respublika.lt

V.Daujotis: Politkorektiškoji Lietuvos mokslo taryba (14)

2019 kovo mėn. 03 d. 09:16:27
Vytautas DAUJOTIS

Lietuvos mokslo tarybos (LMT) parinkti ekspertai 2018 ir 2019 metais du kartus nustatė, kad Romualdo Ozolo filosofinis ir politinis palikimas nėra pakankamai vertingas, kad jo tyrimams ir publikavimui būtų galima skirti finansavimą iš valstybinės lituanistikos programos.

 

Šios programos paskirtis apibūdinta šitaip: „konkursinio finansavimo būdu koordinuoti ir integruoti svarbiausius lituanistinius mokslinius tyrimus ir jų sklaidą Lietuvoje bei užsienyje … stiprinti lituanistinių tyrimų indėlį į Lietuvos valstybės humanistikos plėtrą ir taip suteikti mokslinį pagrindą Lietuvos pilietinės ir kultūrinės savimonės ugdymui“.

Jei LMT iš tikrųjų vadovautųsi tokia programos paskirties samprata, tai jos sprendimas neskirti finansavimo R.Ozolo filosofinio ir politinio palikimo publikavimui būtų nesuvokiamas. Jo, kaip Sąjūdžio ideologinio lyderio, kūrybinis palikimas nėra vien tik saugotinas Sąjūdžio metų liudijimas. Kiekvienam, kuris skaitė įvairioje spaudoje išbarstytas R.Ozolo įžvalgas apie Lietuvos ir Europos ateitį, yra aiški jų ypatinga reikšmė: tai idėjinės gairės Lietuvos valstybės išlikimui.

LMT tinklalapyje pateikta informacija apie tame pačiame konkurse laimėjusius projektus taip pat parodo, kokios kvalifikacijos ir kokių vertybinių nuostatų ekspertus LMT samdo projektams vertinti. Nors iš pavadinimo, anotacijos ir projekto vadovo pavardės sunku spręsti apie projekto būsimą „indėlį į Lietuvos valstybės humanistikos plėtrą ir taip suteikti mokslinį pagrindą Lietuvos pilietinės ir kultūrinės savimonės ugdymui“, kai kurių projektų prasmingumas yra, švelniai tariant, nulinis, bet kai kurie - tiesiog pribloškia.

Šio straipsnio kontekste įdomiausias yra VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) daktaro T.Janeliūno vadovaujamas dvejų metų trukmės projektas „D.Grybauskaitės doktrina: Lietuvos užsienio politika ir prezidentės vaidmuo“, kuriam skirtas 21 tūkst. eurų.

T.Janeliūnas žada analizuoti „santykį tarp tarptautinių jėgų, sukuriančių spaudimą mažai valstybei vykdyti reagavimo ir prisitaikymo politiką, ir veikėjo (prezidentės), turinčio specifines pozicijas, vertybes, ambicijas (…) Tyrime ypatingas dėmesys skiriamas D.Grybauskaitės pozicijų kaitai nuo 2009 m. iki 2019 m., kuri iliustruojama per svarbiausius dešimtmečio Lietuvos užsienio politikos įvykius.“

Turėtų stebinti pasirinktas tyrimo objektas, bet matant projekto vadovo pavardę ir pažadą aprašyti/sukurti prezidentės „užsienio politikos doktriną“ viskas tampa nykiai aišku. D.Grybauskaitės užsienio politikos doktrina labai paprasta - visiška prisitaikymo ir paklusnumo Berlyno-Paryžiaus ašies diktatui politika, kurioje prezidentės antiputiniška retorika šeimininkams tėra figos lapelis pridengti minėtos ašies sparčiai plečiamiems dujų (Vokietija) bei aukštųjų technologijų ginklų (Prancūzija) verslo ryšiams su Rusija ir visiškai ES impotencijai, stabdant Rusijos agresyvius veiksmus.

T.Janeliūnui, kaip ir kitiems TSPMI dirbantiems ir politinį „elitą“ aptarnaujantiems „politologams“, tokie projektai tėra tik valstybės pinigais garantuotas versliukas, kurio produktas šiuo konkrečiu atveju bus gražiai įrišta panegirika postą paliekančiai prezidentei.

Yra ir daugiau gana abejotinų projektų, kuriems LMT iš valstybės biudžeto skyrė šimtus tūkstančių eurų, bet svarbiau yra įvertinti T.Janeliūno projekto anotacijoje paminėtą galingesnių jėgų spaudimą mažoms valstybėms.

Taip, tarptautinės jėgos, ypač viršnacionalinės ES institucijos, kuria spaudimą Lietuvai vykdyti tokią prisitaikymo politiką, kuri tampa šeimos ardymo, vaikų grobimo, Tautos išsivaikščiojimo ir Lietuvos kaip valstybės susinaikinimo politika.

Ši politika yra didžiausia grėsmė Lietuvos valstybės išlikimui ir būtent šios grėsmės lemia R.Ozolo filosofinio ir politinio palikimo studijų ir sklaidos visuomenėje ypatingą svarbą. Jau prieš kelis dešimtmečius R.Ozolas, ne kaip euroskeptikas, bet kaip mąstytojas, pastebėjo, jog „itin problemiškai Europos Sąjungos ateitis iškilo po to, kai nacijų Europos koncepcija buvo pakeista Europos nacijos koncepcija“.

