R.Stankevičius: Laikas parodys

2014 vasario mėn. 09 d. 16:02:05 Perskaitė 4357

Laiko pabaiga - išsipildymas ar katastrofa? Laukti jos ar bijoti?

Apie mirtį - tą ateities migloje kiekvieno mūsų laukiančią angą, kada nors išvaduosiančią iš laiko, deja, nemėgstame kalbėtis. Tiesą sakant, apie tai nemėgstame net ir galvoti. Todėl skubame sąmonę užpildyti nors ir vienadieniais, nors ir beverčiais dalykais, kad tik išstumtume šį nejaukų, bet neabejotiną žinojimą iš savųjų minčių.

Tad štai mikliname kojas ir smegenis, kopdami slidžiais ir, po teisybei, niekur nevedančiais karjeros laiptais, uoliai mokomės išjungti savuosius kontekstus, savąją atmintį, savąją sąmonę, vos atsivertę laikraštį, įjungę televizorių, žaidimą kompiuteryje, panirdami į kitas panašias kasdienes pramogas, kurios, iš amžinybės žvelgiant, greičiausiai atrodo kaip nedovanotinas ir beprasmis laiko švaistymas...

Et, gal ir nustotume laiką vėjais leidę, jei tik žinotume, kas tikrai nebūtų švaistymas, kam išties būtų verta skirti tą nedidukę laiko atkarpą, dar kitaip vadinamą gyvenimu.

Kunigai sako, kad maldai, prisirpusios, medumi varvančios merginų lūpos šnabžda, kad meilei, išminčiai unisonu byloja, kad knygoms...

Betgi visi jie, kaip ir aš pats, gyvena pirmąjį kartą, todėl niekas taip ir nepasakė, kam Dievui reikia mūsų maldų, niekas neišvedė meilės formulės, idant nustotume pagaliau ją painioti su aistromis, egoistinėmis užgaidomis ar kartkartėmis mus ištinkančiais kilnumo, gerumo, tiesiog smagios nuotaikos priepuoliais... Niekas įtikinamai nepaaiškino, ko vertos yra mirštančiajam politikos, finansų, informatikos žinios, kurias jis, švento pažinimo troškulio vedamas, kantriai, it bitė nektarą, po kruopelytę rinko visą gyvenimą?

Ir kaipgi mums išmokti dorai bei teisingai skirstyti savąjį laiką, jei nė nežinome, kas gi tas laikas apskritai yra? Jei net ir išminčiumi, genialaus proto žmogumi vadinamas A.Einšteinas apie jį tesugebėjo ištarti: „Laikas yra tai - ką rodo manasis laikrodis“?..

Ar man manyti, kad laikas yra būtina materijos egzistavimo sąlyga? Ar gali būti, kad virš laiko tvyrančioje Anapusybėje nėra nei judesio, nei kalbos, nei minčių tėkmės? Juk kur dar, jeigu ne laike įmanomas būtų koks nors tęstinis procesas, bet koks kitimas, bet kokia eiga?

Šie klausimai kamuoja, žeidžia, apnuogina mano proto menkumą, tačiau drauge ir ramina. Juk jei ne jie - jausčiau vien mirties baimę, nežinančią kito vaisto, išskyrus pastangas apie tai negalvoti. O štai dabar, pats save stebindamas, turiu pripažinti, kad ne tik bijau - drauge šiek tiek ir laukiu laiko pabaigos. Bent jau kaip pagaliau nebekintančio būvio, kaip raiščio, nukrintančio nuo akių, kaip nebūtinai guodžiančio, bet pagaliau tikro atsakymo.

„Laikas parodys, laikas parodys“, -  nepaliauja kartoti smalsumas. Ir žinote - ilgainiui jam vis sėkmingiau pavyksta nustelbti baimę.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net