Ž.K.Junkerio kalba: be ugnies ir Rusijosnuotraukos (1)

2018 rugsėjo mėn. 12 d. 17:20:11 Perskaitė 1011

Skaitydamas savo paskutinį metinį pranešimą eidamas Europos Komisijos (EK) pirmininko pareigas, Žanas Klodas Junkeris ragino Europą dažniau su pasauliu kalbėtis vienu balsu. Tiesa, didelėmis ambicijomis, kadencijos pradžioje aktyvų Komisijos įsitraukimą į politiką žadėjęs EK vadovas nenustebino.

 

„Europa pasaulio scenoje turi kalbėti išvien, nes tik tuomet mus išgirs. Mums reikia europietiškos diplomatijos“, - pabrėžė Žanas Klodas Junkeris. EK pirmininkas taip pat ragino Bendriją įveikti tvyrantį susiskaldymą tarp vakarinių ir rytinių ES narių.

Tačiau ragindamas ES vienytis, Komisijos vadovas nė akimirkos neskyrė būtent po 2004 m. prie Sąjungos prisijungusioms valstybėms aktualiems Rusijos, Ukrainos ir Rytų partnerystės klausimams. Pasak Rytų Europos studijų centro (RESC) direktoriaus Lino Kojalos, sunku paaiškinti, kas lėmė EK vadovo užmaršumą.

„Nė viena Rytų partnerystės šalis nebuvo paminėta kalboje ir, manau, tam tikrai buvo galima rasti keletą sakinių. Juolab kad buvo kalbėta apie kitas Europą supančias krizes. Rusijos klausimas aktualus ne tik vertinant per saugumo prizmę, bet ir energetikoje, kur EK atlieka labai reikšmingą vaidmenį“, - aiškino politologas.

Daugiau dėmesio pirmininkas skyrė Baltijos šalis aplenkiančiai migrantų problemai. Likus savaitei iki neformalaus ES viršūnių susitikimo saugumo ir migracijos klausimais Zalcburge, Žanas Klodas Junkeris ragino šiuo metu Bendrijai pirmininkaujančią Austriją paruošti ilgalaikius sprendimus migracijos politikoje. ES esą negali ginčytis dėl kiekvieno atvykstančio laivo. „Ad hoc sprendimų nebepakanka“, - pridūrė jis.

EK pirmininkas kvietė Bendrijos šalis solidarumą pareikšti per 2 metus iki 10 tūkst. žmonių padidinant Europos sienų ir pakrančių apsaugą. „Nors Lietuva nesusiduria su imigracijos problemomis, didesnės pajėgos, saugančios išorines ES sienas, Lietuvai būtų naudingos, nes mūsų šalis turi tokią sieną su Baltarusija ir Rusija. Išorinių sienų apsauga yra viena sričių, kur gilesnė Europos integracija ir federalizacija mums būtų naudingi“, - aiškino L. Kojala.

Išorinių ES sienų klausimas artimiausiais metais taps dar opesnis, nes Bendriją palieka Jungtinė Karalystė (JK). Tiesa, EK pirmininkas tvirtino norintis, kad britai liktų ypatingais ES politiniais ir ekonominiais partneriais. Nepaisant to, Žanas Klodas Junkeris pareiškė, kad Briuselis neleis Londonui išsirankioti saldžiausių ES vaisių - vieningos rinkos ir Muitų sąjungos.

Anot L. Kojalos, derybos su JK kadenciją baigiančiam pirmininkui turi ir asmeninę reikšmę - nuo to, kaip sėkmingai JK paliks ES, priklausys ir politiko atminimas. „JK pasitraukimas iš ES yra istorinis reiškinys, kuris gali tęsis ilgiau, nei dirbs ši Europos Komisija. Tačiau kaip mes atsiminsime šią EK, o kartu ir Žaną Klodą Junkerį, priklausys nuo to, kaip baigsis derybos“, - paaiškino L. Kojala.

Politologas pridūrė, kad Žano Klodo Junkerio valdymo metu išryškėjo tendencija, kad stiprių krizių metų ES vadeles į savo rankas perima Europos Vadovų Taryba (EVT), kurią sudaro Bendrijos narių nacionaliniai vadovai, taip viršnacionalines struktūras, kaip EK, nustumdami į antrą planą.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net