respublika.lt

Geležinkelius ir urėdijas reguliuoti gerai, o visuomeninį transliuotoją - blogai (31)

2017 rugpjūčio mėn. 06 d. 08:15:12
Justina GAFUROVA

Seimo pavasario sesijoje atsirado siūlymai, kokių permainų reikėtų LRT, kad visuomeninis transliuotojas labiau atitiktų visuomenės interesus. Įregistruotos pataisos, kuriomis, kaip pats sako, nori grąžinti nacionalinį transliuotoją visuomenei. Pataisose siūloma drausti LRT samdyti prodiuserines kompanijas, taip pat įpareigoti LRT tarybą formuoti pagal Seimo frakcijų proporcijas.

 

„Už“ ir „prieš“

- Gerai ar blogai, kai politikai nori pareguliuoti iš visuomenės pinigų išlaikomą LRT? - klausėme Seimo nario, buvusio LRT žurnalisto, vėliau prezidentės patarėjo, dabar Seimo nario Lino BALSIO.

- Kolegoms Seimo nariams kažkodėl kilo noras kištis į žiniasklaidos darbą. Ramūnas Karbauskis buvo nusprendęs, kad nebūtų galima nieko blogo apie jo įmones pasakyti, ir čia aš įžvelgiu tiesioginį interesų konfliktą ir tiesioginį siekį apsaugoti save ir savo verslą. LRT taryba formuojama taip ne vieną dešimtmetį ir turbūt būtų neįmanoma dabar atsisakyti prodiuserinių įmonių dalyvavimo nacionalinio kanalo laidų kūrime. Žinoma, tai tiesiog turi būti daroma konkurso tvarka ir skaidriai. Prie prodiuserinės sistemos LRT perėjusi labai seniai ir ta sistema veikia. O dabar bandyti grįžti prie sistemos, kai vėl visi būtų etatiniai ir dirbtų redakcijose ir laidas galėtų kurti tik to kanalo darbuotojai... Yra taip buvę, bet tuomet dar nebuvo komercinių kanalų ir prodiuserių veikla nebuvo tokia išplėtota, kaip dabar. Bet juk padidėjus kūrėjų įvairovei padidėjo ir laidų įvairovė, ir konkurencija. Manau, tai į naudą. Man nesuprantami motyvai, kodėl dabar reikėtų kažką keisti.

- Ar žiniasklaidos laisve galima laikyti praktiką, kad į LRT studiją kviečiami tik tie patys asmenys, formuojant vieną tiesą ir neužtikrinant nuomonių įvairovės?

- Taip, aš esu vienas iš tų politikų, kuriems uždėtas embargas. Aš esu beveik nekviečiamas nei į LRT radijo, nei televizijos laidas. Tas nurodymas, mano įtarimu, gali būti iš prezidentūros kaip kerštas man, kuris nepabūgo pasakyti tiesos apie prezidentės veiklą ir iš ten pasitraukti. Nuo to laiko man LRT durys yra beveik užsivėrusios, bet aš tai traktuoju kaip blogąją praktiką, kai nacionalinio kanalo vadovybė pataikauja valdžiai. Žinoma, naujas tarybos formavimo principas to taip pat neišspręstų. Matyt, veikia nerašyti susitarimai. Su jais reikia kovoti, nes jų neturi būti. Ir apie tai neturi tylėti ir patys žurnalistai, kurie kartais puse lūpų prasitaria, kad norėtų gal pakviesti, bet negali. O jei jaunesnis kolega netyčia pakalbina energetikos ar aplinkosaugos klausimais, paleidus reportažo įrašą, manęs jame nebūna. Matyt, žmogui vėliau būna paaiškinta, kad štai šito žmogaus kalbinti negalima, nes jis kažkoks blogas. Taip neturi būti.

