respublika.lt

Kodėl „McDonald’s“ mitalas toks skanus?

(0)
Publikuota: 2014 rugsėjo 28 08:21:42, Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Grupė storulių iš Niujorko padavė į teismą greitojo maitinimo tinklus už tai, kad jie „sąmoningai perša žmonėms kenksmingą maistą“. EPA-Eltos nuotr.

„McDonald’s“ - globalus, universalus ir neišvengiamas reiškinys. Iš 5 naujų „McDonald’s“ kavinių 4 kasmet atidaromos už JAV ribų. 7-ajame dešimtmetyje amerikiečiai šiam maistui išleisdavo 6 mlrd. dolerių per metus, o 2001 m. - per 110 mlrd. Tai daugiau negu aukštajam mokslui, kompiuteriams, automobiliams, daugiau negu knygoms, filmams, žurnalams, laikraščiams, vaizdo ir garso įrašams kartu sudėjus...

 

2001 m. pasirodžius Eriko Šloserio (Eric Schlosser) knygai „Greitojo maisto nacija“ (Fast Food Nation), sudrebėjo visi „McDonald’s“ staliukai. Žurnalistas E.Šloseris žino, iš kur gaunama mėsa (ir todėl nebevalgo maltos jautienos), kodėl tokios skanios keptos bulvytės ir kokia yra mėsainio kaina, nenurodyta virš prekystalio. Visa tai išdėstęs knygoje, E.Šloseris iki šiol negali atsiginti įniršusių Amerikos maisto pramonės ryklių.

Iš istorijos

Pirmasis pasaulyje „Drive-in“, pakelės restoranėlis, atsirado Kalifornijoje. Vairuotojus viliojo ryškios neoninės iškabos ir mergaitės trumpais sijonėliais - padavėjos, kurios priimdavo užsakymus ir atnešdavo maistą į mašiną. Tokie restoranėliai buvo beprotiškai populiarūs. Broliai Ričardas ir Morisas Makdonaldai (Richard & Maurice McDonald) atvyko į Kaliforniją Didžiosios depresijos pradžioje ir nutarė įsitraukti į madingą verslą. Jų pakelės restoranėlis buvo stebėtinai pelningas. Baigiantis 5-ajam dešimtmečiui broliams nusibodo samdyti vis naujas padavėjas, keisdavusias darbo vietas, ieškoti gerų virėjų ir pirkti lėkštes, kurias pirkėjai paaugliai nuolatos daužydavo. Patys pirkėjai paaugliai taip pat jiems nusibodo. Makdonaldai uždarė savo užeigėlę ir po 3 mėnesių atidarė kitą. Bet viskas buvo kitaip. Jie įrengė didžiulius grilius, išbraukė du trečdalius patiekalų iš valgiaraščio, palikę tai, ko nereikia valgyti su peiliu ir šakute, porceliano indus pakeitė popieriniais. Pirmą kartą virtuvėje buvo pritaikytas konvejerio principas: vienas darbuotojas kepė kotletukus, kitas dėliojo juos į bandeles. Visi mėsainiai buvo gaminami su vienodu įdaru. Mėsainiai atpigo perpus ir pirkėjai ėmė plūste plūsti. Dirbti broliai pasamdė vaikinus, manydami, kad merginos privilios nekenčiamus paauglius. Jų skaičiavimai buvo teisingi: greitai pirkėjai tapo pastebimai solidesni. Kad kavinė būtų matoma iš tolo, Ričardas ant stogo pastatė dvi auksines arkas, apšviestas neonine šviesa. Taip gimė vienas iš mūsų epochos simbolių.

Konkurentai puolė vytis, ir greitai visoje šalyje pasirodė maitinimo įstaigos su užrašais „Mūsų restoranas toks pats, kaip „McDonald’s!“ Apraizgyti savo tinklu visą Ameriką broliams padėjo talentingas verslininkas Rėjus Krokas (Ray Kroc), pasiūlęs Makdonaldams pardavinėti franšizes visiems norintiems atidaryti naują kavinę. Iš pradžių teisė atidaryti „McDonald’s“ kainavo 950 dolerių, šiandien - 500 000. O R.Krokas tapo „McDonald’s Corporation“ įkūrėju.

