respublika.lt

2018 rugsėjo 20, ketvirtadienis

Tiesa mus išlaisvina, o nežinojimas paverčia vergaisnuotraukos (26)

2018 liepos mėn. 20 d. 19:19:11
Prezidentas Rolandas Paksas

Bemaž savaitė prabėgo nuo Jungtinių Amerikos Valstijų ir Rusijos prezidentų Donaldo Trampo ir Vladimiro Putino susitikimo Helsinkyje, tačiau pasaulio žiniasklaida nepaliauja šurmuliuoti bei visaip „taršyti“ šio neabejotinai svarbaus politinio įvykio aplinkybių.

 

Pasirodo, jog net Lietuvoje netrūksta „žinovų“, kurie nesibodi „išsamiai“ nušviesti pokalbio detales, kurios akimirksniu yra apauginamos įvairiausiais gandais, nors abiejų šalių lyderiai Suomijos prezidento rūmuose kalbėjosi už uždarų durų.

Tuo tarpu aukštuose Europos politikos sluoksniuose taip pat pasigirdo „rimtų“ postringavimų, jog D.Trampas „yra pirmasis JAV istorijoje prezidentas, kuris būdamas svetimoje valstybėje pažemino save ir savo asmenyje Jungtines Amerikos Valstijas“, pasakęs, kad pati Amerika ir jos buvę prezidentai yra kalti, kad santykiai su Rusija yra blogi.

Neišvengta net tokio prasto lygio spekuliacijų, kad „D.Trampas sulaužė seną Centrinės žvalgybos valdybos taisyklę: niekada nesusitikti su KGB vienam“, kas neabejotinai turėtų reikšti, jog Amerikos prezidentas rusams galėjo išduoti amerikiečių interesus.

Prezidentų susitikimas tete a tete truko ilgiau nei dvi valandas, todėl galima numanyti, kodėl tokį nepaslėptą susierzinimą Vašingtono politikos viršūnėse sukėlė D.Trampas, parodęs iniciatyvą kalbėtis su V.Putinu be jokių patarėjų.

Tai liudija, kokį nuožmų vidinį spaudimą kiekvienu atveju turi atlaikyti JAV prezidentas, atsisakydamas administracijos kabinetuose sukurptų „paruoštukių“, paprastai naudojamų aukščiausio lygio vadovų susitikimuose, ir kokią grėsmę „senosios politikos kalviams“ kelia stipri prezidento asmenybė.

Jau pats įvykęs Amerikos ir Rusijos prezidentų susitikimo faktas galėjo daug kam iššaukti tikrą migreną dėl savo būsimų pasekmių, kurios artimiausioje ateityje gali visiškai sugriauti ilgai ir kruopščiai statytą politinės priešpriešos ir karinės konfrontacijos grėsmės „kortų namelį“.

Prezidentas D.Trampas kalba apie „nepaprastą sėkmę“, tačiau tiek Amerikos, tiek Europos žiniasklaidos priemonės tiesiog mirga užtvindyta neigiamais komentarais ir prastais apžvalgininkų vertinimais.

Akivaizdu, jog ir Lietuvoje „veikia“ dar gerai išlikę buvusios tarptautinės politikos propagandiniai ruporai, glaudžiai susiję su tam tikrais „sluoksniais“ Jungtinių Valstijų administracijoje, kuriems prezidento D.Trampo brėžiama nauja užsienio politikos kryptis kelia „kinkų virpulį“.

Daugelis dar tikriausiai prisimena kilusią isteriją, kai D.Trampas kaip respublikonų kandidatas rinkimų kampanijos metu pažadėjo iš pagrindų pertvarkyti JAV užsienio politikos strategiją, kuri būtų grindžiama principu „pirmiausiai Amerika“ ir perspėjo, jog ateina diena, kai Europos ir Azijos šalims teks pačioms pasirūpinti savo gynyba.

Dabartinis Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas labai tiksliai laikosi savo politinės programos tikslų, kurie, tikrai neabejoju, atitinka ne mažos dalies paprastų amerikiečių lūkesčius.

