respublika.lt

2018 balandžio 24, antradienis

Valstybė toliau valdoma diskusijomisnuotraukos (16)

2017 balandžio mėn. 10 d. 08:00:04
Olava STRIKULIENĖ, „Respublikos“ žurnalistė

Virš švietimo ir mokslo sistemos pakibo klausimas. Bus sujungtas Lietuvos edukologijos universitetas su Vytauto Didžiojo universitetu ar nebus sujungtas? Lyg ir „žaliųjų“ premjeras mano vienaip. Seimo Švietimo ir mokslo komitetas, vadovaujamas „žaliojo“, mano antraip. O „žaliųjų“ vyriausias vedlys mano visaip.

 

Schema vis ta pati. Su keliais žalios spalvos atspalviais. Tapybai tinka. Politinei vadybai - kažin. Premjeras karščiuojasi, „valstiečiai“ nuo karščio blaškosi. O vyriausias „žaliųjų“ vedlys abi puses taiko. Tampa taikos balandžiu. Bet ir tas, kantrybės netekęs, ims ir susirgs paukščių gripu.

Nieko nepadarysi. Norint suvaldyti Saulių Skvernelį, Ramūnui Karbauskiui tektų tapti statutiniu pareigūnu. Aukštesnio statutinio laipsnio nei turėjo S.Skvernelis. Tik tada, suveikus statutinio pareigūno jau prarandamam instinktui, premjeras, nors ir didžiai nepatenkintas, vykdytų visas „žaliųjų“ užgaidas, priesakus ir t.t. Bet, aiman, R.Karbauskis - be antpečių. Laiku neapsirūpino. Tad premjeras į šią nestatutinę publiką žvelgia kažkiek atmestinai. Kaip į eilinį piketą. Vertina tik savo ministrus. O jūs ten, Seime, jei trūksta veiklos, verčiau svaikite apie nacionalinį susitarimą dėl emigracijos. Tačiau svaigulio pakanka ir švietimo bei mokslo teritorijoje. Šioje teritorijoje iki dabartinės ministrės Jurgitos Petrauskienės gerokai pašeimininkavo net 11 ministrų. Poetų, mokslininkų, menininkų. Visais šiais mokslais bei menais buvo prikurta aibė universitetų, aibė instrukcijų, reformų ir aibė „krepšelių“. Ir tik du ministrai buvo pedagogai-praktikai. Bet ir tie, baigę kadencijas, į savo mokyklas negrįžo. Matyt, patys išsigando, kas iš mokyklų liko po įvairiausių, įstabiausių reformų. Nes reformų tuoj turėsime daugiau, nei liko mokyklų.

Kaip elgtis šiuo metu būtų išmintingiausia, jei švietimui vadovautų išminčiai. Atsakymas paprastas. Miškai, ežerai, visa fauna bei flora vešliausiai tarpsta tada, kai niekas prie jos nelenda. Su kirviais, šautuvais, pintinėmis, meškerėmis. Plastikiniais buteliais ir plastikiniais maišeliais. Tad kokį dešimtmetį taip pagyvenę, patys nustebtume, kaip atsigavo gamta. Patyrusi natūralią savireguliaciją. Tokį patį principą būtų galima pritaikyti ir švietimui. Prie visų šalies mokyklų paprasčiausiai nelįsti. Laikinai. Popierinis ministras, jei toks būtinas, tegul Ministrų kabinete posėdžiauja ir ministerijoje priiminėja užsienio pedagogų delegacijas. O mokyklos, atsikračiusios įvairių inspektorių, tikrintojų, edukologijos ekspertų, pačios kuo puikiausiai susitvarkys. Nes mokytojas praktikas geriausiai pažįsta savo ugdytinius. Žino, kiek galima išspausti iš Jonuko ir kiek - iš Petriuko. Vaikai nėra vienodos skardinės. Kiekvienas - individualus. Su individualių gabumų komplektu. Skirtinga fiziologine ir psichologine branda. Skirtingu charakteriu. Ir skirtingais ateities planais. Jei paauglio planas - tapti statybininku, jo nedomins planas tapti gydytoju. Ir jokia švietimo reforma tų individualių planų neįveiks. Juk nepriversi visos populiacijos tapti blondinais. Arba brunetais.

Klausiausi vienos gana rėksmingos diskusijos apie Lietuvos švietimo ateitį. Slapčia pasišaipiau, kad diskusijos visada panašios. Plėšrūs balsai visada remiasi kitų šalių pavyzdžiais. Estija, Danija ir t.t. Negi mūsų „reformatoriai“ tokie kūrybiškai bejėgiai, kad kopijuoja kitų šalių švietimo sistemas. Perdainuoja svetimus šlagerius? Kitas tokių diskusijų taikinys - prastas pedagogas. Per senas. Blogai universitete parengtas. Nepritaikytas. Ir taip kalba žmonės, kurių vienintelė pedagoginė veikla - studijų stebėsena, tarptautinių projektų vykdymas, užsienio kalbų mokymasis ir t.t. O provincijos mokykloje nedėstyta nė vienos pamokos. Arba savo patirtimi dalijasi korifėjai, konkursuose atrinkę į savo mokyklas pačius gabiausius vaikus. Išrūšiuotus. Arba tuos, kurių tėvų storiausios piniginės. Pastarieji „apaštalai“, aišku, suinteresuoti mokslo metų pailginimu. Nes daugiau pribyrės iš tėvų piniginių. O šiaip telieka laukti, kada Vilniaus M.K.Čiurlionio menų mokykla išreikš didį pasipiktinimą, kodėl Klausučių ar Kaniukų pedagogai neišugdo abiturienčių primabalerinų. Esą jei Vilnius gali, tai kodėl jie negali.

