respublika.lt

2018 gegužės 26, šeštadienis

R.Paksas. Istorinė valstiečių misija - neleisti Tėvynės sąjungai de facto perimti valdžios svertųnuotraukos (72)

2017 rugsėjo mėn. 09 d. 08:16:03
Rolandas Paksas

„Nepaprastai rimtas pasaulio istorijos momentas žiūri mūsų tautai į akis. Rūstus didelių kaimynų grūmojimas ir naujo visuotinio karo garsai šiurpiu aidu atsimuša į mūsų kraštą, o dvasinis nihilizmas ir aštrėjanti ekonominė krizė vis didesnės įtakos daro mūsų gyvenimui ir gresia pakirsti jaunas mūsų Nepriklausomybės šaknis. Toks momentas reikalaute reikalauja sutelkti visas tautos jėgas, įtempti protus ir valią. Šiandien mūsų tautos žygiai turi eiti dviem kryptim: 1. apvaldyti dabartį ir 2. atverti perspektyvas į ateitį“.

 

Tai citata iš tarpukario Lietuvos politinės minties, drįstu sakyti, šedevro - deklaracijos „Į organiškosios valstybės kūrybą“, kurią autoritarinio režimo sąlygomis išdrįso paskelbti jauni - 1936 metų generacijos intelektualai, susirūpinę kaip komplikuojasi valstybingumo reikalai.

Savo turiniu šis unikalus politinis dokumentas galėtų būti įdomus apmąstant dabartinę mūsų valstybės ir visuomenės raidos situaciją, padėti iš naujo suvokti Lietuvą dabarties iššūkių kontekste. Tik nebūčiau tikras, kad šiandien vėl pajėgtume atsispirti į tuos pamatus, kurie buvo padėti valstybės pirmojo dvidešimtmečio laikotarpiu iki sovietų okupacijos, gebėtume adekvačiai vertinti skaudžias istorijos pamokas.

Politinė mintis Lietuvoje yra nepaprastai sumenkusi. Ką jau kalbėti apie politinių ideologijų konkurenciją: jos tiesiog nėra. Visuomenė vis labiau subordinuojama tik vienos ideologijos - globalaus neoliberalizmo interesams. Šia prasme vis labiau ima ryškėti naujos transformacijos, kurios gali ne „apvaldyti dabartį“, o dar labiau sujaukti šalies demokratinės raidos perspektyvą.

Politikos ir demokratijos sunykimo ištakų reikėtų ieškoti ne tik nūdienos, bet ir daugiau kaip dešimtmetį trukusiame antipartiniame vyksme, kuris ne stiprino, o siekė susilpninti partinių bendruomenių vaidmenį valstybės gyvenime, neleido susiformuoti stabiliai daugiapartinei demokratijai. Reiktų pripažinti, kad partijos Lietuvoje netapo stipriu visuomenės politinės minties ir ideologijų diskurso katalizatoriumi, todėl šiandien šalyje turime tiek daug sisteminio pobūdžio problemų ir tokį menką potencialą jas įveikti.

Iš vienos pusės šį procesą visada veikė ir tebeveikia biurokratija, kurios pagrindą sudarė buvusi sovietinio laikotarpio nomenklatūra, tvirtai išlaikiusi visų ekonominių ir socialinių procesų gijas, iš kitos pusės rezignuoja nusivylusi ar nuvilta Tauta, taip ir nepatikėjusi, kad yra laisva ir gali kurti savo ateitį. Ilgainiui visuomenės virsmas iš sovietinės liaudies į darnią nacionalinę bendruomenę Lietuvoje yra užsitęsęs, galbūt, net visiškai sustojęs.

Kad ir kaip būtų keista, nepaisant valdžios politinės atsakomybės ir atsakingo valdymo principų, net iš prezidentūros rūmų menių lietuviai raginami tiesiogiai siūlyti kažkokias idėjas Lietuvai, tarsi pamiršus, kad Lietuva ir yra ta sakrali idėja, svarbiausia lietuvių tautos išlikimo sąlyga. Šiandien visuomenės savidestrukciją ir politinio proceso nebuvimą desperatiškai norima pridengti įvairiais kvazipartiniais dariniais ir trumpalaikėmis fikcijomis, manipuliuoti tautos nuotaikomis, turint vienintelį tikslą - dominuoti viešajame diskurse.