R.Ozolas suprato ir sakė, kad tokioje Europos nacijoje, kuri iš tikrųjų būtų imperija, valdoma iš vieno centro, Lietuvos visuomenės politinis „elitas“, servilizmo įgūdžius išsiugdęs ankstesnėje imperijoje, taip pat elgsis ir naujojoje imperijoje.

Viskas išsipildė su kaupu. Bet R.Ozolo paveldas - ne tik pranašiškos įžvalgos. Jame glūdi ir intelektualines gairės planuoti absoliučiai būtinus ir neatidėliotinus veiksmus Lietuvos valstybei išsaugoti. Tokių veiksmų plano neturi, o ir nemėgina kurti nei viena valstybės valdžią vykdanti Lietuvos institucija. Politkorektiškoji LMT - taip pat.

LMT klausimu


Iš valstybės biudžeto finansuojamų humanitarikos programų turinį, humanitarikos projektų konkursų tvarką, projektų vertinimo, ekspertų atrankos taisykles nustato ir tų projektų vertinimą bei finansavimą vykdo viena ir ta pati Lietuvos institucija - Lietuvos mokslo taryba.(...)

LMT narių atranka yra racionaliai reglamentuota, bet dėl sprendimus priimančiųjų mentaliteto racionalumas išnyksta vykdant narių atranką ir juos skiriant. Nepriekaištinga reputacija suprantama kaip nesėdėjęs kalėjime; konformizmas traktuojamas kaip organizaciniai gebėjimai; moksliniai ir humanitariniai gebėjimai vertinami ne pagal ištartą naują žodį, leidžiantį geriau suprasti praeitį, geriau analizuoti dabartį ir aiškiau žvelgti į ateitį, bet pagal pagaminamos makulatūros apimtį ir t.t. (...)

Pagal išsigimusius kriterijus suformuota LMT negali jų nenaudoti parinkdama ekspertus konkrečių projektų vertinimui. Padėtį toliau blogina LMT praktika ekspertų komisijos vadovu skirti LMT narį, kuris savo administracines galias neretai naudoja siekdamas paveikti vis dar esančius nepriklausomus ekspertus. Pavyzdžiui, jei projektas nepakankamai politkorektiškas ar jo vadovas kažkam „viršuje“ nepatinka, ekspertams tai leidžiama suprasti. Jei nesusipranta - lanksčiai panaudojama vienokia ar kitokia spustelėjimo forma. Vėliau tokie ekspertai nebekviečiami vertinti projektų.

Ekspertų elgesys sprendžiant R.Ozolo paveldo sklaidos finansavimo klausimą yra lakmuso popierėlis, atskleidžiantis LMT susiklosčiusios tyrimo projektų ekspertinio vertinimo ydas. Pamažu susikūrė ir įsitvirtino uždara, ydingo rato principu suformuota ir veikianti sistema.(...)

Kadangi ekspertizes atliekančios ,,grupės draugų“ vadovaujasi principu ,,varnas varnui akies nekerta“, ,,ekspertai“ ir ,,projektų rengėjai“ nuolatos keičiasi vaidmenimis ir ,,aprūpina“ vieni kitus vis naujais ,,tyrimų projektais“, o ir pačios ekspertizės tapo pelningu verslu - jos taip pat dosniai atlyginamos.

Susidaro ištisa kasta bevertę mokslinę ,,produkciją“ įgudusių konvejeriu gaminti šarlatanų, kurių ,,tyrinėjimai“ neturi nė menkiausios teorinės ir praktinės vertės ir nugula niekam neįdomių ataskaitų pavidalu biurokratų stalčiuose tik tam, kad būtų ,,teisėtai“ iškeisti į dosnaus atlyginimo čekius už atvirai parazitinius tyrimų projektus, kurių vienas iš pavyzdžių yra pseudomoksliniai svaičojimai apie D.Grybauskaitės užsienio politiką, kurios koncepcijos ji nesuformulavo ir iš principo nėra pajėgi suformuluoti.

Lietuvoje susikūrė ištisa nuolatinio ir masinio ,,pinigų įsisavinimo“, o iš tikrų - įžūlaus mokslui skirtų lėšų grobstymo ir valstybės apvaginėjimo sistema. Ją būtina nedelsiant suardyti. (...)

Parengta pagal www.propatria.lt


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (14)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • MALAIZIJA: Kvala Lumpūro ligoninėje mirė buvęs Malaizijos karalius Ahmadas Šahas, valstybės vadovo pareigas ėjęs nuo 1979 iki 1984 m.; dėl buvusio monarcho mirties Pahango valstijoje paskelbtas 40 dienų gedulas.
  • TURKIJA: Turkija jau siunčia kariškius į Rusiją, kur jie bus apmokyti naudotis zenitine raketų sistema S-400 „Triumf“, kurią Ankara įsigyja iš Rusijos, nepaisydama Vašingtono prieštaravimų.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Kaip vertinate R.Meilutytės sprendimą baigti karjerą?

balsuoti rezultatai

Ar bijote skraidyti lėktuvais?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

 +14 +16 C

  +15 +17 C

 

 +12 +14 C

+25 +27 C

 +26 +28 C

 

+19  +21 C

0-2 m/s

 0-2 m/s

 

 0-3 m/s

 

USD - 1.1161 PLN - 4.3060
RUB - 71.9646 CHF - 1.1274
GBP - 0.8761 NOK - 9.7913
reklama
Ūkis
reklama
Sveikata ir grožis