Mūsų pilietiškumo išbandymasnuotraukos (36)

2019 gegužės mėn. 11 d. 14:00:57 Perskaitė 4231

Rytoj laukia Lietuvai svarbūs rinkimai ir du referendumai. Piliečiai turi galimybę patys nuspręsti, kokiai asmenybei penkeriems metams patikės šalies vairą ir užsienio politiką. Pasirinkimas platus. Net iš devynių asmenybių. Tačiau prieš visus rinkimus kirba vis tas pats klaustukas. Kiek ateis žmonių balsuoti? Nes tik balsuojančius galima laikyti tikraisiais valstybės piliečiais.

 

Iki šiol visų rinkimų aktyvumas nedžiugino. Savivaldybių tarybų rinkimuose nuolat dalyvauja apie 42 proc. gyventojų. Naujos kadencijos Seimus pastoviai renka 37-43 proc. rinkėjų. Tik vienu ar dviem procentais suaktyvinamų per aukščiausio šalies vadovo(-ės)rinkimus. Kas tai yra? Nejaugi apatija? Nejaugi pilietinis nuovargis? Jei valstybės likimą lemia vis tie patys apie 40 proc.! O kur kiti rinkėjai?

Demokratijos katastrofa, jei apie 60 proc. rinkimų teisę turinčių žmonių Lietuvoje kukliai galvoja, kad jų balsai nieko nelemia. Palieka už save spręsti kitiems. Aktyviesiems, kurių yra mažiau. Tačiau vėliau ta pati 60 proc. dauguma, patingėjusi ar dėl vidinio protesto taip ir nenuėjusi iki balsavimo urnos, ims garsiai piktintis. Jog ne tą ar ne tuos išrinko. Ne taip referendumuose balsavo. Nes Lietuvoje nuolat yra nedidukas pilietiškų žmonių aktyvas ir už jį didesnis, bet jau išsipilietinęs masinis KRITIKAS. Prisigalvojantis įvairiausių priežasčių valstybe piktintis, tačiau, kita vertus, nieko nesiryžtantis ir nenorintis keisti! Nes būtent per rinkimus kaitaliojamos valdžios. Naujos asmenybės duoda impulsą naujiems ekonominiams, socialiniams procesams. Valstybę be laisvų, demokratinių rinkimų anksčiau ar vėliau ištiktų stagnacija, sustabarėjimas. Todėl net ir totalitarinių valstybių vadovai bent bando suvaidinti rinkimus.

Skeptikai sakytų, jog žmonės vangiai balsuoja ir senose vakariečių demokratijose. Tačiau ten piliečiai vangūs tol, kol jų valstybių demokratijoms bei piliečių ekonominiam-socialiniam saugumui negresia jokie pavojai. Tačiau vos kyla koks didesnis socialinis sukrėtimas ar nepasitenkinimas - atkunta ir vakariečiai rinkėjai. Dabartinis Prancūzijos prezidentas Emanuelis Makronas (Emmanuel Macron) gavo 66,1 proc. balsų. Panašus natūralaus, neišpūsto aktyvumo pavyzdys ir Ukraina. Neseniai 73 proc. balsavusi už Volodymyrą Zelenskį.

Būtų klaidinga manyti, kad lietuviai tik todėl per rinkimus vangūs, kad, kaip ir vakariečiai, jaučiasi socialiai bei ekonomiškai saugūs.

Anaiptol. Tiesiog tada, kai nusivylęs ukrainietis, prancūzas, britas, graikas ar italas pilietiškai SUSIAKTYVINA, nusivylęs lietuvis IŠSIAKTYVINA. Anie tampa tigrais, o mes - miegapelėmis. Lietuvis įlenda į savo urvelį ir bamba. Kaip vaikas, negavęs lėlės. Taip, ne visi gavome. Bet valstybė mūsų visų. Negi visai nerūpi, kas jai penkerius metus atstovaus pasaulyje? Todėl pirmyn! Nepraleiskime progos pabūti piliečiais.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net