respublika.lt

2018 liepos 18, trečiadienis

R.Paksas: Kaip nejučia tampa užvaldyta Tautos laisvė?nuotraukos (29)

2017 liepos mėn. 21 d. 16:24:19

Šalia to, kad praktiškai palaidojome savo nacionalinę valiutą ir bankininkystę, esame kažkam „atidavę teisę“ formuoti užsienio politiką, kontroliuoti biudžetą ir gauti palūkanas už „energetinę nepriklausomybę“, jau beveik esame praradę ir lietuvišką žiniasklaidą.

 

Šiandien nepaprastai aštriai iškyla laisvo žodžio ir tiesos problema. Kitaip tariant, nepriklausomos žiniasklaidos kaip ketvirtosios valdžios vaidmuo visuomenės raidai tampa itin svarbus.

Neteisingai pateikdama arba nuslėpdama faktus, žiniasklaidos priemonė gali būti tendencinga ir piktnaudžiauti savo kaip šaltinio vaidmeniu.

Šiuo aspektu visuomenė vis daugiau dabartiniais laikais susiduria su viešųjų ryšių projektais ir propaganda nei su laisvo žodžio, minties raiška bei etika grindžiama tiesos paieška.

Skamba paradoksaliai, tačiau didžioji dalis nepriklausomos Lietuvos žiniasklaidos jau kuris laikas yra tapusi vėl priklausoma.

Veiklos viešinimui arba, kitaip tariant, savireklamai šiandien paskirstomos didžiulės piniginės lėšos iš valstybės biudžeto. Jau nekalbant apie valstybinių įmonių ir įvairiausių žinybų skiriamas sumas. Tiems patiems jau minėtiems reikalams yra numatyti tikrai ne menkesni resursai beveik visose Europos Sąjungos finansuojamose programose.

Galima stipriai suabejoti, kad biurokratija per veiklos viešinimui atseikėtų pinigų įtaką nėra iš esmės sugriovusi esminės žiniasklaidos informavimo funkcijos, versdama publikacijose, televizijos ar radijo laidose tiesiogiai ar per tarpininkus neaptarinėti klausimų, kurie gali pasirodyti nemalonūs ir nepatogūs arba priešingai - „svarbūs ir reikalingi“.

Maža to, šiandien didesnę dalį žiniasklaidos turinio formuoja vadinamieji viešųjų ryšių guru ar agentūros, todėl visuomenė yra priversta tarsi užrištomis akimis klaidžioti kreivų veidrodžių karalystėje.

Dažnai deklaruojama tarnystė visuomenės interesams tėra tik priedanga siekiant konkrečių merkantilinių tikslų, kurie yra naudingi tik vadinamiesiems užsakovams - ministerijų valdininkams, skandinaviškų bankų „patarnautojams“, Briuselio komisarų apologetams ar tikriesiems šeimininkams - užsienietiško kapitalo valdytojams.

Mūsų žiniasklaidoje dominuoja vartotojiška elgsena ir vertybės, pažeidžiančios žmogaus orumą ir bendrąjį gėrį, tarsi pamirštant, kad yra „gėrybių, kurių dėl jų prigimties negalima nei pirkti, nei parduoti, ir kad nevalia „paversti stabu“ rinkos, kuri, padedama reklamos, ignoruoja šį esminį faktą.

Atskiro aptarimo reikėtų, kokią žalą mūsų valstybės demokratiniams procesams padarė politinė reklama arba politikų viešieji ryšiai, dosniai ir neskaidriai maitinami įvairių vadinamųjų viešinimo projektų likučiais.

Apmokėta palanki nuomonė nustelbia objektyvią valdžios kritiką, kuri yra tapusi perdėm selektyvi ir tendencinga, kad būtų galima susigaudyti, kaip yra iš tiesų.

Kodėl bene svarbiausias dominuojančios žiniasklaidos misijos uždavinys yra pasidaręs viešosios nuomonės formavimas už pačių mokesčių mokėtojų pinigus?

Ar tokiu būdu atskiros valdžios institucijos ir politikai savanaudiškai nedisponuoja visuomenės resursais, tačiau siekia tik sau palankios opinijos?

Šiandien matome tarsi dvi Lietuvas, kurios vis labiau tolsta viena nuo kitos socialinės atskirties, pajamų nelygybės, kultūrinės tuštumos ir nevilties priešingybėse.

