respublika.lt

Teisiami 2013 metais Stambule vykusių protestų organizatoriai

(0)
Publikuota: 2019 birželio 24 17:25:37, Elzbieta Reivytytė, Dpa
×
nuotr. 1 nuotr.
2013 metais Stambule vykęs protestas. EPA-Eltos nuotr.

Turkijoje teisiami Gezi parko protestų 2013 metais rengėjai, praneša „Deutsche Welle“. 16 kaltinamųjų yra pareikšti kaltinimai dėl bandymo nuversti vyriausybę ir protestų 2013 metais rengimo. Jei įtariamieji bus nuteisti, jiems gresia įkalinimo iki gyvos galvos bausmės be galimybės būti paleistiems prieš laiką.

 

Teismas, nagrinėjantis 16 žmonių, apkaltintų taikių Gezi parko protestų organizavimu ir finansavimu, prasidėjo pirmadienį Stambule.

Vienas iš kaltinamųjų – gerbiamas verslininkas ir žmogaus teisių aktyvistas Osmanas Kavala (Osman Kavala), kitas – žymus nevyriausybinių organizacijų atstovas Jigitas Aksakoglu (Yigit Aksakoglu), abu jie uždaryti aukšto saugumo Silivri kalėjime. Įžanginėje kalboje O. Kavala atmetė jam pateiktus kaltinimus, juos įvardydamas kaip nepagrįstus tvirtinimus, kuriems trūksta įrodymų.

„Buvau įsitraukęs į darbus, kurių tikslas buvo pasiekti taiką ir susitaikymą. Nėra jokių galimų įrodymų, kuriais būtų galima pagrįsti kaltinimą, kad protestais ruošiausi kariniam perversmui“, – teismui sakė O Kavala.

Kiti 14 kaltinamųjų yra laisvėje. Kai kurie, pavyzdžiui, teisininkas Kanas Atalajus (Can Atalay) paliko šalį, Kanas Dundaras (Can Dundar) buvęs vyriausiasis laikraščio „Cumhuriyet “ redaktorius egzilyje Vokietijoje gyvena jau nuo 2016 metų.

„Gezi protestų metu žmonės į gatves susirinko ginti lygybės, laisvės ir teisingumo, – reporteriams sakė K. Atalajus. – Organizuodama šį teismą, Turkijos vyriausybė bando perrašyti istoriją ir pristatyti Gezi judėjimą kaip sąmokslą ir bandymą įvykdyti perversmą“.

2013 metų protestai prasidėjo kaip taikus aplinkosaugos šalininkų susibūrimas Gezi parke centriniame Stambule. Dalyviai buvo susirūpinę vyriausybės atstovų planu iškirsti daug medžių, kad galėtų pastatyti naują prekybos centrą.

Taikus protestas galiausiai išaugo į valstybinio lygmens antivyriausybinį judėjimą, kurį policija numalšino jėga, brutaliais būdais.

„Amnesty International“ griežtai kritikavo teisiamiesiems pateiktus kaltinimus, organizacija juos laikė absurdiškais – bjauriu būdu nutildyti žymiausias Turkijos pilietinės visuomenės figūras.

„Gezi teismas yra puikus pavyzdys, kaip Turkijoje vykdomi fiktyvūs žmonių, kuriuos vyriausybė laiko priešininkais ir kritikais, persekiojimai“, - sakė žmogaus teisių stebėsenos atstovas.
Teismas išvadas turėtų pateikti antradienį.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s