respublika.lt

2018 gegužės 22, antradienis

R.Paksas: Karalius Mindaugas dabarties Lietuvoje būtų nužudytas dar kartąnuotraukos (34)

2017 liepos mėn. 09 d. 11:06:52

Lietuvai yra dėl ko susimąstyti. Valstybės socialinis stabilumas balansuoja ties pavojinga riba.

 

Daugiau kaip trečdalis gyventojų susiduria su skurdo rizika, šalyje aukščiausia visoje Europos Sąjungoje pajamų nelygybė.

Visuomenėje dominuoja ypatingai paplitusi savidestrukcija – gyvenimo beprasmybės baimė. Tai reiškia, jog pakankamai daug žmonių žiūri per pesimizmo prizmę, jiems atrodo, kad niekada niekas nepavyks.  

Dabartinis valdžios neveiklumas – žemiau kritikos. Apie tai ne kartą jau buvo kalbėta bei rašyta. Ir nematyti jokių prošvaisčių!

Pagal finansinės paramos srautus, kurie kol kas plaukia į Lietuvą iš Briuselio stovime tarp pirmaujančių valstybių. Kita vertus, pagal tų pinigų panaudojimų efektyvumą žmonių reikmėms - stabiliai esame paskutiniai.

Kodėl taip neatsakingai panaudojamos Europos Sąjungos paramos lėšos, kurios yra numatytos visos visuomenės gerovei ir pažangai? Kitaip tariant, kodėl aukščiausias šalies elitas taip atsainiai žiūri į mūsų valstybės ateitį?

Nejaugi patikėsime, jog objektyvi statistika ir informacija apie prastą valstybės padėtį yra prieinama tik atskiriems mokslininkams bei skandinaviškų bankų analitikams?    

Ką reiškia augančios ekonomikos procentai, jeigu daugumos žmonių materialinė padėtis tik prastėja. Tai ypač tapo akivaizdu beatodairiškai pakilus kainoms po euro įvedimo.

Vieno asmens vidutinės disponuojamos pajamos lyginant su Europos Sąjungos vidurkiu, švelniai sakant, labai skiriasi. Jeigu vidutinio europiečio pajamų vidurkis yra 2013,5 eurų, tai Lietuvoje gyvenančio tokio paties europiečio pinigai, kuriuos jis gali išleisti maistui ir būstui (kitoms reikmėms pinigų praktiškai nebelieka) tesudaro 554,3 eurų. Keturių asmenų šeimos pajamų skirtumas lyginat su Europos Sąjungos vidurkiu taip pat yra milžiniškas: atitinkamai 3 685,7 ir 955,7 eurų.

Norėčiau pabrėžti, jog čia kalbama tik apie tam tikrus vidurkius. Realiame gyvenime vaizdas būtų kur kas labiau dramatiškas!

Per dešimt metų nuo mūsų įstojimo į Europos Sąjungą vidutinės pajamos bendrijoje padidėjo atitinkamai 853 eurais, tuo tarpu mūsų šalyje - tik 475 eurais. Pajamų skirtumas 2005 metais sudarė 2 353, o 2015 metais šis skaičius dar išaugo ir siekia 2 730 eurų.

Tai reiškia, jog Lietuva pagal gyventojų gerovės rodiklių kriterijus ne artėja, o tolsta nuo Europos Sąjungos.

Kodėl taip yra? Kodėl esame patekę į tokią liūdną situaciją? Kokie valdžios sprendimai tai lėmė ir ką reikia daryti, kad padėtis pasikeistų?

Deja, visuomenėje diskusija praktiškai nevyksta, o tikrovę bandoma paslėpti po valdžios „parodomuoju patriotizmu“ arba nuolatiniu tariamų grėsmių eskalavimu.

Esu įsitikinęs, jog už kiekvieno fasadinio „susikabinimo rankomis“ valstybinių švenčių progomis slepiasi ciniškas valdžios atotrūkis ir kurtumas tikriesiems visuomenės poreikiams. Kuo ilgesnis nešamos vėliavos audeklas, tuo didesnis valdžios abejingumas paprastų žmonių kasdienybei.

Paradoksalu, tačiau filosofo Krescencijaus Stoškaus tikslus sovietinio laikotarpio apibūdinimas – „fasadinė kultūra“ šiandien klesti ir išgyvena tikrą „aukso amžių“.

Veidmainiška valdžios laikysena slėptis po tamsiais saulės akiniais ilgai negali.

