respublika.lt

2018 rugsėjo 25, antradienis

Švenčiame Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį. A.Butkevičius: Esame savo krašto šeimininkai ir visas problemas galime išspręstinuotraukos (9)

2018 vasario mėn. 21 d. 15:25:44
Irena DRIZGAITĖ

 

 

- Ką jums reiškia Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetis?

- Ką tik paminėjome Lietuvos atkūrimo 100-metį, regis, visai dar neseniai šventėme Lietuvos vardo paminėjimo 1000-metį. Jeigu pagalvotume, juk visa tai teko mūsų kartai! O jei dar pridėtume Kovo 11-ąją, Sąjūdį ir Baltijos kelią, taptų akivaizdu: mes, mūsų karta turėjo unikalias galimybes prisiliesti prie tautinės atminties, pačių valstybinės savimonės pagrindų, nuo kurių atsispyrus galima susitelkti kuriant šiuolaikinę, modernią Lietuvą. Nes visos tos datos, jubiliejai nėra šiaip įprasta proga pakalbėti iš tribūnų. Greta šventinio šurmulio, kuris yra neišvengiamas kiekvieno iškilaus minėjimo palydovas, tokio lygmens sukaktys skatina vidinei rimčiai, nekasdieniam prisilietimui prie istorijos. Aš kartais pagalvoju apie Vilniaus Tarybą, tuos dvidešimt šviesuolių, kurie susirinkę okupuotoje sostinėje, rizikuodami, neturėdami jokių garantijų, nusprendžia atversti naują Lietuvos istorijos puslapį. Ar galėjo atsitikti taip, kad Vasario 16-osios Aktas būtų telikęs neišsipildžiusia svajone? Galėjo. Tačiau jie padarė viską, kas nuo jų priklausė. Jie parodė kelią. Suformulavo dokumentą, kurio pagrindu Tauta suvienijo savo pastangas ir sukūrė valstybę. Mes dar kartą panašią situaciją išgyvenome Kovo 11-ąją, kai vėlgi nebuvo jokių garantijų, bet buvo Tautos ryžtas ir apsisprendimas. Tačiau kartais, deja, ir to nepakanka.

- Ar iškovota Nepriklausomybė pateisino jūsų viltis?


- Be abejo! Esame laisvi. Turime nepriklausomą valstybę. Turime draugų ir partnerių, esame saugūs, kaip dar niekada nebuvome. Žinoma, yra problemų. Tačiau esame savo krašto šeimininkai, turime visas galimybes tas problemas spręsti. Juk tai svarbiausia. O kaip tas problemas sprendžiame, kokius žmones į valdžią išsirenkame, čia jau kitas klausimas. Aš taip pat, prisipažinsiu, kaip, matyt, daugelis Lietuvos žmonių, galvojau, kad vakarietiškos gerovės standartus pasieksime greičiau. Tačiau dirbdamas Seime, Vyriausybėje, įsigilinęs į visą problemų gausą supratau, fundamentalūs poslinkiai reikalauja laiko ir kantrybės.

- Kaip jūs ir jūsų šeima paminėjote šimtmečio šventę?

- Žinoma, dalyvavau visuose pagrindiniuose renginiuose sostinėje, tačiau emociškai labiausiai įtraukęs renginys buvo Vasario 16-osios išvakarėse, Radviliškio rajone, Minaičiuose, kur Lietuvos partizanų memoriale buvo minimos 69-osios Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio tarybos Nepriklausomybės deklaracijos paskelbimo metinės. Minaičiai yra ypatinga vieta. Čia 1949 m. vasario 16-ąją Lietuvos partizanai priėmė deklaraciją, kurioje kalbama apie laisvą, demokratinę Lietuvą. Deja, šiai deklaracijai nebuvo lemta realizuotis, netgi nežiūrint į be galo ryžtingas pastangas. Miškuose žuvo daugiau kaip 20 tūkst. partizanų. Deja, jėgos buvo nelygios ir mūsų ryžto nepakako. Ši deklaracija, kaip ir Nepriklausomybės Aktas, mums dar kartą primena, kaip sėkmingai, tiesiog stebuklingai susiklostė aplinkybės prabėgus vos daugiau kaip pusei amžiaus, kokį turtą dabar turime ir kaip tą turtą, mūsų valstybę, turime ištikimai tausoti.

- Kuo gali didžiuotis nūdienos Lietuva?

- Gal mūsų tautinis charakteris toks, kad labiau stengiamės pabrėžti tamsesnę pusę, gerų dalykų neretai nepastebėdami, gal laikydami juos savaime suprantamais. Bet jei geriau pamąstytume, pamatytume, kiek pasiekėme per tuos 28-erius atkurtus nepriklausomus valstybingumo metus! Nevardinsiu visų laimėjimų, tik pasakysiu: užuot nuolatos lyginę save su estais, skaičiavę, kartais su sunkiai paaiškinama piktdžiuga, kur jie mus aplenkė, paimkime plačiau, visas tas šalis, kurios praėjusio amžiaus dešimtojo dešimtmečio pradžioje pradėjo savarankišką valstybinį gyvenimą. Pamatysime, kad ne vienoje srityje esame tarp lyderių. Gyvenime visuomet reikia būti dėmesingesniam šviesesnei jo pusei. O jeigu trumpai atsakyčiau į jūsų klausimą, tai Lietuva gali didžiuotis savo žmonėmis ir savo valstybe. Tai pagrindinis mūsų turtas.

- Ko palinkėtumėte Lietuvai, pradėsiančiai skaičiuoti naują šimtmetį?

