respublika.lt

Žmonių norų nepaisoma - svarbiausia įsisavinti lėšas

(0)
Publikuota: 2018 balandžio 17 08:00:29, Edita SIAVRIS
×
nuotr. 1 nuotr.
Redakcijos archyvo asociatyvi nuotr.

Keliauti gamtoje tampa vis populiaresne pramoga. Tačiau kaip rasti kompromisą tarp vietos gyventojų, kurie šalia savo namų priversti matyti neatsakingus ar net neblaivius iškylautojus, ir valdžios, įgyvendinančios aplinkos pritaikymo lankytojams projektus? Gyventojai skundžiasi, kad su jais nesitariama.

 

Projekto kaina - apie 200 tūkst. eurų

„Su gyventojais niekas nesitarė, mes esame šiukšlių vietoje apskritai“, - komentuodamas Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos (VSTT) ir Ukmergės rajono savivaldybės rengiamą projektą Siesarties upės slėniui (kraštovaizdžio draustiniui) sutvarkyti, piktinosi netoli Siesarties upės (Ukmergės r.) gyvenantis Albinas Strielčiūnas. Vyras tikino, jog gyventojai iki šiol nieko nežino, kas bus daroma šalia jų gyvenamų teritorijų ir kaip tai paveiks jų gyvenimą, nors jau seniai sklando kalbos, kad bus kažkas daroma su Siesarties upe.

VSTT specialistė Agnė Tamošiūnė, kuruojanti minėtą projektą, „Vakaro žinias“ informavo, jog įgyvendinus projektą lankytojai turės galimybę keliauti Siesarties upe susipažįstant su kraštovaizdžio draustinio vertybėmis. „Draustinio gamtos ir kultūros paveldo vertybės geriausiai matomos, pasiekiamos iš vandens, todėl daugiausia dėmesio bus skiriama joms tvarkyti, eksponuoti ir pritaikyti lankymui. Numatoma pritaikyti lankymui Felinkos ąžuolą, Antatilčių II piliakalnį, sutvarkyti jų aplinką, t.y. numatyti kraštovaizdžio formavimo kirtimus, atversiančius Siesarties upės vingius. Įrengti infrastruktūrą lankytojams, suprojektuoti poilsio vietą, demontuoti Senojo malūno užtvankos liekanas“, - vardijo A.Tamošiūnė.

Pasiteiravus, ar gyvenančių šalia Siesarties upės buvo paklausta, ar jie pageidauja turizmo veiklos šalia jų namų, specialistė tikino, jog specialios apklausos nebuvo. „Prieš rengiant projektą, vietoje buvo organizuotas visų suinteresuotų šalių susitikimas, kuriame dalyvavo Ukmergės rajono savivaldybės, Turizmo informacijos centro atstovai, vietos žmonės, užsiimantys baidarių nuoma, Anykščių regioninio parko direkcija, kiti suinteresuoti asmenys“, - teigė A.Tamošiūnė. Planuojama, kad projektas bus pradėtas įgyvendinti dar šiais metais, o darbų kaina neturėtų viršyti 200 tūkst. eurų. Prognozuojama, kad vasaros sezono metu, pritaikius draustinį lankymui, turistų srautai gerokai padidės.

Negalima daryti užtvankos

A.Strielčiūnas pasakojo, jog kasmet baidarių sezono metu šalia savo namų prisižiūri vaizdų. Pasak jo, neretai baidarininkai plaukia girti, net nesvarbu, kad su vaikais. Vyro tikinimu, deja, kol kas nesame labai kultūringa visuomenė. Tiesa, VSTT įgyvendindama projektą žada įrengti ir viešus tualetus, vietos žmonės, gyvenantys šalia populiarių baidarininkų trasų, skundžiasi, jog jų gyvenamosios teritorijos teršiamos. Atsiradę vieši tualetai padėtų išspręsti tokią problemą.

Šalia Siesarties gyvenantis A.Strielčiūnas gūžčiojo pečiais, kokia Lietuvoje įdomi tvarka: kai iniciatyvas rodo paprasti gyventojai, valdžia jiems parodo duris, tuo tarpu įvairiems ES remiamiems projektams atveriamos durys.

„Aš pats gyvenu buvusio Malūno užtvankos vietoje, tai Siesarties malūnas nuo Šventosios 10 kilometrų. Dariau projektus, kad leistų atkurti buvusią užtvanką atsinaujinantiems šaltiniams, elektrinę padaryti. Tas malūnas gyvavo 200 metų, tai mūsų kultūros dalis. Čia gyvendamas bandau panaudoti upės energiją, bet to negalima daryti. Nes nepraplauks neršti žuvys. Juk žuvims praplaukti galima padaryti žuvitakį. Be ne, neleidžia“, - nusivylimo neslėpė vyras.

Komentuoja  Rolandas JANICKAS Ukmergės rajono meras:

- Projekto idėja pradėta gvildenti prieš trejus metus. Kreipėsi ir baidarininkai, ir tie, kurie keliauja upe, grožisi gamta. Kaip tik kitą savaitę bus pristatyti galutiniai projekto sprendiniai. Kur atsiranda gamtos turizmas, turime visi galvoti apie viešą minimalią infrastruktūrą. Tikrai Siesarties upė labai mėgstama, kadangi tai yra Šventosios intakas, netoli Ukmergės.

Dėl minėto projekto tikrai negalėčiau atsakyti tiksliai, ar gyventojai buvo kviesti. Bet mes kai rengiame projektus, kviečiamės ir nevyriausybininkus, ir tuos, kurie dalyvauja, ir vietos gyventojus, kurie turi sodybas tose vietose. Kadangi procesas vyko labai su „pristojimais“, apie trejus metus, tai tikrai negalėčiau pakomentuoti, kiek tų susitikimų buvo su visuomene pristatant šitą dalyką. Bet mes tikrai dalyvavome: ir planavime, ir susitikimuose, man teko išvažiuoti ir apžiūrėti tas vietas, problematiką.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar reikėjo perkelti Vaikų dieną į gegužės mėn., nes birželio 1-oji turi sovietines šaknis?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kur šiemet atostogausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

0 +5 C

+1 +7 C

-1 +5 C

+7 +11 C

+7 +12 C

+5 +7 C

0-5 m/s

0-5 m/s

0-5 m/s