Tą parodė Jungtinių Amerikos Valstijų Prezidento Donald‘o Trump‘o vizitas į Lenkiją prieš Didžiojo dvidešimtuko valstybių (G20) susitikimą Hamburge ir kalba prie Varšuvos sukilimo aukų paminklo.

Amerikos prezidentas brėžia aiškią vertybinę liniją nūdienos pasaulyje, todėl iš dalies galima suprasti, kodėl Lietuvoje šis įvykis nesusilaukė didesnio pritarimo ar susidomėjimo, o D. Trumpo esminiai kalbos aspektai buvo praleisti negirdomis.

Suprantu, jog Amerikos prezidento kalboje popiežiaus Jono Pauliaus II maldos priminimas, kai milijonas lenkų mišiose „prašė ne turtų, o Dievo“, piliakalnių metus švenčiantiems mūsų tautiečiams galėjo pasirodyti kaip nereikšminga praeities atgyvena.

Lietuvos isteblišmentas lyg užkeikimų laukia Jungtinių Amerikos Valstijų patikinimų dėl NATO sutarties penktojo straipsnio visa kita tarsi nepastebėdamas.

„Lenkija yra Europos siela“- sakė lenkų tautai Amerikos prezidentas. „Stipri Lenkija yra palaima Europai, palaima pasauliui.“

Donaldo Trumpo laikysena ir principinga pozicija Europos Sąjungoje daug kam nepatinka. Ypač Vokietijos ir Prancūzijos interesams tarnaujančiam blokui. Šiame kontekste Lietuvos bei Lenkijos partnerystė ir kaimynystės santykiai netelpa į jokius apibrėžimus. Kas formuoja dabartinę Lietuvos užsienio politiką ir šaltą laikyseną Lenkijos atžvilgiu?

Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas Donaldas Trampas pabrėžė grėsmes, su kuriomis susiduria piliečiai abiejose Atlanto pusėse.

Būtent šį D. Trampo kalbos momentą norėčiau ištisai pacituoti: „Šis pavojus kai kam yra nepastebimas, tačiau pažįstamas lenkams. Tai nuolatinis vyriausybės biurokratijos plitimas, kuris siurbia žmonių gyvybingumą ir turtą. Vakarai tapo didūs ne dėl biurokratijos ar taisyklių, bet todėl, kad žmonėms buvo leista siekti svajonių ir kurti savo ateitį.“

Biurokratinis požiūris į žmones Lietuvoje taip pat tarpsta tarytum etalonas, kuo gali virsti nekontroliuojama ir nežabojama valdžia. Biurokratija šiandien yra esminė problema tiek Vilniuje, tiek Briuselyje. Tačiau horizonte dar nematyti jėgų, pasiryžusių įveikti šią visuomenes ryjančią hidrą.

Aukščiausių Europos Sąjungos biurokratų laikysena jau seniai netelpa į jokius konstruktyvios kritikos rėmus. Buvau akimirkos liudytojas kai Europos Komisijos pirmininkas Žanas Klodas Junkeris praėjusį antradienį plenariniame posėdyje niekinamai užsipuolė Europos Parlamentą ir jo pirmininką Antonijų Tajanį. Ž.K. Junkeris įtūžo, jog Strasbūre per mažai europarlamentarų susirinko į salę išklausyti ataskaitos apie Maltos pirmininkavimą Europos Sąjungos Tarybai.

Dar neteko matyti atvejo, kai atskaitingos institucijos pareigūnas parodytų tokią aroganciją ir nepagarbą parlamentui. 

„Jūs juokingi!” – vis dažniau girdisi iš iš įvairaus lygio, rango ir kalibro biurokratų lūpų. Ar ne tokio pobūdžio biurokratų elgesį turėjo omenyje Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas kalbėdamas apie biurokratiją, kaip grėsmę abiejose Atlanto pusėse?

Šiandien mums kaip niekad reikalingas naujas požiūris į savo valstybės problemas.

Šiame kontekste norėčiau pabrėžti keletą žymaus prancūzų politologo Alexio de Tocqueville‘io, išgarsėjusio tikru politinės minties šedevru Apie demokratija Amerikoje minčių, išsakytų jo laiškuose.

