Žmogaus draudimais nepakeisinuotraukos (9)

2018 rugpjūčio mėn. 24 d. 07:51:11 Perskaitė 1728

Nuo rugsėjo šalies darželiuose vaikai negalės su savimi turėti menkaverčių saldumynų, maisto meniu bus dar sveikesnis - daug daržovių, vaisių, daugiau skaidulinių medžiagų, mažiau cukraus, druskos. Valdžia bando išauginti sveikesnę visuomenę. Geri norai, deja, labai dažnai prasilenkia su realybe. „Dirbu vaikų darželyje, rytais mažieji įpratę suvalgyti kokį riestainį, kurį tėvai jiems įduoda. Kai įves naują tvarką ir neleis riestainių, vaikams bus ašarų. Neretai būna, kad vaikas per dieną lieka pusalkanis, nes baltos duonos negalima, sriubos, jei netrinta, nevalgo. Salotų nevalgo. Jeigu šeimoje vaikas nepratinamas valgyti sveikiau, darželyje jis nevalgys to, ko nepratęs valgyti namie“, - „Vakaro žinioms“ pasakojo vieno sostinės darželio darbuotoja.

 

Ir mes, suaugę, visi puikiai žinome, kad valgyti sveikiau yra palanku organizmui. Sportas, darbo ir poilsio režimas - būtinas. Tačiau ar dažnas galime pasigirti gyvenantys ir valgantys sveikai? Iniciatyvos tiekti sveikesnį maistą vaikams yra sveikintinos, tik ar neperžengiame ribų? Ar nenustatome jų per griežtų? Pakeisti mitybą į sveikesnę reikia pereinamojo laikotarpio, ir čia turi bendradarbiauti vaiko šeima, darželių vadovybė, Sveikatos apsaugos ministerija. Tačiau ką daryti, jei šeimoje sveiko maisto praktikos išvis nėra? Ir jeigu pereinamojo laikotarpio reikia ilgesnio, nei šeimai, kuri maitinasi sveikiau.

Geriausias receptas išauginti sveikesnę visuomenę, patiems rodyti pavyzdį, pradedant šeima, baigiant valdžios institucijomis. Tai utopija, visi žmonės skirtingi, skirtingi jų prioritetai, gyvenimo būdas bei valia. Tampame draudimų valdžios visuomene, draudimais bandoma sukurti naują visuomenę - nevartojančią alkoholio, valgančią tik sveiką maistą. Žmogaus elgesį keičia ne draudimai, o sąmoningas - ne primestas - apsisprendimas. Tam reikia nuoširdaus švietimo, kad žmogus jaustų, jog sąmoningą kelią renkasi pats.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net