Kusto laivas vėl išplauks į ekspediciją

2010 birželio mėn. 20 d. 19:47:40 Perskaitė 1130

Jūrų gelmių tyrinėtojo Žako Kusto (Jacques Cousteau) našlė norėtų, kad Prancūzijos Vyriausybė paminėtų jo gimimo šimtąsias metines padėdama nutraukti nuo seklumos jo garsųjį laivą “Calypso”.

Buvęs britų minų traleris, po daugybės laivininkystės, politinių ir teisinių peripetijų dabar rūdijantis Bretanėje, buvo ilgalaikio televizijos serialo “Povandeninis Žako Kusto pasaulis”, prasidėjusio 1966 metais, filmavimo aikštelė.

Reikia daugiau kaip 6,6 milijono svarų suremontuoti ir vėl įrengti laivą, kuris dabar stovi sausame Konkarno doke ir laukia, kol bus nuspręstas jo likimas. Suteikus laivui paveldo statusą, Kusto fondas galės kreiptis, kad būtų skirta valstybinių lėšų. “Calypso” tam tikra prasme yra vandenynų Eifelio bokštas, - sako Fransina Kusto (Francine Custeau). - Jaučiu pareigą atgaivinti jo dvasią... kad jis galėtų atstovauti mokslui ateityje”.

Kusto fondas yra paskelbęs nemažai kitų projektų, skirtų paminėti tyrinėtojo šimtąsias gimimo metines. Jo jauniausias sūnus Pjeras Ivas Kusto (Pierre-Yves Cousteau) dirbs kartu su fondo mokslinio laivo “Alcyone” įgula, kuri ketina tyrinėti kai kurių Viduržemio jūros dalių, kuriose kuriant dokumentinį serialą “Povandeninis pasaulis” prieš 40 metų vis dar knibždėjo gyvybė, ekosistemoms padarytą žalą.

Nuo kapitono Ž.Kusto mirties 1997 metais jo reputacijai buvo suduotas ne vienas smūgis. Buvo atskleista, kad jis laikėsi antisemitinių pažiūrų ir 1939-1945 karo metais palaikė draugiškus santykius su vokiečiais bei Viši režimu. Taip pat išaiškėjo, kad jis kartkartėmis netinkamai elgėsi su jūros gyvūnais savo filmavimų metu.

Žakas Ivas Kusto yra rimtas mokslo, aplinkosaugos ir kultūros sričių pionierius. Jis 1943 metais išrado akvalangą. Jis buvo pirmasis žmogus, 1955 metais po vandeniu nufilmavęs pilnametražį spalvotą filmą, padedamas režisieriaus Luji Malo (Louis Malle). Jų filmas “Mokslo pasaulis” daugiausia buvo filmuojamas Raudonojoje jūroje nuo “Calypso” laivo šonų.

F.Kusto, kuri už garsiojo tyrinėtojo ištekėjo likus vos septyneriems metams iki jo mirties, viliasi nutraukti “Calypso” nuo seklumos iki 2011 metų gegužės. Pasak jos, suremontuotame laive bus mini povandeniniai laivai bei povandeninės plaukyklės, jis leisis tyrinėti pasaulio vandenynų. Kiek išliks senojo “Calypso”, buvusio Karališkojo karinio jūrų laivyno minų tralerio, kurį Ginesų (Guiness) šeima 1951 m. dovanojo Ž.Kusto, dar nežinoma. “Visa, kas nesurūdijo, supuvo ir visa, kas nesupuvo, surūdijo”, - prieš trejetą metų sakė vienas vadovaujančių įgulos narių Alberas Falkas (Albert Falco).

Iš Singapūro uosto laivas buksyru buvo partemptas atgal į Prancūziją 1998 metais. Jis išmetė inkarą Atlanto vandenyno pakrantėje La Rošelėje. Tuomet dėl laivo nuosavybės teisės Prancūzijos teismuose bylinėjosi “Equipe Cousteau” organizacija, kuriai vadovauja F.Kusto, ir kapitono sūnus iš pirmosios santuokos Žanas Mišelis (Jean-Michel). Bylą laimėjo F.Kusto.

Parengta pagal "Respublikos" priedą "Julius/Brigita"

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net