respublika.lt

2018 birželio 18, pirmadienis

Sunaikintas litas - eilinė Tautos apgavystėnuotraukos (29)

2017 kovo mėn. 24 d. 08:00:02
Rolandas Paksas, buvęs Lietuvos prezidentas, Europos Parlamento narys

Stovi pavasarinio lietaus merkiamas lietuvių finansų mokslo pradininko, akademiko profesoriaus Vlado Jurgučio atvaizdas prie Lietuvos banko vartų kasdien žvelgdamas į Gedimino prospektu pro šalį kulniuojantį bankininką su liemene, lyg norėdamas atkreipti oraus pono dėmesį ir klausti: kam pajuokai mane čia pastatei, jeigu iš nacionalinės bankininkystės teliko tik rageliai ir nageliai.

 

Kas gali būti liūdniau, kai Vladas Jurgutis, neoficialiai laikomas lito tėvu, dabar įpaminklintas ne savo darbų ir idėjų tęstinumu, o antkapinį biustą primenančia skulptūra, išlieta iš lietuviškų centų monetų vario (vilnietis skulptorius Gediminas Piekuras, žinoma, čia niekuo dėtas).

Simboliška, kad šis paminklas buvo sukurtas būtent nacionalinės valiutos lito pakasynų fone.

Tokio masto žmogus!

Valstybės tarybos nario, Lietuvos banko organizatoriaus, ekonomikos mokslų daktaro, nacionalinės finansų terminijos kūrėjo, daugelio veikalų autoriaus, kunigo, ateitininkų pradininko, neaprėpiamai plataus akiračio asmenybės Vlado Jurgučio ir jo bendraminčių valstybės kūrėjų gyvenimo darbai, patekę į šiuolaikinių mūsų politikos „menedžerių“ rankas, tapo tik dekoracija nuteriotai nacionalinei bankininkystei pridengti.

„Vien tik auksas valdo mus“, - praeiviams galėtų skambėti Šarlio Guno operos „Faustas“ libreto motyvas pro garsiakalbius iš Lietuvos centrinio banko būstinės. Tai kur kas labiau atitiktų vyraujančią laikotarpio dvasią. Vladas Jurgutis ant šaligatvio dabar atrodo tarsi gyvas priekaištas.

Pinigai reprezentuoja valstybę. Litas buvo išskirtinis mūsų valstybingumo ženklas, tikras Tautos pasididžiavimas. Prieškario banknotų simbolikoje dominavo tautiški motyvai, kunigaikščių ir šviesuolių portretai, miestų vaizdai ir heraldika, atspindinti Tautos dvasingumą bei nacionalinį savitumą.

Vien tik lito banknotų kūrėjų vardų galerija sudaro Tautos menininkų aukso fondą: Antanas Galdikas, Adomas Varnas, Antanas Žmuidzinavičius. Pavyzdžiui, Antanas Galdikas yra laikomas antru didžiu XX amžiaus lietuvių dailininku po Mikalojaus Konstantino Čiurlionio.

Dabartiniais laikais atkurtų litų autoriai - Vilniaus universiteto Finansų ir kredito katedros mokslininkai bei bankininkai praktikai, įgyvendinę nacionalinės pinigų sistemos atkūrimo idėją, kartu su dailininkais Giedriumi Jonaičiu, Rimvydu Bartkumi, Antanu Žukausku, Petru Garška, Arvydu Každailiu bei kitais taip pat nusipelno didžiausios pagarbos.

Lietuvos valstybingumo kūrėjai dar 1919 metais suvokė, kaip svarbu įvesti nacionalinę valiutą. Vladas Jurgutis rašė veikalus pinigų tema, puikiai suprasdamas, kad pinigų esmė yra tarpininkauti kapitalo judėjimui. Todėl valstybei reikėjo turėti savo pinigų sistemą, kaip vieną centrinių nepriklausomybės stulpų.

