respublika.lt

2018 liepos 22, sekmadienis

R.Paksas: stipri valstybė negali būti kuriama svetimais pinigais, arba Nemokamų pietų nebūnanuotraukos (37)

2017 rugpjūčio mėn. 02 d. 08:20:37

Nežinia, kas turėtų įvykti, kad Lietuvos politinė sistema imtų veikti tautos labui, o praregėjęs isteblišmentas pakeistų savo dabartinę orientaciją. Svetimi interesai ir propagandinis šišas virtualioje erdvėje šiandien yra taip užvaldęs mūsų viešąjį diskursą, kad gali atrodyti, jog visas pasaulis nenumaldomai ritasi į globalų konfliktą. Esu tikras, kad taip nėra.

 

Pastarosiomis dienomis turėjome retą galimybę neišeidami iš namų, tiesiogiai, be propagandinių interpretacijų pažvelgti į Vengriją. Lietuvos televizijos kultūros kanalas skyrė nemažai eterio laiko transliacijoms iš Budapešto, čia vykusiam pasaulio plaukimo čempionatui, kuriame buvo gerinami planetos rekordai, gerai pasirodė lietuviai.

Pilnutėlės žiūrovų tribūnos, įvairiausių tautybių žmonės, valstybių vėliavos, moderniausios skaitmeninės technologijos, aukščiausių standartų organizacija, puikios sąlygos sportininkams rodo, kad Vengrija visada yra verta pasitikėjimo ir sugeba puikiai pasiruošti pasaulinio lygio sporto varžyboms.

Čia nuolat vyksta reikšmingi Senojo žemyno aukštosios kultūros renginiai. Sostinė Budapeštas jau ne tik laukia būsimo Europos futbolo čempionato batalijų, bet ir yra pasirengusi antrą kartą istorijoje, 2020 metais, priimti didžiulį pasaulinio masto bažnytinį susirinkimą - Tarptautinį eucharistinį kongresą.

Žvelgiant į praeitį, manau, šių dienų jaunimui jau nebūtų toks trokštamas dalykas (kaip buvo mūsų kartai) stovyklauti prie Balatono ežero - vieno didžiausių vandens telkinių Europoje. Turbūt dabar mažai ką sužavėtų ir roko grupės „Omega“ vengrų kalba atliekama baladė „Mergina su perlų plaukais“, dėl kurios 69-aisiais iš proto kraustėsi visas progresyvaus pasaulio jaunimas. Kažin, ar dabartinius paauglius labiau nustebintų, ar prajuokintų Tenkešo miklumas, dorojant nevykėlius austrų kareivius, vadovaujamus Habsburgų pulkininko barono Eberteišteino, aštuonioliktojo amžiaus vengrų kaimiečių pasipriešinimo kovose. Mūsų jaunystės laikų romantišką istoriją atmintyje neišdildomai yra įrėžęs daugiaserijinis filmas „Kapitonas Tenkešas“, anais laikais rodytas per televiziją kiekvienų moksleivių vasaros atostogų metu.

Vertybės pasikeitė. Susidaro įspūdis, kad šiandien Lietuvoje būtų kur kas ramiau gyventi, jeigu visuomenę pasiektų kuo mažiau tikrų žinių ir iš Vengrijos. Priešingu atveju galėtų kilti tik nesusipratimai ir daugybė klausimų, kurie būtų labai nemalonūs mūsų vadinamajam politiniam elitui. Todėl tikrovės geriau „nematyti“.

Priešingu atveju mūsų politikos viršūnės turėtų būti neištikimos ir „išduotų“ Briuselio komisarų draugiją, kuri yra pasidariusi itin alergiška tiems politiniams procesams, vykstantiems Vengrijoje nuo 2010 metų. Viskas kardinaliai ėmė keistis šioje Europos Sąjungos narėje, kai į valdžią buvo išrinktas Viktoras Orbanas su bendraminčiais, iš esmės pasukęs šios Karpatų baseino valstybės politikos kompasą prieš tiesmuką eurobiurokratų diktatą.

Kaip galėjo atsitikti, kad „nacionalistas ir demagogas Orbanas“, vis stipriau pliekiamas Briuselio politikos vidutinybių ir ignoruojamas jų sekėjų, vos perėmęs Vengrijos valdžios vairą, sugebėjo sukurti valstybę, kuri, galima drąsiai sakyti, yra Europos tautų viltis?

„Stipri tauta ir stipri šalis negyvena kažkieno pinigais“, - sako premjeras V.Orbanas. Tokį pasakymą mums, lietuviams, galima suprasti ir tiesiogiai. Vengrijos nacionaline valiuta išlieka stabilus forintas.

