respublika.lt

O.Strikulienė: Jei galima papirkti šimtą rinkėjų, nupirks ir vieną įsilaužėlį

(0)
Publikuota: 2018 balandžio 19 14:00:25, Olava STRIKULIENĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Redakcijos archyvo asociatyvi nuotr.

Jei Seimas pritars Vyriausybės siūlymui, 2020 m. spalį naujos kadencijos Seimą jau rinksime balsuodami internetu. Iki to laiko, jei Seimas pritars, Teisingumo ministerija turės prigalvoti įvairiausių saugiklių. Kad būtų tiksliai nustatoma balsuojančio internetu tapatybė, o elektroninis balsavimas visokeriopai apsaugotas nuo įsilaužėlių.

 

Elektroniniam balsavimui, jau įteisintam Estijoje, nepritaria tik vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas. Viešai pripažinęs, jog nors ketvirtoji pasaulio pramonės revoliucija susijusi su elektronika, balsuoti internetu vis vien nesaugu.

Savaime suprantama. Piliečių laisvas balsavimas yra vienas ryškiausių demokratijos reiškimosi būdų. Ir silpna ta demokratija, kurią gali nulaužti hakeris. Ministrai, išskyrus E.Misiūną, įsitikinę, jog nenulauš. Jie - už pažangą. Jie - šiuolaikiški. Oho, kokie jaunatviški! O E.Misiūnas - dar žalias politikas. Todėl kalba ne tai, kas reikia, o ką tikrai galvoja. Jei galima įsilaužti į Pentagoną, į kitų valstybių ministerijų ar Šveicarijos bankų duomenų bazes, tai lygiai taip pat galima patobulinti ir Lietuvos rinkimų rezultatus. Įsilaužėliai taip pat yra elektronikos specialistai. Tas, kas moka sukurti spyną, tas mokės ir spyną atrakinti. Vieni kuria duomenų apsaugojimo programas, o kiti - įsilaužimo programas. Gal net tie patys asmenys. Per turiningą laisvalaikį. Ir taip po kiekvienų rinkimų šaukiame, jog perkami piliečių balsai. Jei galima papirkti šimtą rinkėjų, tai galima papirkti ir vieną elektroninį įsilaužėlį. Saugiau. Mažiau plepių. Mums per rinkimus įtakos gali turėti ne tik priešiškas užsienis, bet ir vietiniai elektronikos chuliganai. Jei vieni sugeba talentingai „pripaišyti“ netikrų eurų, „išdurti“ patiklius pensininkus, tai lygiai taip pat gali išdūrinėti ir rinkimų apylinkes.

Lietuva išmaniųjų technologijų požiūriu yra pakankamai pažangi. Esame šalis, kur valstybės institucijos nuolat lengvina mūsų gyvenimus elektroniškai. Užsakinėja sveikatos priežiūrą, socialinę apsaugą, valstybės sienos apsaugą palengvinančias elektronines sistemas, bazes. Ir tos visos sistemos nuolat užlūžta. Nelengvina. Nebent mokesčių mokėtojo kišenę. Tai vaikų, anot besiteisinančio ministro Lino Kukuraičio, interesantai turi per daug. Tai pinigų valstybė turi per daug. Pvz., vos ne prieš dešimtmetį 40 mln. eurų investuota į sveikatos apsaugos elektroninę sistemą. Ar ji veikia? Ne, tačiau medikams įsakyta ja naudotis. O kai hakeriai piliečių balsus nulauš? Matyt, Vyriausioji rinkimų komisija, išreiškusi gilų apgailestavimą, paskirtų perbalsavimo datą. Labai atsiprašome dėl nepatogumų. Iš pradžių dingo elektra. Po to dingo internetas. Prieš tai viena neįgudusi rinkėja įleido virusą. Gaudėme, gaudėme. Komisija pavargo. O tada dingo visos kompiuterių pelės bei rezultatai.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s