Kontrastų Lietuvanuotraukos (9)

2018 lapkričio mėn. 08 d. 08:10:11 Perskaitė 1868

Pravažiuodamas šalies miestelius išvysti kontrastų Lietuvą, vaizdai rodo tragišką šalies kaimų nykimą. Taip, apie šį reiškinį daug kalbama, ieškoma priemonių kaimams gaivinti, bet ar tos priemonės efektyvios? Aiškiai suvoki, kad dauguma atvejų taip smarkiai pavėluota. Neseniai teko pravažiuoti pro Subačiaus miestelį (nepainioju su vadinamąja Subačiaus geležinkelio stotimi, šioje gyvenvietėje gyventojų netrūksta), šalia kelio matyti didžiuliai išdirbti žemės plotai, o šalia jų puikuojasi ženklai su logotipais, informuojantys apie ES paramą kaimiškosioms vietovėms.

 

Remiamas kaimas, remiamas žemės ūkis... Apsidairai - o žmonių nėra, trobos tuščios. Ten negyvena, ten taip pat negyva, o ten - senukai jau. Tik kapinių plėtra akivaizdi. Tos lentelės, lyg ir kviečiančios džiaugtis ES parama ir kaimo gaivinimu, išties atrodo šmėkliškai, tarsi pasityčiojimas. Apdirbti dideli žemės plotai, akivaizdu, tikrai ne paprasto smulkaus žemdirbėlio, kuris nuo senų senovės buvo pats tikriausias kaimo gaivintojas, signalas.

Toks įspūdis, kad atokesniuose regionuose jau nei mokytojas, nei bibliotekininkas, nei kunigas sau vietos nebegali rasti. Tenka lakstyti per kelias mokyklas, bibliotekas ar parapijas, kad duonos kasdieninės turėtumei. Sakysite, kad kaimų nykimas civilizacijos pasekmė, ir tą laikotarpį jau išgyveno kitos Senosios Europos šalys. Progresuojam. Keliamės į miestus, į kitas šalis, palikę regionus. O kas belieka. Ir gyvūnai, jei netinkamos sąlygos, migruoja ten, kur bus iš ko pramisti. Tarsi gyvename „miestų Lietuvoje“, o kitos Lietuvos nebėra, arba ją bandome nupiešti ES paramos lentelėmis, kurios sudarytų vaizdą apie kokią gyvastį kaime. Gal čia nėra ko rypauti, gal taip ir turi būti? Juk tiek metų valdžiai nerūpėjo nei savų žmonių emigracija, nei evakuacija. Parūpsta prieš rinkimus, žadama sugrąžinti išlėkusiuosius, žadamos sąlygos gyventi, - tačiau kai traukinys nuvažiuoja, turi būti burtininkas, kad jį grąžintum. Prisistatančių burtininkais valdžioje nemažai, tačiau ką tai keičia?

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net