respublika.lt

2018 sausio 22, pirmadienis

F.Kauzonas: Kas pavojingesnis - dvasinis ar fiskalinis deficitas? (21)

2013 sausio mėn. 14 d. 12:00:00
Ferdinandas Kauzonas, „Respublikos“ apžvalgininkas
ISTORIJA. Mirties nuojauta sklandė ore, kai sovietų kariai 1991 m. sausio 11 d. užėmė Spaudos rūmus

Vieniems Sausio 13-oji - mūsų pergalės prieš galingą imperiją diena. Kitiems - mūsų pasiaukojimo Tėvynei šventė. Tretiems - tautos orumo diena. Vienybės kulminacija. Mes ir visas pasaulis vienu metu išvydo pačias gražiausias, iškiliausias mūsų tautos vertybes, per visas okupacijas slėptas, kad nebūtų sunaikintos, išpažįstamas ir perduodamas savo vaikams tyliai, oriai, todėl išsaugotas.

Manyčiau, yra dar vienas labai svarbus Sausio 13-osios reikšmės parametras, į kurį mes kažkodėl neatkreipiame dėmesio. Tada, prieš 22 metus, mes tarsi atsiprašėme Lietuvos už tai, kad mūsų tėvai, kitiems - seneliai, tretiems - jau ir proseneliai, tada, 1940-ųjų birželio 15-ąją, nebuvo tokie kaip mes po pusės šimto metų - savo Sausio 13-ąją.

Tada, 1940-aisiais, jie nė kiek ne prasčiau už mus mokėjo ir laužus kūrenti, ir dainas susikibus rankomis dainuoti. Ir net barikadas būtų sumeistravę ne prastesnes nei mes.

Tik kažkodėl jie tuomet nedainavo. Ir laužai naktį neliepsnojo. Ir barikados nekilo. Ir patys žmonės nevirto gyva barikada. Ir svetimi tankai tada nesustojo.

Kažko mūsų tėvams, seneliams ir proseneliams tada pristigo. Kažko to, ko paskui, po pusės šimto metų, Sausio 13-ąją, mumyse jau buvo daug. Tiek daug, kad tankai sustojo.

O 1940-aisiais pakėlė Lietuvos valdžia rankas prieš svetimus tankus - ir tauta jas pakėlė. Ir kai pokario vyrų tūkstančiai išėjo į mišką, kai savo kova su okupantu bandė reabilituoti ir valstybę, ir tautą, per tiek metų jų priešinimosi demokratinis Vakarų pasaulis, deja, neišgirdo. Ar nenorėjo išgirsti.

Užtat Sausio 13-ąją išgirdo. Iš karto išgirdo. Nes pasaulis jau buvo kitoks. Jau pasimokęs. Jau pamokytas. Ir jau nebijojo pamatyti jaunos valstybės, kurios piliečiai stoja ginti savo orumo.

Dažnai kyla klausimas: ar tada, Sausio 13-ąją, bent vienam iš tų tūkstančių, atėjusių ginti laisvės, galėjo šauti į galvą mintis: „Jeigu viskas gerai šįkart baigsis, kaip mausiu aš iš tos Lietuvos. O kai ji ims stotis ant kojų, sugrįšiu“.

Labai atsiprašau Sausio 13-osios žmonių, kurie prieš 22 metus ėjo ginti laisvės. Bet aš ne jūsų vis klausiu. Savęs klausiu. Ir kiekvienąkart sau atsakau: „Tokių tada nebuvo“. Tai kodėl čia dabar su savimi taip garsiai šnekuosi? Todėl, kad šiomis dienomis panašiai su savimi šnekėjosi daug kas. Ir ne vien su savimi. Ir vis klausė savęs ir vienas kito: o jeigu šiandien pasikartotų Sausio 13-osios agresija? Aš dar papildyčiau klausimą: o jeigu birželio 15-osios? Kokie mes būtume? Kaip 1991-aisiais? Ar kaip 1940-aisiais? Klausiu ir bijau atsakymo? Bijau todėl, kad nuo 1918 metų savanorių, sunkiu metu Tėvynės ginti stojusių, iki birželio 15-osios, kai be šūvio Lietuva įsileido okupantus, buvo praėję tik 22 metai. Tiek pat, kiek šiandien skiria mus nuo Sausio 13-osios savanorių. Vos viena žmonių karta.