Jau ir mūsuose vis dažniau tenka išgirsti apie atsirandančias specialias zonas, į kurias paprastiems gyventojams įžengti būtų nevalia. Uždaros teritorijos, stebėjimo kameros, tvoros, įvairūs užkardai tampa „tvarkingų bendruomenių“ būtinais atributais, o visuomenės atstumtieji turi gyventi kaip pakliūva.

Deja, tų atstumtųjų gretos Lietuvoje tik auga. Didėjančios socialinės atskirties ir pajamų nelygybės rodikliai mūsų šalyje yra pasiekę kritinę ribą, tačiau pagal valstybės pastangas sumažinti turtinę nelygybę Lietuva yra prasčiausia visoje Europos Sąjungoje.

Šią padėtį rodo labdaros organizacijų konfederacijos „Oxfam“ ir finansų organizacijos „Development Finance International“ atliktas tyrimas. Pagal išlaidas švietimui, sveikatos ir socialinei apsaugai, mokesčius ir darbo rinkos politiką Lietuva atsidūrė 83 vietoje iš 152 tirtų valstybių. Estija - 38 vietoje, Latvija - 46, o Lenkija yra 35 vietoje.

Valstybės socialinis nuosmukis, socialinė dezintegracija ir nutrūkę bendrystės saitai gali turėti itin neigiamų padarinių. Dar didesnė socialinė fragmentacija, smurto augimas ir naujų socialinio agresyvumo formų atsiradimas, didėjantis narkotikų vartojimas tarp jaunimo, tapatybės praradimas yra tie ženklai, kurių vis daugiau randasi mūsų visuomenės gyvenime.

Milžiniški emigracijos mastai iš Lietuvos liudija ne tik nepamatuotų visuomenės lūkesčių, materialinių interesų pranašumo prieš dvasinius iškėlimą, bet ir visiškai nusilpusius socialinius ryšius.

Esu įsitikinęs, kad šiandien svarbiausias nacionalinis iššūkis yra sustabdyti šį neigiamą visuomenės socialinį susiskirstymą. Būtent į tai turėtų būti orientuoti visi valstybės materialiniai ir intelektualiniai resursai, nukreipti visų reformų tikslai.

Čia nepakeičiamą vaidmenį galėtų suvaidinti nacionalinė žiniasklaida ir nepriklausoma žurnalistika, tačiau su viena sąlyga: ji turi peržiūrėti savo veiklos principus.

Ar ne keista girdėti (pagal neabejotinai viešinimo planą) džiūgaujant apie neva atliktą Vyriausybės kanceliarijos reformą, besiliejančią panegiriką biurokratų kėdžių perstumdymui, beje, kainuosiančiam taip pat nemenkus biudžeto papildomus išteklius, kuris visuomenės iššūkiams įveikti nepadarys jokios įtakos. Tai reiškia, kad biurokratija ir toliau negali suvokti tų problemų, su kuriomis šiandien susiduria visuomenė, masto, tačiau žiniasklaida tai prisitaikėliškai toleruoja.

Šiandien turėtume aiškiai postuluoti vieną prioritetą kaip nacionalinį tikslą - visiškai panaikinti skurdą ir likviduoti socialinę atskirtį.

Ypatingas visų valstybės institucijų dėmesys turi būti skirtas visuotinei gerovei. Ne asmeninei, o visuotinei. Valdžia privalo veiksmingai to siekti. Įsipareigoti visuotinei gerovei reiškia remti visas institucijas, teisiškai, pilietiškai, politiškai ir kultūriškai struktūruojančias socialinį gyvenimą.

Būtent šių tikslų įgyvendinimui žiniasklaidai gali tekti svarbus vaidmuo. Jeigu ji pabandytų susigrąžinti laisvo žodžio vertybes, vadovautis moralinėmis normomis ir atsižvelgti į bendrąjį gėrį.

„Visuomenė turi teisę gauti tiesa, laisve, teisingumu bei solidarumu pagrįstą informaciją.“ Telieka šį žinojimą vėl paversti kasdiene mūsų siekiamybe.