Tačiau D.Trampo politika yra niekaip nepriimtina Barako Obamos prezidentavimo laikotarpiu susiformavusiam isteblišmentui, kuris būtent daugumos paprastų amerikiečių sąskaita „maitino“ ištisas karinio pramoninio komplekso išlaikomas verslo bei politikos grupuotes bei su jomis susijusią karinę biurokratiją ir pats iš to „penėjosi“.

Taikaus sambūvio laikotarpis, trukęs nuo šaltojo karo pabaigos iki karo su terorizmu pradžios, kurį pradėjo prezidentas Džordžas V. Bušas, seniai yra pamirštas.

Pasaulyje ėmė dominuoti Jungtinių Amerikos Valstijų karo su terorizmu strategija, kuri yra įžiebusi ne vieną pasaulinio gaisro židinį ir sudariusi prielaidas rastis vis gilėjančiai konfrontacijai.

Atvirai niekinanti galiojusius karo įstatymus, draudžiančius kolektyvines bausmes, šoko ir siaubo doktrina buvo nukreipta ne tik į priešo karines pajėgas, bet ir į visuomenes plačiąja prasme.

Masinės baimės kėlimas tarptautiniu mastu buvo labai svarbi šios politinės strategijos dalis.

Europos isteblišmentas taip pat suskubo palaikyti tokią Vašingtono politiką, kuri buvo paremta pasaulyje plintančio terorizmo baime ir komunizmo grėsme, kylančia iš praeities.

Liberalaus kišimosi į kitų valstybių reikalus ginant žmogaus teises politika buvo visur pateisinama, atsižvelgiant į bendruosius principus, o Amerika kaip ir anksčiau, šaltojo karo metais, turėjo stovėti kovos su politiniu blogiu ir moraliniu reliatyvizmu avangarde.

Deja, Europos Sąjungos lyderiai šiandien nieku gyvu dar nenori pripažinti, jog ši JAV politika nebeturi perspektyvų, nežiūrint kokios pastangos būtų dedamos jos tęstinumui pačioje Amerikoje.

Todėl šiandien pakankamai ciniškai atrodo kiekvienas bandymas moralizuoti JAV prezidentą D.Trampą.

Europą ir Jungtines Amerikos Valstijas po Antrojo pasaulinio karo siejusio Atlanto aljanso pakrikimas yra prasidėjęs tikrai ne su D.Trampo išrinkimu į prezidentus.

NATO vienybė labai nukentėjo per Jugoslavijos karus, kai JAV kariniai vadovai akivaizdžiai įsitikino, jog sprendimus tenka priiminėti kartu su Europos kariškiais, kurie niekaip nenori imtis iniciatyvos ir negali pasiūlyti praktinės pagalbos mūšio lauke.

Kita vertus, reiktų nepamiršti, kaip realiai „veikė“ sąjungininkų pasiūlyta pagalba JAV karo žygio į Iraką kontekste, kuris parodė, kad Amerika gali veikti viena, nepaisydama tarptautinės bendruomenės nuomonės ir neturėdama Jungtinių Tautų įgaliojimų, tokiu būdu pati tapdama grėsme taikai ir saugumui pasaulyje.

NATO atsirado dėl to, kad Antrojo pasaulinio karo metu nustekenta Vakarų Europa buvo nepajėgi apsiginti pati be Amerikos pagalbos.

Tačiau reikia pripažinti, kad dabartinė Europos Sąjunga, iki šiol tik deklaravusi bendros užsienio ir saugumo politikos būtinybę, taip ir liko neapibrėžtume, kaip tokia politika turi būti nustatyta ir įgyvendinta.

Kremliaus grėsmės korta ir Putino politika tapo gyvybiškai reikalinga neveiksniems Europos Sąjungos lyderiams, kad toliau galėtų naudoti Jungtinių Amerikos Valstijų politiką savo egzistencijos tęstinumui užtikrinti. Jeigu Rusijoje nebūtų V.Putino, jį reikėtų sukurti.

