respublika.lt

A.Butkevičius: Donaldas Trampas atkuria Amerikos įtakas

2018 lapkričio mėn. 10 d. 11:35:19
Ričardas ČEKUTIS

Svarbiausius praėjusios savaitės pasaulio politikos įvykius ir reikšmingiausias tendencijas specialiai „Respublikai“ komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, saugumo politikos ekspertas ir apžvalgininkas Audrius Butkevičius.

 

- Amerikoje baigėsi vadinamieji vidurio kadencijos rinkimai. Ką po jų galėtume pavadinti svarbiausiais laimėtojais ir pralaimėtojais? Kas pasikeis JAV politinėje padangėje?

- Akivaizdu, jog Kongrese 29 balsais persvarą turės demokratai, taip pat akivaizdu, kad 3-4 balsais Senate persvarą turės respublikonai. Taigi situacija nėra tokia grėsminga, kaip daug kas tikėjosi, tačiau ji atveria naujas galimybes demokratams: pirmiausia atakuoti Donaldą Trampą (Donald Trump) iki rimtos apkaltos, be to, torpeduoti pagrindinius strateginius D.Trampo projektus, tokius kaip sienos su Meksika statyba, migrantų stabdymas, JAV išstojimas iš daugelio tarptautinių sutarčių arba kitų, D.Trampo manymu, naudingų Amerikai sutarčių realizavimo projektus. Kitaip tariant, apynasris, kuris ir taip jau buvo uždėtas JAV prezidentui, dabar yra papildytas dar ir kietu antkakliu su aštriais antgaliais... Jeigu vertintume tik partiniu lygmeniu, tai padėtis išlieka stabili, bet štai D.Trampui asmeniškai gyvenimas pasunkėjo.

- Tuo metu D.Trampas eilinį kartą apkaltino CNN televiziją šališkumu, leisdamas suprasti, kad ši žiniasklaidos priemonė dirba vienai politinei partijai, o ne tikroviškai informuoja apie vykstančius procesus. Mes čia Lietuvoje taip pat turime partinę „nepriklausomą“ visuomeninę televiziją ir gausybę „nepriklausomų“ liberalams dirbančių portalų. Analogija akivaizdi?

- Ši situacija labai panaši visame pasaulyje. Kadangi man, kaip politiniam konsultantui, yra tekę turėti reikalų su Ruperto Merdoko (Rupert Murdoch) žiniasklaidos industrija, galiu pasakyti, jog visi mitai apie Jungtinių Valstijų ir Vakarų žurnalistikos „nepriklausomybę“ yra gana apgailėtini. Ir čia D.Trampas, išsakydamas savo nuoskaudas bei atakuodamas CNN, nėra neteisus... Tiesiog taktiniu požiūriu jis daro klaidą. Tokia vieša ataka, pasakant, kad štai tu esi blogas žmogus, nėra prezidentinio lygio veiksmas. Reikia suvokti, jog jis daugiau žeidžia save, negu tuos žurnalistus ar propagandistus. O visos kalbos apie „žiniasklaidos laisvę“ iš tikrųjų yra gerokai pritemptos. Žinoma, egzistuoja tam tikri žurnalistinės veiklos standartai, kurie ypač gražiai atrodo šios industrijos naujokui - kai žurnalistas nesileidžia pavaišinamas ir visais kitokiais būdais demonstruoja savo „nekaltybę“... Bet tai vyksta pokalbyje su tuo žmogumi, kuris duoda interviu. Oficialiai žurnalisto surinkta informacija yra tikrinama keletą kartų, perskambina specialus redakcijos darbuotojas, kuris tikrina, ar žurnalistas teisingai suprato, ką tu jam sakai ir t.t. Visi tie dalykai imponuoja tol, kol tu nesupranti, jog keičiamos paties leidinio ar televizijos strateginės linijos, o kontekstas, į kurį bus įdėtas tavo pasakytas tekstas, yra pagrindinis dalykas. O kontekstą visada reguliuoja tas, kuris ir finansuoja žiniasklaidos priemonę. Taip yra ir CNN, ir daugelyje kitų žiniasklaidos priemonių. Kitaip sakant, tai yra politinio, finansinio, ekonominio karo instrumentai ir turėti kokias nors iliuzijas apie jų „nepriklausomybę“ ir „nešališkumą“ yra labai nesveika...

- Šią savaitę įsigaliojo antrasis, sugriežtintas amerikiečių sankcijų paketas Iranui, taip pat prabilta ir apie sankcijų griežtinimą Rusijai. Kokio čia efekto tikimasi?