Tada, prieš mūsų 22 metus, sausio vidury, „Literaturnaja gazieta“, vienas populiariausių Tarybų Sąjungos laikraščių, kreipdamasis į savo šalies valdžią, o gal į savo karius Vilniuje, pareikalavo: „Liaukitės savo piliečius versti savo nusikaltimo bendrininkais, slėpkite savo automatus /.../ Leiskite užaugti bent vienai sąžiningų žmonių kartai ir jie išgelbės šalį - kiekvienas savo“.

Vos viena žmonių karta. Bet sąžiningų žmonių... Negi Rusijos carai ir bolševikiniai politbiurai taip sugebėjo paveikti lietuvio imunitetą, kad tik viena karta išgali priešintis blogiui ir likti sąžininga, ori?

Žinau, daug kas pasakysite: „Negąsdink. Ir nelygink su 1940-aisiais“. O kodėl nelyginti? Ar savo valdžią šiandien gerbiame labiau nei tada? Irgi per savo tarpusavio intrigas nematė žmogaus. O jeigu matė, tai tik veidrodyje.

O gal ultimatumą gavo tik Smetona. Gal mes jų negauname? O Lenkijos valdžios pagrūmojimai? O Lukašenkos „Malo ne pokažetsia...“ O Rusijos ultimatumai, tariami „Gasprom“ lūpomis? O Izraelio ir pasaulio žydijos pretenzijos? O Europos Sąjungos vadovų reikalavimai: jeigu jūs nevykdysite mūsų direktyvos, jeigu jūs fiskalinį deficitą viršysite, jeigu jūs nekeisite požiūrio į homoseksualistus (ar kitokių nukrypimų mė-gėjus)... Jeigu, jeigu, jeigu...

O ar žinome, kiek Rusijoje išleidžiama knygų, kuriose Vilniuje prieš 22 metus siautėjusių „Alfos“ smogikų kojos valomos į mūsų Sausio 13-ąją? Ir tai ne kokių išsišokėlių ar apsišaukėlių, o rimtais istorikais laikomų autorių knygos. Tiesa, labiau pasidomėjęs tų „rimtų istorikų“ kitomis knygomis aptinki tokių, kurių jau vien pavadinimai duoda puikiausių autorių charakteristiką: „Didysis Stalinas“, „JAV - blogio imperija“, „TSRS - gėrio imperija“, „Pabaltijo fašizmas. Istorija ir dabartis“, „Berija - geriausias XX amžiaus vadybininkas“, „Už ką užmušė Staliną - amžiaus nusikaltimas“ ir t.t.

Nieko tokiais pavadinimais negąsdinu. Tik noriu išvardyti bent dalį lektūros, kuria šiandien maitinamas Rusijos jaunimas. Sakote, XXI a. jaunimas, nei Rusijos, nei Lietuvos, knygų neskaito? Žinau, bet internete paskaito. Visos šios išvardytos ir šimtai neišvardytų panašaus turinio knygų yra internete. O pasakykite, kiek mūsų knygų, kad ir Sausio 13-ajai skirtų, radote internete?

Šią Sausio 13-ąją Antanui Terleckui buvo įteikta Laisvės premija. Išvardyti visi jo nuopelnai. Tik vienas nuopelnas nebuvo paminėtas. Tai jo anūkas. Irgi Terleckas. Irgi Antanas.