Todėl gilėjanti Šiaurės Atlanto praraja veriasi ne tik dėl egzistuojančios nesantaikos dėl kariuomenių. Ji nesusijusi net ir su ekonomine konkurencija ir konfliktais. Abu žemynus - Ameriką ir Europą - iš tikrųjų atitolino didėjantys nesutarimai dėl fundamentalių vertybių.

Iš tiesų D.Trampo laikysena būtent ir pabrėžia tą vertybinį skirtumą, o dabartinė Europos lyderių laikysena JAV prezidento atžvilgiu iš esmės liudija egzistuojantį kultūrinį priešiškumą.

Valstybės privalo pačios pasirūpinti savo piliečių saugumu. Tačiau šiandien Briuselyje nėra prielaidų rastis tokiam suvokimui iš pagrindų naujai Europos saugumo politikai, kuri galėtų laiduoti ir kitokią pasaulio tvarką bei garantuoti taiką.

Galima tik įsivaizduoti, kokią galutinę kainą tektų sumokėti dabarties pasauliui, jeigu toliau būtų siekiama išlaikyti konfrontacinės politikos strategiją.

Jeigu palygintume bet kokio karinio konflikto Senojo Žemyno teritorijoje galimybes, su, tarkim, JAV karinės operacijos Irake parametrais pamatytume, jog ten per keletą savaičių amerikiečių kariuomenė numetė daugiau kaip trisdešimt tūkstančių bombų ir dvidešimt tūkstančių tiksliojo taikymo sparnuotųjų raketų.

Tiesa yra ta, kad Jungtinių Amerikos Valstijų prezidento D.Trampo susitikimas su Rusijos prezidentu V.Putinu tėra tik mažas žingsnelis, kuris vis dėlto gali padidinti itin trapų šių pasaulio galybių tarpusavio pasitikėjimą.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (26)

 • pastebėjimas 2018 liepos mėn. 22 d. 21:25:52

  ...keli vadukai sukiršina valstybės,kelios pralaimėjusios rinkimus
  partijukštės sabotuoja Lietuvos ateitį,kaip trūksta protingų žmonių
  taikai ir kūrybai.Tik pilna ištroškusių valdžios ir savanaudžių.

 • juk jokia 2018 liepos mėn. 22 d. 15:42:40

  naujiena, kad JAV prezidentas yra tik marionete ir vykdo savo remeju
  uzduotis. Kam reikalinga JAV Rusija? Ar ne tik tam, kad sustabdytu Kinija,
  nes viena JAV to nepadarys, nes Kinija perdaug stipri valstybe. Tad jei
  Kinija sugeba darbuotis Rusijos Tolimuose Rytuose, tai kodel negali
  pasidarbuoti ir JAV? Na, taip sau, priziureti Didziaja Kinu siena, o paskui
  gal ir kokia mintis ateitu....Tiksliau galimas naujas pasaulio
  perdalijimas, o jis bus toks, kaip Trampo remejai pasakys. Juk Amerika-
  pirmiausia!

 • ugu 2018 liepos mėn. 22 d. 11:38:11

  uuo cia susirinke tarybiniai nomenklaturininkai laukia nesulauke
  komunistinio ruskyno sugryztant...

 • trumpas 2018 liepos mėn. 22 d. 11:30:13

  Viskas gerai, kad tiesa mus išlaisvina, bet nesuprantu Pakso primygtinio
  noro įbrukti į Lietuvių kalbą kažkokį žodį "isteblišmentas".
  Nelabai suprantu šitos šiukšlės reikšmės. Ir kodėl tokiomis
  šiukšlėmis reikia dergti mūsų gražią kalbą ?