Pirmiausiai jį ten pribloškė „valdžios nebuvimas. Jis turėjo galvoje nebuvimą tokios centralizuotos valstybės formos kaip Prancūzijoje. „Pati save tvarkanti“  visuomenė jį nudžiugino. Sprendžiant iš kupinos energijos Amerikos piliečių visuomenės, atrodė, kad centrinė valdžia nėra tokia svarbi. (...) Decentralizacija buvo galima demokratinėje visuomenėje. (...) Demokratija neduoda liaudžiai itin sumanios valdžios, bet padaro tai, ko nesugeba padaryti nė pati kūrybingiausia valdžia: ji pripildo visuomenę nerimastingos veiklos, nepaprastų galių, energijos – viso to, kas įmanoma tik esant demokratijai ir kas daro stebuklus, susiklosčius daugiau ar mažiau palankioms aplinkybėms“.

Kiekvienas pirmiausiai sau pabandykime atsakyti į klausimą, ar mes dar galime laukti susiklostant palankių aplinkybių ar turime imtis atsakomybės už savo valstybės likimą.

Šiandien vėl ypatingai svarbu yra atsistoti ant tvirtų tautinės kultūros pamatų, kad išliktume kaip Valstybė, kad gyvuotume kaip Tauta.

Būtent čia matau Tautos atkūrimo sąjūdžio „Respublika – piliečiams“ prasmę ir esmę.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (34)

 • Šį kartą 2017 liepos mėn. 11 d. 09:08:02

  tikrai neblogos mintys išsakytos straipsnyje. Minčių yra reikia
  veiksmų, o jų nebus kol dabartiniai superkorumpuoti jėos centrai nebus
  išstumti iš superpatogių pozicijų.

 • Chm 2017 liepos mėn. 10 d. 19:48:34

  Jeigu dabar ateitų Jonas Basanavičius, prisidengęs kita
  pavarde,konservatoriai jį suėstų...

 • ? 2017 liepos mėn. 10 d. 16:56:41

  Ką EParlamentarai išvis veikia Strasbūre? Koks velnias juos ten visus
  neša? Kam leidžiat vėjais milijonus jievrų, kai šitiek žmonių
  skursta, Paksai, a?

 • Mano nuomone 2017 liepos mėn. 10 d. 06:22:37

  Prie tokios valdzios ir politikos kaip dabar tai kazko gero tiketis
  pagrindo tikrai nera. Jei ka daro tai zmogui dazniausia tik blogiau nei
  buvo padaro

 • Vytis 2017 liepos mėn. 09 d. 23:34:07

  Prezidente Paksai,perskaitykite straipsnį „Klerkai gudrauja” ir
  suprasit kas Lietuvoj piliečiai,o kas-ne.Aiman,mes esam darbo jėga.Ar
  nežinot kas sąvoką „rabsila”iš praeities perkėlė?Tai
  pažiūrėkit-jie prie visų valdžių gerai gyveno,tiesa prie sovietų
  kiek prisibijojo,dabar gi,nebijo nieko.Nes valdžia jų rankose,kaip
  panorės,taip ir bus.Nemanykit jog išsigąs kokio„sąjūdžio”,laikai
  nebe tie.

 • valdas 2017 liepos mėn. 09 d. 22:07:01

  Nesilaikymas konstitucijos.
  Dvasiu teismai,naudodami nihilistine teise dirba bankams,kaip ir daukanto
  red.
  Ikea,visoms sitoms susaroms ,praskolinta Lietuva ,zmones, atiduoti vagims
  -bankams,kurie lietuviu pinigais daro bizni alindami-naikindami Lietuvos
  turta,atiminedami zmoniu turta,miska,... neikisdami savo pinigu,o
  naudodamiesi zmoniu pinigais.
  Valstybe,jos zmones naikinami,padedant klapciuku,kas gali bega...

 • Bleka 2017 liepos mėn. 09 d. 21:35:39

  Kam kalbos:zydas valde ir valdo.Net peiliuku nusiskust neturi..Ka lietuvis
  gali,jug musu tiek nedaug!Tegu didesni musasi su zydu...atia.