Lito epocha, skaičiuojant nuo tos dienos, kai Steigiamasis Seimas 1922 metais priėmė piniginio vieneto įstatymą, paskelbusį auksu paremtos lito valiutos įvedimą iki 1940-ųjų okupacijos, kai litas buvo pakeistas svetimu rubliu, ir nuo lito įvedimo 1993-iaisiais iki 2015-ųjų, kai mūsų nacionalinę valiutą prarijo euro zona, truko mažiau nei penkis dešimtmečius.

Visa tai tapo vakarykščia diena, istorija. Litų banknotai šiandien smulkiai supjaustyti ir subriketuoti, monetos išlydytos, išskyrus tuos atskirus vienetus, kurie palikti kaip muziejinės vertybės ar paslėpti privačių kolekcininkų seifuose.

Nacionalinės valiutos atsisakėme. Niekas rimtai Tautos neklausė, ar iš tiesų Lietuvos valstybė nebenori ir nebegali turėti savo finansų sistemos. Vienas nepriklausomybės stulpų pasviro it Pizos bokštas Toskanoje.

Nepaisant to, kad šalies Konstitucijoje lyg akmenyje liko iškalta: „Lietuvos Respublikoje centrinis bankas yra Lietuvos bankas, kuris nuosavybės teise priklauso Lietuvos valstybei“.

Kalbėti apie Lietuvos banko savarankiškumą šiandien nesiverčia liežuvis. Skamba lyg pasityčiojimas valstybingumo šimtmečio jubiliejinių metų išvakarėse!

2015 metų sausio 1 dieną tapęs Eurosistemos dalimi kartu su Europos centriniu banku bei kitų euro zonos centriniais bankais dalyvauja priimant sprendimus dėl pinigų politikos.

Ar tai reiškia, kad visą valstybės finansų politikos turinį sudaro posėdžiai Frankfurte prie Maino ir leidimų bei licencijų veikti finansų rinkos dalyviams išdavimas.

Be to, pagrindinis valstybės bankininkas su savo svita yra atsakingas už tai, kad šalies finansų rinkoje veiktų patikimi, skaidrūs ir finansiškai pajėgūs rinkos dalyviai, o jų vadovai būtų kompetentingi ir nepriekaištingos reputacijos.

Nejučia norisi paklausti, o kaip yra su nepriekaištinga reputacija pačių prižiūrėtojų - tų asmenų, kurie nacionalinės bankininkystės sistemoje nepaliko akmens ant akmens?

Kaip galėjo atsitikti, kad per Lietuvos bankų sąskaitas ilgą laiką buvo plaunami šimtai milijonų dolerių, tačiau „skalbyklos“ liko nepastebėtos Vito Vasiliausko vadovaujamų banko valdininkų? Kas yra atsakingas už pastarųjų reputaciją?

Giliai širdyje kirba abejonė, ar yra pagrindo didžiuotis tuo, kad Lietuvos bankui suteiktas nacionalinio analizės centro statusas ir sugadintų euro banknotų ir monetų mokumo ekspertizės bei tikrumo tyrimų funkcija. Įdomu, ką šiuo atveju pasakytų Vladas Jurgutis?

Visa bankininkystė Lietuvoje šiandien yra tarsi savanoriškai atiduota skandinaviškiems gigantams SEB, „Swedbank“, DNB ir „Nordea“, kurie pagal turtą puikuojasi pasaulio bankų šimtuke. Neseniai žmogus su liemene reikšmingai prabilo apie dar vieną potencialiai naują bankų sektoriaus dalyvį iš užsienio.

Dėl vis labiau augančių paslaugų ir prekių kainų besiverždami diržus, Lietuvos gyventojai toliau didina užsienio bankininkų turtą, pajamas ir pelną. Pavyzdžiui, praėjusiais metais bankai ir jų filialai Lietuvoje uždirbo 252,2 milijono eurų bendro neaudituoto pelno. Būtų įdomu žinoti, kokia dalis šios sumos buvo išgabenta į užsienius?

Kita vertus, situacija Europos Sąjungos bankininkystėje, švelniai tariant, išlieka itin problemiška. Krizės nuojauta tvyro ore. Vien tik „blogųjų“ paskolų portfelis siekia vieną trilijoną eurų, tad jeigu ką, esame vienoje valtyje ir bendrą naštą teks pasidalyti su visa skęstančia euro zona.