Kad ir kaip nesinorėtų to pripažinti, Lietuvos politikos formuotojų laikysena Vengrijos atžvilgiu yra gana priešiška. Nevalingai iškilus atmintyje gėdingam akibrokštui, kai mūsų šalies politikos „elitas“ nesurado laiko susitikti su Vengrijos ministru pirmininku V.Orbanu, prieš keletą metų Vilniuje lankiusiu čia tarnaujančius savo karius, darosi nejauku.

Europos Komisija kone kiekvienu atveju irzliai reaguoja į tvirtą V.Orbano laikyseną ir politikos principus.

Ar gali Vengrijos lyderio kritika patikti didžiųjų Europos Sąjungos valstybių politiniam elitui, kuris ganėtinai yra atitrūkęs nuo savo žmonių, ir būti priimtina vadinamojo filantropo Džordžo Sorošo (George Soros) aljansui, nukreiptam prieš tautų Europą? V.Orbanas yra gerokai sujaukęs Dž.Sorošo planus prie Vengrijos pietinių sienų uždarydamas migrantų sausumos kelius, vedančius į Europą.

„Per ateinančius dešimtmečius pagrindinis klausimas bus toks: ar Europa išliks europiečių žemynu? Ar Vengrija išliks vengrų šalimi? Ar Vokietija liks vokiečių šalimi?“ - retoriškai klausia V.Orbanas.

Ar Lietuva iš viso išliks, jeigu nebus sustabdyti destruktyvios politikos procesai, migrantų invazija ir tautos išsivaikščiojimas?

Suprantama, kad beveidei Briuselio biurokratijai toks klausimas visiškai nėra svarbus ir negali patikti. Nors pabėgėlių integracijos politika patyrė visišką nesėkmę, ji ir toliau yra bandoma įgyvendinti, nepaisant realios grėsmės visai Europos kultūrai.

Šiandien Višegrado šalys yra bene vienintelė atsvara siautėjantiems Briuselio komisarams ir senųjų Europos Sąjungos valstybių viršūnėms. Pasak Vengrijos lyderio V.Orbano, „Varšuva, Praha, Bratislava ir Budapeštas kalba vienu balsu. Tai puikus pasiekimas, nes tai yra šalys, kurios savo charakteriais yra labai skirtingos. Entuziastingi lenkai, visada atsargūs čekai, blaivūs slovakai ir romantiški vengrai gali kalbėti ta pačia kalba“.

Galima tik apgailestauti, kad Lietuvos tarp jų nėra, nes iš esmės skiriasi mūsų politinio isteblišmento požiūris į tautą ir valstybę. Žodžių junginys „stipri valstybė“, vertinant dabartines Lietuvos politikos tendencijas, greitai gali virsti tam tikra prasme oksimoronu - žodžių, kurių reikšmės prieštarauja viena kitai, junginiu.

Šiandien Vengrijos bendrasis vidaus produktas auga dvigubai sparčiau nei Europos Sąjungos vidurkis. Vengrijoje dirba ir moka mokesčius keturi milijonai keturi šimtai tūkstančių žmonių. Šalis suteikia darbą visiems norintiems dirbti.

Tuo metu situacija Lietuvos darbo rinkoje labai sudėtinga, nepaisant visų valdžios pastangų retušuoti tikrąją padėtį. Ką jau kalbėti apie miestelius ir kaimus. Vidutinis darbo užmokestis Vengrijoje šimtu eurų didesnis nei Lietuvoje. Europos Sąjungoje pagal disponuojamų pajamų diferenciaciją Lietuva yra įsitvirtinusi paskutinėje vietoje. Pagal paramą, gaunamą iš Europos Sąjungos, Lietuva praktiškai atitinka Europos Sąjungos vidurkį, tačiau pagal tos paramos panaudojimo efektyvumą esame paskutiniai - vengrai smarkiai mus lenkia.

Vienas labiausiai globalaus neoliberalizmo politikos apologetų kritikuotų V.Orbano sprendimų buvo siekis valstybei susigrąžinti strateginių energetikos ir bankininkystės sektorių kontrolę, išlaikyti nacionalinę žiniasklaidą.

Jeigu palygintume situaciją Vengrijoje ir Lietuvoje, mūsų reikalai būtų kur kas prastesni: nacionalinė valiuta litas sunaikintas, praktiškai visas bankų sektorius perduotas skandinavams, energetikos sektoriaus ir nacionalinės žiniasklaidos santykį su valstybe bei nacionaliniu kapitalu apibūdinti būtų keblu: įtakingiausią Lietuvos žiniasklaidą yra perėmęs užsienio kapitalas.