- Vienybės, susitelkimo siekiant užsibrėžto tikslo. To mus moko Lietuvos atkūrimo šimtmetis, ta istorinė Vasario 16-oji. Juk skirtingų luomų, išsilavinimo, pažiūrų, temperamento 20 lietuvių sugebėjo sutarti vardan tos, Lietuvos. Taip, labai svarbu yra parodyti kelią, suformuluoti tikslą. Tačiau be vieningo, ryžtingo apsisprendimo to tikslo siekti, tai ir būtų likę tik deklaracijomis. Tai itin aktualu dabar. Esu praktikas, žmogus pragmatiškas, todėl iškart kreipiu dėmesį į įgyvendinimo kelią. O be vienybės to pasiekti neįmanoma.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (9)

 • Bleka 2018 kovo mėn. 03 d. 18:51:02

  Ponuli:esi viso labo myznius!Sysiok salia bobos...Buciau Tavo
  vietoje:deges, kaip Pilenai, bet buciau su lietuviu Tauta!Kur nuvedet
  Valstybe!Be lito ,be sienu ,be banko...ir durnius!

 • ? 2018 vasario mėn. 22 d. 20:13:32

  Tai ko neišsprendė?

 • ot naujiena! 2018 vasario mėn. 22 d. 13:34:12

  Kolaborantai savo krašte šeimininkai! Nu kam tos pasakos? Komunizmą jau
  pastatėm, seksim naujas?

 • Taigi 2018 vasario mėn. 22 d. 11:10:49

  Protingi žiūri į Rytus.Kvailiai-į Vakarus.

 • Sakau 2018 vasario mėn. 22 d. 11:08:33

  Mes nesame savo krašto šeimininkai.Dabar Briuselis mus valdo.Dabar jų
  įstatymų viršenybė.Esame priklausomi nuo jų diktato.Ir valstybės
  valdyme pasavot prieš konservatorius,visiškai priešingo ženklo
  individus ir partiją.Įkišot prievarta į ES.Įpiršot eurą prievarta
  mums.Esame tikri klapčiukai,vasalai,marionetės.O ką laimėjom?Dabar dar
  prievarta teks degraduoti dvasiškai.Turėsite įteisinti vienalytes
  santuokas,pripažinti gėjus lygiaverčiais,trečią lytį. Ir t.t..
  Bet jei be politikos,tai p.Butkevičius tikrai padorus ir šviesus
  žmogus.Linkime lygiuotis į prezidentą Putiną.Nenusileisti,o ieškoti
  kompromisų.

 • Dainius 2018 vasario mėn. 22 d. 09:22:26

  Nei tu A.Butkevičiau,nei tavo kolegos seime nebuvote,nesate ir nebūsite
  savo krašto šeimininkais,nes esate viso labo apgailėtinos
  marionetės,kurias bet kuriuo paros metu galima tampyti už virvučių.Jūs
  esate visiški politiniai degradai ir tau derėtų žinoti,kad normalioje
  padorių savo Tėvynę mylinčių žmonių visuomenėje tavimi bjaurisi ir
  vadina velnio išpera.Tai mano asmeninė nuomonė.

 • toto 2018 vasario mėn. 22 d. 08:19:44

  Ponuli, mes esame JANKIU gubernija,ir vykdom tik ju duotus nurodymus.Mes
  savo problemu negalime sprest be dedes SEMO patepimo.

 • Suvalkiotas 2018 vasario mėn. 21 d. 21:23:15

  Na, ką jis gali gero pasakyti šitas minkštakiaušis, neturintis nei
  savigarbos, nei autoriteto tarp gyventojų. Jis moka tik plaukti pasroviui
  ir kažkur šone, kad niekas neužkliudytų. O savo autoritetą jis prarado
  visiškai, kai po savo sparneliu priglaudė prasigėrusius Vilkaviškio
  rajono vadovus. Jis suteršė garbingą suvalkiečio /sūduvio/ vardą.

 • jonas 2018 vasario mėn. 21 d. 18:36:37

  Šis veikėjas turėtų būti išvytas iš partijos.Didžiausias socdemų
  partijos naikintojas.Geriau tylėtų užpakalį įtrakęs.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • FORUMAS: antradienį Ūkio ministerijoje vyks verslo asociacijų forumas, skirtas Baltarusijos rinkai apžvelgti; forume dalyvaus Lietuvos ambasadorius Baltarusijoje, Lietuvos komercijos atašė Baltarusijoje, taip pat bus organizuojamas telekonferencinis ryšys su Baltarusijos universalia prekių birža bei aptariami kiti verslo asociacijoms svarbūs klausimai.
 • PLANAI: Seimui planuojama pateikti siūlymą sujungti dvi parlamentines komisijas - Valstybės istorinės atminties ir Laisvės kovų; tokį Statuto pakeitimo projektą antradienį ketina pristatyti Valstybės istorinės atminties komisijos pirmininkas „valstiečiams“ atstovaujantis Seimo narys Arūnas Gumuliauskas.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar savo akimis matėte popiežių Pranciškų?

balsuoti rezultatai

Ar jums su darbdaviu pavyksta susitarti dėl atostogų datos ir terminų?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +4   +8 C

   +2   +10 C

 

   +8  +12 C

  +9  +13 C

   +11  +15 C

 

   +15  +17 C

  7-12 m/s

 3-8 m/s

 

    2-7 m/s

 

USD - 1.1773 PLN - 4.3009
RUB - 77.5752 CHF - 1.1290
GBP - 0.8946 NOK - 9.5693
reklama
Sveikata Grožis