Valstybes gina ne tankai, bet patriotainuotraukos (11)

2018 birželio mėn. 17 d. 09:53:04 Perskaitė 3624

Lietuvos valstybės gynimo taryba jau nusprendė, kad gynybos išlaidos, šiuo metu siekiančios 2 proc. BVP, bus nuosekliai didinamos iki 2,5 proc BVP. Taip pranešė Dalia Grybauskaitė. Savo metinėje ataskaitoje.

 

Vienu metu turėjome daugiau karininkų nei kareivių. Greitu laiku turėsime daugiau karinės technikos nei karvių.

Jei šalies saugumą garantuotų tik šarvuočių kiekis, prakutę ūkininkai vietoj traktorių prisipirktų bent po vieną šarvuotį. Įsivaizduodami, jog jis savaime apgins bulvių lauką nuo priešo. Įskaitant ir šerną. Tačiau jei šalyje neliks patriotų, pasiruošusių ginti valstybę, net pats moderniausias šarvuotis netaps saugumo garantija. Valstybės, kai trūksta patriotų, ima byrėti savaime. Ne dėl išorinių priežasčių, bet iš vidaus. Šveicarai yra patriotai ne todėl, jog beveik kiekvienas vyras namie turi šautuvą. Šveicarai yra patriotai todėl, jog turi, ką ginti. Savo turtingą egzistenciją. O Graikija, skirianti gynybai 2,38 proc. BVP, nieko nelaimėtų, jei skirtų netgi daugiau. Nes kenčia ne dėl išorinių, bet vidinių problemų - nedarbo, socialinių neramumų, šalies įsiskolinimo ir t.t. Tad ir Lietuvai šiuo metu aktualiau ne papildomi procentai į NATO biudžetą, bet papildomi procentai į švietimą.

Aišku, daug gražiau įsivaizduoti, jog patriotizmas sudygsta savaime. Pinigai fui. Graikai vis vien didžiuojasi savo Tėvyne. Nes patriotizmas - ne prekė. Tačiau gyvenimas rodo, jog turtingesni gyventojai labiau linkę ginti savo valstybes. Nes tuo pačiu gina ir savo turtą - namus, žemę. O neturtingas jaunas žmogus - kaip lengvas balionėlis, prilaikomas tik plono siūlo. Jei neturi banko paskolos, tokį siūlą, siejantį su Tėvyne, labai lengva nukirpti. Valstybinis studijų fondas pasiruošęs skirti stipendijas mūsų jaunuoliams, kurie studijas pasirinktų iš šimto pačių geriausių užsienio universitetų. Tačiau, studijas pabaigę, turėtų trejus metus Lietuvai už gautą stipendiją atidirbti. Ir ką matome? Šiemet tokiomis sąlygomis susigundė tik keli jaunuoliai. Vadinasi, kitiems jau baugu įsipareigoti savo Tėvynei net 3 metams. Jau nekalbant apie 30 ar dar baisiau - iki pensinio amžiaus. Tad dabar aktualiau pirkti ne dar vieną papildomą šarvuotį, kad jį apgadintų prie Prienų, bet padėti dar neišsilaksčiusiems pedagogams. Didžiulė nepagarba, jog dalis jų išeina atostogų net nežinodami, kokie bus jų etatai.

Apie tai mažiausiai galvojama. Nes pedagogų darbo tikrieji rezultatai matomi tik po 12-os metų. Tiesa, kasmet gali būti apskaičiuojami iš pabėgusių iš Lietuvos jaunuolių skaičiaus. O BVP procentas, skirtas gynybai, iškart atsiduria NATO suvestinėse. Iškart JAV prezidentas pamato, kaip stengiamės. Ir kaip nesistengia Vokietija bei Prancūzija. Atitinkamai skiriančios gynybai 1,19-1,79 proc. Tiesa, jos taip pat planuoja didinti karinius biudžetus. Bet tada, labai tikėtina, Lietuva dar toliau už jas nušuoliuos. Pvz., iki 3 proc. Nes pirmūnė. Norės, kad Donaldas Trampas galvytę paglostytų.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net