 • na 2017 liepos mėn. 09 d. 20:32:40

  Nematyt jokios vilties,jokiu prosvaisciu,27metus laukem gyvenimo
  pagerejimo.Deja.Prie sovietu nors turejom darbus,galejai nebijot del
  ateities,dabar gi senatves pensijas vis tolina,o kam tu reikalingas,jei tau
  virs 60 pensijos nematyt,odarbo gaut neimanoma,darbdaviai tik paziuri cv
  kie tau metu ,ittu niekam nereikalingas,nes ir jaunesnes moterys neturi
  darbu,gal didmiesciuos kitaip,bet Lietuva juk nesibaigia Vilnium ar
  Kaunu,taip kad sviesos tunelio gale nematyt,ir vilciu nera

 • visiems 2017 liepos mėn. 09 d. 20:29:18

  Neturintiems ko paskaityti ir pavargusiems nuo valdžiagyvių melo:
  plus.google.com/104930148289526971655/posts
  gražių paveiksliukų galerija:
  plus.google.com/u/0/communities/107260533056716270437

 • Vr 2017 liepos mėn. 09 d. 20:18:45

  Bus viskas gerai,Prezidente R.Paksai.Ačiū už straipsnį.

 • Šias kassavaitines 2017 liepos mėn. 09 d. 18:30:49

  meliodijas galim pasiskaityti patys.
  Geriau paporintum ką Briuselyje nuveikei KARTU su latviais,estais ir
  lenkais?
  Turbūt piššššššššššš.

 • > Pensininkas 2017 liepos mėn. 09 d. 18:08:48

  Oi koks pavydas griaužia sumautą sėdimąją, bet svarbiausia ne tuo
  adresu kreipiesi, R.Paksas nepadarė jokios žalos Lietuvai, nes
  "nespėjo". Ką turi užsidirbo pats ir žentas. Taigi lobių ieškok ten,
  kur stovi prabangūs kotedžai parkuose ir panašiai, t.y draudžiamose
  zonose. Tad žiūrėk nesprok iš pavydo!!!!!

 • >respublikai 2017 liepos mėn. 09 d. 17:56:55

  Aš pritariu Jums ir jau kartą rašiau, bet artrodo redakcija turi
  kažkokių tikslų ir nereaguoja. Redkolegijai matyt patinka, kad žmonės
  yra niekinami, tyčiojamasi, o šitos LIETUVIŠKOSIOS PAJĖGOS, manau,
  Lapų g-vės paleista antis, kad galėtų pasityčioti iš lietuvių tikrų
  patriotų, o ne tokių kaip čia skelbiasi. Iš tikrųjų gal Tomkui
  nesvarbu kiek ir kas skaito šį portalą. ko gero teks pamiršti jį, kaip
  pamiršau Lietuvos rytą...
  R.Pakso straipsnį visada perskaitau, nes parašyta tikroji tiesa.

 • tam klaustukui ? 2017 liepos mėn. 09 d. 16:06:02

  O dar kvailiau parašyti nebesugebėjote ?

 • Ačiū "Respublikai" ačiū Prezidentui,kad keliate skaudulius ... 2017 liepos mėn. 09 d. 16:05:00

  Netikslų skaičių ,Prezidente,įvardinot ,kad trečdalis skursta.Vien
  pensininkų yra apie 700 tūkst.tai jau beveik trečdalis.Pensijos 160 -
  256€ MAŽIAUSIOS ES .O kur dar kitas trečdalis dirbančiųjų už MMA
  ,už kuriuos neįmanoma pragyventi,nes šeimose yra vaikų,dar reikėtų
  pridėti invalidus,bedarbius,kurie gyvena iš 105 € ! Taigi ,susumavus -
  bus gerokai daugiau negu trečdalis Lietuvos piliečių !

 • Pensininkas 2017 liepos mėn. 09 d. 15:14:00

  Būtų gražu,kad ponas Paksas pergyvendamas dė vargstančiųjų
  pasidalintu savo turtais,kurie yra kaip ir visų turtingųjų
  nesąžiningai gaut/neuždirbti/.Iš kur dukrelės turtai dar labai jauna
  šeima,o gyvena prabangoje ir dar demonstruodama tai erzina
  vargstančius,kurų Jus ponas Paksai"labai gailyte" Iškur pas jus atsirado
  pirmas milijonas?..

 • ? 2017 liepos mėn. 09 d. 15:03:56

  (pataisyta)
  Oho rašliava - (2017 liepos mėn. 09 d. 12:56:23)
  Tos rašliavos personai nepatinka LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS???
  Patinka Putino vadovaujama okupantų Gauja?
  Tokia persona galėtų būti įdomi Lietuvos saugumo tarnybai.

