respublika.lt

2018 liepos 19, ketvirtadienis

R.Paksas: Lietuva tampa svetimų politinių interesų poligonunuotraukos (18)

2017 rugpjūčio mėn. 04 d. 16:16:53

Negalėčiau prisiminti svarbesnio klausimo, dėl kurio Lietuvos valdžia būtų bent pabandžiusi sužinoti tautos nuotaikas ir į jas atsižvelgtų prieš kažką rimtai nuspręsdama. Tokia normali praktika egzistuoja daugumoje Europos Sąjungos valstybių, išskyrus, žinoma, patį Briuselio komisariatą ir dar keletą išimčių. Lietuva - viena iš jų.

 

Neįmanoma nepastebėti to, kas pastaruoju metu vyksta pasaulyje. Atrodo, kad pradėjo byrėti tie tarptautinės politikos mechanizmai, kurie iki tol keletą dešimtmečių kažkaip veikė užtikrindami valstybių politinio dialogo ir susitarimų galimybes. Neveikia ne tik daugiašaliai Minsko susitarimai su aukščiausio rango vadovų parašais dėl padėties sureguliavimo Ukrainoje. Jau kuris laikas pasaulio diplomatai atrodo tarsi būtų amą praradę, tik stebi politikų viražus ir mirties kilpas.

Jungtinių Amerikos Valstijų ir Rusijos santykiai, rodos, krypsta vis mažiau prognozuojama linkme. Apsikeitimas abipusiais kaltinimais ir politiniais demaršais - turiu omenyje Amerikos sankcijas ir Rusijos atsaką į tai - tėra preliudija gilėjančios konfrontacijos kontekste.

Karingai nusiteikusi Lietuvos prezidentė šią savaitę neabejotinai „pranoko“ daugumą Europos Sąjungos lyderių, išreikšdama begalinį susižavėjimą Amerikos Atstovų Rūmų patvirtintų priemonių planui prieš Rusijos energetiką, ir kirto iš peties iš karto po to, kai Europa išsakė savo nuogąstavimus dėl JAV veiksmų, kurie gali turėti neigiamos įtakos ne tik energetiniams projektams, susijusiems su Europos Sąjungos interesais.

Mūsų šalies vadovės pritarimas Jungtinių Amerikos Valstijų Kongreso planui įvesti naujų sankcijų paketą Rusijai nuskambėjo kaip akibrokštas. Kitaip tariant, Dalia Grybauskaitė „pastatė į vietą“ Vokietijos, Prancūzijos, Austrijos ir kitų valstybių politikos elitą dėl tariamo nuolaidžiavimo Rusijai ir ėmėsi braižyti naujas Europos Sąjungos energetikos bendrosios politikos gaires.

Matyt, tokią Lietuvos vadovės iniciatyvą lėmė ir savaitės pradžioje Taline įvykęs „pasimatymas“ su Amerikos viceprezidentu Maiku Pensu (Mike Pence). Tokios politikos slinktys kelia daugiau klausimų, nei yra atsakymų, tačiau šis iš pirmo žvilgsnio „nekaltas išsišokimas“ parodė, kad Europos Sąjungos bendra politika ir solidarumas akimirksniu gali išgaruoti.

Aišku viena - kad D.Grybauskaitė pradėjo blokuoti dujotiekio „Nord Stream 2“ projektą. Kada bus (ir ar bus) imtasi keisti bendrąją Europos Sąjungos energetikos strategiją, nėra aišku, nes rugpjūtis tradiciškai yra Europos biurokratų ir politikų atostogų metas.

Sprendžiant iš reakcijos, ES vadovų tarybos pirmininkui Donaldui Tuskui tikrai ne tas galvoje: jis buvo priverstas vykti į Lenkiją pasiaiškinti prokurorams dėl kai kurių aplinkybių, susijusių su prezidento Lecho Kačynskio (Lech Kaczynski) lėktuvo katastrofa Smolenske ir visos Lenkijos valstybinės delegacijos žūtimi.