Vengrijos ateitį šiandien kuria dešimties milijonų piliečių bendruomenė. Vienas strateginių V.Orbano vadovaujamos vyriausybės prioritetų yra šalies demografinė situacija. Visų pirma palankios aplinkos šeimai sukūrimas. Šeimoms skatinti Vengrija skiria didžiules pinigines lėšas.

Vengrai nusprendė šiuos finansinius išteklius kaupti tarptautinių bendrovių pelno specialių mokesčių fonde ir teikti piniginę paramą šeimoms, auginančioms vaikus. Metinės sumos, kurios yra sukaupiamos fonde, išties įspūdingos: vien iš bankų sektoriaus vengrų šeimų reikmėms suplaukia 272 mlrd. forintų (beveik 1 mlrd. eurų). Kartu su tarptautinio kapitalo bankais šį mokestį moka ir draudimo korporacijos, energetikos įmonės, telekomunikacijų bendrovės. Kasmet fondas sukaupia 500 mlrd. forintų (apie 1 mlrd. 800 mln. eurų) biudžetą, jis paskirstomas tiesioginėms išmokoms šeimoms, auginančioms vaikus, nemokamam vaikų maitinimui mokyklose, vadovėliams, mokymo priemonėms ir tėvų būsto pašalpoms.

Neabejoju, kad finansinis visuomenės ir valstybės solidarumas bei investicijos į vaikų gerovę yra teisinga kryptis kuriant vengrų tautos ateitį. Lietuvoje net prabilti apie panašų fondą šiandien būtų donkichotiškas žygis.

Vengrija buvo pirmoji, Europos Sąjungoje iškėlusi nacionalinės politikos prioritetą ir nepabūgusi mesti iššūkį globalizacijos revoliucijai. Sakau „revoliucijai“, nes ši vienodumo, vertybių sumaišymo, tautų kultūros ir tikėjimo tradicijų naikinimo banga Europoje gali sugriauti viską, kas taip sunkiai krauju ir prakaitu buvo sukurta.

Dabartinė V.Orbano vyriausybė yra labiausiai krikščioniškos demokratijos principus įkūnijusi vyriausybė Europoje. Kur kas sudėtingiau būtų apibrėžti Lietuvos politikos idėjines vertybes - tiek jau to...

Jeigu šiandien atsiverstume Lietuvos ir Vengrijos konstitucijas, pirmiausia turėtume pastebėti vieną esminį skirtumą, kurį lietuvių tautos konstitucijos kūrėjai yra praleidę. Vengrų tautos pagrindiniame įstatyme yra sakralus įrašas: Dieve, laimink Vengriją.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (37)

 • Silva 2017 rugpjūčio mėn. 14 d. 11:35:21

  Kadangi Lietuvos Konstitucijoje nėra įrašo "Dieve laimink Lietuvą", tai
  Lietuvos valdininkija be sąžinės graužimo grabina viską ką
  nugriebia...

 • tadas 2017 rugpjūčio mėn. 02 d. 18:57:58

  o tai kur tas patriotizmas ir protingos mintys buvo, kai prezidentaujant su
  borisovu tapsnojo?

 • Algis 2017 rugpjūčio mėn. 02 d. 18:08:44

  Pinigus melzia is ES, taciau savo politiniais poziuriais, bandoma sokti
  palei USA dudele- standartine ES saliu, tokiu kaip Lietuva, taktika. Sikna
  iki blizgesio islaizyta spindi taip, kad per ta sviesa, ateinancia is kitos
  Atlanto puses "lygtai" kitu problemu nesimato... Isivaizduoju... Ivyktu
  taip, jog Lietuva butu itraukta i karini konflikta- KIEK MUSU PATRIOTU-
  EMIGRANTU GRIZTU GINTI TEVYNES??? Nebebutu ka ginti, kol griztu... O apie
  patriotizma, geriau nepradesiu... O straipsnis tikrai geras.

 • :)) 2017 rugpjūčio mėn. 02 d. 13:38:57

  "...Ar Vokietija liks vokiečių šalimi?“ - retoriškai klausia
  V.Orbanas.
  Nuo šitų žodžių Berlyno politikus ir merkeljugendą išberia
  alerginiai spuogai.

 • . 2017 rugpjūčio mėn. 02 d. 13:34:49

  Geras straipsnis.

 • Bleka 2 2017 rugpjūčio mėn. 02 d. 13:28:07

  Lietuvi isdavet pokario metais:Amerika ateis !O jug Amerika irgi buvo
  valdoma zydu ,kaip TSRS ir Vokietija!?Durniu neieskokit?Lietuvis nebeis
  mirti ,todel kad zydas nori valdyt Pasauli.Sudie...

