Keis ministerijų pavadinimus? O kas pasikeis?nuotraukos (14)

2018 rugsėjo mėn. 02 d. 10:17:11 Perskaitė 1767

Vyriausybė, matyt, jau nuveikė visus svarbiausius valstybinius darbus. Kraštas turtingas. Piliečiai laimingi. Pavijome ir pralenkėme Daniją. Todėl dabar Vyriausybei beliko atlikti tik vieną darbelį. Pervardinti dvi ministerijas.

 

Ūkio ministerija siūloma pavadinti Ekonomikos ir inovacijų ministerija. Kodėl? Vyriausybė atsako, - kad būtų tikslesnė pavadinimo atitiktis. Švietimo ir mokslo ministeriją pavadinti Švietimo, mokslo ir sporto ministerija. Kodėl? Vyriausybė atsako, - siekiant reikšmingai padidinti sporto prestižą.

O kodėl keičiami tik dviejų ministerijų pavadinimai. Siekiant tikslesnės pavadinimo atitikties, Žemės ūkio ministeriją galima pavadinti Grūdinių kultūrų, sodininkystės, daržininkystės ir gyvulininkystės ministerija. O jei auginant paršus taikomos inovacijos, galime pavadinti Grūdinių kultūrų, sodininkystės, daržininkystės, gyvulininkystės ir inovacijų ministerija. Žodį „inovacijos“ galima pridėti prie bet kurios ministerijos pavadinimo. Nebent visi ministrai teigs, jog inovacijų baidosi.

Sporto prestižą didina ne ministerijos pavadinimas, bet mūsų sportininkų rezultatai. Kai mūsų krepšininkai žaidžia, jokioje informacijoje nėra prierašo, jog krepšininkas yra deleguotas kažkokios ministerijos. Jei žmogus gyvena Kaune, Sporto gatvėje, tai dar nereiškia, jog jis sportininkas. Jei gyvena Maironio gatvėje, tai dar nereiškia, jog tapo poetu. Tad ir jokie papildomi institucijų pavadinimai nesukurs jokios naujos apčiuopiamos vertės. Nei reikšmingos, nei reikšmingesnės. Nes vertes kuria žmonės. Ne pavadinimai. Kitaip nusipaistysime, jog gimnazija yra Fizikos, chemijos, lietuvių kalbos bei literatūros, fizinio lavinimo, anglų kalbos ir t..t. gimnazija. Kad reikšmingai padidintume disciplinų prestižą.

Nesame pirmykštė totemą lapę garbinanti bendruomenė ar džiunglėse užstrigusi gentis, kuriai žmogaus, medžio ar bet kokio objekto vardas turi sakralinę reikšmę. Bet ir tuo atveju, jei žmogų pavadindavo Tvirtąja ranka, to ir užtekdavo. Žodžius taupydavo. Nepavadindavo Tvirtąja dešine ir tvirtąja kaire ranka. Tačiau atrodo, kad ši Vyriausybė per daug sureikšmina ministerijų pavadinimus. Traktuoja juos kaip pirmykštė gentis totemus. Suabsoliutina vardo galybę. Bet kurių galų vardus keisti, jei piliečiai ir taip ministerijų nesupainioja. Puikiausiai atskiria, kuri Aurelijaus Verygos, o kuri Jurgitos Petrauskienės. Tad kam kaitalioti? Matyt, todėl, kad Vyriausybė kuo vaizdžiau demonstruotų POKYČIUS. Todėl ir vieną ministeriją į Kauną išgrūs. Dėl POKYČIO. Nors tokie pokyčiai neduoda jokios naujos kokybės. Tai pokyčių imitacija.

O apskritai pavadinimus sureikšmindavome ir anksčiau. Vėlgi pirmykščio žmogaus psichologija. Jei garsiai pasakysi „meška“ ar „Europa“, tai ir prisišauksi mešką ar Europą. Juk 1996 turėjome ir Europos reikalų ministeriją. Tik jos greitai neliko. Dabar pakanka ir Europos Sąjungos reikalų departamento.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net