Negaliu įsivaizduoti, kiek galima tuščiažodžiauti, lyg niekur nieko postringaujant apie šimtmetį bei patriotizmą, ir „nepastebėti“ šimtų tūkstančių žmonių, priverstinai paliekančių savo Tėvynę arba gyvenančių giliausiose socialinėse duobėse, iš kurių nebėra prošvaisčių pakilti.

Nejau nuo „įtakingiausių ponių ir ponų“, nuolatos respektabiliai besisukiojančių įvairiausio plauko valdžios piknikuose ir priėmimuose, daugiau niekas nepriklauso? Tik lengva pašaipėlė iš per daug „verkiančių lietuvių“. Tik dar viena žodinė iniciatyva, rytoj dar viena, poryt dar viena...

Nepriklausoma valstybė yra mūsų tautos alfa ir omega, kuri neturėtų būti numarinta valdžios rietenose, galių žaidimuose ir pavienių asmenų egoistiniuose siekiuose.

Tenka pripažinti, kad daugiapartinė politinė sistema Lietuvoje praktiškai nebefunkcionuoja. Ji tiesiog dar yra palaikoma tik kaip muliažas, legalus būdas prasiskverbti prie valdžios vairo vadinamojo elito grupuotėms ir diktuoti primestas taisykles visai likusiai visuomenės daliai.

Šiandien kaip niekada yra iškilusi reali grėsmė visoms partijoms su visomis savo teritorinėmis struktūromis galutinai išnykti iš valstybės politinio lauko, išskyrus vieną vienintelę - Tėvynės sąjungą - Lietuvos krikščionis demokratus, kurios tikrajam vedliui, matyt, yra skirtas ypatingas istorinis vaidmuo užtikrinant Lietuvos valstybingumo tolesnį nykimą.

Tai, kas šiuo metu vyksta su Socialdemokratų partija ir jos frakcija parlamente, - pavadinčiau socialdemokratų gulbės giesme. Per pastaruosius keletą metų socialdemokratinei minčiai Lietuvoje yra padaryta milžiniška žala, tačiau gali susidaryti įspūdis, kad patys socialdemokratai to tiesiog nesuvokia.

Tai liudija ne tik partijos pirmininko keliama dilema likti ar pasitraukti iš valdančiosios koalicijos - bendrų tikslų su Valstiečių ir žaliųjų sąjunga tolesnio įgyvendinimo, bet ir absoliutus visuomenės abejingumas, kaip toliau rutuliosis šios politinės srovės reikalai. Kad ir kaip būtų keista, atrodo, kad valdančioji koalicija Seime dar nepradėjo veikti, nors po rinkimų jau yra praėję beveik vieneri metai!

Parlamentinės partijos baigia išnaudoti paskutinius visuomenės pasitikėjimo likučius ir skęsta tarpusavio santykių aiškinimosi peripetijose. Ar dar yra bendrų tikslų, galinčių sutelkti politikus valstybės darbui, išskyrus valdžios postų dalybas? Ar dar yra prasmės šiandien kalbėti apie parlamentinę demokratiją?

Manau, kad Lietuva naujaisiais laikais dar nėra buvusi taip arti gilios politinės krizės, kurios padarinių nesiimčiau prognozuoti.