Ko norėti iš švietimo sistemos, jei joje buvo įvykdytos 4 diversijos. 1.Nekontroliuojamas aukštųjų mokyklų steigimo vajus. 2. Stojimo į aukštąsias vajus. 3. Mokinių išrūšiavimo vajus. 4. „Krepšelių“ vajus. Nes kiekvienas ministras norėjo atsižymėti kaip šuo prie stulpo. Geriausia, ką dabar galėtų padaryti S.Skvernelis - tai pakelti pedagogams algas ir palikti ramybėje. O žaviąją ministrę pasilikti kaip iškabą. Tarptautinei prezentacijai.

Tačiau tai tik svajonės. Visos Vyriausybės ateina dirbti. Ir pridirbti. Ir kuo energingesnė, pridirba daugiau. O nestatutinis R.Karbauskis neturi jokio priešnuodžio prieš savo frakcijos nepartinius. Ir prieš nepartinio S.Skvernelio profesionalus. Norės - prailgins mokslo metus. Norės - suvarys šešiamečius į pirmą klasę. Norės - nepaisys R.Karbauskio ir ruošis būsimoms šalies prezidento rinkimų batalijoms. O kodėl ne? Jei R.Karbauskis pats sukonstravo liftą. Lifto paskirtis - kelti į viršų. O liftininkas, kaip žinoma, visada lūkuriuoja pirmajame aukšte. Jei kas, dar apkaltinamas už lifto gedimą.

Kuo daugiau nepartinių, tuo mažesnė kontrolė. Tai rodo liūdnasis R.Karbauskio pavyzdys. O dabar šalyje jau pastebimas nepartinių, vienetinių bumas. Vietos savivaldoje. Seime. Vyriausybėje. Demokratija, o ji be daugiapartiškumo neįmanoma, aiškiai silpsta. Bet tai dėsninga. Partijos steigėsi tokiu pačiu greičiu kaip šalies aukštosios mokyklos. Ir nuo per didelio partijų ir aukštųjų skaičiaus vienodai save diskreditavo. Per daug profesorių - per mažai studentų. Per daug lyderių - per mažai surenka rinkėjų balsų. Tad dėsningai sulaukėme universitetų bei partijų nykimo fazės. Tik, apeliuojant į demokratinę valstybės sąrangą, būtų gaila, jei ji nusiristų iki vienintelės Nepartinių „partijos“. O apeliuojant į švietimo sistemą, vieno universiteto taip pat būtų mažoka. Studentams gal užtektų. Bet kur visa profesūra sutilps?


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (16)

 • APKALTA! 2017 balandžio mėn. 11 d. 12:46:00

  DĖL SNORO AFEROS D.GRYBAUSKAITĘ - JAV MARIONETĘ, Į KALĖJIMĄ!

 • Yra, kaip yra. 2017 balandžio mėn. 11 d. 11:13:50

  Sąžinės pakeisti negali niekas, nei išsilavinimas, nei patirtis, nei
  partinė priklausomybė, o visa kita tėra tik pliurpalai.

 • Nusišnekat dėl trijų 2017 balandžio mėn. 10 d. 14:52:40

  raidžių.
  Nereikės NAUJOS rašybos ir gramatikų.
  Bus tik UŽSIENIEČIŲ dokumentuose ir kompiuterikoj.
  Gatvės pilnos reklamų ir pavadinimų su W , Q , X .
  Kiekvieną vertėtų patriotiškai apspjauti.

 • Gorbačiovas irgi 2017 balandžio mėn. 10 d. 14:42:53

  sakydavo-sozdadim komissijų.

 • Palaukit 2017 balandžio mėn. 10 d. 14:41:18

  Tuoj įsivesim tris naujas raides,visiems teks iš naujo mokytis rašybos
  ir gramatikos

 • Nėra išeities 2017 balandžio mėn. 10 d. 14:37:37

  Smetonos,ar net Lukašenkos lygio vadovų neturim tenks tenkintis ta pačia
  mafijine sistema

 • Agnė 2017 balandžio mėn. 10 d. 13:01:11

  Pritariu autorei Olavai S.,kad"R.Karbauskis pats sukonstravo
  LIFTĄ.Lifto paskirtis - kelti į viršų."
  Bet Skvernelis tegug nepamiršta,kad LIFTAS leidžiasi ir ŽEMYN !
  Nesvarbu dabartiniai reitingai.Turime pavyzdžių,kai norima įtikt
  dviem ponams - nebetinka RINKĖJAMS !