 • senis 2018 liepos mėn. 22 d. 11:15:47

  Darbas islaisvina. Kokia tiesa, kieno tiesa, nuo ko gali islaisvinti. Ar
  śukis Rusai puola, yra tiesa?Nuo ko turetu gintis ES? Visi zino, kad
  Kisindzeris, skirdamas Putina RF premjeru, susitare, kad jis padirbes ir
  viso vakaru pasaulio priesu. Priesas reikalingas tam, kad islaikyti NATO.
  Nebutu RF, su Putinu priesakyje, senai nebutu like NATO, o tai trilijonas
  doleriu ir milijonai gerai apmokamu darbo vietu politikams ir ju giminems.
  Putinui, turbut, nusibodo dirbti NATO naudai, buti tokiu visuotiniu blogiu
  ir jis nusprende pasiusti visus patiems tvarkytis savo reikalus. Trampui,
  kolkas, NATO reikalingas, todel ir tariasi, praso Putino dar kazkiek
  padirbeti NATO ir visos zmonijos priesu. Europos saliu sienos, greiciausiai
  gris i 1945 metu ribas, NATO liks tik senosiose ES salyse. Is 2004 metais
  prisijungtu koloniju iseis.

 • Nežinom kas ęsame 2018 liepos mėn. 22 d. 08:49:15

  kur ęsame kokia mūsų misija -todėl ir galima žmones padaryti vergais

 • gedas 2018 liepos mėn. 22 d. 08:02:37

  Be jokios abejonės pasaulinėje politikoje jau dominuoja Rusija ir JAV.

 • Jonas 2018 liepos mėn. 21 d. 22:29:30

  Kažin kas rašo jam tuos straipsnius

 • moteris 2018 liepos mėn. 21 d. 19:58:37

  Geri,labai taiklus R.Pakso straipsniai,ir tik apsimeteliai, ir tie,kuriu
  smegenis isplove viensaliska propaganda'rusai puola', to
  'nepastebi',greiciau,nenori prisipzinti,kad R.Paksas teisus. Aciu
  straipsnio autoriui.

 • Idiotas 2018 liepos mėn. 21 d. 10:07:40

  Jis,neteisingai apkaltintas tų ,kurie bijojo savo darbelių
  paviešinimo,yra teisus.
  Kada sužinosime tiesą apie konservatnikų darbelius?

 • to donatas 2018 liepos mėn. 21 d. 09:25:01

  o paciam but geriau kad komuniaginio ruskyno sudetyje lt butu...

 • uou 2018 liepos mėn. 21 d. 09:21:07

  dar didybes manija pas pastaraji nepraejo,negali pamirst kalnelio su
  loviu...ir rasineja zmogeliams pasakeles apie sotu gyvenima jam bunant prie
  lovio...turbut ruskiai lektuviniai kelia jam uzduoti skrist atgalios prie
  lovio...

 • Kelmas 2018 liepos mėn. 21 d. 08:06:20

  Na,kaip Europai gintis,kai Grybauskaitė su Putinu PRIEŠ bendrų ES
  karinių pajėgų kūrimą.
  Gerai,kad Grybauskaitė pakeitė nuomonę dėl Nato pajėgų
  stiprinimui.Dabar jau iki 2,5 %.
  Juk iš pradžių kartu su Kubilium buvo PRIEŠ pinigų gynybai didinimą.
  Rusai KAŽKODĖL Kubiliaus PREMJERAVIMO laikais...NEPUOLĖ.

 • Prenumeratorius 2018 liepos mėn. 21 d. 07:39:27

  Nusibodo p paksai.laikas į pensiją. Vakaro žiniose tik vietą
  užima.redakcijai,nors nuotraukos jo nedekite baisu.

 • Reginys 2018 liepos mėn. 21 d. 07:36:56

  Pamačiau, kad Trump'as, - tai Prezidentas, dirbantis savo šaliai.

 • Donatas 2018 liepos mėn. 21 d. 07:06:30

  LAISVOS LIETUVOS NĖRA JAU NUO 2004 METŲ.
  Turime Europos provincijos ir JAV užjūrio kolonijos mišinį. Yra keli
  heraldiniai valstybės atributai, tačiau be disponavimo savo žeme,
  valiuta, su valdomomis iš išorės kariuomenės ir saugumo struktūromis.
  Anksčiausiai praradome savarankišką užsienio politiką. "Prezidentas"
  nuo Adamkaus- iš tikrųjų gubernatorius. KYLA KLAUSIMAS - IR KĄ GI
  ŽADAME GINTI - JAV INTERESUS RYTŲ EUROPOJE - JIEMS MAŽOSIOS
  NACIONALINĖS VALSTYBĖS TIESIOG NUSISPJAUT.