Šiame kontekste tik norėčiau pažvelgti į tarpukario Lietuvos situaciją, kurią labai tiksliai apibūdino filosofas Stasys Šalkauskis savo laiške prezidentui Antanui Smetonai, pabrėždamas, kad Lietuvoje „ne vyriausybės interesai subordinuojami visuomenės interesams, bet, atvirkščiai, visuomenės interesai subordinuojami vyriausybės interesams“. Stasys Šalkauskis kritikuodamas diktatūrą įvardijo, kad „režimas veda tautą ir visuomenę į stovį, kurį charakterizuoja: a) visiškas teisėtumo jausmo sunykimas, b) visuomeniškos kultūros nusmukimas, c) pasyvus apatiškas fatalizmas, d) neatsparumas pervartingiems gaivalams, e) moralinis ir politinis bolševizmas.“

Seime jau kuris laikas tvyro prasta atmosfera. Parlamentarai yra tarsi įkaitai, kurie bando kažkaip išsilaikyti. Turbūt vienos rankos pirštų nebepakaktų suskaičiuoti visų laikinųjų tyrimo komisijų ir gresiančių apkaltos procesų netrukus prasidėsiančioje Seimo rudens sesijoje.

Sugauti vėjo kryptis bei sklindančias bangas iš Daukanto aikštės bei ją aptarnaujančios žiniasklaidos priemonių bent kiek savo savarankiškumą bandantiems išsaugoti politikams yra bene vienintelė galimybė išlikti. Kitaip tariant, mimikrija arba biologinio individo supanašėjimas su aplinkos daiktais, kitais gyvūnais arba augalais, padedantis jam apsisaugoti nuo priešų, yra tapusi nuolatine pastarojo meto politinės veiklos forma.

Manyčiau, kad bene vienintelis atspirties taškas šioje situacijoje galėtų būti premjero Sauliaus Skvernelio konstruktyvūs politiniai sprendimai ir veiksmai, kurie neleistų pasiduoti iš šalies primetamai destrukcijai bei dreifuojančios daugumos grėsmei, kurios taip trokšta įvairūs oponentai.

Reikia nepamiršti, kad šiandien yra pakibęs ant plauko Lietuvos kaip parlamentinės demokratijos likimas, todėl valdžios išlaikymas ir valstybės stabilumas yra visų pirma didžiausią pasitikėjimą rinkimuose gavusios Valstiečių ir žaliųjų sąjungos istorinės atsakomybės klausimas.

Nėra abejonių, kad pirmiausiai reikėtų išspręsti opozicijos klausimą Seime. Jokiomis aplinkybėmis negalima leisti Tėvynės sąjungai - Lietuvos krikščionims demokratams de facto perimti realių valdžios svertų, primetant savo politikos stilių, nes tai reikštų ne ką kita, kaip daugumos piliečių bei valstybės interesų išdavystę.

Esu įsitikinęs, kad valstiečiai ir žalieji, socialdemokratai, „tvarkiečiai“, liberalai bei lenkų rinkimų akcijos parlamentarai potencialiai gali sudaryti tvirtą centro kairės politinį bloką Seime, remiantį premjerą Saulių Skvernelį. Tačiau jeigu Socialdemokratų partijos vadovybė vis dėlto priimtų sprendimą trauktis iš valdančiosios koalicijos - partijos „Tvarka ir teisingumas“ bei Lenkų rinkimų akcijos - Krikščioniškųjų šeimų sąjungos atstovai turėtų remti dabartinį Ministrą pirmininką.

Lietuvos kūryba reikalauja ne tik kruopštaus, visuomenę telkiančio politikų darbo, bet taip pat ir kompromiso. Priešingu atveju, mūsų laukia nelengvas politinio chaoso laikotarpis.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (72)

 • >senis 2017 rugsėjo mėn. 13 d. 18:45:57

  Jau šis seniokas tikrai serga nepagydoma dimensija, nes visai
  nesiorientuoja visuose įvykiuose. Kaip dar raides sugebi atskirti?

 • senis 2017 rugsėjo mėn. 13 d. 18:18:25

  Paksas nerimsta ne tik todel, kad nenori buti nuteistas, ji Lansbergis vel
  nori paskirti prezidentu.Paksas vazinetu su migalka, alga imtu, o Borisovas
  darba Lansbergiui dirbtu.

 • Paxiui teisėsauga 2017 rugsėjo mėn. 13 d. 13:48:03

  gultą/narus ruošia-tai kam dar kiauksėti?