Tuo metu Europos Sąjungos diplomatijos vadovė Federika Mogerini (Federica Mogherini) toliau turi „rūpintis“ didėjančiais migrantų srautais į Europą per Viduržemio jūrą. Tai tik patvirtina anksčiau išsakytą teiginį, kad ES Komisijai visiškai nerūpi Europos Sąjungos gyventojų nuomonė. Naujausių apklausų duomenimis, net 76 procentai Europos piliečių mano, kad Briuselio integracijos politika yra prasta. Net 81 procentas piliečių 28 ES valstybėse migraciją laiko labai rimtu iššūkiu visai Europai. Jungtinių Tautų duomenimis, šiais metais į Senąjį žemyną nusiteikę traukti daugiau kaip šimtas tūkstančių žmonių iš Šiaurės Afrikos ir Artimųjų Rytų.

Kol Lietuvos prezidentė „formuoja“ naują užsienio politiką, „profesionalų“ Vyriausybės vadovas ministras pirmininkas Saulius Skvernelis bando žongliruoti tariamos mokesčių reformos sąvokomis ir sako liūdną tiesą, kad „kai kurios prekės ir paslaugos dabar tikrai kainuoja tiek, kiek anksčiau mokėjome litais“, pridurdamas, jog niekuomet nederėtų tikėtis, kad „kainos Lietuvoje būtų tokios kaip Lenkijoje“.

Ne tik maisto produktų kainos Lietuvoje niekada nebus tokios kaip Lenkijoje, jeigu ir toliau savo valstybę versime svetimų interesų raišką užtikrinančiu poligonu.

Tuo dabartinio Lietuvos elito požiūris į savo valstybę, galima sakyti, kardinaliai skiriasi nuo dabartinių Lenkijos vadovų nuostatų. Lenkai savo valstybę laiko aukščiausia vertybe ir smerkia bet kokius bandymus kvestionuoti jos suverenumą ar egzistavimą, šiuos bandymus laikydami pražūtingais tautai. Valstybė yra tautos interesų reiškėja ir gynėja. Lenkai mano, kad nacionalinė valstybė yra visų pirma savarankiška. Tik tokioje valstybėje gali veikti tikra demokratija.

Ar Lietuvoje kalbama apie esminius lietuvių tautos interesus? Ar dabartinė politika formuojama į juos atsižvelgiant? Ar mums rūpi demokratija ir tautos ateitis?

Šiandien Lenkijai skelbiami įvairūs ultimatumai ir grasinama sankcijomis iš Briuselio dėl teismų reformos. Europos komisarai prieš Lenkiją pradeda įvairias procedūras, kurios gali pasibaigti net balso teisės atėmimu Europos Sąjungoje. Pasirodo, Lenkija jau neturi teisės pertvarkyti teismų sistemos, keisti Nacionalinės teismų tarybos narių skyrimo tvarkos ir reformuoti Konstitucinį Teismą be Briuselio palaiminimo.

Europos Komisijos pirmininko pavaduotojas Fransas Timermansas (Frans Timmermans) daro grasinančius pareiškimus dėl sisteminių grėsmių teisinės valstybės principui ir siunčia perspėjimus. Jau ne pirmą kartą iš Briuselio kyla bandymai kištis į nacionalinės valstybės vidaus reikalus, sukeliant visuomenės nepasitenkinimą ir susipriešinimą, jeigu toji šalis imasi tvarkyti savo reikalus iš esmės. Galima tik stebėtis spaudimo formų išradingumu ir organizuotumu: net Lietuvos teisėjų taryba surado laiko pareikšti savo susirūpinimą dėl Lenkijoje vykdomos teismų reformos.

Dabartiniai Lenkijos politikos lyderiai aiškiai suvokia, kad valstybėje egzistuoja vadinamoji buvusi nomenklatūra, linkusi paklusti veikimui iš išorės, kuris įgauna įvairius pavidalus, o labiausiai matomas kaip demonstratyvus „lenkiškumo kaip vertybės ginčijimas ir jos supriešinimas su „europietiškumu“.