Bet tai turime reguliuoti ne įstatymais, o viešumu, kalbėjimu ir demaskavimu. Kito būdo nėra. Tokių atvejų yra labai daug, ir jeigu apie tai pradėtų kalbėti daugiau žmonių, pamatytume, kad žurnalistai nesilaiko etikos principų, ar kad vadovybė yra šališka kokiai nors politinei jėgai ar vienai valdžios institucijai, tuomet tokie klausimai turi būti keliami taryboje ir turi būti sprendžiama, ar vadovybė atitinka einamas pareigas.

Žinoma, tai nėra taip paprasta, visi tylės ir sakys, kad dirba objektyviai, kviesdami visus. Bet čia yra mūsų visuomeninės nebrandos požymiai. Tikiuosi, tai praeis su laiku.

- Prezidentė jau sukritikavo visuomeninį transliuotoją tramdančias įstatymo pataisas, neva šios turi antikonstitucinį atspalvį ir prieštarauja daugeliui ES direktyvų.

- Gal šį kartą patarėjai protingai patarė, nes negali taip būti. Aš šiuo atveju palaikau, kaip ir kitais kartais, kai matau, kad siūlymai tikrai protingi.

Beje, pati prezidentė viešai reklamavo privatų komercinį kanalą LNK, filmuodamasi, suteikdama savo vardą ir įvaizdį klipe, kuriame ji diriguoja LNK kolektyvui. Ką tai reiškia? Kad prezidentė tiesiogiai valdo LNK ir „MG Baltic“ yra prezidentės kišenėje? Nes ji diriguoja LNK žurnalistams tame klipe, o visi klusniai groja pagal prezidentės smičių. Ir ji nenusifilmavo LRT klipe, ji nusifilmavo LNK klipe. Tai skamba juokingai, bet, matyt, tai atspindi tam tikras preferencijas - prezidentė labai tiksliai renkasi, kurią žiniasklaidą ji myli, kurios nemyli. Matyt, LNK ji myli ir LNK tikrai jos nekritikuoja. LRT taip pat niekada nekritikavo, matyt, tai jau genuose įaugusi būsena.

- Kaip vertinate pateiktas naujas įstatymo pataisas, susijusias su LRT, kurios, kaip teigiama, skirtos grąžinti nacionalinį transliuotoją visuomenei?
- klausėme LRT tarybos pirmininko, VU Komunikacijos fakulteto Žurnalistikos instituto profesoriaus Žyginto PEČIULIO.


- Manyčiau, kad tai yra visiška netiesa ir nesutinku su šiuo teiginiu. Esu įsigilinęs į visuomeninio transliuotojo reikalus, dėstau tai universitete, esu ir knygų, ir straipsnių parašęs, tad maždaug išmanau, kas yra visuomeninis transliuotojas. O visuomeninis transliuotojas yra nepriklausomas arba kuo mažiau priklausomas nuo valdančiosios daugumos. Dėl to yra sudaroma taryba, kiti organai ir institucijos, užtikrinančios tą nepriklausomumą. Lietuvoje yra trys tarybos narių delegavimo būdai: prezidentūra, atrinktos visuomeninės organizacijos ir Seimas. Narių skyrimo laikotarpis nesutampa, tad tarybos atsinaujina kas dvejus metus. Taip užtikrinama, kad tarybos pokyčiai nėra drastiški ir jokios įtakos tarybai nedaro Seimo, prezidento rinkimai.

Siūlymai perkelti įtakos svertus į vieną iš Seimo komitetų yra visiškas tarybos susiejimas su politiniu kalendoriumi, valdančiąja dauguma ir maža grupele žmonių, kurie priimtų sprendimus. Tai yra visuomeninio transliuotojo suvalstybinimas, o ne visuomeninimas.

- Siūloma, kad LRT negalėtų samdyti prodiuserinių kompanijų, nes, įtariama, kad dabar turinys perkamas iš tų pačių kompanijų. Ar yra kažkokie susitarimai?