 • Lietuvis 2018 liepos mėn. 21 d. 06:14:10

  Tai tiesos gurkšnis antirusiškoje isterijoje

 • vincas 2018 liepos mėn. 20 d. 23:10:57

  Cia niekas nekaltas.Nes Trumpa buvo pagaves nezabotas troskimas
  konstruktyviai bendradarbiauti su Putino Rusija.O kas nors kitas ar butu
  geriau atlikes toki veiksma...Trumpas privalejo tai padaryti.Siaip jis
  turejo zinoti, kur baigiasi jo galimybiu ribos,JAV zurnalistai mano,kad jis
  isvis neturejo susitikti su Trumpu.Deja sito JAV prezidentas nepadare.Jam
  visada patiko verztis i pati sukuri, rizikuoti, statyti viska ant
  kortos.Tik tada, Dievas mato, jis pagaliau gales ramiai miegoti.

 • Misteris 2018 liepos mėn. 20 d. 21:23:40

  Baltijos šalys PRIVALO įsisavint bendromis jėgomis "JAVELIN" analogo
  gamybą ir įvest PARTIZANINĘ gynybos doktriną.
  Tada nereikės šaukot kas antrą diena ,kad "RUSAJ PUOLA".
  Kai turėsime arsenale 10 000 vnt.šito ginklo ,rusaj sėdės ramūs kaip
  belgai.
  Visa kita ginkluotė yra tik judantys puikūs TAIKINIAI.

 • /////// 2018 liepos mėn. 20 d. 21:18:06

  blogai kad lietuvoj neveikia konstitucija ir ja korumpuoti valdininkai
  apjoja kaip nori

 • Vivat 2018 liepos mėn. 20 d. 21:13:07

  Paksa vertas buti Zemaitijos Karaliumi.
  Vivat Karaliui!

 • Agnė 2018 liepos mėn. 20 d. 21:06:58

  Ačiū ,Prezidente R.Paksai, už teisingus pastebėjimus !
  Šiandien per LRT radiją kritikuodamas D.Trampą kalbėjo A.Medalinskas
  .Žodžiu - prisitaikė prie "bendro choro" ?
  Likome nustebinti !
  P.S.Liepos 09 - 12 d.d.JT Žmogaus teisių komitete Ženevoje JAV teisėja
  Lietuvos delegacijai ,vadovaujamai URM viceministrui
  N.Germanui, pasakė ,kad sprendimus PRIVALOMA vykdyti ir Lietuvos
  KT turi pakeisti savo išaiškinimą dėl R.Pakso !

 • ceslovas 2018 liepos mėn. 20 d. 20:57:17

  Tai gi Paksai nezinojau, kad busi niekam tikes prezidentas ir balavau uz
  tave, o dabar grauziuosiu.

 • //////// 2018 liepos mėn. 20 d. 20:53:27

  mes lietuviai buvom issirinkia lietuvos musu salies prezidenta gerb r paksa

 • pastaba 2018 liepos mėn. 20 d. 20:37:13

  Tiesa mus išlaisvina, o tiesos slepimas paverčia vergais, melagiais...

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PASVEIKINO: Ūkio ministras Virginijus Sinkevičius ir Vilniaus meras Remigijus Šimašius pasveikino metinės augančio smulkiojo ir vidutinio verslo konferencijos „Gazelė 2018“ apdovanojimų ceremonijos dalyvius.
 • STABDYS: per popiežiaus vizitą bus stabdoma dalis darbų keliuose
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar stebėsite su popiežiaus Pranciškaus vizitu Lietuvoje susijusius renginius?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +11 +16 C

   +13  +15 C

 

   +12  +13 C

  +23  +26 C

   +24  +26 C

 

   +16  +17 C

  4-8 m/s

 2-5 m/s

 

    3-5 m/s

 

USD - 1.1667 PLN - 4.2951
RUB - 78.0688 CHF - 1.1304
GBP - 0.8881 NOK - 9.5470
reklama
Ukis 2018