P.S. Manau, kad bent penkerius ateinančius metus valstybės ir savivaldybių institucijos turėtų atsisakyti savireklamos, o visas veiklos viešinimui skirtas lėšas nukreiptų skurdo, turtinės nelygybės ir socialinės atskirties programai.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (29)

 • nakas 2017 rugpjūčio mėn. 27 d. 23:01:40

  eikite uz sajudi nauja ir bus gerai tegul paksas laimi nes lansbergio
  sajudis nekoks buvo nes jis pabeges jus neivertinkite landsbergio geresnis
  kaip prezidentas butu paksas nes uzji geriau eiti sajudis geresnis butu jis
  pakiltu tegul jam padeda dievas lietuva pakiltu pamatitumet kaip lietuva
  klestetu nei viena ju nebalsuoti nakas

 • geriau 2017 liepos mėn. 23 d. 15:31:10

  papasakok apie savo verslą,kaip jį įkūrei,bus įdomiau.

 • Vytis 2017 liepos mėn. 22 d. 15:21:03

  Esu emigrantas,taip.Kodėl?Galvojau,reik pinigų,taip reik.Dabar
  supratau,nuo šitos „tvarko” mane vemt verčia.Klausimų bus?

 • Audrius 2017 liepos mėn. 22 d. 08:58:03

  Neidomu skaityti. Isplestas tekstas.

 • Piksius-Seniui 2017 liepos mėn. 22 d. 03:24:15

  Jai, tamsta, pridėtum prie savo teiginių tuos "šaltinius kurie tiesiog
  plyšta nuo informacijos pertekliaus, rimtų, ir niekuo nemotivuotų, ir
  visai laisvų nuo pinigų, nepriklausomų statistikos rinkėjų
  nuorodas...Jai teiki kažką konkretaus, tai nurodik kuo remiesi. Iš kur
  pas tave tokia informacija?

 • Piksius-Che che 2017 liepos mėn. 22 d. 02:48:48

  Ne jis vienas. Daug žmogų patampa marazmatikais, kai aplinka tau sako,
  kad reikia
  'suprasti arba ne, priimti arba ne, gilintis ar ne". Tai taip elementaru,
  kaip du pirštus apmyžti. Suprasti nėra žinoti, kaip ir žinojimas nėra
  supratimas. Visi, bent kiek žinomesni, labai vertingi, o žinonumas
  įvairus. Tad kodėl gi nesumalti jo požiūrio į dulkes, kurios nuteka į
  plačius vandenys?

 • "esame praradę 2017 liepos mėn. 21 d. 23:15:43

  lietuvišką žiniasklaidą"-užtat atsirado kassavaitinė
  briuselinė paxiasklaida.

 • Vytis 2017 liepos mėn. 21 d. 22:47:10

  Traukinio atgal nepasuksi-šis amžius pagarsės kaip DEZINFORMACIJOS
  amžius.Kas tai yra,pasiskaitykit vikipedijoj,jei nežinot.Baisiausia,jog
  paprasta liaudis traktuojama kaip valdančiųjų priešas,o priešą reik
  suklaidint,apgaut ar lietuviškai „išdurt”.Kiek tai „padeda”
  demokratijai,spręskit patys.Beje,biblijoj yra įspėjimas saugotis
  netikrų pranšų,panašu anieji laimi....

 • Dočys 2017 liepos mėn. 21 d. 21:59:01

  Padėtį pakeisti gali tik tautos sukilimas!

 • Pirk 2017 liepos mėn. 21 d. 21:36:30

  Drambli.

 • valdas 2017 liepos mėn. 21 d. 20:35:07

  O ka jus norit Prezidente,kai i z g a m a per kiekviena
  kurlianskine(atidirbineja)... televizija ,glaustosi prie broilerio mortu
  mokyklu vaiku(normalus zmones neleis),kas penkias minutes dovanoja,vis
  dovanoja...Ar normalioj saly,normalioj tv slykstyne kas reklamuos.Kai
  bankai isvogti,ir pasodintas subingalvis be morales toliau skurdina
  zmones...
  Visi mes zinom kur karo,pokario metais buvo musu tevai,seneliai.
  O kur ozio smirdandancio buvo ?kur musmires buvo?ir kas tokie siandien jie
  uzsislaptine yra-zinom...

 • Saulius 2017 liepos mėn. 21 d. 20:12:30

  Įvyko pokyčiai ir šitame laikraštyje, kuris dar buvo arčiau tiesos.
  Apgailėtina.Norint kritikuoti valstiečius, pirma reikia pateikti
  buvusių
  partijų nuodėmes, o tuomet palyginti. Mano nuomone, blogesnių už
  konservatorius nebuvo. Kur kritika šios, į priekė vėl brukamos,
  partijos veiklos žalos dydžio įvertinimas tautai?