Lenkijos valdančioji „Teisės ir teisingumo“ partija apibrėžė „Tusko sistemos“ pagrindinius bruožus, kurių padariniai liko visose gyvenimo srityse, pradedant ekonomika, baigiant užsienio politika: „Niekinamas požiūris ir netgi priešiškumas valstybei kaip organizuotai bendruomenei, istoriniam dariniui ir moralinei vertybei bei siekis išparduoti nacionalinį turtą, kuris beveik yra tapęs privatizacijos manija.“

Pavyzdžiui, pasiūlymas skubiai įvesti eurą Lenkijoje ne tik neturėjo rimto pagrindo, buvo atitrūkęs nuo realybės ir ekonomiškai absurdiškas, bet ir buvo tapęs ilgalaike kampanija, nukreipta Briuselio valdžios centrų apetitams patenkinti.

Manau, kad ir Lietuvoje nesunkiai atrastume daugybę tokios „politikos“ apraiškų ir jos subjektų.

Dabartinis kainų augimas ir milžiniška socialinė atskirtis yra ne kas kita, kaip Lietuvos politikos elito tarnystės stiprioms užsienio interesų grupėms ir Briuselio biurokratijai padarinys. Todėl naivu būtų tikėtis, kad bent jau artimiausius dvejus metus Lietuvoje kas nors galėtų pasikeisti iš esmės.

Šioje plotmėje kaip niekada aiškiai iškyla Lietuvos prezidento Aleksandro Stulginskio minties prasmė ir gelmė, kad „laisvės klausimą gali išspręsti tik pati lietuvių tauta, tad toj kovoj tik ja remtis“.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (18)

 • oo 2017 rugpjūčio mėn. 08 d. 16:11:20

  rusams?ko cia deti rusai?musu valdzia senai jau uoliai dirba amerikieciams
  ir seimininkai yra amerikieciai deja susidaro ispudys kad musu tautos
  smegenys yra silpnaprocio lygio... o gal propoganda pasieke tokias
  aukstumas kad zmogus tampa darzove

 • senis 2017 rugpjūčio mėn. 05 d. 13:57:26

  Jeigu Putinas neatšaukia Grybauskaites, net ant kilimelio nekviecia,
  reiskia ji dirba gerai. Nenustebciau, jei vel jai laipsni neeiles tvarka
  pakeltu.

 • EJ 2017 rugpjūčio mėn. 05 d. 08:13:17

  Aciu uz gera ir informatyvu straipsni. Sekmes ir kantrybes ir toliau,
  svieciant liaudi. Labai vertinga informacija ir mintys.

 • valdas 2017 rugpjūčio mėn. 05 d. 07:28:49

  "Snoras,"Ukio" bankai ledkalnio virsune.
  Tai momentine vagyste,palyginus ka isdarinejo,kiek isvoge ir vagia dabar is
  Lietuvos zmoniu DnB,Swedbankas ...
  Pasaulyje nera analogu ka kruopai su vasiliauskais kuria ir su musmires,
  nihilistines teises,dvasiu teismo pagalba siais laikais vykdo vergove.-
  Priverstinis zmoniu apmokestinimas,turto nusavinimai,-lygiai taip pat
  ,pagal ta pati modeli rusu teise(Magnickio byla).
  Visi brudeliai susaikstyti su vagimis bankais ir todel sitie bolsevikai(kol
  bus seime)nebalsuos uz savo ,savo tautos,zmoniu gerove...
  Eilinis zmogus neturi pinigu bylinejimuisi su sita "teise" .
  Valdininkija-biurokratai dalyja pasalpas ubagams,-stai musu valstybes
  darbas,kas "didesnis",kas "protigesnis" duot arba apmokestint,suskaiciuot
  procentus...
  Kurimo-0(nulis)-n-tuoju.Degradu ,vergu,policine "valstybe
  Zmones bega nuo vergoves,lazo,nori kurt,mylet but laisvi ne tik
  moraliskai,bet ir materialiskai...

 • Labai 2017 rugpjūčio mėn. 05 d. 07:23:37

  geras straipsnis Rolandai!!!Ir pavadinimas tiesiai į dešimtuką.Nereikia
  pasiduoti tai mažumai visose ES valstybėse,kurie nori gyventi laaaabai
  prabangiai, likusios daugumos sąskaita...

 • Jo 2017 rugpjūčio mėn. 04 d. 22:48:58

  pritariu atidirbinėji, ką gero ji gali daryti dėl Lietuvos, jei sausio
  13 buvo su burokevičiumi, kas gali paneigti, kad dabar viskas daroma
  taip, kad tik Lietuvai būtų blogiau.

