respublika.lt

Aukštasis mokslas už didelius kyšiusnuotraukos (2)

2019 kovo mėn. 15 d. 14:28:04
Milda KUNSKAITĖ

JAV prokuratūra atskleidė nusikalstamą schemą, kurioje dalyvavo verslininkai, teisininkai ir Holivudo žvaigždės. Kaltinimai kyšiais ir machinacijomis pateikti dešimtims žmonių. Į skandalą įsipainiojo ir „Emmy“, „Auksinio gaublio“ ir JAV aktorių gildijos premijų laureatė, 56 metų aktorė Felisitė Hafman (Felicity Huffman), išgarsėjusi seriale „Nusivylusios namų šeimininkės“ bei kita ekrano žvaigždė - 54 metų Lori Loklin (Lori Loughlin). Jos abi buvo suimtos: aktorės, taip pat apie 40 kitų turtingų tėvų yra kaltinami sukčiavimu: tėvai yra įtariami mokėję stambius kyšius, kad apeinant taisykles jų vaikai būtų priimti į prestižinius universitetus.

 

Los Andželo teisme pateikus kaltinimus, F.Hafman buvo paleista už 250 tūkst. dolerių užstatą, jai uždrausta išvykti į kitas valstijas. Drauge su ja byloje figūruoja aktorė Lori Loklin, žinoma iš serialo „Pilna troba“ („Full House“) ir dar apie 40 žmonių, priklausančių visuomenės grietinėlei. Kol kas neaišku, kas bus su vaikais studentais, įstojusiais į universitetus pasinaudojus korupcinėmis schemomis. Paaiškėjo, kad tėvai mokėjo pinigus už SAT egzamino rezultatų ištaisymą, kad jų vaikai būtų priimti į nemokamas vietas, skirtas studentams, pasižymėjusiems sporte. Korupcinėje schemoje minimi Jeilio, Stenfordo, Džordžtauno universitetai ir kitos elitinės aukštosios mokyklos, tačiau, teisėsaugos manymu, jų administracija buvo suklaidinta ir nusikalstamų veikų neatliko.

Sąmokslą atskleidė FTB, padedant liudininkams. Vienas iš jų, aukštosios mokyklos darbuotojas, pamatė vienos aktorės dukters asmens bylą, jos nuotrauką, kurioje ji užfiksuota prie treniruoklio irkluotojams, ir dokumentus, liudijančius apie tai, kad ji su irkluotojų komanda dalyvavo varžybose. Tačiau dėstytojas žinojo, kad mergina niekada nesportavo, ir apie tai pranešė teisėsaugai. Kitas liudininkas, sužinojęs apie F.Hafman ir jos vyro, aktoriaus Viljamo Meisio (William Macy) ketinimus, dalyvavo aptariant sąmokslą ir slapta įrašė pokalbius. Tyrėjai mano, kad už vyresniosios dukters dokumentų suklastojimą F.Hafman galėjo sumokėti 15 000 dolerių.

F.Hafman išgarsėjo daugiavaikės mamos Linet Skavo vaidmeniu seriale „Nusivylusios namų šeimininkės“. Viename iš serialo epizodų ji bara vyrą už tai, kad jis per egzaminą universitete bandė nusirašinėti. Teismo duomenimis, 18-metė F.Hafman dukra Sofija laikė egzaminus dukart, ir jų rezultatai skiriasi. Antrąjį kartą mergina atliko testą drauge su prorektoriumi, kuris jai pasakinėjo teisingus atsakymus. Taigi Sofija surinko 400 balų daugiau negu per ankstesnį testą. Prokuratūra turi svarių įrodymų - aktorės ir prorektoriaus pokalbio telefonu įrašą.

Kas bandė įtaisyti vaikus į universitetus?