Antanas Terleckas jaunesnysis, Vilniaus licėjaus moksleivis, pernai kalbėdamas Seime surengtoje konferencijoje, ištarė tokius žodžius: „Tai yra jūsų - žmonių, kurie žino ar net dalyvavo tuose įvykiuose, - atsakomybė. Tokios dienos kaip Sausio 13-oji, Kovo 11-oji, Gegužės 14-oji, Rugpjūčio 23-ioji dažniausiai yra prisimenamos tik kartą per metus - minint šių įvykių metines. Likusią metų dalį nei spaudoje, nei internete apie tai dažniausiai net neužsimenama“.

Ačiū tau, jaunasis Antanai, už pamoką. Tu atsakei į beveik visus mano keltus klausimus. Ir svarbiausiąjį: „Tai kas su mumis atsitiko?“

Tai ką tu dabar, mielas Antanai, manai, ar mudviem pavyko bent jau šitą mūsų valstybės valdžią įtikinti, kad ji, rikiuodama valstybės prioritetus, suvoktų: dvasios deficitas, idealų deficitas, kultūros deficitas valstybės tvirtybę ir tautos būseną lemia nė kiek ne mažiau už fiskalinį deficitą.


Pasidalink: Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (21)

 • isdavikas 2013 sausio mėn. 29 d. 14:34:52

  tai kirsinantis tauta straipsnis. Svarinskui mokejo, koks tai amerikos
  fondas ( autorius geriau zino), o kas siam autoriui moka? Gazpromas?

 • Pan Kauzon, 2013 sausio mėn. 17 d. 19:33:15

  tu,Sorošai ir Jaša Gabrielovičius savo darbą atlikote,-sunaikinote LTSR
  NKVD ir MGB archyvą,jūsų pėdsakų neliko.
  Palok,tau puikiai sekasi.

 • rikis 2013 sausio mėn. 15 d. 10:51:04

  Kauzonai, ką čia apie 1940-tuosius mali. Juk kaip tik sovietmečiu
  gyvenai kaip inkstas taukuose ir uoliai tarnavai KGB ir komunistų
  partijai. Gyveni, deja, gerai ir dabar...Tad geriau patylėtum.

 • svilainis 2013 sausio mėn. 15 d. 10:47:37

  Kėdainiuose gyvena buvęs LLLygos narys,dalyvavęs garsiajame mitinge prie
  Mickevičiaus paminklo,sovietmečiu patyręs persekiojimus,ištikimai
  nešęs tikėjimo laisve vėliavą.Nesuteršęs patrioto vardo naujųjų
  veikėjų kovose dėl postų rajono valdžioje,jis tarnavo Lietuvai
  kukliose pareigose.Gal būt šis žmogus šiandie,nereikalaudamas nei
  medalių,nei žemės sklypų už nuopelnus ir toliau su viltim žvelgia į
  Lietuvą,dūstančią nuo dvasinio deficito?

 • Ričadui su birete 2013 sausio mėn. 14 d. 21:58:10

  O tu pažysti Svarinską, kad reikaluji jo atsiprašyt? Tai gal žinai
  kodėl kai tame pačiame lagery Kazimieras Vasiliauskas su Stanislouvu
  Dobravolskiu (tėvu Stanislovu) šachtoje didžiausiam gyly kazdavo anglį,
  tavo Svarinskas vaikščioj po lagery baltu arseit felčerio ar sanitaro
  chalatu? Už ką už kokius nuopelnus?

 • Ričadui su birete 2013 sausio mėn. 14 d. 21:57:53

  O tu pažysti Svarinską, kad reikaluji jo atsiprašyt? Tai gal žinai
  kodėl kai tame pačiame lagery Kazimieras Vasiliauskas su Stanislouvu
  Dobravolskiu (tėvu Stanislovu) šachtoje didžiausiam gyly kazdavo anglį,
  tavo Svarinskas vaikščioj po lagery baltu arseit felčerio ar sanitaro
  chalatu? Už ką už kokius nuopelnus?