 • nuomone 2017 rugpjūčio mėn. 04 d. 22:09:52

  tie saliu vadovai,kurie kritikuoja tas amerikos nesamones,atstovauja savo
  saliu,savo tautu interesus,o kai kas.... kam atstovauja ir dirba kam
  ,galima itarti....

 • Kelmas 2017 rugpjūčio mėn. 04 d. 20:38:22

  Prisimenu,kaip Grybauskaitė palaikė Kubilių,kai šis MAŽINO lėšas
  krašto gynybai.Aiškino,kad 2% yra PER DAUG.
  Prisimenu,kad tik Grybauskaitės+Kubiliaus DĖKA Dujų terminalo statyba
  buvo atitolinta 4-5 metams.Kas paprašė tai padaryti,kam buvo sumokėta
  papildomi 7mlrd lt.klausimas lieka atviras.
  Kad Lietuva neturi SAVO laivo DĖKOKIME Grybauskaite ir Kubiliui.
  Grybauskaitė pritarė PUTINO išsakytai minčiai,kad ES nereikia savo
  kariuomenės.

 • Che che 2017 rugpjūčio mėn. 04 d. 20:27:11

  |"Lenkai mano, kad nacionalinė valstybė yra visų pirma
  savarankiška..."-jei nori būti savarankiškas,nereikia lįsti į
  kolchozą,kur galioja to kolchozo įstatymai,kurie gina to kolchozo
  interesus,o ne lenkų ar lietuvių.Dėl to ir priima naujus narius.Jeigu
  kažkas įsivaizdavo,jog bus ne maistas,o lygiavertis narys,bei darys ką
  sumanęs,tai čia tik kažkieno vaizduotės problemos.Pats Paksas per
  referendumą dėl stojimo į ES per TV maldaute maldavo nueiti
  prabalsuoti,kad tik akcija nežlugtų.O dabar ieškome
  laisvės,nacionalinių vertybių ir savarankiškumo?Elitas,koks
  bebus,esamos politikos nepakeis ir nekeis,o darys tą,ką liepia. - Niekas
  saviveiklos neleis.Kitu atveju jis taps nebe elitu.Nuo ko Paksas siūlo
  vaduotis lietuvių tautai,nes „laisvės klausimą gali išspręsti tik
  pati lietuvių tauta" - nuo užsienio interesų grupių ir ES? O kokiu
  būdu? NATO ir JAV įtaka Lietuvoje- čia užsienio interesų grupės ar
  kaip? Skelbsime karą amerikonams,kaip vienas Afrikos vadukas,kad tapti
  laisvais?

 • :-)) 2017 rugpjūčio mėn. 04 d. 20:02:12

  Paskutiniam komentarui! Duok paspausiu ranka

 • >atidirbineji...??? 2017 rugpjūčio mėn. 04 d. 18:24:59

  O ką pagal tave gero nuveikė Lietuvai Grybauskaitė??? Bankus sugriovė,
  litą palaidojo, savotišką diktatūrą įkūrė...Tai , kad ji palaiko
  JAV, dar nereiškia, kad priešiška Putinui...Savo elgesiu kremliniams
  galima parodyti iki kokio lygio galima nualinti Lietuvą su vienos ar kitos
  vyriausybės pagalba. Nuo pat pradžių jos metodas buvo neaiškus ir
  apipintas paslaptimis... Tik deja, dauguma žmonių buvo suklaidinti ir iki
  šiolei dar neišsiblaivo...

 • Prosenelis 2017 rugpjūčio mėn. 04 d. 18:22:34

  Kitaip buti negali nes rusiku okupantu keusiu laizytojai neturies kam
  laizyti O cabaret kailius isvertee soko laizyti jankems europai tai musu
  TAUTOS isdavikai judai pardave musu visi laisve garbie lita islaptine
  nusikalteliu gauja75 metams .