Vaikus maitina ir iš jų pelnosi

Brolių Makdonaldų taikinys buvo šeima, R.Krokas išmoko pardavinėti prekes vaikams. Spalvingi kampeliai su kalneliais, rutuliukų baseinais, klounu Ronaldu ir maistu, įvyniotu į ryškų popierių, vaikus žavėjo. „Žaidimų aikštelės atveda vaikus, vaikai - tėvus, tėvai - pinigus“. Be aikštelių ir klounų, jie yra viliojami žaisliukais, kurie kartu su mėsainiu ir kola sudaro rinkinį „Laimingas maistas“.

Žaisliukai išleidžiami serijomis, norisi surinkti jų kolekciją... Taigi šiuolaikinis vaikas prisivalgo mėsainių ir išgeria tris kartus daugiau kolos negu prieš 30 metų.

Iš esmės visa greitojo maisto pramonė yra orientuota į vaikus: jie yra maitinami ir kartu jie yra pagrindinė darbo jėga - kavinėse daugiausia dirba vyresniųjų klasių moksleiviai. Jie dirba už labai mažą atlyginimą, atlikdami paprastas operacijas. Darbuotojų kaita - iki 400 proc. Tipiškas darbuotojas išeina iš darbo jau po 4 mėnesių. MD vadybininkai yra mokomi tinkamai girti darbuotojus ir kurti jų nepakeičiamumo iliuziją - juk tai pigiau negu didinti atlyginimą. Traumatizmas tarp jaunojo personalo yra dukart didesnis negu tarp suaugusiųjų. Be to, greitojo maisto restoranus dažnai užpuola plėšikai - daugiausia tie patys paaugliai, kurie ten dirbo arba dirba.

Jaunoji darbo jėga mėgsta pajuokauti. Vaizdo įrašai Los Andželo greitojo maisto kavinėse rodo, kad paaugliai čiaudo į valgius, laižo pirštus, krapšto nosį, gesina cigaretes į produktus, mėto juos ant žemės. 2000 m. gegužę buvo suimti trys paaugliai iš Niujorko „Burger King“, nes apie 8 mėnesius spjaudė ir šlapinosi į patiekalus. Mikseriuose gyvena tarakonai, o pelės laipioja per paliktus atšildyti mėsainius... Daugelis darbuotojų valgo tik pačių pasigamintas maisto porcijas.

Chemija - mūsų draugė

Greitasis maistas gimė šūkių „Pagerinsime gyvenimą su chemija“ ir „Atomas - mūsų draugas“ eroje. Keptų bulvyčių ir mėsainių receptų reikia ieškoti ne kulinarijos knygose, o tokiuose veikaluose kaip „Maisto pramonės technologijos“ ir „Maisto inžinerija“.

Beveik visi produktai į kavines atvežami sušaldyti, konservuoti arba džiovinti. Pažiūrėti paprastas maistas yra perdirbtas šimtą kartų. Konservuojant ir šaldant dingsta natūralus produktų skonis, todėl greitasis maistas neišsiverčia be chemijos gamyklų. Jei šiandien „MD“ paprašysite informacijos apie patiekalų sudėtį, ilgo sąrašo gale perskaitysite kuklų „natūralus aromatizatorius“. Tai universalus paaiškinimas, kodėl visas greitasis maistas toks skanus. Tarp kitko, nėra jokio skirtumo, ar aromatizatorius „natūralus“, ar „dirbtinis“, tiesiog pirmasis gaunamas chemiškai apdorojant natūralius produktus, o antrasis - „surenkamas“ dirbtinai toje pačioje gamykloje. Skonio pramonė yra įslaptinta. Pagrindinės Amerikos kompanijos nė už ką neišduos nei tikslių savo produkto formulių, nei pagrindinių klientų vardų. Pavyzdžiui, žemuogių kvapas - mažų mažiausia 350 cheminių medžiagų. Be maisto kvapų tos pačios gamyklos gamina ir muilo, indų ploviklių, šampūnų ir kvepalų kvapus: prausiesi faktiškai tuo pačiu, ką valgai vakarienei.

