... Kai apie tai diskutavome prieš metus, buvome davę maždaug trejus metus „Brexit“ procesui... Spėju, kad tas laikas dar neišseko, o kadangi britų parlamentas savaitgaliais skaito „Respubliką“, tai žino, kad jie dar turi laiko... Tegaliu pasakyti tiek: kol britai nesuformuos naujos strategijos, tol niekas nesikeis. Situacija iš tikrųjų yra katastrofiška ne dėl to, kad jie nesusitaria tarpusavyje, o dėl to, kad nuostoliai, kuriuos jie patiria kiekvieną dieną, yra tiesiog milžiniški. Mes turime dar kartą pasikartoti: tai yra situacijos nevaldymo rezultatas ir atviro priešo veikimo Britanijoje rezultatas... Kitaip sakant, visą dabartinę „Brexit“ situaciją reikia vertinti nedviprasmiškai: tai yra hibridinio karo operacija.

- Ukrainoje baigėsi pirmasis prezidento rinkimų turas. Į antrąjį turą pateko artistas-komikas Volodymyras Zelenskis ir sėkmingas verslininkas Petro Porošenka. Kaip jis tikisi įveikti artistą antrajame ture, juolab kad V.Zelenskis Ukrainoje jau pristatomas kaip dar vienas Kremliaus projektas?


- P.Porošenkos komanda mąsto taip: tokia padėtis daug kam buvo netikėta, kad dalis žmonių, balsavusių už V.Zelenskį, antrą kartą balsuoti už jį neis. Taip pat jie turi vilčių, jog dalis žmonių, kurie atėjo ir balsavo už V.Zelenskį, yra nusprendę, kad ir taip jis laimi, tad ko čia vargintis ir eiti į rinkimus... Jie tiki, kad susidūrus dviem šioms jėgoms, sveikas protas bei racionalumas paims viršų ir P.Porošenka surinks tuos trūkstamus procentus... Jie taip pat mano, jog negali būti, kad 5 milijonai už V.Zelenskį balsavusių gyventojų apspręstų 40-ies milijonų nacijos likimą, pasukant politiką į šoną nuo vykdyto europinio kurso. Kita vertus, galime sulaukti ir tam tikrų problemos sprendimo būdų, panaudojant jėgą, jeigu V.Zelenskio laimėti rinkimai nebus pripažinti dalies tautos. Ukrainoje yra nemažai žmonių, galvojančių, kad kartą jie jau leido kvailiams išrinkti Viktorą Janukovyčių su atitinkama jo kriminaline biografija, juokingais akademiko ir profesoriaus diplomais bei panašiais dalykais. Todėl jie ruošiasi dabar nepakartoti šios klaidos. Bet kokiu atveju, situacija nėra nei paprasta, nei lengvai nuspėjama ar prognozuojama. Balandžio 14 dieną Kijeve bus pirmi vieši debatai viename iš didžiausių Ukrainos stadionų - V.Zelenskis iškvietė P.Porošenką, kuris, mano duomenimis, sutiko ten dalyvauti. Daug kas gali spręstis ir šio susitikimo metu, kurį transliuos Ukrainos televizijos.

- Kaip tik šiomis dienomis Ukraina galutinai uždraudė lėktuvų skrydžius į Rusiją. Prieš tai buvo uždrausti reguliarūs skrydžiai, o dabar - ir čarteriai. Kalbama, jog taip nutiko dėl to, kad du buvę kandidatai į Ukrainos prezidento postą nusprendė užsakomuoju skrydžiu nuskristi pasižmonėti į Maskvą, kuri juos esą ir buvo iškėlusi... Kiek ši istorija apskritai susijusi su rinkimais?


- Su rinkimais dažniausiai susijusios visos politinės istorijos. Šiuo atveju - tai yra bendros valstybės politikos dalis, nes Ukraina yra karo būklėje su Rusija ir tie dvejopi standartai, kurie seniai visiems normaliems žmonėms bado akis, turi būti panaikinti. Juk iš vienos pusės šalies prezidentas sako, kad Rusija yra šalis-agresorė, o iš kitos pusės vyksta prekių mainai ir intensyvus bendradarbiavimas, tarsi nieko nebūtų įvykę. Mėginkime įsivaizduoti, jog Antrojo pasaulinio karo metais iš Didžiosios Britanijos į Vokietiją būtų skraidę čarteriniai reisai - vokiečiai bombarduoja Londoną, o britų politikai ir biznieriai skrenda į Berlyną papietauti bei su vietiniais kolegomis aptarti bendrų reikalų... Taigi, tie du veikėjai yra atviri valstybės priešai. Be to, reikia tiksliai suprasti: daugybė žmonių, veikusių ir gyvenusių Ukrainoje, yra daugiau biznieriai, negu savo šalies piliečiai - jie yra pasirengę padaryti bet ką, kad tik turėtų efektyvius uždarbius ir jiems yra nusispjauti į Ukrainos valstybingumą. Bet tikrai ne visi taip mano...

- D.Trampas vis labiau artėja prie sienos su Meksika uždarymo, juo labiau kad jo naudai kalba ir oficialioji statistika: paaiškėjo, jog per mėnesį į Amerikos teritoriją per šią sieną patenka apie 100 tūkstančių nelegalų. Gal demokratai, matydami savo petencialių rinkėjų invaziją, dėl to ir priešinasi sienos statybai?

