respublika.lt

Krito trečias Ukrainos bankas

(0)
Publikuota: 2016 gegužės 26 10:11:03, Ričardas ČEKUTIS, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 1 nuotr.
Krito trečias Ukrainos bankas

Ukrainos nacionalinis bankas (UNB) pripažino nemokiu trečią banką per savaitę - „Smartbank“, užimantį 81-ą vietą pagal aktyvų dydį tarp maždaug šimto šalies kredito įstaigų. UNB per dvejus pastaruosius metus negalėjo išreikalauti iš „Smartbank“ skaidrios nuosavybės struktūros.

 

„Smartbank“ tapo trečiuoju banku, priskirtu prie nemokių institucijų dėl nuosavybės struktūros neskaidrumo“, - vakar pranešė šalies centrinis bankas.

Bankas saugojo ne daugiau kaip šimto žmonių pinigus. Indėlių garantavimo fondas kompensuos fiziniams asmenims indėlius iki 200 tūkst. grivinų (apie 7,8 tūkst. eurų); nuo praėjusio penktadienio fondo klientais tapo dviejų didesnių bankų, pripažintų nemokiais, indėlininkai - „Fidobank“, įeinančio į 30-uką pagal aktyvų dydį, ir „Bank Michailovskij“, užimančio 41-ą poziciją pagal aktyvų dydį.

„Fidobank“ susidūrė su sunkumais po to, kai potencialus investuotojas atsisakė papildyti jo kapitalą, o indėlininkai iš sąskaitų išsiėmė 200 mln. grivinų per dvi dienas, dėl to kilo problemų vykdant įsipareigojimus klientams. Indėlių garantavimo fondui dabar teks padengti 1,8 mlrd. grivinų sumą.

„Bank Michailovskij“ į nemokių kredito įstaigų sąrašą pateko vėlų pirmadienio vakarą, kai Nacionalinis bankas pranešė, kad visą penktadienį dėl „techninių priežasčių“ negalėjo prieiti prie jo veiklos duomenų.

Nuo 2014 m. pradžios šalies centrinis bankas uždarė beveik 80 bankų, sumažindamas jų bendrą skaičių kone perpus. Ekonominė krizė Ukrainoje smogė šalies klientų mokumui. 2015 m., palyginti su 2014 m., bendrieji bankų nuostoliai padidėjo nuo 52,97 iki 66,6 mlrd. grivinų.


Audrius Butkevičius, Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas ir saugumo politikos ekspertas:


Ukrainos bankai iš tikrųjų yra ne Ukrainos bankai, o tam tikrų finansinių grupuočių interesų reiškimosi sfera. Kadangi Ukraina nesuvaldo savo ekonomikos, o bankai elgiasi taip, kaip ir bet kurioje kitoje pasaulio vietoje, t.y. pateikia klaidingą informaciją apie savo galimybes ir dėl to žlugimas gresia ir tam dar išlikusiam verslui, ir eiliniams piliečiams. Todėl vyriausybė tiesiog pradėjo rimčiau kontroliuoti šalies bankinį sektorių. Tuomet ir paaiškėjo, kad tie bankai yra kiauri, o jų biudžetai - vienos skylės...

Kitaip tariant, tie bankai elementariai blefavo. Geriausiu atveju galima sakyti, kad jie užsiiminėjo kūrybine buhalterija, o blogiausiu atveju - neegzistuojančiomis vertybėmis grindė savo potencialą. Aš manau, kad ukrainiečiai tiesiog gelbėja savo valstybės ekonomiką ir gana žiauriais metodais tvarkosi su bankais, tuo labiau kad jie gali išsilaikyti tik gaudami paskolas. Natūralu, kad ir Europos centrinis bankas, ir Tarptautinis valiutos fondas tikrina realią situaciją, mato, jog ji yra katastrofiška, ir dėl to taiko spaudimą vyriausybei.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar esate patenkinti naudojamo banko paslaugomis?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kur šiemet atostogausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+1 +5 C

0 +5 C

-2 +6 C

+3 +9 C

+3 +8 C

+7 +10 C

0-4 m/s

0-6 m/s

0-6 m/s