 • Angelė (Jurbarkas) - Ričardui 2013 sausio mėn. 14 d. 21:42:16

  O jūs matėte patį filmą apie Svarinską? Pasižiūrėkite Jutūbėje
  yra. Ir tuomet paklauskite Svarinsko ar jis atsipršašė tų, kuriuos jis
  išdavė, tarp kurių buvo ir mūsų buvęs klebonas.

 • Ricardas 2013 sausio mėn. 14 d. 20:40:15

  Ar atsiprasei monsijoro Alfonso Svarinsko,uz filma apie ji?Jis buvo
  kateroje sausio 13 diena.

 • Samogitui 2013 sausio mėn. 14 d. 17:50:50

  Ferdinandas ne volkiška tanketė, o savaaigis pabūklas

 • Algis 2013 sausio mėn. 14 d. 17:40:40

  Sausio 13 buvome kvaili, reikėjo su ponia Grybauskaite darbuotis
  Marksizmo-Leninizmo institute ir tarnauti okupantams,o ne listi po tankais,
  gal tada kriuksėtume ramiai prie lovio.

 • Žemaitis 2013 sausio mėn. 14 d. 17:05:00

  Ponas Kauzonai, gal galėtumėte plačiau parašyti apie tai, kas tose
  rusiškose knygose apie mus rašoma? Jeigu jau norime pažinti priešą,
  tai padėkite mums tai padaryti.

 • samogitas 2013 sausio mėn. 14 d. 16:14:51

  Ferdinandai, atleiskite, kad familiariai, kam tu šitaip, kaip vokiečių
  tanketė vikšrais per tautinio jaunimo sielą.Geri jie vaikai,geri. Juos
  mulkina tautines kaukes užsidėję komunistai ir komjaunuoliai, ypatinga
  meile mylintys tėvynę Lietuvą, o labiausia, jos pavogtą
  turtą.Šiandieninės Lietuvos "elitas" gerbia tuos kurie nuo Lietuvos
  Vyriausybės rūmų garsiai pareiškė tautai,- kas neturi milijono, tas
  yra durnas, vsio zakonno, tuos kurie 1991-01-13 gėrė su kaimynu konjaką,
  tuo metu kai paprasti žmonės savo kūnais sustabdė sovietų tankus ir
  kareivius. Tie žmonės žuvo, jų vaikai ir tėvai dabar gyvena skurde,
  nes gauna maksimalaus pasityčiojimo pinigus, o "elitas" nebežino kur
  padėti pavogtus pinigus. Netikite, pasidomėkite, kiek Lietuvos ir
  užsienio bankai saugo turčių turto.Tikiu, dabar jie tėvynę myli, myli
  kaip savo turtą ir savo vergus.

 • Vidas 2013 sausio mėn. 14 d. 16:05:08

  Su dvasiniais, moraliniais, kultūriniais dalykais Lietuvoje itin blogai.
  Laisvoji rinka, liberalizmas, kurių vertybė - pinigai. Pinigai iššaukia
  gobšumą, pavydą, kito žmogaus išnaudojimą, apgaudinėjimą. Besaikis
  noras turėti kuo daugiau pinigų palaipsniui sunaikina dvasinius,
  moralinius, kultūrinius, bendražmoniškus dalykus. Lietuvoje sukurta
  taip, jog be pinigų nė žingsnio žengti negali. Jei žmonės nori
  išgyventi, jie turi dirbti ir/arba vergauti dėl pinigų.
  Tiek filosofijos iš mano pusės.

 • siulau 2013 sausio mėn. 14 d. 16:04:41

  visiems dar karta arba is naujo paskaityti R.Gavelio "Vilniaus pokeris".
  Nors knyga isleista 1989m.,temos aktualumas - akurat siu dienu.

 • Ogi 2013 sausio mėn. 14 d. 14:07:40

  Manau , kad dauguma dorų Lietuvos žmonių žino, kad su dvasiniais
  dalykais pas mus labai prastai...