 • Nuomonei 2017 rugpjūčio mėn. 02 d. 13:14:51

  Paksas tada daug įtartinų žingsnių darė.

 • Nuomonė 2017 rugpjūčio mėn. 02 d. 13:04:33

  Sugriovėme savo valstybę patys.Kur buvome ,kai persivertėliai komunistai
  trypė Paksą.Tylėjome uodegas suraukę ir leidome susidoroti su
  teisėtai visos Lietuvos žmonių dauguma išrinktu prezidentu.Dabar vėl
  tylime,leidžiame trypti vėl visos Lietuvos daugumos žmonių išrinktą
  vyriausybę.

 • senis 2017 rugpjūčio mėn. 02 d. 11:45:24

  lietuviai, issirinke Paksa prezidentu, irgi tikejosi, kad Paksas dirbs
  Lietuvai, kad bus toks lietuviskas Orbanas. Deja, durniu ir baznycioje
  musa. Grupele komjaunuoliu, Paksa, kaip koki durneli isspyre is
  prezidenturos. Dabar,koloboruodamas Briuseliui, jis ta pati Briuseli
  keikia. Loja ant savo seimininko, kuris ji peni. Sika, tapsnoja ir
  verkslena. Prasiko premjeriste, prezidentura, savo partija. Sekmes
  prasikant koloboranto posta.

 • wikswa 2017 rugpjūčio mėn. 02 d. 11:34:14

  Aš šitą seniai sakiau, o EParlamentarui prišilo tik dabar. Kur buvo,
  kai Lietuva savo ūkio šakas naikino, pvz., laivus pjaustė ir ranka
  nesudrebėjo.

 • Nemanau, 2017 rugpjūčio mėn. 02 d. 09:43:09

  Kad šiam veikėjui,t.y. LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS proto
  užtemimas.
  Tai tikrų tikriausias kažkokios grupuotės samdinys, nes turi klišes,
  kurias ir leidžia. Tai tikras vertikalusis parazitas, o vaizduojantis
  "patriotą" ar idiotą...

 • Raitelis be galvos 2017 rugpjūčio mėn. 02 d. 06:57:52

  Nėra vyno geresnio už vengriškąjį.

 • tam LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS 2017 rugpjūčio mėn. 01 d. 22:15:11

  kaip tu pusproti atsibodai visuose portaluose rašinėti...

 • Buvęs vyr. Eilinis 2017 rugpjūčio mėn. 01 d. 22:04:50

  Nors buvau karys ir daviau priesaiką Lietuvai. Bet tikrai norėčiau jos
  atsisakyti. Tikrai nekariaučiau su anglosaksais vienoje linijoje uz
  nežinia ką... atleiskit

 • Suvalkas 2017 rugpjūčio mėn. 01 d. 21:49:26

  Deja,deja vengrai savo kapitono Tenkeso nei uz visas musu misku musmires
  nemainys,taip kad pasvajokim...

 • Baba 2017 rugpjūčio mėn. 01 d. 20:47:07

  Klausimėlis To Bleka 2017 rugpjūčio mėn. 01 d. 18:35:16
  O ko tas Putinas su tanku turėtų čia atvažiuoti? Ką jis čia
  pamiršo?
  Na, nebent Dalei pasipiršti...
  Pasipirštų ir abu sėdę į tanką išvažiuotu. Mums beliktu tik
  nosinaitėmis pavymiui pamoti.
  Tai ar dėl to amerikoniški prifarširuoti „Arlikonais“ tankai su
  tamsiaodžiais jų keravotojais reikalingi?

 • Jeigu 2017 rugpjūčio mėn. 01 d. 20:27:59

  čia rašo pats Paksas, tai, reikia pasakyti, jis rimtai ūgtelėjo.

 • To Bleka 2017 rugpjūčio mėn. 01 d. 18:35:16

  Kalbėk už save, o ne už visus lietuvius. Jei 10% ir mąsto, o tame tarpe
  Latvių g-vės samdiniai, t.y. vatininkai, tai dar nereiškia, kad
  dauguma. Man nesvarbu kas prie tanko, bet kad tik saugu būtų. O pats
  liežuviu mali, bet tikrų tikriausiai lįstum po lova, jei daleiskime
  Putinas su tankais atvažiuotų. Liežuviu malti visi gudrūs, bet
  darbais, kad tik kitas padarytų. Lietuvių vyrų mąstymas...