 • Eks de Jure de Faktas 2017 rugsėjo mėn. 12 d. 22:52:12

  Kaip lietuviams gerai, turint tokį pranašą. Tik gaila jog durni
  konservai su Borisovu viename lauke kakot netuptų.

 • tikra tiesa 2017 rugsėjo mėn. 12 d. 19:35:57

  nei tos partijos valdo nei ką,kas turi pinigų tas ir užsakinėja
  muziką...gaujos valdo,gaujos.

 • metų klausimas 2017 rugsėjo mėn. 12 d. 19:30:22

  kur dingo E.Masiulis?

 • nuostabu, 2017 rugsėjo mėn. 12 d. 19:28:08

  visiems aišku,kad konservatoriai labai gudriai rezga pinkles nuo pirmųjų
  dienų po rinkimų. Konservatorių noras perimti valdžią matomas taip
  aiškiai,kad aiškiau negali būti.

 • EJ 2017 rugsėjo mėn. 12 d. 12:38:22

  Si straipsni jau visi skaite. Kas norejo- komentavo. Prasidejo beprasmiski
  komentarai is neturejimo ka veikti. Laikas straipsniui keliauti i archyva.

 • tam ,,s" 2017 rugsėjo mėn. 12 d. 10:10:57

  O kodėl jų nepabarti, jeigu yra už ką? Štai valstiečiai, dar kojų
  nesušilę Seime, mūsų ,,žiniasklaidos" yra nuolat vanojami. O
  konservatoriai, pridarę tiek klaidų, tiek nesąmonių, sėdi su
  teisuolių kaukėmis ir patenkinti. Apskritai, šios Rolando Pakso pastabos
  yra labai įdomios ir iš esmės - teisingos. Netgi gaila, kad šį
  protingą žmogų Sistema kažkada atstūmė. Manau, kad tai būtų buvęs
  tikrai protingas Prezidentas.

 • s 2017 rugsėjo mėn. 12 d. 08:29:11

  jei pakeiki konservatorius, tai jau esi tinkamas žiniasklaidai. čia kaip
  tarybiniais laikais rašant kursinį ar diplominį darbą turėjai
  paminėti kokias nors kompartijos suvažiavimo tezes. Tad dabar pakeikei
  konservatorius (nors iš straipsnio jie "ne prie ko") ir jautiesi geriau
  ir manai , kad esi gerbiamas

 • s 2017 rugsėjo mėn. 12 d. 08:28:06

  jei pakeiki konservatorius, tai jau esi tinkamas žiniasklaidai. čia kaip
  tarybiniais laikais rašant kursinį ar diplominį darbą turėjai
  paminėti kokias nors kompartijos suvažiavimo tezes. Tad dabar pakeikei
  konservatorius (nors iš straipsnio jie "ne prie ko") ir jautiesi geriau
  ir manai , kad esi gerbiamas

 • senis 2017 rugsėjo mėn. 11 d. 18:31:36

  prasiko Paksas premjero posta, kartu su Mazeikiu NPG, prasiko prezidento
  posta, kartu su rikeju pasitikejimu, prasiko savo partja, su galimybe
  dirbti Lietuvai. Dabar sedi Briuselyje ant pingu maiso sika ant visos ES,
  ir tapsnoja. Ekskursijoje i buvusia savo tevyne Lietuva buvo pagautas su
  ikalciais. Uzvesta baudziamoji byla. Siekiama panaikinti ES parlamentaro
  nelieciamybe.

 • kas is to 2017 rugsėjo mėn. 11 d. 16:16:47

  nuolatiniu pakso dejoniu-ka zmones gali padaryti ,jiems ISGYVENTI
  reikia-tai jus privalot daryti,o socdemai taai visi zino,kad jau senai
  atstovaua oligarchu klase,nusispiove i vargsus-uztat it bus nusluoti,isdave
  savo idejas,pasa sakalo...

 • "Respublikai" 2017 rugsėjo mėn. 11 d. 15:30:41

  Sureaguokite į "senio" komentarą ir skubiausiai pašalinkite.Pašalinkite
  jį ir iš komentatorių apskritai.

