Leiskite jus pavartotinuotraukos (5)

2019 birželio mėn. 11 d. 08:47:47 Perskaitė 1837

Vertinant objektyviai, visi gamtoje „vartoja“ vieni kitus - žolėdžiai vartoja augalus, žolėdžius - mėsėdžiai, pastaruosius - visokie kirminai ir vabalai. Viskas daug amžių vyko įprastu ciklu, tačiau pastaraisiais dešimtmečiais santykinai harmoningą sistemą suardė išaugusios žmonių vartojimo apimtys.

 

Manyčiau, dabar smarkiai išpopuliarėjusi „vartojimo kultūra“ prasidėjo nuo greito maisto. Idėja - viską gauti čia, dabar ir, gerai būtų, kaip galima didesniais kiekiais, netruko išplisti ir įgauti kiek kitokias išraiškos formas. O tada prasidėjo...

Augantis vartojimas maisto pramonėje skatino maisto gamintojus ieškoti būdų, kaip užauginti didesnius galvijus ar paukščius, primelžti daugiau pieno, kelis kartus per metus nuimti javų derlių ir t.t. Taip įprastas, kasdieninis maistas, kurio reikia „čia ir dabar“, ne tik buvo genetiškai modifikuotas, bet ir tapo papildomu „antibiotikų“ šaltiniu.

Vėliau vartojimas nesunkiai rado kelią į žmonių aplinką. Jeigu anksčiau daiktai tarnaudavo bent jau kelis dešimtmečius, tai dabar stalai, kėdės ar televizoriai gaminami taip, kad po metų, daugiausia - po dvejų, būtų perkami nauji. Apie telefonus, kuriuos skatinama keisti ne tada, kai jie sugenda (nors dažnai - irgi po poros metų), o kai tik pasirodo naujas modelis, jau nebekalbu - laimingų, naujus žaisliukus gavusių vartotojų reklamos, matomos kiekviename žingsnyje.

Galiausiai „vartojimas“ tiek išplito, kad tapo neatsiejama mūsų gyvenimo dalimi. Alpinisto V.Vitkausko teigimu, „vartojami“ net kalnai. Tik reikia turėti pakankamai pinigų ir gali pakilti asmenukei į Himalajus.

Tad nereikėtų stebėtis, kad įpratę „vartoti“ daiktus, žmonės pradėjo „vartoti“ vienas kitą. Neįpareigojantys santykiai, seksas - čia ir kaip galima daugiau, aplinkinių „pavartojimas“ per kokias nors keistas eitynes. O jeigu kažkas, atsilikdamas nuo madų, nenori būti vartojamas, jį galima paauklėti. Žodžiu - apšaukiant „ne tokiu“, arba kumščiu. Nes jei visi aplink pasinėrę į vartojimą, tai kaip galima sau leisti būti kitokiems? Kaip galima „nevartoti“ aplinkinių, kai tai tapo norma? Ar visgi galima?

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net