Septyni Seimo vicepirmininkai? O kodėl ne septyniolika?nuotraukos (11)

2018 rugpjūčio mėn. 12 d. 07:41:06 Perskaitė 3260

Seimo valstiečiai, atėję į valdžią, sumažino Seimo vicepirmininkų skaičių nuo septynių iki penkių. O kodėl? Sakė, jog dėl taupumo. Galų gale, penkioms priešrinkiminėms, o vėliau dingusioms darnoms įgyvendinti, matyt, pakako penkių Seimo vicepirmininkų.

 

Iki šiol. Nes dabar nepakanka. Vėl reikia septynių Seimo vicepirmininkų. O kodėl? Gal darnų daugiau prisidėjo? Gal augant BVP jau neverta taupyti? Priežastis paprastesnė. Jei Seime nori turėti patikimesnių sąjungininkų, duok jiems po garbingą etatą. Tad vienas papildomas vicepirmininkas bus „tvarkietis“, o kitas - Lietuvos lenkų rinkimų akcijos - Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) atstovas. Ir darniau, ir dirbti saugiau. Tiesa, vienas iš LLRA-KŠS priešrinkiminių pažadų - nemokamai skirti būtiniausius vaistus žmonėms, sulaukusiems 75 metų. Tačiau vietoj nemokamo aspirino - tik papildomas Seimo vicepirmininkas. Ant mokesčių mokėtojų galvos. Tylėk ir džiaukis, jog dar ne dešimt. Valstiečiai dirba Seime jau antrus metus. Seimo pirmininko pavaduotojų iki šiol pakako. Tad kurių galų ūkiškasis Ramūnas Karbauskis su ūkiškuoju Viktoru Pranckiečiu verčia mokesčių mokėtojus išlaikyti septynis arklius. Jei ūkiškieji puikiai apsieidavo tik su penkiais arkliais. Arė sau dirvonus ir iki šiol nesiskundė. Neva nepakeliamais krūviais. Vis vien, jei kas paprašytų eilinių žmonių išvardinti visus Seimo pirmininko pavaduotojus, bent trečdalis atsakytų, jog... Agnė Širinskienė! O daugiau, labai atsiprašau, neprisimenu.

Kita vertus, Seimo vicepirmininkų postai yra tik garbės ženklai. Prisegami partijoms sąjungininkėms kaip medaliai. O iš tiesų Lietuvoje, pradedant vietos savivalda, į postus sutupdomi lojalūs saviškiai. O patys išmintingiausi politikai įdarbina ne tik saviškius, bet ir patį rėksmingiausią opozicionierių. Nes laikyk pavojingą tipą arčiau savęs. Kaip darbovietės profsąjungos pirmininką. Mažiau burnos. Taip kadaise socdemų premjeras Adolfas Šleževičius padarė savo patarėju jaunalietuvį Stanislovą Buškevičių. Kad patarinėtų jaunimo klausimais. Ir ką? Ir buvo laikina idilė. R.Karbauskis tokios išminties dar nepasiekė. Net košmariškiausiame sapne neįdarbintų Gabrieliaus Landsbergio. O šiaip nėra didelės prasmės piktintis dviem papildomais Seimo vicepirmininkais. Kai niekas nėra suskaičiavęs, kiek valstiečiams lojalių įdarbintų kadrų pluša seniūnijose, ministerijose, valstybinėse bendrovėse ir t.t. Juk piliečiai mato tik fasadą. Be to, galima pasiteisinti, jog krikščioniškų šeimų atstovas Seimo vicepirmininkas itin pravers per artėjantį popiežiaus vizitą. Juk R.Karbauskis sugeba pasiteisinti bet kuo. Ir bendradarbiauti su bet kuo. Nes žlugus liberalams, visos kitos parlamentinės partijos tapo įtartinai, o gal net pavojingai panašios. Tiek valdančiosios, tiek opozicinės vienodai mėgsta perteklinius draudimus. Vienodai traktuoja piliečius kaip veršius, kuriuos dar reikia išauklėti. Drausti. Bausti. Įtikinėti. Skiriasi tik draudimų laipsniais. Vieni valstybę įsivaizduoja kaip vienuolyną su specifine regula. O kiti - šiek tiek blaiviau.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net