 • a 2017 rugsėjo mėn. 11 d. 15:13:01

  iš tiesu galim tik suprasti Rolanda tie kurie mato ir žino kaip visa
  šlamšta sukurė paksui, juk buvo paksas išrinktas visoj lietuvoj
  žmonių su pilnu bagažu ir netempė niekas pakso už ausu kaip yra pas
  mus daroma juk dalia yra dalia vienas pasakės yra ir turi būti, va jums
  kombinacijos buvo ir yra daromos o kada šita kompanija nuveis tolin nuo
  rinkimu tada žmones kitaip supras kas trūgdė, o paksas rašo tikra tiesa
  viska žino ir matė nuo pirmu dienu,,,,,, partijos kuriniu ,bastą ,
  nereikia kuo nereikia tiems kurie net nežino o tryna bajeri, apie paksa
  ,,,,

 • se 2017 rugsėjo mėn. 11 d. 12:59:33

  partijos, norincios islikti politikoje ,privalo apsivalytu nuo
  mariginalu,kurie ne tik save diskreditavo,bet ir partijas,nes tokiu
  veikeju,kurie tik nutupe i seimo kedes iesko tu ,kurie pazades bet ka ,kad
  inestu tokie parsidaveliai distrukcija.Rolandai,buvau tavo fanu,bet
  palaiciai, kestai ir panasus veikejai nuvare partija ir tave asmeniskai i
  nendrynus.Visuomene neis balsuoti uz ledu,ar makaronu pake,tos tradicijos
  -praeitis,nes pamate akli kaciukai kur toji vadinama politika veda-i
  niekur,vieni ir toliau turteja,o kitiems bananas i burna ir tylek.Be
  reikalo pasidavei i praeiti,mums rinkejams labiau rupi dabartis,o dabartis
  zmoniu geroves kelimas,atvira visuomene,ir korupcijai grieztas ne,pabodo
  tos vaidybos,matome kas vyko,matome to veiksnio rezultatusTegu ir neviska
  sugeba valstieciai,bet matome kad klimatas ir oras politikoje kardinaliai
  pasikeite,o tie reveransai Landzbergiams tiek atsibodo,nes tai
  elementoriausias zmoniu mulkinimas,kad atveda oziuka ir liepia jam
  mekenti.Baiges

 • se 2017 rugsėjo mėn. 11 d. 12:58:39

  partijos, norincios islikti politikoje ,privalo apsivalytu nuo
  mariginalu,kurie ne tik save diskreditavo,bet ir partijas,nes tokiu
  veikeju,kurie tik nutupe i seimo kedes iesko tu ,kurie pazades bet ka ,kad
  inestu tokie parsidaveliai distrukcija.Rolandai,buvau tavo fanu,bet
  palaiciai, kestai ir panasus veikejai nuvare partija ir tave asmeniskai i
  nendrynus.Visuomene neis balsuoti uz ledu,ar makaronu pake,tos tradicijos
  -praeitis,nes pamate akli kaciukai kur toji vadinama politika veda-i
  niekur,vieni ir toliau turteja,o kitiems bananas i burna ir tylek.Be
  reikalo pasidavei i praeiti,mums rinkejams labiau rupi dabartis,o dabartis
  zmoniu geroves kelimas,atvira visuomene,ir korupcijai grieztas ne,pabodo
  tos vaidybos,matome kas vyko,matome to veiksnio rezultatusTegu ir neviska
  sugeba valstieciai,bet matome kad klimatas ir oras politikoje kardinaliai
  pasikeite,o tie reveransai Landzbergiams tiek atsibodo,nes tai
  elementoriausias zmoniu mulkinimas,kad atveda oziuka ir liepia jam
  mekenti.Baiges

 • Redaktoriui 2017 rugsėjo mėn. 11 d. 12:29:25

  gal vertėtų įžeidžiančių komentarų nepraleisti??? Kartais ir
  švelnesnių nepraleidžiate, kur pasakoma tik tiesa...

 • tapšnius postringauja 2017 rugsėjo mėn. 11 d. 11:57:12

  daug prilojo paksius, bet šuns balsas į dangų neina...

