respublika.lt

Apie Maskvos pučą, nulėmusį Lietuvos pripažinimą - iš pirmų lūpų

(0)
Publikuota: 2014 rugpjūčio 21 07:45:04
×
nuotr. 1 nuotr.
B. Jelcinas sako kalbą 1991-ųjų rugpjūčio 19 dieną. EPA-ELTA nuotr.

Šiandien sukanka lygiai 23 metai, kai Maskvoje žlugo tris dienas vykęs pučas, iš esmės pakeitęs ne tik Lietuvos, bet ir pasaulio istoriją.

 

Konservatyvūs komunistai mėgino išgelbėti Sovietų Sąjungą kariniu valstybės perversmu ir 1991 m. rugpjūčio 19 d. pranešė, kad tuometinis imperijos vadovas Michailas Gorbačiovas, kuris atostogavo Kryme, dėl sveikatos problemų neva nebegali eiti pareigų, o valdžia esą pereina į pučistų rankas.

Tačiau tuometinės sovietinės Rusijos prezidentas Borisas Jelcinas paragino žmones nepaklusti pučistams.

Perversmas žlugo. M.Gorbačiovas grįžo į Maskvą, tačiau pirmoji politinė figūra jau buvo B.Jelcinas.

1991 m. rugpjūčio 20 d. Nepriklausomybę paskelbė Estija, po dienos - Latvija. Sovietų Sąjunga galutinai iširo tų pačių metų gruodį.

Po pučo žlugimo pasaulio valstybės viena po kitos oficialiai pripažino Lietuvą nepriklausoma valstybe.



Egidijus BIČKAUSKAS, tuometis Lietuvos Vyriausybės nuolatinis atstovas Maskvoje, specialiai „Vakaro žinioms“:

Jei pučistai būtų laimėję, neabejoju, kad mes būtumėme paskendę kraujyje. Nesakau, kad iki šiol būtume likę Sovietų Sąjungos sudėtyje, nes gal po pusmečio būtų įvykęs kitas pučas. Bet esu įsitikinęs, kad laimėjus pučistams be kraujo tikrai nebūtume apsiėję, todėl ir sakau, kad tai buvo labai svarbus įvykis.

Noriu pastebėti, kad tais 1991-aisiais daugybė Rusijos gyventojų palaikė Lietuvą, tačiau, deja, vėliau tie mūsų draugai tapo priešais. Tą lėmė mūsų vykdyta politika, kurią galiu įvardyti taip: mes SSRS sudėtyje esame visiškai nelegaliai ir neteisėtai, jūs privalote duoti mums laisvę, kaip jums toliau seksis - ne mūsų reikalas, mums nusispjauti. Tokia buvo mūsų politika, kuri akivaizdžiai jautėsi. Tą jautė ir mūsų draugai iš Rusijos.

Man labai skaudu, kad daugybė žmonių, su kuriais palaikiau labai gerus santykius ir kuriuos išdrįsčiau pavadinti tuometiniais Lietuvos draugais, dabar yra kitoje barikadų pusėje. Kad ir tos pačios Ukrainos atžvilgiu. Mes juos atstūmėme, palikome virti savo sultyse, pasakėme, kad mums su jais nepakeliui. Ir taip elgėsi ne tik Lietuva, bet ir kitos šalys.

Žlugus pučui Maskvoje buvo milžiniškas mitingas, kuriame dalyvavo apie 300 tūkst. žmonių. Jame pasisakė tik 5 ar 6 žmonės: Rusijos viceprezidentas Aleksandras Ruckojus, SSRS vadovas Michailas Gorbačiovas, SSRS disidentė Jelena Boner. Jungtinių Amerikos Valstijų ambasadorius kalbėti įsiprašė. Manęs, kaip Lietuvos atstovo, prašė: būk geras, pakalbėk Lietuvos vardu. Ar jaučiate skirtumą? Dabar apie tai nė pagalvoti nebūtų galima.

Procesai, vykstantys Rusijoje, man labai nepatinka, tačiau to buvo galima išvengti. Rusija kaip didelė valstybė buvo sumenkinta, išmesta iš didžiojo politinio žaidimo. Bijau, kad prie dabartinių revanšistinių nuotaikų Rusijoje prisidėjome ir mes bei kitos valstybės, vykdydamos panašią politiką. Esant protingai politikai mes galėjome labiau lemti įvykius Rusijoje geresne linkme.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s