Įdomu, ką šiuo atveju mano nepriekaištingos išvaizdos vieno komercinių bankų prezidento patarėjas, nepraleidžiantis pasitaikiusios progos paaiškinti gyventojams daugelio pasaulio ekonomikos reiškinių priežastis?

Deja, gyventojams vis sunkiau yra tikėti respektabilių vyrukų įžvalgomis. Po to, kai Lietuva buvo paskandinta pažadais, kad įvedant eurą niekas nebrangs, tačiau atsitiko priešingai. Euras plaukė į Lietuvą kaip neišvengiamas audros debesis, ilgam užtemdęs daugybės žmonių gyvenimą dėl kylančių kainų, paskatinęs naujus emigracijos srautus.

Tačiau vietiniai bankininkystės meteorologai prognozavo nesibaigiančią vasarą, žadėjo begalines galimybes, kai Lietuva įsijungs į galingą 334 milijonų gyventojų rinką.

Beribės galimybės taip ir liko galimybėmis. Naujos darbo vietos, verslo investicijos, ekonomikos atsigavimas, sustojusi emigracija liko tik arklio Dominyko sapne.

Kainų dinamikos nebereikia stebėti gausybei inspektorių - tai tapo kiekvieno iš mūsų kasdienybe vos užsukus į parduotuves.

Būdamas pajūryje aplankysiu Vlado Jurgučio kapą Palangos kapinėse.

Manau, kad prie nacionalinės finansų sistemos atkūrimo klausimo dar turėsime sugrįžti.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (29)

 • tiek 2017 balandžio mėn. 07 d. 18:01:34

  ką pats manai apie žemiškesnę problemikę: kaip pačiam atrodo ,jog
  Lietuvoje nėra civilizuoto prabangos apmokestinimo? Ir tai -esant akis
  badančiai atskirčiai bei jos inicijuotam nepamatuoto prabangos išaugimo
  mastui valstybėje? Juk pati prabanga tikrai nėra blogai.Blogai,kai ja
  naudojasi korupcionieriai - tai labai lengvai būtų atskirt,jei ,pvz.toks
  žinotų,jog už "pilaitę" ,kainuojančią keletą milijonų eurų kasmet
  reiks susimokėt civilizuotą 30 proc./metus prabangos mokestį."tik"
  š.atv600 tūkst.eur./metus.O juk "garsėjam" tikrai kur kas 'solidesniais"
  statiniais,jachtom etc.Juk iš principo labai gerai,kai žmogus sukuria
  didelę pridedamąją vertę sukurdamas šimtus gerai apmokamų darbo
  vietų ir iš gauto pelno kokius 10 proc/metus visai neskausmingai gali
  skirt mokesčiui už turimą prabangą.Tokios prabangos tikrai nevertas
  žmogelis,kurio karjeros "viršūnė" - prilindimas prie lovio su
  vienkartine/kelis kartus pasitaikiusia proga nušvilpt iš valstybės
  ,etc.sumelę "pilaitei" ,už kurią jis..

 • To Va 2017 kovo mėn. 26 d. 12:52:44

  Sutinku kad per anksti buvo atsisakyta Lito. O lygintis su Lenkija
  tai tas pat kaip blusai su jaučiu.kada tauta 10 kart skaitlingesnė
  nei mes, o dar kiek išsilakstė po visą svietą kaip žydo bitės.
  Bepigu jiems didžiuotis savarankiškumu ir nieko nebijoti. Jei jie ir
  nukraujavo, bet pakankamai liko ir jiems. Lietuvos diagnozė -
  mažakraujystė. O su tokia liga žmogus tik gyvalioja, o ne
  pilnavertiškai gyvena. Patys tėvai ir seneliai savo šeimose nuleido
  kraują be gailesčio...

 • Jurgis 2017 kovo mėn. 26 d. 11:48:46

  Kaip pamąstai, tai pamatai, kad pradedant nuo kovo 11 Lietuvoje nebuvo
  jokių sprendimų ar veiksmų stiprinančių Lietuvą ar bent
  suteikiančių piliečiams gerų vilčių ateičiai... Ne savi mus iki
  šiolei valdė...