 • Grybauskė 2017 rugsėjo mėn. 11 d. 11:25:36

  Turi visus konservus išsiųsti į Rusija. Nuo tos dienos rusai9 nepuls
  Lietuvos.

 • Grybauskė 2017 rugsėjo mėn. 11 d. 11:24:05

  Turi visus konservus išsiųsti į Rusija. Nuo tos dienos rusai9 nepuls
  Lietuvos.

 • Bleka 2017 rugsėjo mėn. 11 d. 10:55:12

  1.Kodel nutylima ,kad TSRS valde zydai.Kad Komunizma kure jie.2.Perestrojka
  ,Sajudis :zydu projektas ir lietuvis pasirinktas isardyti TSRS,nes zydas
  supranta+lietuvis mirs uz Lietuva!Dave 4 metelius Tautines valstybes,bet
  gerojus pasleptas zydelis Dedule.3.Parijos ikurtos zydu ir valdo kas
  jie:pavadinimas nesvarbu!Taigi seimininkas joske Paluskas ir kasciunas zydu
  vasaliukai...todel neverksiu del Partiju,netikiu niekuo...laukiu zydu
  valdymo kracho...ir labai....

 • šauksmas 2017 rugsėjo mėn. 11 d. 08:16:20

  O tai ne konservai de facto valdo ? Man panašu į tai. Tarptautinius
  politinius procesus tik jų atstovai komentuoja tv ekrane, visokie
  Kasčiūnai užpildę eterį, o jei koks Kirkilas išlenda, tai gieda tą
  pačią dainelę. Valstiečiai, jie ką neužsikrėtę rusofobijos bacila ?
  Jie jau išdresuoti giedoti tą pačią dainelę. Jokio racionalaus grūdo
  tarptautinėje politikoje nėra. Vieni vasalai belikę, gal tik Vaišvila
  ar Paulauskas blaiviai šneka, bet jų šauksmas tyruose nieko nekeičia.

 • to senis 2017 rugsėjo mėn. 11 d. 07:59:10

  tu, suka, kas tau nepatinka ?

 • Meluoji,Rolandai! 2017 rugsėjo mėn. 11 d. 07:36:44

  Visi svertai po lygiai pasidalinti tarp partiniu gauju,nors is esmes yra
  vienose seimininko rankose.Visi jus - jo subineje,kur nuolat kamsote ir
  mus. Bet mes dar turime teise pabegti,nes cia nelaiko nei dvarai,nei
  fabrikai,nei postai. Pabegsite ir jus,palike fazendas! Va tada mes jus ir
  susirasime - nepades signalizacijos ir body guardai... Tai cia uz jus duotu
  maksimuma. O ten - busite eiliniai emigerio lavonai ir niekam net
  nerupes,kodel...

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • GAISRINGUMAS: šiuo metu dėl kritulių stokos miškuose labai sausa, o dėl šiltėjančių ir vėjuotų orų miškų gaisringumo rodiklis kasdien didėja vis sparčiau; Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, savaitgalį vyraus antros ir trečios, o vietomis, daugiausia pietiniuose rajonuose, ketvirtos, kai kur penktos klasės miškų gaisringumas.
 • NBA: Šiaurės Amerikos Nacionalinės krepšinio asociacijos Rytų konferencijos finalo šeštosiose rungtynėse penktadienį „Cleveland Cavaliers“ komanda namuose 109:99 įveikė „Boston Celtics“ ekipą ir išlygino serijos iki keturių pergalių rezultatą 3-3.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
DARBAS ADMIN

Ką manote apie miestuose kertamus medžius?

balsuoti rezultatai

Kur šiais metais atostogausite?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +10   +11 C

   +12  +14 C

 

   +12  +13 C

  +24   +25 C

   +25  +26 C

 

   +25   +27 C

     6-12 m/s

    4-9 m/s

 

     4-8 m/s

 

USD - 1.1675 PLN - 4.3090
RUB - 72.4935 CHF - 1.1593
GBP - 0.8754 NOK - 9.4888
reklama
Vėlykė 2018