- Atsakant būtų galima pasiūlyti paralelę, kad Seimo narys ar kažkas kitas gali pasiūlyti uždrausti viešųjų pirkimų tarnybą. Nes dabar LRT, kaip ir kiti transliuotojai, laidas įsigyja ir konkuruoja toje pačioje Lietuvos nepriklausomų gamintojų rinkoje. Yra skelbiamas konkursas, teikiami pasiūlymai, sudaryta komisija pagal nustatytą tvarką atrenka geriausias, jų manymu, laidas. LRT taryba žiūri, ar nėra pažeidimų, tvirtina rezultatus. Tai atitinka ES reikalavimus ir rekomendacijas. O Lietuvos Visuomenės informavimo įstatyme numatyta, kad LRT tiesiog privalo ne mažiau kaip dešimtadalį produkcijos pirkti iš nepriklausomų transliuotojų. Europoje tie skaičiai yra dar didesni.

- Ar politikai apskritai turi teisę pasisakyti apie visuomeninį transliuotoją?

- Politikai nieko kito ir nedaro, kaip tik kišasi ir nurodo. Tik man skaudu, kai politikai mano, kad įvairūs pasiūlymai neparodo jų nekompetencijos, absoliutaus nesusipažinimo ir neišmanymo. Kaip ir tuo atveju, kai buvo siūlymas, kad 50 proc. transliuojamos informacijos turėtų būti teigiama, o kitas 50 proc. - neigiama. Tai yra apsijuokimas, šis atvejis panašus. Bet tai ne pirmas ir ne paskutinis atvejis, kai tiek dešiniosios, tiek kairiosios valdžios, kalbėdamos labai gražiais žodžiais, neva siūlo depolitizuoti LRT. Tačiau į tarybą nariai buvo deleguojami tik visuomeninių organizacijų, LRT buvo labiausiai politizuota, nes buvo parinktos atitinkamos organizacijos. Tad ir į šį siūlymą reikėtų žiūrėti ramiai. Džiaugiuosi, kad ir iš valdančiosios daugumos girdisi paraginimų šį siūlymą atsiimti.

- LRT objektyvumo klausimas iškyla į viešumą gana dažnai. Kaip LRT tarybai atrodo teiginiai, kad studijoje galima pamatyti tik tuos pačius veidus, formuojančius vieną tiesą?


- LRT taryba laikosi pozicijos, kad į laidų kūrimą ir turinį nesikiša. Mes tikrai nereguliuojame, kas turėtų būti kviečiami ar nekviečiami, nes manome, kad tai yra administracijos ir pačių rengėjų reikalas. Žinoma, mes esame nusprendę, kad pastebėję tendenciją, o ne pavienius atvejus, tikrai reaguosime. Esame apie šiuos dalykus kalbėję ir svarstę, tačiau taryba nejunta, kad LRT būtų pakrypusi labai aiškiai į kokią nors vieną pusę.

Parengta pagal savaitraštį „Respublika“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (31)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • V.PUTINAS: Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas trečiadienį pasirašė dekretą, kuris suteikia galimybę Ukrainos separatistinėse rytinėse teritorijose gyvenantiems žmonėms gauti Rusijos pilietybę pagal supaprastintą procedūrą.
  • NORVEGIJA: Norvegijos pietuose siaučiant miško gaisrams, šimtai žmonių turėjo palikti savo namus; iš Sokndalio miestelio apylinkių, kur nuo antradienio siaučia miško gaisrai, evakuoti 148 namai.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
https://www.tiketa.lt/LT/Purchase/21041/101884

Kaip vertinate, jog pilietybės išsaugojimo referendumo viešinimui skirta apie 230 tūkst. eurų?

balsuoti rezultatai

Ar po teroro aktų Šri Lankoje planuojate atostogas egzotinėse šalyse?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

 +7  +11 C

   +10   +14 C

 

 +11   +12 C

+20 +22 C

 +20  +24 C

 

+21   +23 C

2-7 m/s

 1-5 m/s

 

 0-4 m/s

 

USD - 1.1245 PLN - 4.2864
RUB - 71.6763 CHF - 1.1470
GBP - 0.8645 NOK - 9.5845
reklama
Ūkis
reklama
Sveikata ir grožis