Seimas vengia viešumonuotraukos (11)

2018 rugpjūčio mėn. 29 d. 07:54:11 Perskaitė 1997

Seimas mėgsta girtis, kad yra pati viešiausia valstybinė institucija Lietuvoje. Gal ir buvo, tačiau prieš gerą dešimtmetį ar daugiau. Dabar - kuo toliau, tuo labiau bandoma užsisklęsti. Ir savaime suprantama, nes Seimo reitingai tiesiog badyte bado akis. Bet nėra pateisinama.

 

Naujausias bandymas suvaržyti visuomenės teisę žinoti - Seimo valdybos sprendimas nebepateikti statistikos, kiek koks Seimo narys kalbėjo plenarinių posėdžių metu. Pateikiamas argumentas, esą tokia statistika tik kenkia parlamento darbui, nes politikai, norėdami patekti į kalbiausiųjų lentelės viršūnę, dažnai šneka net ir neturėdami ką pasakyti. Bent jau su šiuo argumentu galima sutikti, juo labiau kad statistika yra labai neobjektyvi. Pavyzdžiui, paprašai leisti kalbėti dėl posėdžio vedimo tvarkos - ir jau esi užfiksuotas, lyg būtum pasakęs kažką labai protingo.

Arba, pavyzdžiui, Seime iki šiol kaip anekdotas pasakojama istorija, susijusi su 2000-2004 m. kadencijos parlamentaru Jurgiu Utovka, kuris per plenarinius posėdžius užsispyrusiai tylėdavo. Ir kartą, paaiškėjus, kad jis prašo žodžio, kolegos nuščiuvo, po to ėmė ploti, tačiau J.Utovka pasakęs, esą netyčia mygtuką paspaudė... Bet tas netyčinis paspaudimas užfiksuotas kaip pasisakymas.

Tačiau daug blogiau, kai dozuojama kita informacija. Pavyzdžiui, anksčiau parlamento tinklalapyje būdavo pateikiama lentelė, kiek koks narys yra „atlaikęs“ komandiruočių ar kelionių. Dabar to nėra. išvykų skaičių galima sužinoti tik atsidarius informaciją apie kiekvieną Seimo narį. Norint išsiaiškinti aktyviausius keliautojus, reikėtų ne vieną valandą paplušėti. Kas gali sau leisti tokią prabangą?

Dažnai per televiziją rodant plenarinį posėdį filmuojama pustuštė salė, tačiau neskelbiama informacija, kokie parlamentarai yra bausti už pravaikštas. Taip pat kažkodėl neviešinama kiek kartų koks deputatas nusižengė etikai ir kiti seimūnų nepuošiantys dalykai.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net