 • ? 2017 liepos mėn. 09 d. 15:01:51

  Oho rašliava - (2017 liepos mėn. 09 d. 12:56:23)
  Tos rašliavos personai nepatinką LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS???
  Patinka Putino vadovaujama okupantų Gauja?
  Tokia persona galėtų būti įdomi Lietuvos saugumo tarnybai.

 • ačiū 2017 liepos mėn. 09 d. 14:53:08

  geras straipsnis,sėkmės Prezidentui.

 • respublikai 2017 liepos mėn. 09 d. 12:56:23

  trinkite Jungtinių pajėgų ir Aptverta spygliuota viela komentarus.
  Įgrįso iki gyvo kaulo šie kartojami ties kiekvienu straipsniu copy-paste
  paistalai.

 • Lietuviai, virš mūsų yra tik dievas 2017 liepos mėn. 09 d. 12:38:08

  Mes, lietuviai, esam Lietuvos šeimininkai (suvereninė Lietuvos
  v_a_l_d_ž_i_a priklauso m_u_m_s). Nuolat, bandantys pavergti mus visokie
  maskvėnai, varšaviakai, briuseliokai, vatikaniokai, vašingtoniokai ir
  jųjų padlaižiai atsidurs mums po padu, anksčiau ar vėliau. Valdovų
  mūruose (rūmuose), vyriausybėje, seime kažkada bus mūsų stiprūs
  pagalbininkai, mūsų tikslams įgyvendinti. Prezidentūros mums nereikia,
  nes prezidentas – pre_žydo_tas. Dabar, labai sudėtingom aplinkybėm,
  mūsų bemaž svarbiausias rūpestis – išlikti žmonėmis, kad
  išsaugoti lietuviškumą, lietuvišką valstybę bekuriant.

 • Tikrovėje to nėra, nors teisiškai … 2017 liepos mėn. 09 d. 12:36:24

  4. Suvereninė Lietuvos valdžia priklauso tautai.
  (1949 vasario 16, Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Tarybos deklaracija,
  pasirašyta lietuvišku krauju)

 • LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS 2017 liepos mėn. 09 d. 12:35:54

  Kaip Rusija taip ir Vokietija ir Lenkija turi, jųjų politikų sukurtą,
  valstybių plėšrūnų įvaizdį (su paukščio p_l_ė_š_r_ū_n_o
  e_r_e_l_i_o herbu). Šių valstybių politikai, nuolat plėšė draskė
  naikino ir žemino Lietuvą.

 • LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS 2017 liepos mėn. 09 d. 12:35:11

  Mes būsim ramūs ir saugūs, kai:
  Putino vadovaujama okupantų gauja pasitrauks iš Karaliaučiaus;
  Putino vadovaujama okupantų gauja uždarys (iš lietuviško biudžeto
  pinigų išlaikomas) rusiškas mokyklas Lietuvoje;
  Putino vadovaujama okupantų gauja pasitrauks iš lietuviško eterio, su
  rusiškos kultūros brukimu (visur);
  Putino vadovaujama okupantų gauja paliks ramybėje Ukrainą.

 • LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS 2017 liepos mėn. 09 d. 12:34:08

  Lietuviai, kur bebūtumėm,
  Tautos SĄJŪDIS arba Tautos mirtis. Kas žino išeitį iš Tautai mirtino
  pavojaus, v_a_d_o_v_a_u_j_a.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • ŽEMĖS DREBĖJIMAS: rytinę Čekijos dalį pirmadienį vakare supurtė 4,2 balo žemės drebėjimas, pranešė Vokietijos žemės mokslų tyrimo centras Potsdame; žemės drebėjimo epicentras buvo per 20 km nuo Chebo miesto, esančio netoli Čekijos sienos su Vokietija; jis įvyko kiek po 23 val. vietos laiku.
 • NELAIMĖ: antradienį Nyderlanduose sudužo nedidelis sportinis lėktuvas, du juo skridę žmonės žuvo; nelaimė atsitiko netoli Goudos miesto šalies vakaruose; iš Roterdamo išskridęs lėktuvas „Cessna“ nukrito, praėjus 15 minučių po pakilimo.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
DARBAS ADMIN

Kur slypi didžiausias šešėlis?

balsuoti rezultatai

Kur šiais metais atostogausite?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +6   +7 C

   +8  +10 C

 

   +10  +12 C

  +17   +19 C

   +17  +20 C

 

   +20   +23 C

     6-9 m/s

    4-9 m/s

 

     4-8 m/s

 

reklama
Vėlykė 2018