Beveik visi 40 kaltinamųjų šioje didelės apimties byloje - pasiturintys verslininkai (tarp jų didelių kompanijų vadovai) ir Holivudo aktoriai. „Šių tėvų sąrašas - tai turtuolių ir privilegijuotų sluoksnių atstovų pavardės“ - pareiškė prokuroras Endriu Lelingas (Andrew Lelling) per spaudos konferenciją, vykusią antradienį. Kaltinimai pateikti ir aktorei Lori Loklin. Pagal bylos medžiagą, L.Loklin ir jos vyras, dizaineris Mosimas Džanulis (Mossimo Gianulli), kuriam taip pat pateikti kaltinimai, nutarė sumokėti 500 000 dolerių dydžio kyšius, kad dvi jų dukterys įstotų į Pietų Kalifornijos universitetą kaip irkluotojų komandos narės.

Sąmokslo vadovu federaliniai prokurorai laiko 58 metų Viljamą Singerį (William Singer), kuris, kaip manoma, veikė per savo bendrovę „Edge College & Career Network“. Teismo posėdyje, antradienį vykusiame Bostone, jis pripažino kaltę. Jis yra kaltinamas reketu, pinigų plovimu ir trukdymu teisingumui. V.Singeriui gresia kalėjimo bausmė iki 65 metų ir apie 1 mln. dolerių bauda. Nuosprendis V.Singeriui bus paskelbtas birželį.

Trenerių rekomendacijos

Kaip nustatė FTB, korupcinėje schemoje dalyvavo dešimtys sporto komandų trenerių iš įvairių JAV universitetų. Už kyšius jie rašydavo suklastotas rekomendacijas abiturientams, priėmimo komisijoms pranešdami apie jų nebūtus sportinius laimėjimus ir rekomenduodami juos priimti kaip lengvatinius stipendininkus. Jeilio universiteto moterų futbolo komandos vyriausioji trenerė, įtariama, gavo 400 000 dolerių už tai, kad rekomendavo priimti abiturientę, kuri nė karto net nebuvo išbėgusi į aikštę. Merginos tėvai V.Singeriui už tarpininkavimą galimai sumokėjo 1,2 mln. dolerių.

„Ši byla rodo, kaip išsikerojo korupcija elitinėse aukštosiose mokyklose, - pareiškė federalinis prokuroras E.Lelingas. - Nėra ir negali būti atskirų įstojimo į universitetus kanalų turtingiesiems, ir dar pridursiu - atskiros teisingumo sistemos turtingiesiems taip pat nėra“.

Nusirašinėjimas per egzaminą

Be sukčiavimo per asmeninius ryšius su universitetų treneriais V.Singerio tinklas, kaip manoma, taip pat klastojo ir bendrojo mokyklos egzamino rezultatus, pagal kuriuos priimama į Amerikos universitetus. Per kompaniją „Edge“ V.Singeris iš tėvų per 7 metus gavo apie 25 mln. dolerių, mano tyrėjai. FTB duomenimis, V.Singeris duodavo tėvams instrukcijas, kaip, pavyzdžiui, suorganizuoti vaiko „invalidumą“ - tokiu atveju per egzaminą suteikiama daugiau laiko užduotims atlikti. Taip pat tėvams būdavo patariama sugalvoti kokią dingstį, kad vaikas negalėtų laikyti egzamino kartu su visais (pavyzdžiui, vestuvės arba kitas šeimos renginys). Tada abiturientas turėdavo teisę laikyti egzaminą kitoje vietoje, suderintoje su V.Singerio žmonėmis, kurioje kontrolieriams jau būdavo užmokėta už tai, kad jie „nematytų“ nusirašinėjimo. FTB teigia, kad V.Singerio kompanija net skyrė specialų žmogų, kuris ateidavo į egzaminą kaip abiturientas ir laikydavo egzaminą vietoj tikrojo, arba kas nors per egzaminą vaikui paduodavo gatavus atsakymus arba egzaminų darbą ištaisydavo vėliau.