- Šiuo atveju galima pasakyti, kad valstybės priešai efektyviai veikia ne tik Ukrainoje... Šie skaičiai ir anksčiau buvo visiems kuo puikiausiai žinomi. D.Trampas, būdamas šeimininkiškai mąstantis žmogus, į šią situaciją žvilgtelėjo ne politiko, bet šeimininko žvilgsniu ir suvokė, kad skubiai visa tai reikia keisti. Juo labiau kad ir jo rinkėjas yra toks pats šeimininkiškai mąstantis žmogus ir jam visai nesunku paaiškinti, kas čia vyksta ir kodėl. D.Trampas puikiai supranta, kad jeigu jam pavyks uždaryti sieną dabar, t.y. pirmosios savo kadencijos metu, tai antrajai kadencijai jis turės ką pasakyti savo žmonėms - jis tiesiog atliks totalinį valstybės valymą ir keletas milijonų nelegalių migrantų galės keliauti atgal į Meksiką. O šita publika iš tikrųjų yra potencialūs D.Trampo priešų rinkėjai. Nes tas balsų pirkimas, kuris pas mus yra laikomas nusikaltimu, Amerikoje yra vykdomas viešai, išmokant valstybinius pinigus tokiems asmenims, kuriems suteikta balsavimo teisė ir kurie gyvena iš valdiškų pašalpų. Taigi, šiuo atveju, nepritarti D.Trampui gali tik Jungtinių Valstijų priešas...

- Vladimiro Putino spaudos sekretorius šią savaitę pareiškė, kad rengiamas jo šefo ir Estijos prezidentės susitikimas Maskvoje. Mūsiškiai kažkodėl šios naujienos labai neakcentuoja, stengiasi numuilinti, nutylėti. Bet pasvarstykime, kokius klausimus jie ten svarstys?

- Mes esame ne kartą kalbėję, jog vadinamoji „estų gerovė“ iš esmės yra organizuota įvairaus protestantiško pinigų plovimo, kuo garsėja estų mokytojai skandinavai, dėka. Taip pat prie šios „gerovės“ ypatingai prisideda pati įvairiausia rusiškoji kontrabanda. Galima grįžti prie garsiosios kelto „Estonija“ bylos, kai, bandant nuslėpti kontrabandos mastus, buvo tiesiog ignoruojamas tūkstančių Estijos ir kitų šalių žmonių likimas - ilgai nevykdytas tyrimas, slepiamos aplinkybės, uždaros net paties tyrimo galimybės ir pan. Vien tik ši situacija rodo, kodėl taip gerai gyveno Estija, turinti vieną miestą ir milijoną su trupučiu gyventojų... Natūralu, kad geras gyvenimas, kuris visiems patiko, dabar baigėsi. Problema jiems tiesiog žiūri į akis Narvoje, kur dominuoja rusakalbių dauguma, o tai suteikia galimybes Rusijai kurti įvarias provokacijas šia tema. Taigi, pragmatiški protestantai estai važiuoja į Maskvą kalbėtis. Jie sakys rusams: „kodėl jums reikėtų lįsti į Narvą... Pasižiūrėkite į kitas šalis. Na, pavyzdžiui, Lietuvą, kurioje yra Visaginas, Klaipėdos problema... Lįskite ten, o mes ir toliau norime su jumis varyti abipusiai naudingą pinigų plovimo ir kontrabandos biznį...“. Mano giliausiu įsitikinimu, nieko gudresnio visoje estų politinėje strategijoje ir nėra. Tiesiog jų prezidentė važiuoja pasakyti: mes ir toliau norime jūsų kontrabandos, o jūs, jeigu norite muštis, lįskite prie lietuvių...

- O štai latviai šią savaitę kaip tik uždraudė prekiauti nekilnojamuoju turtu, naudojant atsiskaitymams grynuosius pinigus...

- Be abejo, visi nori susirinkti daugiau mokesčių, o latviai dar ir bando sukontroliuoti situaciją nekilnojamojo turto rinkoje. Ten juk taip pat dominuoja grynai rusiškas kapitalas, o šalies sostinę valdo rusų meras... Nepamirškime, kad Ryga kažkada buvo trečiasis pagal reikšmę Rusijos imperijos miestas, o praktika rodo, kad nuo tų laikų mažai kas pasikeitė - tik mitai ir pavadinimai. Rusiški pinigai, užtikrinantys mūsų brolių latvių gerovę, pradėjo smulkėti, todėl latviai bando suvaldyti situaciją.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (27)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • FUTBOLAS: atsakomosiose Europos futbolo lygos pirmojo atrankos etapo rungtynėse ketvirtadienį „Kauno Žalgirio“ komanda svečiuose 0:4 (0:2) pralaimėjo Limasolio „Apollon“ (Kipras) ekipai ir pasitraukė iš tolimesnės kovos.
  • NUSMUKDĖ: ketvirtadienį geresni, nei tikėtasi, JAV duomenys nusmukdė aukso kainą.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Kaip vertinate, jog už Sosnovskio barščius gresia baudos?

balsuoti rezultatai

Ar džiaugiatės atvėsusia vasara?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+11 +13 C

 +11 +13 C

 

 +13 +15 C

+23 +25 C

 +25 +27 C

 

 +26 +27 C

 0-3 m/s

 0-2 m/s

 

 0-3 m/s

 

USD - 1.1216 PLN - 4.2596
RUB - 70.6478 CHF - 1.1064
GBP - 0.8985 NOK - 9.6438
reklama
Ūkis
reklama
Sveikata ir grožis