- Natūralu, jog šios sankcijos smogs tų valstybių ekonomikoms, o JAV tokiu būdu bando atstatyti savo įtakas, kurias liūdnos atminties Barakas Obama (Barack Obama) buvo stipriai sumenkinęs. Jungtinės Valstijos nėra vien tik savo pagamintų prekių pardavėjos, jos pirmiausia yra savo įtakos pardavėjos. Štai šie mechanizmai, kuriais dabar veikia D.Trampas, ir yra pagrindinio produkto, kuriuo prekiauja JAV, pardavimų garantas. O pagrindinis JAV produktas yra įtaka. Į žodį „įtaka“ aš įskaičiuoju ir dolerį, ir lėktuvnešius, ir kosmines programas, ir t.t. Taigi, D.Trampas šias įtakas atkuria. Per tuos dvejus savo valdymo metus jis jau padarė pakankami, kad JAV įtakų mechanizmas vėl taptų rimta verte. Net daugybė mano pažįstamų stipriai pajuto šių įtakų kuriamos situacijos smūgius. Pavyzdžiui, tam tikri gamintojai, kurie Rusijai pardavinėjo strateginio pritaikymo stakles, tačiau dabar to daryti negali, nes sankcijos veikia. Jie skundžiasi, kad dabar prekiauti neįmanoma net per tarpininkus, tokius kaip Kinija ar Baltarusija. Prekės iš Rusijos, kurios keliaudavo po visą pasaulį, smarkiai stringa. Pavyzdžiui, tankų varikliai į Pakistaną. Jų kelias yra taip pat smarkiai apsunkintas. Taigi nemažai gamintojų Rusijoje patiria rimtų nuostolių ir problemų. Žinoma, nė viena blokada, netgi mano mylima kontinentinė Napoleono blokada, neveikia 100 proc. ir daugybė kontrabandininkų čia užsidirbdavo pinigų. Tačiau ginklavimosi varžybų fone tai duoda efektą. D.Trampas neveikia tik vienu metodu, t.y. sankcijomis. Jis greta sankcijų išmeta ir kitą įtakos mechanizmą, t.y. ginklavimosi varžybas. O tuomet yra paleidžiamas ir trečiasis įtakos mechanizmas, t.y. atakuojami pagrindiniai Rusijos energetikos pardavimo kanalai.

- Pagrindiniai Rusijos energetikos pardavimo kanalai yra Europoje?

- Be abejo. Dabar yra smaugiama Vokietija, kaip pagrindinė Rusijos partnerė Europoje, kuri ir įgyvendina rusų dojokietio „Nordstream-2“ projektą. Tai vokiečiai daro su visais savo kancleriais - „Lukoil“ akcininkais ir steigėjais. Veikia visas susitarimų paketas. Tačiau kai Angela Merkel pareiškia išeinanti iš žaidimo, kaip neprisiminsi senų gandų, kad kiekvienas Vokietijos kancleris turi prisiekti Jungtinėse Valstijose, jog veiks atitinkamuose rėmuose. Na, o A.Merkel gerokai peržengė šiuos rėmus. Jos flirtas su Vladimiru Putinu tęsiasi, nepaisant pasakų apie tai, kaip V.Putinas ją įžeidinėja, demonstruodamas jos aplinkoje taip nekenčiamus šunis. Flirtas tęsiasi, nepaisant netgi jos pritarimui sankcijoms, nes Vokietija leidžia Rusijai realizuoti jos pagrindinius prekybinius interesus Europoje. Šis flirtas, žinoma, neliko nepastebėtas. Tai, ką padarė B.Obama, įsileisdamas rusus į Europą, dabar D.Trampui tenka suvaldyti. Sakyčiau, kad A.Merkel teiginys „aš išeisiu ir negrįšiu“ neapsiėjo be Jungtinių Valstijų spaudimo - tai nebuvo vien tik savo anūkėliais nusivylusios bobutės reakcija...

- Galbūt dėl to ir Rusijos premjeras Dmitrijus Medvedevas šią savaitę pareiškė, kad jis nemato galimybių normalizuoti santykių su Amerika, o Kremliaus atstovas papasakojo, kad D.Trampas su V.Putinu Paryžiuje tik persimes keliais žodeliais ir rimtas susitikimas neplanuojamas?