Nuotraukose - futbolininkai ir plaukikai


Patys „nusivylusių tėvų“ vaikai ne visada žinodavo, kad už jų įstojimą į universitetą tėvai mokėdavo tretiesiems asmenims. Bet kai kada nebūdavo galima apsieiti be tiesioginio jų dalyvavimo. Kai kurias atvejais kompanija tarpininkė sudarydavo išsamų abituriento sportinį aplanką, kuriam būdavo klastojamos nuotraukos: būsimojo studento veidas būdavo įmontuojamas į tikro sportininko nuotrauką (paprastai tikrų sportininkų nuotraukos arenoje ar aikštėje būdavo imamos tiesiog iš interneto). Pietų Kalifornijos universitetas pareiškė, kad du darbuotojai, kuriems šioje byloje pateikti kaltinimai, jau atleisti. Pasirodė, kad tai buvo už studentų sportininkų priėmimą atsakinga Dona Heinel (Donna Heinel) ir universiteto vandensvydžio komandos treneris Jovanas Vavičius (Jovan Vavic). Pagal teismo turimą medžiagą, J.Vavičius už 250 000 dolerių į savo komandą įrašė du studentus, taip užtikrindamas, kad jie bus priimti. Administracija pareiškė, kad universitetas pradėjo vidaus tyrimą, jog nustatytų, kokios lėšos dėl sukčiavimo schemos įplaukė į universiteto fondus, ir papildomai peržiūri studentų priėmimo procesą, kad užkirstų kelią įvykiams kartotis. Džordžtauno, Kalifornijos, Los Andželo (UCLA), Teksaso, Jeilio ir Veik Foresto (Šiaurės Karolina) universitetai paskelbė analogiškus pareiškimus.

Mergina be irklo

Pranešimai apie atskleistą „nusivylusių tėvų“ sąmokslą sukėlė pasipiktinimo audrą socialiniuose tinkluose: tūkstančiai komentatorių teigia, kad turtuolių privilegijos Amerikoje - ne naujiena ir kad pati aukų elitiniams universitetams sistema padeda turtingiesiems įtaisyti savo vaikus, apeinant gabesnius abiturientus. Beje, F.Hafman ir jos vyro mokesčių deklaracijoje 15 000 dolerių kyšis yra įrašytas kaip labdara.

Daug kas reikalauja išmesti iš universitetų tuos, kieno tėvai buvo nutverti sukčiaujant. Kol kas tie studentai mokosi, nepaisant tėvams pateiktų kaltinimų ir net arešto. Viena iš aktorės Lori Loklin dukterų, Olivija Džeid Džanuli (Olivia Jade Gianulli), jau mokykloje išgarsėjo kaip tinklaraštininkė, rašanti grožio tema. Ji savo „YouTube“ kanale turi apie 2 mln. sekėjų. Kartą ji jau sulaukė šimtų piktų ir niekinančių komentarų, papasakojusi, kad mokslai ją menkai domina ir kad ji tikisi ketverius metus universitete praleisti daugiausia vakarėliuose. O žurnalas „Teen Vogue“ jos studijų universitete pradžiai skyrė didelį straipsnį, kuriame išsamiai aprašė, kaip Olivija įsirengė kambarį bendrabutyje. Dabar, kai FTB išsiaiškino, kad studente Olivija tapo suklastojus pažymas apie dalyvavimą irklavimo komandoje, nors nėra laikiusi rankoje irklo, pasipiktinimo ir net įtūžio kupini komentarai jos adresu pasipylė iš naujo. „Ei, kiek bus 2+2“ - parašė vienas iš jos sekėjų „Instragram“.

Ši byla jau dabar yra vadinama didžiausia JAV teisingumo departamento istorijoje, nes sukčiavimo schemoje dalyvavo apie 200 žmonių visoje šalyje. „Tėvai yra pagrindiniai nusikaltimo bendrininkai, o aukomis tapo sąžiningi studentai. Jų vietas užėmė mažiau verti kandidatai iš turtingų šeimų“, - sakė prokuroras E.Lelingas.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (2)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar reikia įteisinti nelietuviškų raidžių rašybą pasuose?

balsuoti rezultatai

Ar bijote skraidyti lėktuvais?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

 +14 +16 C

  +14 +15 C

 

 +10 +12 C

+25 +27 C

 +20 +24 C

 

+19  +21 C

0-3 m/s

 0-4 m/s

 

 1-6 m/s

 

reklama
Ūkis
reklama
Sveikata ir grožis