 • Che che 2017 rugpjūčio mėn. 04 d. 18:20:56


  Nepaisant to, vokiečių Federalinio energetikos rinkos reguliatoriaus
  vadovas J.Homann pareiškė,jog numatoma atsisakyti penkių Nord stream
  – 2 projektų ir jie neįtraukti į energetinės plėtros perspektyvinius
  planus,kadangi nėra jokio aiškumo dėl jų ateities. ”Tokiomis
  pataisomis mes apsaugom savo vartotoją nuo bereikalingų
  išlaidų.Brangūs vokiški energetinės plėtros projektai turi būti
  realizuojami tik tada,kada to būtinai reikia”.Taip kad,nors ir labai
  norisi eilinę bačką paridenti ant Grybauskaitės,bet europiečiai ir
  patys susigaudo kas ir po kam.

 • Che che 2017 rugpjūčio mėn. 04 d. 18:17:56

  "Aišku viena - kad D.Grybauskaitė pradėjo blokuoti dujotiekio „Nord
  Stream 2“ projektą" - tikriausiai,tik p.Paksui ir aišku.Kas bent kiek
  gaudosi esmėje,suvokia,kad ne Grybauskaitės nosiai ką nors užblokuoti
  tokiu mastu.Kad ji rodo uolumą kur reikia,o dar labiau,kur nereikia,tai
  čia kaip visada- gal Baltieji ponai pastebės ir įvertins.Kada nors,kai
  prireiks.Galbūt.Europiečiai,aišku,nėra labai užganėdinti tokiu JAV
  spaudimu dujų sferoje,apie ką jie ir informavo JAV,bet politine prasme
  jie pabrėžia savo pritarimą bei solidarumą dėl JAV sankcijų
  Maskvai.ES turi savo interesą,kadangi pilnaverčio pakaitalo rusų dujoms
  kol kas nėra:JAV tiekti savo dujas Europai galės ne anksčiau 2020 metų
  ir būtent tai juos ir neramina,kad iki to už tą banketą reikės mokėti
  iš savo kišenės.

 • Aitvaras teisėjas 2017 rugpjūčio mėn. 04 d. 18:14:35

  Kiaulė Degloji. Aš bekonu vadinuosi, aš į Londoną važiuosiu.

 • Xp 2017 rugpjūčio mėn. 04 d. 18:04:32

  Pro kurią skylę pažiūrėsi - vieni patriotai ar naudingi idiotai , kiti
  globalistai subinlaižiai.

 • .. 2017 rugpjūčio mėn. 04 d. 17:20:14

  Komunistų apologetas J. Paleckis ir pasakė, kad atgimstantis tautiškumas
  kelia rimtą pavojų. Gal tas ponas draugas pasakytų, kada tas
  tautiškumas jau buvo miręs?

 • atidirbineji Maskvai Paksai? 2017 rugpjūčio mėn. 04 d. 17:05:36

  Verkdamas kokia bloga Grybauskaite , besipriesindama Nord Sream 2
  tiesimui?
  p.s panasu , kad Maskva visus savo itakojamus " patriotus" ar " naudingus
  idiotus" pastate ant ausu, vardant Nord Stream 2 vamzdzio, pradedant
  junkeriu,vokieciu socialdemokratais ir baigiant paksu...

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • STREIKAS: Airijos pigių skrydžių bendrovė „Ryanair“ dėl lėktuvų personalo streiko kitą savaitę atšaukia 600 skrydžių - jie nebus vykdomi trečiadienį ir ketvirtadienį (liepos 25-26). Tai sukels nepatogumų po 50 000 keleivių kasdien, tviteryje pranešė įmonė.
 • PRALAIMĖJO: JAV futbolo „US Open“ taurės turnyro ketvirtfinalyje trečiadienį „Portland Timbers“ klubas, kuriam atstovauja Vytautas Andriuškevičius, išvykoje 2:3 (1:2) pralaimėjo „Los Angeles FC“ ekipai ir nepateko į pusfinalį.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Kaip manote, kam valdžia atstovauja - pensininkams ar privatiems pensijų fondams?

balsuoti rezultatai

Ar pritariate, kad nuo kitų metų parduotuvėse įvedinėtų nedarbo sekmadienius?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +18   +19 C

   +18  +19 C

 

   +16 +17 C

  +27  +29 C

   +26  +28 C

 

   +24  +27 C

    6-9 m/s

  2-6 m/s

 

    2-6 m/s

 

reklama
Sveikata Grožis