 • vi 2017 liepos mėn. 21 d. 19:54:48

  Tai ,kad Lietuvoje ,isskyrus kelis leidinius , siaucia oziasklaida su
  savo delfiais penkiolikakapeikiais kamsamolkemis

 • Che che 2017 liepos mėn. 21 d. 18:58:34

  Paksas darosi panašus į sklerotinį marazmatiką,kuris kasdien atranda
  vis naujas naujienas.Pasirodo,pas mus žiniasklaida,o varge,nėra
  nepriklausoma ir net "gali būti tendencinga ir piktnaudžiauti savo kaip
  šaltinio vaidmeniu".Paksas kažkaip praleido pro akis,jog ne tik pas mus
  vyksta informacinis karas,o apskritai pasauliniu mastu ir žiniasklaida jo
  priekinė grandis.Tikslas-teikti visuomenei tinkamai preparuotą
  informaciją ir tokiu būdu formuoti savo politinius
  veiksmus.Blogai,ponuli,kad nesiorientuojate realybėje - kaipgi mus toliau
  gelbėsite? Gal būsite naujuoju don Kichotu ir kariausite su pasauliniais
  vėjo malūnais?Laukiu nesulaukiu,kada užsibaigs pirmoji to marlezoniško
  baleto dalis: visų valstybinių blogybių atradimas bei
  viešinimas,informuojant apie tai žabalus tautiečius ir prasidės
  antroji: bus įvardinti naujieji gelbėtojai su Mesijumi priešakyje,apie
  kuriuos ir turėtų susiburti skriaudžiamieji.Gal tada išgirsime
  konkrečius pasiūlymus ar irgi tik bla bla bla? Ko gero,ne kitaip

 • Pakseli, ko verkšleni 2017 liepos mėn. 21 d. 17:51:50

  Kažkodėl nemačiau jokių pastangų iš tamstos pusės, kad to
  neįvyktų. O apie problemas ir be tavo rašymų visi puikiai žino.

 • senis 2017 liepos mėn. 21 d. 17:30:05

  pasaulio bankas paskelbe, kad Lietuvos gyvenimo lygis nuo 1990 iki 2016
  smuko 30%. Kodel, atsiskyre nuo Rusijos, nebesugebame ne tik sukurti savo
  valstybes, bet ir pakenciamai administruoti teritorija? Nuolat girdime
  kalbas apie nepriklausomybe, gal ta nepriklausomybe ir yra didzioji
  Lietuvos nelaime? Kodel, Paksas nukreipia tautos demesi i tuos reikalus,
  kuriuos mes patys zinome geriau uz ji, nes mes nepabegome i Briuseli.
  Galetu susisteminti ta nepriklausomybe pav.nepriklausomybe nuo Mazeikiu NPG
  ir data, nepriklausomybe nuo savo laivynu ir data, nepriklausomybe nuo
  tabako pramones ir rinkos ir data, nuo tekstiles, alchoholiovalstybinio
  monopolio, Telekomo ir data, nuo savo AE ir data, nuo savo valiutos lito ir
  Centrinio Banko ir data, nuo savo uzsienio ir gynybos politikos perdavimo
  naudotis JAV ir data. Mes gi Paksa buvome issirinke prezidentu, buvom
  suteike visas imanomas galias, bet ir buvome uzkrove jam didziule uz tautos
  teisetu lukesciu igyvendinima atsakomybe. Nepavyko jam.

 • Bleka 2017 liepos mėn. 21 d. 17:26:23

  Tik Tautine Partija pagal krauja=lietuviu,galetu pasakyt op!Imkis !

 • Lietuviai, virš mūsų yra tik dievas 2017 liepos mėn. 21 d. 17:18:53

  Mes, lietuviai, esam Lietuvos šeimininkai (suvereninė Lietuvos
  v_a_l_d_ž_i_a priklauso m_u_m_s). Nuolat, bandantys pavergti mus visokie
  maskvėnai, varšaviakai, briuseliokai, vatikaniokai, vašingtoniokai ir
  jųjų padlaižiai atsidurs mums po padu, anksčiau ar vėliau. Valdovų
  mūruose (rūmuose), vyriausybėje, seime kažkada bus mūsų stiprūs
  pagalbininkai, mūsų tikslams įgyvendinti. Prezidentūros mums nereikia,
  nes prezidentas – pre_žydo_tas. Dabar, labai sudėtingom aplinkybėm,
  mūsų bemaž svarbiausias rūpestis – išlikti žmonėmis, kad
  išsaugoti lietuviškumą, lietuvišką valstybę bekuriant.