 • to < zeka 2017 balandžio mėn. 10 d. 12:49:55

  Vienintelė reforma - išmokyti vaikus rašyti ! O kaip išmokysi,jei
  pradinėse klasėse panaikintas sistemingas
  rašybos mokymas,t.y.gramatikos taisyklių mokymas.Panaikinti
  net GRAMATIKOS VADOVĖLIAI! Taip tęsiasi nuo 1992 m.
  Auga beraščių karta.Trečioje kl.mokiniai jau žinojo
  linksnius,taisykles apie jų rašybą .Dabar užtenka pratybų sąs.
  įrašyti praleistas raides,žodžius ir t.t.

 • zeka 2017 balandžio mėn. 10 d. 11:32:43

  Švietime reikia padaryti vieną vienintelę reformą - išmokyti
  vaikus.Išmokyti rašyti be klaidų , skaičiuoti , buitinių -socialinių
  įgūdžių ir kt.Visi kiti pasikeitimai nieko verti.Tegu streikuoja tie
  mokytojai ir visi kiti-vaikai išmokomi kas metai vis mažiau ir
  prasčiau.Pertvarkyti reikia tik mokyklų vertinimo kriterijus: ne kiek
  išleido šimtukininkų skaičiuoti , o kiek neišleido beraščių. Duok
  Dieve ministrei ir visiems kitiems sveikatos ir sveiko proto tą
  įgyvendinti.

 • shitstone kopeikinio-otkatoliubovas 2017 balandžio mėn. 10 d. 11:25:18

  Dar yra susitikimu deklaracijos. Visi deklaruoja, kad dalivavo susitikime.
  O susitikimai gali buti ivairiausio pobudzio, pvz. padarit visiems algas po
  1000 euro, grazint visus migrantus atgal i lietuva.
  --------------------------------
  Tos deklaracijos gi niekam zalos ne padaris, kaip ir naudos.

 • Pensijos nekils. 2017 balandžio mėn. 10 d. 11:13:52

  Į Seimą visi kas būvo biedniausi dabar atsigauna.

 • Vidas 2017 balandžio mėn. 10 d. 10:17:37

  Lietuvoje reformos yra didziausias prakeiksmas,tik dar blogiau

 • oo 2017 balandžio mėn. 10 d. 09:03:56

  skvernelis buves stambus policininkas-valdininkas o jais pasitiketi
  paskutinis reikalas

 • oo 2017 balandžio mėn. 10 d. 09:01:19

  ji nevaldoma o plaukia pasroviui kaip sudas ir prie tos sroves kas prieina
  bando kazko vertingo nugriepti

 • valdas 2017 balandžio mėn. 10 d. 08:47:23

  Zmones niekada netikes valstybe kol bus apiplesinejami ne tik jie ,bet ir
  valstybe iteisintu vagiu banku,tas prasidejo atejus morei ir
  kubilu,simonyciu - vagiu ziurkiu erai.Atsibuskit seniai laikas kai ka
  degint,kai ka sodint ir grazint zmonem kas ju...tik tada galima kalbet apie
  emigracija

 • O 2017 balandžio mėn. 10 d. 08:38:22

  Didžiausia Karbauskio klaida, tai Skvernelio paskyrimas premjeru. Reikia
  nedelsiant ją taisyti . Reformuoti reikia ne švietimą, o vyriausybę.
  Ryžtingai ir nedelsiant. Tai svarbiausia "valstiečių" išlikimo sąlyga.
  Profesionalų vyriausybė turi egzistuoti tikrovėje, o ne pažaduose.
  Skvernelis savo profesionalumą tegu demonstruoja policijoje, nes
  vyriausybėje jis tikrai visiškai "žalias".

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • SKAIČIAI: Lietuvos bankas į valstybės biudžetą pervedė 11,17 mln. Eur iš 31,93 mln. Eur 2017 m. pelno; iš 2013 m. pelno buvo pervesta 5,98 mln. Eur, 2014 m. - 7,54 mln. Eur, 2015 m. - 10,44 mln. Eur, 2016 m. - 11,51 mln. Eur.
 • NAUJAGIMIS: ką tik gimusi pirmoji istorijoje Lietuvos moterų salės futbolo komanda pirmadienį išvyko į Baltarusiją, kur dalyvaus draugiškame turnyre.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
Malta 2 proc

Ar pritariate kanapių legalizavimui?

balsuoti rezultatai

Ar lietuvybė šiandien pavojuje?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +5   +9 C

   +5  +8 C

 

   +3   +4 C

  +10   +14 C

   +9  +13 C

 

   +10   +13 C

  8-15 m/s

    5-11 m/s

 

     5-11 m/s

 

USD - 1.2238 PLN - 4.1893
RUB - 75.6527 CHF - 1.1941
GBP - 0.8764 NOK - 9.6258
reklama
Ukis 2018