Etiketėmis etikečių problemos neišspręsimenuotraukos

2018 spalio mėn. 11 d. 08:03:45 Perskaitė 753

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija praneša apie atliktą eksperimentą, siekiant išsiaiškinti gyventojų nuomonę apie socialinių būstų gyventojus, jo metu paaiškėjo, kad dauguma žmonių nepageidauja socialinio būsto kaimynystės.

 

Pranešama, kad eksperimentas parodė, jog mūsų visuomenė vadovaujasi stereotipais. Lauko socialinėse reklamose mirga užrašai su potekste būti tolerantiškiems kaimynams, nesvarbu, kad jie iš socialinio būsto. Žodis „tolerancija“ jau tapo savotiška korta, kurią viešai vis galima išmesti. Rodos, savaime suprantama, kad visada priimsi žmogų, jei jis tiesiog elgsis žmogiškai, pagarbiai kitų atžvilgiu. Ir nesvarbu, kur jis gyvena, kokios jo pajamos, jei jis elgiasi pagal visuomenėje priimtas vertybines nuostatas, tu tą žmogų priimi. Vis dėlto nuolat mirgančios socialinės reklamos, raginančios būti tolerantiškiems, savotiškai mūsų visuomenei lipina etiketę, kad esame netolerantiški.

Manau, kad žmonės atsakydami į klausimus pirmiausia remiasi savo, kaimynų, draugų, artimųjų patirtimi, o ne visuomenės stereotipais. Matyt, atsakydami apie socialinius būstus irgi rėmėsi savo ar kitų artimos aplinkos žmonių patirtimi. Ir tai nereiškia, kad atsakydami, jog nenori tokios kaimynystės, netoleruoja visų socialinių būstų gyventojų, tarp kurių ir neįgalieji, ir pan. Visuomenė tiesiog nenori nė menkiausios rizikos, nes tarp socialinio būsto gyventojų gali atsirasti ir tokių, kurie be saiko vartoja alkoholį, o iš to, žinoma, didėja ir nelaimių rizika.

Susidaro įspūdis, kad Lietuvoje visos problemos išspręstos, liko tik viena - tolerancijos ar netolerancijos. Kiek ta problema yra tikra, galime atsakyti kiekvienas pagal savo patirtį ir įsitikinimus. Tačiau norint gyventi geresnėje šalyje, pirmiausia reikia išspręsti esmines problemas, o visos kitos išsispręs savaime.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net