 • Tik 2017 kovo mėn. 25 d. 11:12:15

  absoliutus durniai galejo ivesti eura ir tuo dziaugtis.

 • to visiems 2017 kovo mėn. 25 d. 00:11:38

  dauguma jau sunkiai skaito po litovski... isversk

 • visiems 2017 kovo mėn. 24 d. 23:26:00

  Neturintiems ko paskaityti ir pavargusiems nuo valdžiagyvių melo:
  plus.google.com/104930148289526971655/posts

 • Lietuva? 2017 kovo mėn. 24 d. 20:23:21

  Graudu, bet ji politine klaida! Nera seimininko. O patys nemoksos, tai ir
  eina is vienu ranku i kitas rankas. Tai ru , tai es. Vergove ten ir vergove
  cia.
  Neveltui salis skesta.
  Ir ner kaip isgelbeti! Liaudies sula nutekejus i uzsienius.

 • Vr 2017 kovo mėn. 24 d. 19:40:59

  Lito atsisakymas buvo politinė klaida.

 • Haué 2017 kovo mėn. 24 d. 19:27:15

  Ypač ciniška p. Jurgučio biustą nulieti iš litų. Koks protu
  nesuvokiamas pasityčiojimas iš garbaus lito kūrějo

 • Va 2017 kovo mėn. 24 d. 19:23:28

  jo ... varėm ant lenkų kiek tik sugebėjom...o pasirodo lenkai žymiai
  protingesni už Lietuvos elitą.Jie nelindo eurosojuzui šiknon ,turi savo
  valiutą ,turi savo valstybę ,turi savo žodį eurosojuze.ŠAUNUOLIAI.Man
  niekaip nesuprantama viena ;kaip valstybę išdavę,valstybės pagrindinį
  simbolį-litą sunaikinę dabar Lietuvoje turi valdžią.Niekaip
  nesuprantu.Sunaikinę pagrindinę nepriklausomybės sąlygą- nuosava
  valiutą ,jie dar valdo Lietuvą.Mano supratimu valstybė be savo
  valiutos-ne valstybė.Šūkiai palikti bet esmės nebėra.Įdomu ką
  Landsbergis pasakytų jei rusai eitų ...už ką jis kviestų kovoti ?Tada
  jis šaukė už Lietuvą , už nepriklausomą Lietuvą .O dabar ???LR
  Konstitucijoje parašyta , kad svarbiais Lietuvai klausimais sprendimai
  priimami referendumu.Aš kažkaip nepamenu ar savo valstybės valiutos
  panaikinimo klausimu buvo referendumas.Gal ta konstitucija runkeliams ???

 • Jonas 2017 kovo mėn. 24 d. 17:40:44

  Kaip nusibodo šito išmestojo prezidento rašiniai, skirti ne tautos
  vienybės stiprinimui.

 • senis 2017 kovo mėn. 24 d. 17:24:44

  kuo Paksas skiriasi nuo jo ivardyto arklio Dominyko? Niekuo. Jeigu jis
  nesupranta, kad Lietuva kolonija, yra durnas. Jeigu supranta, bet kalba tik
  apie prarasta lita, sunkias gyvenimo salygas salyje, reiskia, tik isblasko
  zmoniu demesi i ivairias sritis. Atidirbineja Judo sidabrinius. Nuo 1998
  metu iki 2016 metu lietuvio vidutines pajamos sumazejo 26%. 2016 jos buvo
  tik 74% nuo turetu 1989 m. Tai i kokia cia ES Lietuva ilipo? Milijonas
  lietuviu, kas sudaro 50% Lietuvos darbingu zmoniu, kasmet senosioms ES
  salims sukuria po 50 milijardu bvp. Kam tai naudinga, Paksai? 2004 metais,
  Merkel, pradejo kurti Ketvirta Reicha. Buvusias TSRS sudetyje, ir itakoje
  valstybes, apgaules budu prisijunge kaip kolonijas. Paksas tik vaidina
  sikanti katina, realiai, sedi Ketvirto Reicho administracijoje ir padeda
  engti Lietuva. Kazkodel jis visa laika kalba apie tai ko jis negali
  itakoti. Arba verkslena, kad ji Lietuva skriaudzia. Alga apie 10 000 euru
  jo supratimu yra didele skriauda.

