Kam paminklas Vyčiui, jei yra Vamzdis?nuotraukos (13)

2018 rugpjūčio mėn. 08 d. 13:18:11 Perskaitė 2993

Europoje apstu arkų: Bradenburgo vartai, Paryžiaus triumfo, kitų, jos liudininkės šios pasaulio dalies kelių (bei šunkelių) į garbę ir viešpatavimą. Tito, Septinijaus Severo, Druzo, Gallieno, Konstantino laimingai teberiogso dar nuo Romos imperijos. Regis, ne kažin kas liko iš tų laikų. O jos - štai! Ak, privalu, privalu ir mums, bėdžiams, visomis spėkomis kibti į kuriamos šiuolaikinės imperijos - Europos Sąjungos didžius darbus (bei darbelius). Pirmas žingsnis žengtas. Taip, tai garsioji Neries arka (liaudies vadinama tiesiog vamzdžiu - red. past.). Gražu, kad šis miklaus pėdinimo į europėjimą rezultatas byloja apie deramą tautos (ir ne tik!) kuklumą. Tokie mes. Daugelis kilę iš protėvių baudžiauninkų, tie nepuoselėdavo paikų planų tapti pačiu ponu, o galvojo - reikia stengtis ir stengtis, kol žiūrėk, besąs jau net vyresniuoju liokajumi, iki tokių aukštybių iškilti turbūt nė vienas nesvajodavo.

 

Šio meninio statinio galas tvirtai remiasi į žemę, tuo tarpu antras jo galas leidžiasi link upės (archeologai teigia, kad senovės lietuviai be kitų būdų turėjo ir tokį laidojimą - į upę). Lyg jungtis tarp Šiapus ir Anapus. Neįžiūrite jungties? Gal reiktų išminties pasisemti užsieniuose? Daugiau keliaukite. Kad ir mopedu aplink Vokietiją ir Prancūziją. Arba pėsčiomis. Tūlas sugrįžta toks pasikeitęs, kad net pažinti sunku (toks dvasingas). Trumpiau tariant - mūsiškėje arkoje glūdi daugiaprasmiškumas. Ir puiku!


Respublikos valdžios žmonės, idant sulauktų pagyrimų iš pasiturinčių vyresniųjų (nebijokime šito žodžio!) brolių, regis, kvies pas mus vis daugiau ir daugiau visokių pabėgėlių. O tie pabėgėliai gal įžvelgs toje arkoje kokį kanalizacijos įtaisą. Ir vėl puiku! Nes argi nebėga jie iš šalių, kur vis dar esama (taip, vis dar esama!) sanitarinių įtaisų šiokio tokio trūkumo? Ar tai nenulemtų jų ryžto galų gale ir pasilikti? Pradžiugintume vyresniuosius brolius (tuos, kur pasiturintys). Pakalbama, kad ji (arka) daranti rūdijančio padargo įspūdį. Ir gerai! Priimkime tai, kaip subtilią užuominą apie mūsų pačių esmę.

Žinoma, ne kiekvienai šlapiai nosiai spręsti apie dangiškus migdolus (dailę ir panašiai). O tie, kurie sprendžia sykiais, gudrauja. Kad jeigu smigtų strėlės, tai ne į tų gudručių kuprą. Jie sudaro komisiją iš beapsiplunksnuojančių vietinių (patikimų) globalistų ir nuovokaus, kažkur jau apsireiškusio, svetimų padangių atstovo. Ko gero, kaip ir daugelis čionykščių galvojančių, kad Lietuvai šimtas metų. (Įdomu, kas čia buvo anksčiau: amžinoji Rusija? Lenkija?) Taigi, pagaliau ir šlapios nosys sužinos, kas yra gerai, o kas nėra gerai!

Kalbantys apie triumfą paminklai byloja ir apie kažkieno pralaimėjimą. Jeigu yra besididžiuojantys, yra ir kas liūdi. Gal čia ir batalijų dėl memorialo Lukiškių aikštėje esmė? Vieni jaučiasi ilgaamžių grumtynių dėl Lietuvos laisvės ir nepriklausomybės laimėtojai, kiti gi gurksojo labai toli nuo barikadų (kitoje pusėje), buvo patenkinti ir tik dairėsi į kokią šiltą kėdę atsisėdus, o jau kai viskas taip pakrypo - prisimena, kad, girdi, mintyse ir jie marširavę į koją su laisvės kariais. Įvairūs gudročiai stengiasi sudaryti įspūdį, kad mūšis esąs dėl Vyčio (nors tikrai ne Vytis čia svarbiausia, siūlytas manant, kad šis simbolis pabrėžtų patį kraštą ir jo kovų ilgaamžiškumą). Sumanomos ir kitokios pinklės: aikštės kampe supilti kalvelę ir apsimesti - tai esanti partizanų slapstymosi vieta (heroizmo pagrindas - pasislėpti?). O kad visiems būtų džiaugsmo, virš to „bunkerio“ pievutė žaliuos, ant jos miestiečiai galės pasivolioti, prireikus ir jų šuneliai gamtinius reikalus atliks. Virš įsivaizduojamų partizanų.

Ar Vilniuje reikia reprezentacinės aikštės su memorialu per šimtmečius kritusiems už laisvę ir nepriklausomybę? Priklauso nuo to, kaip atsakome sau į tokius klausimus: ar mūsų kraštas iš tiesų yra nepriklausomas? Gal tik nuo Rusijos? Gal tiek ir užtenka? Kokią matome Tėvynės ateitį - savarankiška valstybė ar valstija (gal valsčius) didesnio valstybinio darinio sudėtyje? Gal iš tikrųjų nieko tokio ir nereikia? Turime Neries arką.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net