- D.Trampas leido rusams išreklamuoti tą neva būsimą susitikimą su V.Putinu, t.y. jis leido rusų propagandai iššaudyti visas raketėles, sakant, štai, matote, D.Trampas nori su mumis susitikti ir kalbėtis, jis mūsų nevengia, mes pralaužėme jų informacinę blokadą, D.Trampas jau pamiršo mūsų „Novičioką“ ir kitas išdaigas, todėl jis pietaus su V.Putinu... O štai D.Trampas, pasiklausęs tokio minčių orkestro, pasakė, aha, o gal aš su juo ir nesusitiksiu... Tuo metu amerikiečių kariškiai gražiai paskaičiavo ir pasakė: rusų galimybės žaisti šiuos karinius žaidimėlius dabartinio tempo lygiu baigsis maždaug 2035-aisiais... O paskui ateis galas. Visi kuo puikiausiai suvokia, jog leidus Rusijai užsiauginti ragus, leidus jiems išsaugoti pagrindinius potencialus, iškilo mirtina grėsmė, nes jie pradėjo karinį potencialą naudoti ekonominių interesų gynybai, t.y. pagal tiesioginę paskirtį. Ne kokios nors Afrikos darbininkų klasei ginti, ne utopinei pasaulinei komunistinei sistemai kurti, bet ginkluotės potencialą rusai pradėjo naudoti ekonominei konkurencijai. Šito niekas leisti ir pakęsti negali, todėl Pentagonas ir paskaičiavo, kad dar pasišakosite 15 metų... O toliau - šitų ponų imamasi rimtai. Mano dalis pažįstamų dalyvauja konferencijose, kuriose visa Rusijos teritorija anapus Uralo demonstruoja ir skaičiuoja, kiek ir ko jie pateikia, įrodinėdami, jog visa Moskovija, t.y. Maskvos didžioji kunigaikštystė su Piterio provincija nieko negamina ir vien tik viską ryja bei perskirsto. Taigi Rusijos defragmentacijos klausimas yra rimtoje dienotvarkėje ir darbotvarkėje. Ir tai yra schema, kuri bus pasiūlyta kinams: ar, ponai, nenorite skaniai papietauti? Taigi žaidimas čia labai aiškus: V.Putinas gal dar nespės nulipti nuo šito reikalo, bet po jo žaidimas atrodys visai kitaip, nebent jis dabar ryžtųsi karui... Tol, kol dar gali tai padaryti.

- Kalbant apie karą, pastaruoju metu Prancūzijos prezidentas Emanuelis Makronas (Emmanuel Macron) reikalauja „tikros Europos kariuomenės“. O su kuo jis ruošiasi kariauti? Kam jam reikalinga kariuomenė?

- Atsakykime kiek iš kitos pusės. E.Makronas suvokia Europą ir ES kaip senąją prancūzišką idėją. Praktiškai Europos Sąjungos idėja yra pagimdyta dar Napoleono. Dabar, kai britai išeina iš žaidimo, lieka ta pati senoji Napoleono kontinentinė Europa, kuri šiandieninėje situacijoje gali rasti ypatingus ryšius su Rusija, t.y. tai, ko siekė Napoleonas Tilžės sutartyje, kurią pasirašė su caru Aleksandru kaip savo „amžinos meilės ir draugystės“ įrodymą... Tačiau britų pinigais nupirktas Aleksandras šią sutartį nuolat laužė. Taigi E.Makronas žaidžia ne ką kita, o senąjį napoleoniškąjį žaidimą, o kontinentinė Europa tampa rimta pusės milijardo vartotojų rinka, kuri turi ką pasakyti ir Jungtinėms Valstijoms, ir Kinijai. Tam, kad ta pusės milijardo rinka atrodytų gana įtikinamai, žinoma, jai reikalinga ne tik NATO, kuri iš esmės be JAV yra nieko verta organizacija, bet rimtos savos pajėgos. Išeinant iš šio tokios Europos koncepto, E.Makronas tikisi turėti kariuomenę, kuri neleistų lengvai „suvirškinti“ Europos nei amerikiečiams, nei kinams. Be to, tai galėtų gerai stabilizuoti situaciją bei jėgų pusiausvyrą. Jeigu šią idėją pavyktų realizuoti, t.y. jeigu E.Makronas nebūtų toks skystas ir vietoj jo stovėtų rimtas žmogus, tokia idėja tikrai yra verta dėmesio. Tačiau problema yra ta, kad jis aplink save nesugeba suburti netgi prancūzų - jo reitingai pačioje Prancūzijoje katastrofiškai eina velniop. Kalbėti apie tai, kad E.Makronas galėtų tapti centrinė figūra visoje Europoje, šiuo momentu yra juokinga, bet ambicija ir išsakyta mintis šiame kontekste turi prasmę.

- Kaip tik šiomis dienomis buvo pareikšta, jog į E.Makrono gyvybę mėginta kėsintis, tačiau banditai sulaikyti, jų ginklai konfiskuoti, o prezidentui niekas esą jau negresia...


