Skaitytojo laiškas: Šventeiviškumas?nuotraukos (20)

2018 rugsėjo mėn. 12 d. 16:30:11 Perskaitė 1884

„Vakaro žiniose“ (2018.09.07) perskaičiau straipsnį „Vilniaus savivaldybės išmontuota atminimo lenta vėl grįžo į Lukiškių aikštę“ (jį rasite paspaudę čia) ir noriu pareikšti savo nuomonę.

 

Su savo „Sūduvių Lukiškių aikštės vizija“ (ją remia Sūduvos regionas, keli šimtai tūkstančių gyventojų, o Vilniaus savivaldybė viziją gavo prieš 9 metus) dalyvavau Lukiškių aikštės pertvarkos projektų atrankoje 2017 m. rudenį. Vizija pateko į penketą atrinktų projektų ( iš 32). Bet nebuvo nė vieno projekto, kuris būtų numatęs kapsulių su žemėmis nuo partizanų paminklų palaidojimą Lukiškių aikštėje.

Lietuvos politiniai kaliniai ir tremtiniai per 30 metų visoje šalyje pastatė už savo kuklias pensijas 1000 paminklų partizanams. Ir kiekvienas geriau įamžina partizano žygdarbį, negu tos kapsulės su žemėmis, nes kiekviename paminkle yra atminimo lenta su partizano vardu, pavarde, slapyvardžiu, gimimo ir žūties datomis. Beje, teko dalyvauti statant 11 paminklų partizanams, kai kuriuos pastačiau savo lėšomis. Bet niekad paminklų statytojams nekildavo mintis paminkle, šalia žuvusių partizanų vardų, įrašyti dar ir savo - paminklų statytojų - vardus. Tai būtų amoralu, negarbinga. O štai kapsulių palaidotojai aikštėje nepasidrovėjo tą padaryti. Jeigu taip nori žinomumo, galėjo išleisti bukletą.

Beje, kapsules buvo galima palaidoti tinkamesnėje vietoje, pvz.: Antakalnio kapinėse, prie palaidotų karių, Gedimino kalne, kur atkasti 1863-1864 m. sukilimo vadai, prie tremtinių paminklo Aukos gatvėje (prie buvusių KGB rūmų). Kapsulių užkasimo vieta sakrali, o už 3-4 metrų Lukiškių aikštės lankytojų jomarkiškas šurmulys, bėgiojančių vaikų riksmai, klyksmai... Tai nesuderinama su sakralia vieta.

Atminimo lentose didžiulis tekstas. Bet aikštė ne skaitykla. Kur logika? Reikia neužmiršti, kad į aikštę ateina ne tik patriotai ir besidomintys istorija. Tokių, kurie nesidomi, daug daugiau. Jie nori žalios vejos, o ji užbetonuota, nori baseinėlių su fontanėliais (mūsų, sūduvių, vizija), o jų nėra. Beje, Prezidentė akcentavo aikštės rekreacinio (poilsinio) pobūdžio būtinybę. Kapsulės palaidotos be oficialaus projekto. Tai Vilniaus savivaldybės ir palaidojimo iniciatorių saviveikla, beje, turinti klastingą potekstę - neleisti įgyvendinti jokio kito projekto, nes vieta aikštėje užimta.

A.Lelešius,1941 m. tremtinys

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net