 • Tikrovėje to nėra, nors teisiškai … 2017 liepos mėn. 21 d. 17:18:21

  4. Suvereninė Lietuvos v_a_l_d_ž_i_a priklauso t_a_u_t_a_i.
  (1949 vasario 16, Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Tarybos deklaracija,
  pasirašyta lietuvišku krauju)

 • LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS 2017 liepos mėn. 21 d. 17:17:26

  Mes būsim ramūs ir saugūs, kai:
  Putino vadovaujama okupantų gauja pasitrauks iš Karaliaučiaus;
  Putino vadovaujama okupantų gauja uždarys (iš lietuviško biudžeto
  pinigų išlaikomas) rusiškas mokyklas Lietuvoje;
  Putino vadovaujama okupantų gauja pasitrauks iš lietuviško eterio, su
  rusiškos kultūros brukimu (visur);
  Putino vadovaujama okupantų gauja paliks ramybėje Ukrainą.

 • LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS 2017 liepos mėn. 21 d. 17:16:50

  Lietuviai, kur bebūtumėm,
  Tautos SĄJŪDIS arba Tautos mirtis. Kas žino išeitį iš Tautai mirtino
  pavojaus, v_a_d_o_v_a_u_j_a.

 • LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS 2017 liepos mėn. 21 d. 17:16:09

  Seime, prezidentūroje ir kitur įsitvirtinusi gauja, kuri daro išpuolius
  prieš Lietuvą, varo Tautą iš Lietuvos.
  _______________________________________________
  Mes neturim:
  savo pagalbininkų Seime;
  savo prezidento;
  savo darbuotojų prokuratūroje;
  savo darbuotojų teismuose;
  savo Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos darbuotojų.
  Mes neturim savo pagalbininkų Lietuvos valstybei kurti. Viskas klastingai
  okupuota. L. blogai

 • žinia 2017 liepos mėn. 21 d. 17:15:33

  “Lietuvos Respublika nuo pat savo Konstitucijos priėmimo 1992.10.25 dar
  nė karto neturėjo teisėtai išrinkto Seimo.”
  (dr. Jonas Ramanauskas)
  Daugiau apie tai
  (panaudojus tokias nuorodas)
  Ultimatumas Seimui dėl LR teisinių pagrindų griovimo
  Rinkimų kodekso projekto aferizmai
  Okupuota nepriklasomybė
  Okupanto žiurkės
  ____________________________
  Sąrašiniai, nedera su konstitucija

 • žinia 2017 liepos mėn. 21 d. 17:14:43

  siauru_vizija = kasper_vizija

 • žinia 2017 liepos mėn. 21 d. 17:14:27

  Dalia Grybauskaitė Rusijos valstybės paslaptis (youtube)

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • STEBĖJO: sekmadienį pasibaigęs pasaulio futbolo čempionatas prie TV ekranų sutraukė daugiau kaip pusę šalies gyventojų - futbolo varžybas bent trumpam įsijungė 1 mln. 700 tūkst. šalies gyventojų; žiūrimiausias, kaip ir tikėtasi, buvo finalinis mačas, kuriame žaidė Kroatija su Prancūzija - jį tiesiogiai žiūrėjo per dešimtadalį šalies gyventojų.
 • KARŠČIAI: Japonijos meteorologijos agentūra trečiadienį įspėjo dėl „gyvybei pavojingos“ karščio bangos daugelyje šalies vietų; prognozuojama, kad temperatūra gali pasiekti beveik 40 laipsnių Celsijaus.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Kaip manote, kam valdžia atstovauja - pensininkams ar privatiems pensijų fondams?

balsuoti rezultatai

Ar pritariate, kad nuo kitų metų parduotuvėse įvedinėtų nedarbo sekmadienius?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +18   +19 C

   +18  +19 C

 

   +16 +17 C

  +27  +29 C

   +26  +28 C

 

   +24  +27 C

    6-9 m/s

  2-6 m/s

 

    2-6 m/s

 

USD - 1.1707 PLN - 4.3007
RUB - 73.1793 CHF - 1.1648
GBP - 0.8873 NOK - 9.4875
reklama
Sveikata Grožis