- Sena kaip gyvenimas reitingų kėlimo priemonė... Mums tai yra gerai žinoma. Pats E.Makronas, matyt, save bando suvokti kaip antrą Šarlį de Golį (Charles de Gaulle), į kurį tikrai buvo kėsinamasi. Ką gi, jeigu nori būti priimamas kaip didelis visos Europos vienytojas, nacionalistai neišvengiamai į tave turi kėsintis... Bet E.Makronui trūksta ūgio, o štai Š. de Goliui ši yda negrėsė su jo dviem metrais. Blogai, kad E.Makronui į kitus tenka žiūrėti praktiškai iš po stalo, žodžiu, jis turi tą pačią bėdą, kaip ir Volodia Putinas...

- Prisiminkime ir per Meksiką keliaujančio migrantų karavano istoriją. Šią savaitę paaiškėjo, jog pusiaukelėje į Jungtines Valstijas migrantai staiga apsigalvojo ir daugelis jų paprašė Meksikos vyriausybės prieglobsčio. Kodėl jie taip netikėtai atšalo Amerikos atžvilgiu? Kas dabar nutiko?

- Tai reiškia, kad praėjusiame mūsų pokalbyje paskubėjome, nurašydami D.Trampo ir Jungtinių Valstijų diplomatiją. Mes tada sakėme, kad šio konflikto diplomatinę fazę D.Trampas pralošė. Tačiau dabar paaiškėjo, kad ne. Yra rimtai spustelta Meksikos valdžia. Kita vertus, daugelis ten žygiuojančių veikėjų suprato, jog dar jiems net nepriartėjus prie sienos jų asmenybės yra puikiai amerikiečių ištyrinėtos, todėl visiems bus pateikti atitinkami kaltinimai tame palapinių miestelyje, kurį taip gražiai reklamuoja D.Trampas. O D.Trampas daug nerėkaudamas labai tiksliai pasakė: „Aš jų laukiu, bet aš noriu, kad jie ateitų legaliai“. Tai reiškia, kad kiekvienas atvykėlis bus nuodugniai ištyrinėtas, vadinasi, už kiekvieno jų nugaros stovės kokia nors nuodėmėlė, kuri puikiai yra žinoma tiek Google’ui, tiek ir visoms Jungtinėms Valstijoms. Pakaks netgi to, jeigu tie vyrukai bus apsilankę ne tame internetiniame portale, nekalbant jau apie pedofiliškus puslapius, pasidomėję internete, kaip gamintis narkotikus ar sprogmenis - ir visa tai gresia ne tik sustabdymu ties siena, bet ir kalėjimu... Todėl verta pagalvoti, ar reikia eiti toliau. Identifikuoti 7-8 tūkstančius judančių vyrukų, turint galvoje Jungtinių Valstijų informacinių tarnybų pajėgumus, yra vienas juokas, o tuomet yra pritaikoma tai, kas vadinama „personaliniu presingu“... Tai ir buvo padaryta: diplomatinės priemonės, personalinis presingas ir informavimas, kuo jiems visa tai baigsis. Pažiūrėsime, kiek jų ateis prie sienos ir kaip jie ten elgsis. Tačiau dabar akivaizdu, jog visiškai nepavyko tai, ko reikėjo šitos akcijos užsakovams, t.y. kruvino Amerikos tarnybų susidorojimo su „vargšais, alkanais žmonėmis“, kas paskatintų visą masę plūstelti toliau. Visa tai neįvyko. 7-8 tūkstančiai judančių, turint galvoje milijonus ten sėdinčių alkanų žmonių, yra niekingai mažas skaičius, rodantis akcijos sumanytojų fiasko. Kas yra tie 7-8 tūkstančiai, mes abu gerai žinome, nes ne po tiek dar rinkdavome į mitingus ir demonstracijas - net Gedimino prospekte tai neatrodytų itin įspūdingai, - vos pusė karo metų divizijos, kurią D.Trampas sudorojo, neiššovęs nė šūvio...


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • GAISRAS: šeštadienio popietę pranešta apie Telšių rajone atvira liepsna degantį ūkinį pastatą.
  • FINALAS: Poznanėje (Lenkija) vykstančio pirmojo pasaulio baidarių ir kanojų irklavimo taurės etapo dviviečių baidarių 1000 m distancijos antrajame pusfinalyje šeštadienį Lietuvos atstovai Ričardas Nekriošius ir Andrejus Olijnikas užėmė antrąją vietą ir pateko į finalą.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar reikia įteisinti nelietuviškų raidžių rašybą pasuose?

balsuoti rezultatai

Ar bijote skraidyti lėktuvais?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

 +12 +13 C

  +8 +10 C

 

 +12 +13 C

+22 +23 C

 +17 +19 C

 

+19  +22 C

2-5 m/s

 3-6 m/s

 

 4-6 m/s

 

USD - 1.1187 PLN - 4.2974
RUB - 72.1352 CHF - 1.1215
GBP - 0.8832 NOK - 9.7558
reklama
Ūkis
reklama
Sveikata ir grožis