 • to Kaip tylu 2013 sausio mėn. 14 d. 13:15:17

  O gal publika ramesnė ir tik skaito, o ne siekia būtinai įtvirtinti bet
  kur save per savo nuomonę?

 • Kaip tylu, 2013 sausio mėn. 14 d. 12:43:41

  O ne taip kaip delfyje, po bet kokiu straipsniu, pasipila rašliava
  ir "išminčių" pamokymai.
  Matyt, jog komentatoriams Kauzono straipsnis sunkiai suprantamas.
  Juk kalbama apie "deficitą" ir dar "dvasinį". Čia tai bent mįslė?
  Lietuvių tauta iki to dar nepriaugo...! O gaila...!

 • Ona 2013 sausio mėn. 14 d. 12:37:49

  Gaila man savo vaikų, po 1991 patekusių į feodalizmo džiungles,
  priverstų tarnauti tiems, kas susivogė tų durnių "sovietikų" sukurtą
  turtą, pastatytas gamyklas ir fabrikus, kurie užgrobė mūsų senelių
  žemes ir ežerus. Gaila išvytų iš tėvynės, paverstų outsaideriais,
  paniekintų senelių ir motinų. Geriau jau "sovietinės baisybės", negu
  dirbti prostitute pasaulio patiltėse - mūsų ponai, dažniausiai tie,
  kurie tada stovėjo tribūnose, sukūrė baisią beteisiškumo ir skurdo
  terpę.
  Baisiausia, kaip dabar plaunamos jaunimo smegenys... 22 metus gyvename
  mele, verčiame vaikus mokytis suklastotos Lietuvos istorijos.

 • Pensininkė 2013 sausio mėn. 14 d. 12:22:44

  Valdžia. o ypač dešinieji gaudo fiskalinį deficitą, kada pagaliau
  pagalvos, jog be dvasinio deficito nesuras ir fiskalinio.
  Dvasinis Lietuvos deficitas atsikurs tik po kokių 50 metų, jei
  neišnyksime...?
  Kauzonas kaip visada tiesiai - šviesiai! O kad dauguma Lietuvos
  žmonių pradėtų mąstyti blaiviai ir nepamirštų dvasinio deficito!!!
  Jis turi rusenti kiekvieno širdyje!!!

 • Dvasinis ir tik 2013 sausio mėn. 14 d. 10:30:01

  dvasinis.

 • Nacionalistas 2013 sausio mėn. 14 d. 09:33:02

  Žemo intelekto žmonės laisvę vertina pinigais ,o išsilavinę supranta,
  kad dėl blogo gyvenimo kalta ne laisvė ,ne Tėvynė ,o korumpuota,
  savanaudiška valdžia.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • NAUJAS: praėjusią savaitę iš pareigų atleidus Nacionalinės mokėjimo agentūros vadovą Eriką Bėrontą, jį laikinai pakeitė Kaimo plėtros ir žuvininkystės programų departamento direktorius Vaidas Timinskas.
 • GIMTADIENIS: šią savaitę, sausio 25-ąją, ketvirtadienį, Vilniui sukanka 695-eri; ta proga sostinės savivaldybė paruošė gausybę staigmenų vilniečiams ir miesto svečiams, viena iš jų - per Vilniaus gimtadienį gimusiems mažyliams bus padovanoti smėlinukai su Vilniaus gimtadienio atributika ir užrašu „Vilnius myli tave“.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
DARBAS ADMIN

Ar žiemą lipate ant sušalusių vandens telkinių?

balsuoti rezultatai

Ar dažnai lankotės muziejuose?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

   -14   -8 C

   -17  -12 C

 

   -12  -10 C

    -5   -7 C

   -6   -8 C

 

   -3  -2 C

    2-4m/s

    2-3m/s

 

      6-8 m/s

 

USD - 1.2255 PLN - 4.1716
RUB - 69.3324 CHF - 1.1758
GBP - 0.8837 NOK - 9.6243
reklama
Kaleda 2017