Atsargiai, faršas!

Visą mėsos pramonę Amerikoje per pastaruosius 20 metų užvaldė stambios korporacijos, dirbančios greitojo maisto gamintojams. Pasikeitė viskas - nuo karvių pašaro iki mėsininko atlyginimo. Fermerių karvės ėsdavo, kaip ir turi būti, žolę. Karvės, skirtos didžiajai greitojo maisto mėsmalei, likus trims mėnesiams iki skerdimo didžiulėmis bandomis suvaromos į specialias aikšteles, kur yra šeriamos grūdais ir anabolikais. Jų mėsa tampa labai riebi ir todėl tinkama faršui. Grūdų kainų augimas dar labiau pablogino ir taip baisią padėtį. Iki 1997 metų, kai nuskambėjo pirmasis aliarmo signalas - karvių pasiutligė - 75 proc. amerikietiškų galvijų ėsdavo avių, karvių ir net kačių bei šunų iš gyvūnų prieglaudų maitas. Po 1997-ųjų racione liko priedai iš kiaulių, arklių ir vištų kartu su pjuvenomis iš vištidžių.

Mėsainiai, o tiksliau, maltoje mėsoje esančios E.coli bakterijos, nužudė šimtus žmonių. Mutavusi paprasta žarnyno bakterija išskiria toksinus, pažeidžiančius žarnyno vidinį paviršių, antibiotikai prieš ją yra bejėgiai. E.coli bakterijos yra nepaprastai atsparios: gyvena rūgštyje, šaltyje, chloruotame vandenyje, ant prekystalių išlieka savaites. Užsikrėsti galima bet kur. Šis mutantas karvėse gyvena dešimtis metų, o galvijų auginimo ir skerdimo sąlygų pasikeitimai sukūrė idealias sąlygas jam plisti. Sanitarinės sąlygos karvių aptvaruose primena viduramžių miestus, kuriuose tekėdavo išmatų ir atliekų upės. O dorojant skerdieną mėšlo ir purvo gabalai krenta ant mėsos. Tyrimai rodo, kad 78,6 proc. jautienos faršo yra mikrobų, plintančių per fekalijas. Paprastai pasakius, nuo mėsainio galima susirgti todėl, kad mėsoje yra mėšlo. Amerikoje 200 000 žmonių kasdien apsinuodija maistu, o 14 miršta.

Sumuštiniai keičia žmones

Ekscentriškas japonų milijardierius Denas Fudžita (Dan Fujita) atitempė MD į savo šalį aiškindamas: „Jei valgysime mėsainius ir bulvytes tūkstantį metų, tapsime aukštesni, mūsų oda pabals, ir iš brunetų virsime blondinais“. Iš tiesų ir japonai, ir visi kiti MD klientai vos per keletą metų virsta storuliais. 54 mln. amerikiečių kenčia nuo nutukimo. O greitojo maisto porcijos vis auga. Žmonės tapo priklausomi nuo riebalų ir cukraus. Nutukimas - antroji po rūkymo mirtingumo priežastis JAV. Japonijoje storulių anksčiau beveik nebuvo - šiandien jie yra kaip visi. Grupė storulių iš Niujorko padavė į teismą greitojo maitinimo tinklus už tai, kad jie „sąmoningai perša žmonėms kenksmingą maistą“.

Ką daryti?

E.Šloseris siūlo kategoriškai drausti reklamą vaikams, keisti galvijų laikymo sąlygas ir racioną, kuo atidžiau tikrinti mėsą, nesinaudoti vaikų darbu ir didinti greitojo maisto restoranų darbuotojų ir mėsos fabrikų darbuotojų atlyginimus. Bet pagrindinis jo maištingas šūkis: kol padėtis nepasikeis, nepirkti greitojo maisto! Už išpuolius prieš Amerikos mėgstamą maistą E.Šloseris buvo vadinamas ekonominiu nemokša, kvailiu ir fašistu. Oficialūs MD atstovai pareiškė, kad „tikrasis MD neturi nieko bendra su ta knyga. Jis meluoja apie mūsų žmones, mūsų darbą ir maistą“. Bet nieko nepaneigė iš esmės.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s