Vėl Rugsėjo 1-oji. Ją pajunta ne vien moksleiviainuotraukos (4)

2018 rugpjūčio mėn. 26 d. 07:11:27 Perskaitė 2455

Mokslo metų pradžia faktiškai paliečia kiekvieną Lietuvos gyventoją. Visi vėl ima pratintis gyventi drausmingesniu, ne vasariškai atsipūtusiu ritmu.

 

Vienus vėl įkinko vaiko transportavimas į mokyklas, būrelius. Vėl iškyla klausimas, kas prižiūrės iš mokyklos sugrįžusį pradinuką, jei jo tėvai dirbs. Vėl iškyla klausimas, per kiek laiko vaikai pripras prie pakitusių sąlygų. Ar noriai puls prie knygų, netingės ruošti pamokų. Vėl kai kam iškils ir amžinoji patyčių mokyklose problema. Nes mokyklose vėl trūks psichologų. Labai daug tų kasmet pasikartojančių „vėl“. Tėvai vėl liūdės išleidę savo pirmakursius į kitus miestus ar net valstybes. Visi vairuojantys taps budresni gatvėse, keliuose. Keleiviniame transporte padaugės keleivių, o gatvėse - spūsčių. Visi perkantys pastebės, jog prekybos centruose vaikiškų rūbų, kanceliarijos ir spalvotų mokyklinių kuprinių skyriuose padaugėjo pirkėjų. Vėl prisiminsime būtent rugsėjais ypač akivaizdų visuomenės išsisluoksniavimą. Matomą net iš mokyklinių kuprinių ar batų kainų. Kai vieni, išleisdami vaikus į mokyklą, skaičiavo grašius, o kiti savo atžalų labui negailėdami švaistėsi. Vaikai nėra akli. Jie viską pastebi. Kieno dailesnis trintukas ar pieštukas. Bet joks vaikas tokios visuomenės nesukūrė. Tik joje gyvena.

Bet mokyklose jie išmoks ne vien socialinės neteisybės. Gaus ir kitokių žinių. Sprendžiant iš to, jog šiemet pirmakursiai įveikė aukštesnį nei pernai įstojimo į aukštąsias balų slenkstį, pedagogai vaikams mokslo žinių negaili. Nors pernai faktiškai girdėjome tik apie per mažus pedagogų atlyginimus. Bei nuo rugsėjo gresiantį „baisųjį“ etatinį apmokėjimą. Gal nebus „baisiau“ nei 30 tūkst. pirmokėlių, šiemet atėjusių į pirmą klasę?

Kokių naujovių bus daugiau? Pradinukai gaus Kultūros pasus. 15 Eur vertės. Galės su klase aplankyti daugiau muziejų. Šie moksleiviai dar spės pasidžiaugti ir naujos, dar negirdėtos kokybės pedagogais. Kuriuos nuo rugsėjo pradės ruošti trys nacionaliniai pedagogų ruošimo centrai. Vilniuje, Kaune ir Šiauliuose. Ar tikrai reformatorių lūkestis pasiteisins, jei Vilniaus universitete, Šiaulių universitete ir Vytauto Didžiojo universitete kai kurias mokymo programas pavadinsime centrais? Niekas netrukdo pavadinti ir kosmodromais. Tačiau centruose vis vien dėstys tie patys senieji dėstytojai. O ir mes visi esame iš tos pačios visuomenės. Ji po 4-5 metų, jei pasikeis, tai labai nežymiai. Ir neaišku, į kurią pusę. Net ir pats idealiausias pedagogas nedirbs stikliniame burbule. Izoliavęs vaiką nuo visuomenės įtakos. Mokinys gali tapti ir tarptautinių geografijos, fizikos ar chemijos olimpiadų nugalėtoju. Tačiau vis vien planuoti išvykti iš Lietuvos. Ir jį gali sulaikyti ne mokytojas. Nereikalaukime iš mokyklos per daug. Vaiką gali sulaikyti tik teisingesnis suaugusiųjų gyvenimas. Pradedant nuo šeimos ir baigiant politikais. Lietuvoje dar veikia per tūkstantį mokyklų, į kurias šiemet ateis 320 tūkst. moksleivių. Ne vien tik mokytojai už juos atsakingi. Savo kalbomis bei veiksmais atsakingi mes visi.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net