 • Puikia atsimenu 2017 kovo mėn. 24 d. 16:26:09

  Butkevičiaus žodžius, kad jokios diskusijos dėl Euro nereikia, nes
  jeigu jo neįves, tai jis atsistatydins. Vargšelis, visa tautą įstūmę
  į bėdą vardan savo gerovės

 • Jus 2017 kovo mėn. 24 d. 15:27:12

  tie, kurie šiandien vedate Lietuva i karą, į ekonominę pražuti, kurie
  pardavėte valstybę ir jos žmoniu gerove už kelis Judo skatikus, kuriems
  jokio skirtumo, kokioje sąjungoje ir kokios sąlygose Lietuva yra, kurie
  nekenčiate lito ir palaidojot ji mainais i eurus, - jus tikrai įeisite i
  Lietuvos istorija. Tik nemanykite, kad kaip Tautos didvyriai.
  Tikrai ne. Jusu – vasalu - pavardes Lietuvos istorijoje
  baisiausiomis piktžolėmis sužels...

 • citata 2017 kovo mėn. 24 d. 14:31:24

  T0mas J. 2016-07-07 16:31 IP: 84.55.1.165
  Teisūs buvo tie, kurie sakė kad po euro įvedimo sparčiai kils kainos.
  Pagal 2014 kovo viduryje „Vilmorus“ atliktą apklausą 58 % rinkėjų
  norėjo, kad dėl euro įvedimo būtų surengtas referendumas. Valdžia –
  demokratijos priešai - SPJAUNA į rinkėjų norą ir eurą TAUTAI įvedė
  PRIEVARTA. Mano panieka 87-iems Seimo nariams, kurie nusispjovę į
  Konstituciją 2014.04.17 priėmė sprendimą pakeisti valiutą Lietuvoje
  neatsiklausę rinkėjų nuomonės. Matydami, kad dauguma rinkėjų be
  referendumo euro nenori, valdžiažmogiai paskiria milijonus mokesčių
  mokėtojų litų tautos mulkinimo kampanijai - euro propagavimui. Ar tai
  panašu į demokratiją? Šitaip besielgiantys valdžiažmogiai parodė
  esantys išgamos. Litas žinoma po kurio laiko sugrįš, aš to tikrai
  sulauksiu, bet kad dabar naikinami valstybingumo simboliai - apmaudu.
  Jokios naudos nepajutau dėl euro įvedimo, tik nepatogumus.

 • x 2017 kovo mėn. 24 d. 12:50:44

  labai gaila kad zmones nepasipriesino kai PREZIDENTA verte .buka
  tauta...nagli ir be sazines valdo.kada nors ateis ir jiems galas

 • hau 2017 kovo mėn. 24 d. 12:32:50

  Niekada neabejojau, kad lito sunaikinimas yra viena didžiausių Lietuvos
  nelaimių

 • astra 2017 kovo mėn. 24 d. 12:22:33

  Teisus Paksas, reiks sugrizti prei lito

 • >Plungiškė 2017 kovo mėn. 24 d. 11:50:06

  Aš aukštaitė, bet gerbiau Prezidento norą ką nors gero padaryti
  Lietuvai. Deja, Per anksti pradėjo kalbėti ką darys ir buvo
  nušalintas...
  O Lito sunaikinimas - tas pat kas ir Lietuvos sunaikinimas. Euras man
  šlykštus pinigas, o ypač smulkios monetos. Nesinori net jų imti į
  rankas, todėl visur atsiskaitau kortele... Mokesčiai automatiškai, tik
  turguje dar reikia tų šlykštuolių...