 • > O dabar 2017 rugpjūčio mėn. 01 d. 18:25:11

  Na ir skystaprotis. O kur tu asile tuomet buvai, kada, pagal tave,
  R.Paksas turėjo kažką padaryti??? Juk vos pradėjo, palietė širšyną,
  Adamkui užmynė mazolį ir apipuolė nelabieji ir nelabosios su savo
  geluonimis. Tad ką jis galėjo tuomet nuveikti, kada vaikigaliai Zuoko
  pasamdyti tampė karstą ir degino žvakutes. Viešpatie, ir iš kur tokie
  žiopliai Lietuvą užpuolė. Gal ateivis esi iš kitos planetos???
  Šlykštu...

 • Bleka 2017 rugpjūčio mėn. 01 d. 17:48:45

  Ir as ir beveik visi lietuviai taip mastom,bet stovi zydas su NATO
  tanku....Su JAV ,Vokietijos zydais nepakariausi...Sibire jau buvom....Kiek
  suede zydu KGB...?Cylek jei nori gyvint...nors gauni 147 eurukus
  pencijokes=zydo dienos racijonui gal net per maza....

 • O dabar 2017 rugpjūčio mėn. 01 d. 16:55:29

  keletas žodžių buvusiam partijos lyderiui. Kur buvai ir ką veikei kai
  buvai prezidentas? Kodėl nieko nedarei? Kodėl pasidavei kaip mažvaikis?

 • Vienam 2017 rugpjūčio mėn. 01 d. 16:52:13

  šiandien proto užtemimas. Tai "LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS". Išgerk
  plečiančių, gal atstrigs smegenys, o tai užstrigo ties žodžiu
  Putinas.

 • Manau 2017 rugpjūčio mėn. 01 d. 16:42:42

  R.Pakso straipsniai nepatinka konservatoriams ir jų klapčiukams, nes jo
  mintys ir pasisakymai tiesiai į dešimtuką...
  Svarbiausia jie nesuprantami ir neskaitomi dundukų, nors komentaruose
  paveblena tik apie šią personą, o ne kas parašyta. Jiems tai nesvarbu,
  nes išlaikomi valstybės, tai yra visų mokesčių mokėtojų pinigais,
  bet kompiuterius turi... Manau žinote kur šie tipai yra.

 • LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS 2017 rugpjūčio mėn. 01 d. 13:57:44

  Mes būsim ramūs saugūs ir klestėsim, kai:
  Putino vadovaujama okupantų gauja pasitrauks iš Karaliaučiaus;
  Putino vadovaujama okupantų gauja uždarys (iš lietuviško biudžeto
  pinigų išlaikomas) rusiškas mokyklas Lietuvoje;
  Putino vadovaujama okupantų gauja pasitrauks iš lietuviško eterio, su
  rusiškos kultūros brukimu (visur);
  Putino vadovaujamos bei Lietuvoje pasilikusiųjų okupantų gaujos v_i_s_i
  veikėjai bus paviešinti ir nušalinti iš v_i_s_ų įstaigų;
  Putino vadovaujama okupantų gauja paliks ramybėje Ukrainą.

 • vio 2017 rugpjūčio mėn. 01 d. 13:22:57

  sutinku simtu procentu. tik noreciau pataisyti viena,kad lietuvos politikai
  siandien nezino su kuom soki sokti - ar su amerikonais ar su briuseliu

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PRALAIMĖJO: Kanadoje vykstančio Teniso profesionalų asociacijos „Challenger“ serijos turnyro „Banqueqe Nationale de Gatineu“ dvejetų varžybų pusfinalyje penktadienį lietuvis Laurynas Grigelis ir Edanas Leshemas iš Izraelio 4:6, 5:7 pralaimėjo amerikiečiams Robertu Galloway'ui ir Bradley Klahnui.
 • ČEMPIONATAS: Trakuose prasidėjo tris dienas vyksiantis Lietuvos baidarių ir kanojų irklavimo čempionatas; jame kovojama ne tik dėl Lietuvos čempionų titulų, bet ir dėl kelialapių į pasaulio čempionatą.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar dalyvaujantys rinkimuose politikai turėtų nurodyti, ar nebuvo pripažinti sumaišę interesus?

balsuoti rezultatai

Ar pritariate, kad nuo kitų metų parduotuvėse įvedinėtų nedarbo sekmadienius?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +16   +19 C

   +15  +18 C

 

   +16 +17 C

  +23  +27 C

   +22  +26 C

 

   +22  +27 C

    0-3 m/s

  0-4 m/s

 

    0-3 m/s

 

reklama
Ukis 2018