respublika.lt

Pretendentai į prezidentus: trys kietos „Grybauskaitės“, du minkštoki „Briuseliai“ ir kiti

(0)
Publikuota: 2019 balandžio 17 11:45:50, Olava STRIKULIENĖ
×
nuotr. 10 nuotr.
Dalis kandidatų bando mėgdžioti dabartinę prezidentę Dalią Grybauskaitę. Stasio Žumbio nuotr.

Nacionalinis transliuotojas ką tik suorganizavo pirmuosius 9 kandidatų į Lietuvos prezidentus debatus. Tik neaišku, kiek kandidatai kalbėjo tai, kuo iš tikrųjų tiki ir kiek veidmainiavo.

 

Visi kandidatai turėjo pasisakyti, ką galvoja apie Ukrainos ateitį. Mano galva, sąžiningiausia būtų devynių choru atsakyti, jog Europos Sąjunga niekada nepriims Ukrainos į savo sudėtį. Pirma, neleis Rusija. Ukraina pradėjo su ES derybas dėl asociacijos susitarimo dar 2007 m. Derėjosi visą septynmetį. Kremliui stebint. Ir vos derybose iš tikrųjų kažkas realaus pradėjo vykti, Ukraina neteko Krymo ir jos teritorijoje prasidėjo kariniai veiksmai. Antra, Ukrainos nepriims pati ES. Norinti kuo taikingesnių ir naudingesnių politinių bei ekonominių santykių su Rusija. Nes Vakarai yra pragmatiški. Tačiau visi devyni kandidatai, vietoj to, jog pasakytų karčią tiesą, kalbėjo taip, kaip REIKIA.

Arvydas Juozaitis, matyt, nenorėdamas sau meluoti, prisidengė tuo, jog dar neaišku, kokį Ukraina išsirinks prezidentą. Tad esame šiuo klausimu prieš tam tikrą „juodąją dėžę“. Mindaugas Puidokas pareiškė tikintis, jog Ukraina turi šansą išsirinkti naują prezidentą ir su juo nugalėti klanus bei oligarchus. Jei gerbiamas kandidatas žino bent vieną demokratinę valstybę, kuri su tinkamai parinktu prezidentu kaip tinkamai parinktu plaktuku „pritrenkė“ visus oligarchus, tai galėjo ją įvardinti ir TV žiūrovams. Žiūrovai būtų labai dėkingi. Naglis Puteikis vėlgi neprognozavo, kokios yra Ukrainos perspektyvos geopolitiniame kontekste. Tik pagyrė, jog Ukraina kovoja su korumpuotaisiais geriau nei lietuviai. Iš tikrųjų už grotų pasodina.

O dabar įsivaizduokime, jog M.Puidokas, N.Puteikis ar A.Juo-zaitis tampa Lietuvos prezidentais. Atsakingais už užsienio politiką. N.Puteikis, kiek suprantu iš pastarojo debatų, mokytųsi iš ukrainiečių kyšininkų baudimo patirties. Bet dėl tokios patirties neverta tapti prezidentu. Pakaktų būti smalsiu teisininku. M.Puidokas stebėtų, ar iš tikrųjų trankomi oligarchai. Jei ne visus ištrankytų, nusiviltų ukrainiečiais. O filosofas A.Juozaitis iš pradžių gerai išanalizuotų Ukrainą kaip „juodąją skylę“ ir tik tada pareikštų, ką apie šios valstybės perspektyvą galvoja.

O ką visi iš tiesų galvoja? O ką galvoja - išduoda sakinių potekstės. Saulius Skvernelis sako: „Nematyti Ukrainos progreso, tai demotyvuoti šitą valstybę“. Ingrida Šimonytė sako: „Iš Ukrainos reikalauja progreso, bet ar jis bus įvertintas ryšiais su ES? Reikia kalbėti apie narystę kažkada“. O potekstės tokios - Ukraina stengiasi, bet labai abejotina, jog ES ją priims. Matyt, bus kaip Turkijai. Bet mes to atvirai pasakyti negalime. Turime kalbėti, kaip reikia.

Gitanas Nausėda pareiškė tikįs Ukrainos perspektyvomis. O kodėl? O todėl, jog turi naudingų iškasenų, puikių žmonių ir Lietuva su ja susijusi bendra istorija Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje. Kuo dėtos iškasenos ir istorija? Puikių žmonių bei iškasenų galima rasti ir kitur. Vėlgi - atsakymai vingiuoti, aplenkiant pagrindinę kliūtį - ES poziciją. O ją debatuose atspindėjo eurokomisaras Vytenis Povilas Andriukaitis: „Turime sakyti jiems tiesą, kad jų pastangos turi būti energingesnės. O europarlamentaras Valentinas Mazuronis vėlgi apgailestavo, jog Ukrainoje didelę įtaką turi oligarchai“. Išvertus į atvirą Briuselio kalbą - stenkitės nesistengę. ES prigalvos naujų priežasčių jūsų nepriimti.

Tad ko naujo Lietuvos užsienio politikoje būtų galima tikėtis? Dėl Ukrainos - nieko. Lietuva demonstruos palaikymą, advokataus ES, su ukrainiečiais draugaus, įdarbins kaip pigią darbo jėgą. Ir viskas! Tęsis užsienio politika „Dalia Grybauskaitė“. Geopolitiniuose žaidimuose, kai Ukraina gauna į kaktą, Lietuva toliau pabus tik kompresu.

O kokie bus santykiai su Rusija? Aišku, jei šie santykiai nuo Lietuvos priklauso. S.Skvernelis bent praėjusį pirmadienį buvo nusiteikęs kategoriškai: „Su valstybe, kuri grubiai pažeidė tarptautinę teisę, turime palaikyti ES poziciją“. Bet kokią? Vengrų, italų ar Vokietijos? I.Šimonytė taip pat buvo nenusiteikusi mūsų užsienio politikos su Rusija keisti. Nes Krymas vis dar okupuotas. Visgi A.Juozaitis užsiminė, jog Lietuva - taikos šalis, turinti savo vietą tarp dviejų jėgų. Užsiminė, jog yra Lietuvos užsieno politika ir geopolitika.

Debatai atskleidė, kad visi kandidatai kažką mėgdžioja. V.P.Andriukaitis ir V.Mazuronis - minkštesnį, diplomatiškesnį ES požiūrį į Rusiją ir kritiškesnį į Ukrainą. S.Skvernelis, I.Šimonytė ir G.Nausėda pademonstravo tris kietas „Grybauskaites“. Pačią švelniausią - G.Nausėdos. Visos trys „Grybauskaitės“ sušvelnėdavo kalbėdamos apie Ukrainą. A.Juozaitis demonstravo save.Stebėtoją. Kalbantį metaforomis. Tačiau viena visų devynių kandidatų bendrybė buvo. Nė vienas nepritarė Prancūzijos prezidento Emanuelio Makrono (Emmanuel Macron) vizijai, kaip reformuoti ES. Nors ir ne visi kandidatai suprato, apie ką kalbama.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s