 • Prosenelis 2017 kovo mėn. 24 d. 11:49:51

  SEDZIU. VASILEUSKA. BUTKEVICIU. TAUTA. TURI. TEISTI. KAIP. TIEVYNIS.
  ISDAVIKUS. SUNAKINUS. TAUTOS. SYMBOLI. PASIDIZEVIMA. LYTA. DIDZEUSE.
  BAUSME. SKYRTI. BUTKEVICIUI. KURIS. LYTO. SUNAIKINIMUI. SKOLINOSI. DU.
  MILIJONUS. SU. DVIEM. SU. PUSE. PROCENTU. PALUKANU. NUSKURDINO. TAUTA.
  TAUTA. TO. NETURI. PAMIRSTI. TAI. TAUTOS. JUDAI. KURIEMS. ATLEISTI.
  NEGALIMA. PAZVELKITE. LENNKAI. SAVO. TIEVYNIES. NEIZDAVIE. NETURI. JUDU.

 • Bleka 2017 kovo mėn. 24 d. 11:31:52

  Ponas Paksai,rasai tiesos daug,bet-ka daryt?Kurk savo Partija ir imtinai
  tik is lietuviu...rinks Tave Prezidentu...,bet galimybe buti
  ..aa.S.Lozoraicio ,Lubio likimuose....ar verta?

 • Simboliai 2017 kovo mėn. 24 d. 11:01:05

  Na.To reikalavimus atitinkantys Saugumo rūmai vietoj buvusių gimdymo
  namų. Saliamoniškas sprendimas.

 • pilietis 2017 kovo mėn. 24 d. 10:40:53

  Paksas tapęs Prezidentu peranksti paskelbė ką darys.Lietuvos turto
  privatizavimo peržiūrėjimas,senaties termino netaikymas ekonominiams
  nusikaltimams,teisėsaugos vadovų pakeitimas ir t.t.Ir tuom pasirašė sau
  "mirties "nuosprendį.

 • valdas 2017 kovo mėn. 24 d. 10:16:11

  Kas pasakys kur tiesa - niekas,nei Prezidentas,nei kunigas,nei
  plungiske,bet tiesa tai faktai, ir Prezidentas daug kalbejo pries eu
  ivedima,ir nuo zmoniu tai nepriklause,o jis nera geda,Lietuvos geda tai
  ozys su musmire,kubiliai ,butkeviciai ,vasiliauskai,kruopai... - vagys
  isvoge,praskoline,pardave Lietuva ir svarbiausia,kad brudai apvage zmones,o
  kas ta Lietuva be lietuviu - ozynas,musmirynas...

 • Sigitas 2017 kovo mėn. 24 d. 09:36:24

  Lietuvos LITĄ sunaikino naujoji lietuviškų komunistų
  Butkevičiaus,Šadžiaus ir Vasiliausko TROIKA.JUos ateityje Lietuva
  turėtų teisti už šią išdavystę,bet dabar matyt toks laikas greitai
  neateis.Mūsų niekas neatsiklausė dėl LITO sunaikinimo:jie skaitė kad
  mes esame niekas,bydlo,nuliai ir absoliutūs debilai.Kol buvę komunistai
  valdys Lietuvą,tol apie LITO atgaivinimą negali būti jokios vilties
  Brudai ir tiek.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • TRIUMFAS: sekmadienį Graikijos vyrų krepšinio čempionate triumfavo Atėnų „Panathinaikos Superfoods“ ekipa su lietuviu Luku Lekavičiumi: finalo rungtynėse 84:70 nugalėjo Pirėjo „Olympiacos“ ekipą ir laimėjo seriją iki trijų pergalių 3-2.
 • BOKSAS: Eimantas Stanionis pratęsė pergalių seriją profesionalų ringe - šeštadienį Teksase (JAV) vykusiame bokso kovų vakare nugalėjo 27-erių meksikietį Eriką Martinesą; profesionalų ringe lietuvis laimėjo visas šešias kovas, iš jų penkias - nokautais.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas spaudoj

Ar reikia tęsti politinės korupcijos tyrimą Seime?

balsuoti rezultatai

Ar pietų metu einate valgyti į šalia esančius restoranus, kavines?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +9   +13 C

   +13  +15 C

 

   +13  +14 C

  +24   +26 C

   +22  +26 C

 

   +22   +24 C

    4-6 m/s

    6-9 m/s

 

     7-10 m/s

 

reklama
Ukis 2018